Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Μπορεί να είμαι έγκυος;

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Σας διαβάζω αρκετό καιρό και έχω λύσει πολλές απορίες μου εδώ μέσα! Το πρόβλημα μου είναι πως ανησυχώ για πιθανή εκγυμοσύνη. Είμαι σχετικά μικρή και έχω σχέση με ένα αγόρι εδώ και 2 χρόνια. Είναι το πρώτο μου αγόρι και εγώ είμαι η πρώτη κοπέλα που έχει προχωρήσει. Πάντα παίρνουμε προφυλάξεις, αλλά είμασταν χώρια για ένα διάστημα και όταν τα ξανα βρήκαμε ήρθαμε σε επαφή για λίγο χωρίς προφύλαξη. Δεν τελείωσε αλλά εγώ ανησυχώ για τα προσπερματικά υγρά. Τους τελευταίους μήνες είχα περίοδο 19/01, 21/02, 28/03, 28/04, 05/06, 05/07. Ήρθαμε σε επαφή αν θυμάμαι σωστά στις 17 ή 18 του περασμένου μήνα αργά το βράδυ. Την επόμενη μέρα είδα καφέ βλέννη στο εσώρουχο μου και λίγο μετά μια πολύ αχνή ροζ κηλίδα ή έτσι μου φάνηκε γιατί ήταν πάρα πολύ ανοιχτό ροζ. Διάβασα ότι αυτό μπορεί να προκύψει από τραυματισμό κατα την επαφή και η αλήθεια είναι πως κατα την διάρκεια της πράξης εγώ πόνεσα και ένιωσα τσούξιμο. Όπως θα καταλάβατε ο κύκλος μου είναι σχετικά σταθερός και γύρω στις 30 με 34 μέρες. Αυτό που με απασχολεί είναι πως όταν ήρθαμε σε επαφή ήμουν ήδη στις γόνιμες μέρες; Η καφέ βλέννη που είδα μπορεί να είναι από τραυματισμό; Φοβήθηκα μήπως είχα μείνει έγκυος αλλά μετά διάβασα ότι για να εμφυτευτεί το ωάριο χρειάζεται σχεδόν μια εβδομάδα μετά ώστε να δεις αυτό το σύμπτωμα. Ρώτησα και σε ένα ιατρικό φόρουμ και μου είπαν πως οι πιθανότητες γι'αυτήν την εγκυμοσύνη είναι πολύ μικρές και ότι μπορεί η καφέ βλέννη να ήταν από την ωορρηξία. Από εκείνη τη μέρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο. Αυτές τις μέρες λογικά περίμενα περίοδο. Έχω ενοχλήσεις χαμηλά στην κοιλιά, ακμή σε συνηθισμένα σημεία στο πρόσωπο που είχα σε κάθε περίοδο και όρεξη για σοκολάτα (τρώω την μερεντα με το κουτάλι!). Επίσης θέλω να πω πως τις 2-3 προηγούμενες μέρες ήμουν και κρυωμένη. Τέλος έχω μετρήσει και δυο φορές την θερμοκρασία μου και είναι πάντα κανονική. Το στήθος μου ήταν ευαίσθητο πριν λίγες μέρες (οι θηλές πονούσαν αν τις πίεζα) αλλά τώρα όχι. Μπορεί να είμαι έγκυος;;; :/

Διαφημίσεις

Οι πιθανοτητες για εγκυμοσυνη με προσπερματικα υγρα ειναι σαφως λιγοτερες απο τα κανονικο σπερμα.

Τωρα οσο για τηννκαφε βλενη πιθανον να προκληθηκε απο τραυματισμο της περιγγενετικης περιοχης καθως επισης και η ροζ κηλιδα, κατι που συνεβη και σε εμενα και ακολουθει τσουξιμο.

Περιμενε την περιοδο σου να ερθει και υπαρξει καποια καθυστερηση τοτε απευθυνσου σε καποιον γυναικολογο η κανε μια χοριακη.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Συμφωνω οτι οι πιθανοτητες ειναι μικρες με τα προσπερματικα υγρα αλλα δεν παυει να παιζουμε με στατιστικη!

Αυτο που σου προτεινε το Κοαλακι ειναι το ποιο φρονιμο!

Περιμενε για την περιοδο σου αλλες 2-3 ημερες και αν δεν ερθει κανε μια β χοριακη και επισκεψου γυναικολογο!

Τα συμπτωματα που περιγραφεις μοιαζουν με της περιοδου αλλα ειναι και συμπτωματα εγγυμοσυνης!

Εγω την ροζ κηλιδα την ειχα δει οταν ημουν εγγυος στο γιο μου!

Η καφε βλεννη αφου ηταν μετα την επαφη δεν σχετιζεται με συμπτωμα αλλα με την σεξουαλικη επαφη οπου μαλλον τραυματιστηκες!

Καλα αποτελεσματα ευχομαι οτι ειναι καλυτερο1

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Σήμερα η κοιλιά μου με πόνεσε πολύ σε κάποια στιγμή. Όσο για την ροζ κηλίδα που είδατε στην εγκυμοσύνη σας, ποια μέρα την είδατε; Εγώ την ακριβώς επόμενη. Για να σημαίνει εμφύτευση του ωαρίου δε χρειάζεται αρκετές μέρες;

Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Σήμερα η κοιλιά μου με πόνεσε πολύ σε κάποια στιγμή. Όσο για την ροζ κηλίδα που είδατε στην εγκυμοσύνη σας, ποια μέρα την είδατε; Εγώ την ακριβώς επόμενη. Για να σημαίνει εμφύτευση του ωαρίου δε χρειάζεται αρκετές μέρες;

Ακριβως θελει μερικες μερες μεχρι να γινει η εμφυτευση.

Μην ανησυχεις....!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012