Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΡΙΠΛΟ ΤΕΣΤ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ( ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΟΜΟΖΥΓΩΤΙΚΆ ΔΙΔΥΜΑ) ΤΟ ΤΡΙΠΛΟ ΤΕΣΤ Ή ΤΕΣΤ ΑΛΦΑ ΤΟ ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΝΕΙ?

ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΣΤΑ ΜΟΝΟΧΟΡΙΑΚΑ ΔΙΔΥΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΩ...

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν θυμάμαι καλά το ΑΛΦΑ-ΤΕΣΤ δεν είναι ίδιο με το PAPP-A.

Το ΑΛΦΑ-ΤΕΣΤ δεν το έκανα.

To PAPP-A το έκανα.

Όμως στις δίδυμες κυήσεις αυτοί οι έλεγχοι δεν είναι απολύτως αξιόπιστοι γιατί δεν μπορείς να δεις την κατανομή ανά έμβρυο.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Τα τεστ αυτά είναι αιματολογική εξέταση στο αίμα της μητέρας. Αν λοιπόν δείξει κάτι, πως θα κρίνουν οι γιατροί για ποιο από τα δύο μωρά πρόκειται;

Και στη δική μου περίπτωση δεν είχαν γίνει αυτά, μόνο αυχενική και β' επιπέδου. Επίσης γίνεται αμνιοπαρακέντηση ή τροφοβλάστη σε περίπτωση που κριθεί απαραίτητο.

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μου είπε ο γιατρός να κάνω το alpha test άσχετα ότι είμαι έγκυος σε δίδυμα διχοριακά διαμνιακά. Δεν ξέρω, μια χαρούλα ήταν η αυχενική με το papp-a άρα γιατί να πετάω λεφτά;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μια τέτοια εξέταση σε διχοριακά διαμνιακά δίδυμα είναι περιττή... Θα ήταν προτιμότερο να έκανες αμνιοπαρακέντηση αν νιώθεις την ανάγκη για σιγουριά...

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΟΧΟΡΙΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΔΕ ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΑΚΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΟΥΣ...

ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΜΒΡΥΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ( ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ) ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΜΝΙΟ...

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μια τέτοια εξέταση σε διχοριακά διαμνιακά δίδυμα είναι περιττή... Θα ήταν προτιμότερο να έκανες αμνιοπαρακέντηση αν νιώθεις την ανάγκη για σιγουριά...

Φοβάμαι να κάνω αμνιοπαρακέντηση χωρίς να υπάρχει σούπερ σοβαρός λόγος. Από την άλλη όμως θα κάνω το αλφα τεστ μιας και το θέλει ο γυναικολόγος μου και μετά ανάλογα με τα αποτελέσματα βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...