Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθυστέρηση παριόδου


Recommended Posts

Γεια σας..Ονομάζομαι Βίκυ και είμαι 18 χρονών..Γράφω στο forum σας επειδή είμαι κάπως αναστατωμένη..Την φετινή χρόνια έδινα Πανελλήνιες και το άγχος μου ήταν πολύ μεγάλο γι'αυτό το λόγο και πήρα γύρω στα 15 κιλά..Όμως αυτοί οι δύο παράγοντες δεν επηρέασαν κατά τη διάρκεια της χρονιάς τον κύκλο μου ο οποίος είναι 29 με 36 μέρες..Τους τελευταίους δύο μήνες όμως (περίοδος των εξετάσεων και αναμονή για τα αποτελέσματα) κάτι συμβαίνει..Τον Ιούνιο μου ήρθε 4 ημέρες νωρίτερα και τώρα τον Ιούλιο διανύω την 9η μέρα της καθυστέρησης μου..έχω όλα τα συμπτώματα της περιόδου(πόνοι στην κοιλία,πρησμένο στήθος,πονοκέφαλοι,ξαφνικές ανατριχίλες) από τις αρχές του μήνα αλλά η περίοδος πουθενά..Έχω αρχίσει να ανησυχώ γιατί στις 19 φεύγω για διακοπές με την παρέα μου και θέλω να μου έρθει μέχρι τότε..Πάντως πέρα από τις διακοπές ανησυχώ μήπως είναι κάτι σοβαρό και θα πρέπει να πάω στον γιατρό..Δεν αντέχω άλλο..Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ότι είναι καλοκαίρι?Διότι και πέρυσι μου είχε καθυστερήσει πολύ τον Ιούλιο..Μετά από πόσες μέρες καθυστέρησης πιστεύετε ότι θα πρέπει να πάω στον γυναικολόγο μου?Αν μπορείτε απαντήστε μου θα μου έκανε καλό..:|

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αρχικα εχεις ερωτικες επαφες? απο οτι καταλαβα οχι, οποτε δεν ανησυχουμε για το ενδεχομενο εγκυμοσυνης..

απο κει κ περα κ εγω συνηθως το καλοκαιρι εχω καθυστερηση καμια βδομαδα, ειδικα οταν εχω κανει μπανιο και η θαλασσα ειναι κρυα..

Πιστευω πως σπουδαιο ρολο παιζει και το αγχος, οχι μονο των εξετασεων αλλα και το αγχος που εχεις τωρα λογω της καθυστερησης.

Επισης εχεις καποιο γυναικολογο? Πριν μπεις στην διαδικασια να πας και να κανεις καποια εξεταση δεν τον παιρνεις ενα τηλεφωνο ? εκεινος θα σου πει αν πρεπει να ανησυχησεις η οχι.

για οτι θες στην διαθεση σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας,ειμαι καινουρια και θελω να μοιραστω μαζι σας το προβλημα μου.Ειμαι 15.5 και θα παω δευτερα λυκειου.Δεν μου εχει ερθει περιοδος ΚΑΘΟΛΟΥ.Ρωτησα την γυναικολογο και μου εδωσε κατι χαπια.Περιμενα 10 ημερες αλλα ακομα να μου ερθει.Θελω να ρωτησω εαν υπαρχει προβλημα επειδη πιο παλια ειχα δοκιμασει το καπνισμα...?Οποιος ξερει ας βοηθησει .....ευχαριστωω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,ειμαι καινουρια και θελω να μοιραστω μαζι σας το προβλημα μου.Ειμαι 15.5 και θα παω δευτερα λυκειου.Δεν μου εχει ερθει περιοδος ΚΑΘΟΛΟΥ.Ρωτησα την γυναικολογο και μου εδωσε κατι χαπια.Περιμενα 10 ημερες αλλα ακομα να μου ερθει.Θελω να ρωτησω εαν υπαρχει προβλημα επειδη πιο παλια ειχα δοκιμασει το καπνισμα...?Οποιος ξερει ας βοηθησει .....ευχαριστωω

 

Καλησπερα!Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας.Σε πολλα κοριτσια η περιοδος ερχετε γυρω στα 16.Σε καποια ερχεται πολυ νωρις (εχω γνωστη στην οποια της ηρθε η περιοδος 9 χρωνων!) σε καποια αλλα αργαει.Η γυναικολογος τι σου ειπε δηλαδη?Τα χαπια για πιο λογο σου τα εδωσε?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,ειμαι καινουρια και θελω να μοιραστω μαζι σας το προβλημα μου.Ειμαι 15.5 και θα παω δευτερα λυκειου.Δεν μου εχει ερθει περιοδος ΚΑΘΟΛΟΥ.Ρωτησα την γυναικολογο και μου εδωσε κατι χαπια.Περιμενα 10 ημερες αλλα ακομα να μου ερθει.Θελω να ρωτησω εαν υπαρχει προβλημα επειδη πιο παλια ειχα δοκιμασει το καπνισμα...?Οποιος ξερει ας βοηθησει .....ευχαριστωω

 

μηπως ειχε αργησει και στη μητερα σου?

σε καποια κοριτσια παντως καθυστερει οπως ειπε και η φιλη μεχρι και τα 16!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Γεια σας! Ειμαι η Αναστασια ειμαι 16 χρονων..

Ενω ειχα πριν απο μια βδομαδα (19/10) ερωτικη επαφη με το αγορι μου με προφυλακτικο δε μου εχει ερθει περιοδος.. πιο πριν ειχαμε 2βδομαδες να κανουμε ερωτα..εχω αρκετο αγχος κ πανικους οχι ομως για τη καθυστερηση της περιοδου! Τι συμβαινει? Μηπως ειναι σοβαρο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ειμαι η Αναστασια ειμαι 16 χρονων..

Ενω ειχα πριν απο μια βδομαδα (19/10) ερωτικη επαφη με το αγορι μου με προφυλακτικο δε μου εχει ερθει περιοδος.. πιο πριν ειχαμε 2βδομαδες να κανουμε ερωτα..εχω αρκετο αγχος κ πανικους οχι ομως για τη καθυστερηση της περιοδου! Τι συμβαινει? Μηπως ειναι σοβαρο?

 

την προηγουμενη φορα που κανατε ερωτα βάλατε προφυλακτικο?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!ειμαι 19 χρονων και φοιτητρια!!τον τελευταιο καιρο νοιωθω ζαλαδες και πονους περιοδου ενω δεν ειναι οι μερεσ μου!υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσyνης??να σημειωσω οτι την 9η μερα του κυκλου μου ηρθα σε επαφη αλλα οχι ολοκληρωμενα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια...ειμαι καπως αναστατωμενη και ζητω συγγνωμη εαν κανω καποιο λαθος...Στις 14/10 ειχα αδιαθετησει και στις 19/10 ειχα σεξουαλικη επαφη με το αγορι μου παρουσια προφυλακτικου.Το πρωι στο μπανιο παρατηρησα κατι σαν λευκο υγρο.Τον πηρα τηλεφωνο και τον ρωτησα μηπως ειχε τριπησει το προφυλαχτικο και ηταν δικα του.Εκεινος με καθυσηχασε και μου ειπε πως το πιο πιθανο να ειναι δικια μου βλεννα.Επειδη ανχωθηκα πηρα το ellaone στις 20/10(ουτε 24 ωρες δεν ειχαν περασει απο την συνουσια μας).Tωρα επρεπε να εχω αδιαθετησει στις 9/11 γιατι εχω σταθερο κυκλο 28 ημερων(σπανια κ 26).Εχω καθυστερηση 4 ημερων.Το αγορι μου λεει πως ειναι απο το χαπι και μου λεει να μην ανησυχω.Εχω πολυ αγχος κοριτσια...Παρακαλω καθε απαντηση θα βοηθουσε...Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μαρια πρωτον το χαπι σου το συστησε γυναικολογος ή μονη σου το πηρες? Δευτερον πιστευω οτι αν ειχε σπασει το προφυλακτικο θα το ειχατε καταλαβει. Κ τριτον χωρις ποτε να εχω παρει το χαπι ή να εχω ρωτησει γυναικολογο, απο φιλες μου κυριως που το εχουν παρει ξερω οτι μετα εχουν καποια αλλαγη στον κυκλο τους. Θα ελεγα να περιμενεις ακομα 3 4 μερες και να χαλαρωσεις λιγο, γιατι οπως λεμε παντα επηρεαζει και το αγχος.

Ελπιζω να βοηθησα, ισως σε συμβουλεψει και καλυτερα καποια πιο μεγαλη κυρια που ξερει καλυτερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...