Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Με τον μεγάλο μου γιο δεν αντιμετώπισα πρόβλημα στο κόψιμο της πάνας. Σε ηλικία 3 ετών, βάλαμε βρακάκι, τα έκανε μία φορά πάνω του και από τότε στην λεκάνη. Ο μικρός, 3 σήμερα φοράει βρακάκι, κατουράει στη λεκάνη αλλά, όταν θέλει κακά ζητάει πάνα. Αν κάτσει στη λεκάνη, δεν τα κάνει και φοβάμαι ότι τα κρατάει. Στην πάνα όλα καλά. Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπομονή! Μόνο αυτό μπορείς να κάνεις. Μην συγκρίνεις τα δύο παιδιά, είναι λάθος. Το κάθε παιδί ωριμάζει διαφορετικά.

Μπορείς βέβαια να το βοηθήσεις με ένα πίνακα επιβράβευσης. Τάξε του το παιχνίδι που θέλει πάρα πολύ μόλις συμπληρώσει τον πίνακα. Σε εμάς έπιασε και καθάρισε σε 10 μέρες. Μην το πιέζεις όμως. Μπορεί να θέλει το χρόνο του ο μικρούλης.

Link to comment
Share on other sites

Με τον μεγάλο μου γιο δεν αντιμετώπισα πρόβλημα στο κόψιμο της πάνας. Σε ηλικία 3 ετών, βάλαμε βρακάκι, τα έκανε μία φορά πάνω του και από τότε στην λεκάνη. Ο μικρός, 3 σήμερα φοράει βρακάκι, κατουράει στη λεκάνη αλλά, όταν θέλει κακά ζητάει πάνα. Αν κάτσει στη λεκάνη, δεν τα κάνει και φοβάμαι ότι τα κρατάει. Στην πάνα όλα καλά. Τι να κάνω?

 

Μηπως δεν βολευεται στην λεκανη? Εμενα ο μικρουλης μου ειναι κοντουλης και μεχρι προτινος παρα το σκαμνακι δεν μπορουσε στην λεκανη αλλα δεν ειχε προβλημα στο γιογιο πχ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Άντιμετωπίζω και εγώ πρόβλημα με τη διαδικασία κοψίματος της πάνας...

Η μεγάλη μου είναι 2,5 ετών και αποφάσισα να ξεκινήσω να της βγάζω σιγά σιγά τη πάνα και να τη πηγαίνω στο γιογιό.

Αυτό που αντιμετωπίζω είναι οτι μένει στεγνή όοοοοολη την ημέρα, δε πάει καθόλου στο γιογιό, ούτε τα κάνει στο πάτωμα, αλλά περιμένει να της βάλω τη πάνα στις 2 η ώρα το μεσημέρι που θα τη βάλω να ξαπλώσει και έπειτα απο τις 4 το απόγευμα μέχρι τις 9 το βράδυ παραμένει πάλι στεγνή μέχρι που θα της ξαναβάλω τη πάνα για να ξαπλώσει...

Αναρωτιέμαι αν είναι τελικά έτοιμη να κόψουμε τη πάνα, αν φοβάται το γιογιό... και εν ολίγοις έχω απελπιστεί μη τυχόν και μου πάθει τίποτα στο να κρατάει την ανάγκη της τόσες ώρες...:(

Είναι δυνατόν να μπορεί να κρατιέται τόσες ώρες ή μήπως όντως δε θέλει να κατουρήσει???

Ας μου πούν οι μανούλες πώς το αντιμετώπισαν με τα παιδάκια τους το κόψιμο της πάνας...

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κι εμείς στο κλαμπ του γιογιο!!Δοκιμάσαμε πριν καμιά 20αριά μέρες και μου έκανε τεράστια εντύπωση πόσο εύκολα έμαθε!!Ατυχήματα ζήτημα να είχαμε 2-3.Κάθε φορά που θέλει να κάνει φωνάζει κάνω κάνω μαμά και τρέχει στο γιογιό της, μαζί της κι εμείς για να κατεβάσουμε το βρακάκι!!:P

Και τα κακά το ίδιο!Προσπάθησα στην αρχή στην λεκάνη με καθισματάκι αλλά δεν καθόταν, οπότε πήραμε γιογιο!Τις πρώτες μέρες την έβαζα συχνά πυκνά να κάθεται στο γιογιο ακόμη κι αν τις περισσότερες φορές δεν έκανε, μέχρι που το λέει πια μόνη της!Μάλλον τελικά ήταν έτοιμη να κόψει την πάνα!;)

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τον υιο μου προσπαθουμε εδω και περιπου 2 1/2 εβδομαδες να βγαλουμε την πανα.

Υπαρχουν ατυχηματακια, και ειναι συνηθες.

Θεωρω οτι ειναι θεμα χρονου και τιποτε αλλο,ολα τα παιδια θα το καταφερουν,αλλα αμεσως,αλλα σε 3 μηνες κ.ο.κ.

 

Αν και δεν ειναι καθολου σπανιο,δεν ειναι καλο οταν ενα παιδι κρατιεται πολλες ωρες γιατι θελει να τα κανει στην πανα.Πρεπει να βρεθουν τροποι να σταματησει αυτο,με επιβραβευση,με κινητρα.Εμενα τον δικο μου στην αρχη τον φοβιζε λιγο η λεκανη,σε εκεινη την φαση προτιμουσε το γιογιο,αλλα πολυ γρηγορα περασαμε και στην λεκανη.

 

Α και κατι αλλο,διαβασα προσφατα σε ενα αρθρο οτι βοηθαει να βλεπει το παιδι τους γονεις του να κανουν την αναγκη τους στην λεκανη.Ξερω οτι δεν σας ενθουσιαζει ως ιδεα,εγω παντως το εκανα.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι παιδι πρεπει να κοψει την πανα και για κακα και τσισα μαζι γιατι απο εμπειρια που εχω σε φιλους δυσκολευτικαν πολυ μετα. ετσι και αλλιως εαν εχει ωριμασει το παιδι για τα τσισα ειναι σωματικα τουλαχιστον ετοιμο και για τα κακα, απλα πρεπει να βρεθει η καταλληλη στιγμη για να μην το παρουν στραβα.

το να κραταει το παιδακι τοση ωρα τα τσισα επισης μου φαινεται υπερβολη. ισως εαν του εδινες περισσοτερα υγρα ωστε να το αναγκαζες στην ουσια για να ξεπερασει αυτη την φοβια? ακομα μπορουν να μπουν και κανονες του στιλ: οταν ξυπναμε παμε ντουαλετα εχουμε δεν εχουμε, οταν βγαινουμε, πριν το φαγητο, μετα το φαγητο, πριν το παραμυθι ... δοκιμασε

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που λέτε τα έχω δοκιμάσει....

Και στη τουαλέτα έχω κάνει τα τσίσα μου και εγώ μπροστά της, να της δείξω οτι είναι κάτι το φυσιολογικό και πολλά υγρά της έχω δώσει μήπως και αναγκαστεί να τα κάνει και λίγο πρίν της φορέσω τη πάνα, την έχω βάλει στο γιογιό και της πίεζα τη κοιλίτσα για να της φύγουν και να την επιβραβεύσω για να καταλάβει οτι πρέπει εκεί να κάνουμε την ανάγκη μας, αλλλά τζίφος...:(

Ρώτησα και το παιδίατρο και μου είπε οτι είναι σύνηθες να τα κρατάνε για αρκετή ώρα, αλλά εγώ έχω απογοητευτεί με τη συμπεριφορά της... Νομίζω οτι δε πρόκειται ποτέ να βγάλει τη πάνα...:-(

 

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν της βαλει πανα ουτε το μεσημερι? δηλαδη να την αφησεις να κατουρηθει (με ολα τα μετρα ασφαλειας βεβαια- υποσεντονα κτλ). τωρα νιωθει στην πανα ασφαλεια και τα κανει εκει, αν δεν την εχει πια η επιλογες που εχει ειναι πανω της ή στην ντουαλετα. θα μπορουσες να της βαζεις την πανα το βραδυ αφου κοιμηθει

Link to comment
Share on other sites

Το παιδι θελει να τα κανει στην πανα.

Επομενως οτιδηποτε το εμποδιζει ή το καθυστερεί,απλα χειροτερευει την κατασταση αφου κρατιέται περισσοτερο.

 

Στην ανηψια μου ταζαμε δωρακια και τελικα την πεισαμε,δεν ηταν ευκολο.

Νομοτελειακα θα συμβει παντως,δεν ξερω πολλους ενηλικες να φορανε πάνα:lol: οποτε μην απαγοητευεσαι και μην το κανεις μεγαλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...