Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γεννέθλια του 10χρονού γιου μου με θέμα Beyblade


Recommended Posts

Έχω να μπω αρκετό καιρό, πολύ η δουλειά, τα μαθήματα των παιδιών, κούραση.

Τώρα όμως πρέπει να οργανώσω σε μία εβδομάδα τα γεννέθλια του μικρού μου με θέμα Beyblade.

Τα οικονομικά μας δεν είναι και τα καλύτερα και πρέπει να τα φτιάξω όλα μόνη μου. Βέβαια πρέπει να πω ότι εκείνος δεν ζήτησε τίποτα. Ούτε θέμα, ούτε ποτηράκια με τους αγαπημένους του ήρωες.

-"Σκέτα απλά πιατάκια και ποτηράκια μαμά θέλω, να μην είναι ακριβά. Εμένα μου φτάνει που θα έρθουν οι φίλοι μου".

Να αυτά μου λέει, και πως να μην προσπαθήσω για να τον ευχαριστήσω.

Επειδή λοιπόν εδώ στην Ελλάδα δεν υπάρχει σετ για γεννέθλια με αυτό το θέμα και για απ' έξω δεν το συζητώ.... θα φτιάξω κάτι που να μοιάζει με αυτό που φαντάζεται.

Θα πάρω μπλε μονόχρωμα ποτήρια και πιατάκια και πηρουνάκια και θα κολήσω επάνω τους αυτοκόλλητα από Beyblade.

Έψαξα στο youtube και βρήκα οδηγίες για να του φτιάξω πινιάτα από χαρτόνι (

) σε μπλε-κόκκινο χρώμα, που θα κολήσω επάνω της φιγούρες από beyblade που θα τυπωσω από το internet.

Θα του φτιάξω χάρτινη γιρλάντα με τρίγωνα σημαιάκια πάλι στα ίδια χρώματα με κολλημένα επάνω τους χάρτινα beyblade.

Από τούρτα θα του φτιάξω με το μπαμπά του την τούρτα ωραίο και μάλλον θα παραγγείλω από ένα ζαχαροπλαστείο μόνο τη ζαχαρόπαστα με θέμα beyblade για να βάλω από πάνω.

 

Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα;;;

Θα αξίζει ή θα φαίνεται φτηνό και τζάμπα ο κόπος μου;

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Από φαγητά εκτός από την χειροποίητη τούρτα, θα φτιάξει η μαμά μου δύο μεγάλες πίτσες (τις κάνει ωραιότατες), τυροπιτάκια και λουκανοπιτάκια, μπόμπα, hot-dog κομμένα στη μέση, πατατάκια και ποπ-κορν.

Τα παιδάκια, αν έρθουν όλα θα είναι 8, οι σίγουροι όμως είναι 5 μαζί με το γιό μου. Θα προσπαθήσω να στολίσω το μέρος που θα τα βάλω, θα έχω αρκετά μπαλόνια κόκκινα και μπλε.

Τώρα για απασχόληση, εκτός του ότι θα παίζουν αγώνες beyblade (απορώ πως δεν το βαριούνται, το κάνουν κάθε απόγευμα στην πυλωτή μας), θα τους εκτυπώσω ζωγραφιές bey και θα τις χρωματίσουν, θα τα βάλω να παίξουν μουσικές καρέκλες, θα έχουμε την πινιάτα και θα τους πάρω και μία ταινία να δουν με τους αγαπημένους τους ήρωες.

Πώς σας φαίνεται;;;

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

-"Σκέτα απλά πιατάκια και ποτηράκια μαμά θέλω, να μην είναι ακριβά. Εμένα μου φτάνει που θα έρθουν οι φίλοι μου".

 

Το παιδάκι σου φαίνεται παιδί-μάλαμα!

Τέτοιοι θα είναι και οι φίλοι του και θα τα περάσουν υπέροχα.

Τα παιδιά είναι ευχαριστημένα με πολύ λίγα, αρκεί να έχουν φαγητό, καλή παρέα και ελευθερία να παίξουν.

Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

y2BZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!! Δεν λέω... Έχει και αυτός όπως και η κόρη μου πολλές φορές απαιτήσεις όπως όλα τα παιδάκια άλλωστε... Αλλά... Τώρα με αυτό που είπε με έκανε να ψαχτω περισσότερο για να κάνω τα γενέθλια του.

Και τα παιδάκια που θέλει να καλέσει είναι οι φίλοι του που παίζουν κάθε μέρα...και παίζουν καλά. Άσε που έχουν όλοι κόλλημα με τα beyblade!!!

Σκέφτεστε κάτι άλλο που μπορώ να φτιάξω εγώ με αυτό το θέμα?

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλη΄εβδομάδα,

Εχθές έφτιαξα το σώμα της πινιάτας και σήμερα θα αγοράσω γκοφρέ χαρτί για να την στολίσω. Θα εκτυπώσω και μία φιγούρα από τους ήρωες beyblade και θα κολήσω επάνω και μένει να αγοράσω καραμέλες και παιχνιδάκια για να τη γεμίσω.

 

Έφτιαξα και το προσκλητήριο των γενεθλίων (θα το βγάλω φωτογραφία και θα σας το δείξω)... πάει και αυτό.

 

Βρήκα και πατρόν για να του φτιάξω καπελάκια μπλε με κολλημένη φιγούρα beyblade επάνω. Μένει να αγοράσω το χαρτόνι για να το φτιάξω.

 

Πρέπει να πεταχτώ και στο jumbo για να αγοράσω ποτηράκια πιατάκια και τα συναφή και να βρω και αυτοκόλλητα beyblade για να κολλήσω επάνω.

 

Και οι ετοιμασίες καλά κρατούν!!!

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και συνεχίζω....

Θα τους φτιάξω VIP Pass να κρεμάσουν με κορδέλα στο λαιμό τους όταν θα έρχονται στο σπίτι και έφτιαξα και Πιστοποιητικά συμμετοχής να πάρουν φεύγοντας.

Μένει να τα εκτυπώσω.

Πρέπει να δω πως θα στολίσω το τραπέζι με τα φαγητά (θα εκτυπώσω μικρά στρογγυλά καρτελάκια που θα γράφουν beyblade και θα κολλήσω πάνω σε μισά καλαμάκια για τα σουβλάκια και θα τα βάλω πάνω στα φαγητά).

Θα στρώσω το τραπέζι με γάζες κόκκινες και μπλε και θα τους φτιάξω και δωράκια (ίσως εκτυπωμένες εικόνες από μαχητές bey που θα πρέπει να ζωγραφίσουν τις οποίες θα δέσω σαν βιβλιαράκι - έχω τέτοιο μηχάνημα-, με σετάκια από ξυλομπογιές, γλυφιτζούρι μεγάλο στρογγυλό που πάνω του θα έχω κολλήσει εικόνα bey και όλα αυτά μέσα σε νάυλον σακουλάκι... θα δω...).

Θέλω να δω αν μπορώ από κάπου να πάρω κύπελα (σαν αυτά που δίνουν στους πρωταθλητές) αλλά μικρά και οικονομικά καθώς και μετάλια για να φορέσουν φεύγοντας (άλλωστε τί πρωτάθλημα beyblade θα ήταν αυτό;;)

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο που εχεισ το χρονο να τα κανεισ οοοολα αυτα.Τελικα εμεισ οι μαναδεσ ολο το οικονομικο σκεφτομαστε αλλα εαν μασ μπει κατι στο νου... θα το πραγματοποιησουμε και με το παραπανω.....Θα μπορουσεσ να φερεισ και εναν κλοουν ντυμενοσ Βεyblade και να τουσ πεξει αυτος μουσικεσ καρεκλεσ....Πιστεψε με εκεινη την ωρα μετα απο τοσο κοπο και ιδρωτα θα ηθελεσ να πεισ το καφεδακι σου με τισ φιλεσ σου παραδινοντας τι σκιταλι σε εκεινον.Οσο για τα ? εχουνε πεσει τοσο οι τιμεσ που αξιζει ο κοπος.Οπως και να εχει τα παιδια θα περασουν καλα......ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ.....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Όντως ενώ ξεκινήσαμε με το σκεπτικό να του κόψουμε απλά μία τουρτίτσα έτσι για το καλό στο εξοχικό της γιαγιάς και του παππού, μετά μας είπε, "δεν μπορούμε να φωνάξουμε τους 3 φίλους μου που παίζουμε κάθε μέρα κάτω στην πυλωτή του σπιτιού μας και να κόψουμε την τούρτα στο σπίτι μας, χωρίς να φτιάξουμε τίποτα άλλο;"

Και είπα, "τί στο καλό;;; τα παιδάκια μένουν απέναντι, μόνα τους θα είναι, ούτως ή άλλως στο σπίτι μας έρχονται συνέχεια και παίζουν, θα το κάνω έτσι!!!"

Αλλά μετά μόνο και μόνο επειδή δεν ζητούσε τίποτα εκείνος "ότι θέλεις κάνε μαμά, εμένα μου φτάνει ότι θα έρθουν οι φίλοι μου "... πωρώθηκα και θα του φτιάξω ότι μπορώ με το θέμα Beyblade. Για κλόουν όμως μάλλον δεν φτάνουν τα λεφτά και νομίζω ότι δεν χρειάζεται κιόλας.

Ευχαριστώ πάντως για τις ευχές σου!!!

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

jsdo.th.jpg

 

Τα "κύπελλα" που θα δωθούν στους τρομερούς αγωνιζόμενους μετά τη λήξη των αγώνων. Τα αγόρασα σκέτα και έφτιαξα αυτοκόλλητα με το σήμα beyblade και το κόλλησα επάνω.

 

m8yw.th.jpg

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στρογγυλά γλυφιτζούρια που θα μπουν στη σακουλίτσα με άλλα δωράκια για το κάθε παιδάκι (θα τη φωτογραφήσω και αυτή όταν είναι έτοιμη)

 

wnhl.th.jpg

 

zrjp.th.jpg

 

Πήρα σκέτα γλυφιτζούρια και κόλλησα επάνω στογγυλή κονκάρδα που τύπωσα με εικόνα που βρήκα στο google.

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα καπελάκια για το πάρτυ που έφτιαξα από μπλε χαρτόνι με πατρόν από το ιντερνετ και κόλλησα επάνω τους τις ίδιες χάρτινες κονκάρδες που κόλλησα και στα στικάκια για τα φαγητά.

 

j1td.th.jpg

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πιστοποιητικό Blader που θα πάρουν στο τέλος των γεννεθλίων. Είναι τυπωμένο σε ρυζόχαρτο και θα το κάνω ρολό δεμένο με κορδέλλες.

 

jrvv.th.jpg

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ GeorginaT. Τα κυπελλα μαζί με τα μεταλλια τα είχε σετ το jumbo 0,99 ευρώ. Και επειδή το έψαξα πολύ...ήταν μακράν πολύ φθηνότερα από ότι άλλο είχα βρει.

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνάκι μου καλό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πόσο μου λείψατε!!!!!!!!!!!!! (αλήθεια το λέω.........).

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια μέσα από την καρδιά μου!!!!!

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...