Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κυστεοουρητικη παλινδρομηση κοπ 5ου βαθμου


Recommended Posts

καλησπερα! το αγορακι μου 2 μηνων και μετα απο ουρολοιμωξη που επαθε του βρηκαν παλινδρομηση ουρων 5ου βαθμου στο ενα νεφρο και 4ου στο αλλο! ξεκινησαμε αγωγη με αντιβιωση! ο παιδοουρολογος που το ειδε μ ειπε οτι προς το παρον απλα το παρακολουθουμε! εγω προβληματιζομαι για τα νεφρα του μην του δημιουργησουν προβλημα! υπαρχει καποια μανουλα που να αντιμετωπισε και στα δυο νεφρα? χρειαστηκε να χειρουργηθει κ μετα απο ποσο καιρο? τα νεφρακια του σε τι ποσοστο λειτουργουν? σε ποιον παιδοουρολογο απευθυνθηκατε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


καλησπερα! το αγορακι μου 2 μηνων και μετα απο ουρολοιμωξη που επαθε του βρηκαν παλινδρομηση ουρων 5ου βαθμου στο ενα νεφρο και 4ου στο αλλο! ξεκινησαμε αγωγη με αντιβιωση! ο παιδοουρολογος που το ειδε μ ειπε οτι προς το παρον απλα το παρακολουθουμε! εγω προβληματιζομαι για τα νεφρα του μην του δημιουργησουν προβλημα! υπαρχει καποια μανουλα που να αντιμετωπισε και στα δυο νεφρα? χρειαστηκε να χειρουργηθει κ μετα απο ποσο καιρο? τα νεφρακια του σε τι ποσοστο λειτουργουν? σε ποιον παιδοουρολογο απευθυνθηκατε?

 

 

 

Σημερα πηραμε κ μεις τα αποτελεσματα μας .

9 μηνων κ εχουμε το ιδιο .

δευτερα θα παω γιατρο

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα,

ο γιος μου 12 μηνών έχει ΚΟΠ 4-5 βαθμού, ουρητηροκήλη και η λειτουργία των νεφρών είναι ο δεξιός μόνο 13% και ο άλλος 87%.

Στην Κύπρο μόνο ένα παιδονεφρολόγο έχουμε ο οποίος μου είπε να να μην κάνουμε τίποτα, να χορηγήτε με αντιβίωση ως 18 μηνών και μετά βλέπουμε.

Τον πήραμε σε παιδοχειρούργο μας είπε πρέπει να αφαιρεθεί ο νεφρός και ο παιδοουρολόγος να μην αφαιρεθεί γιατί μεγαλώνοντας μπορεί να αναπτυχθεί και η λειτουργία του νεφρού (κάτι που απέκλεισε ο παιδοχειρούργος). έχει κανείς εμπειρία για κάτι τέτοιο? την συμβουλή κάπιοιυ ειδικού θα την εκτιμούσαμε αφάνταστα... Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Τόνια!

 

Δεν είμαι εξειδικευμένη στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά, ως παιδίατρος, θα σου προτεινα να δώσεις βαρύτητα στη γνώμη του παιδονεφρολόγου. Η εμπειρία λέει ότι οι παιδονεφρολόγοι, όσον αφορά την ΚΟΠ, δεν είναι ούτε υπερβολικά συντηρητικοί ούτε υπερβολικά επιθετικοί. Οι παιδοχειρουργοί θα έλεγα πως "δικαιούνται δια να ομιλούν" τελευταίοι, δηλαδή μετά τους παιδονεφρο- και παιδοουρολόγους.Στη θέση σου, αν είχα δυνατότητα ταξιδιού στην Ελλάδα, θα ζητούσα τη γνώμη ομάδας παιδονεφρολογων σε δημόσιο νοσοκομείο, όπως είναι τα δύο κεντρικά Παίδων.

 

Περαστικά στο παιδάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μόλις είδα το μήνυμά σου,στην ίδια περίπτωση και εμείς!Έχουμε χειρουργηθεί,αφαιρέσαμε ουρητηροκήλη,σταματήσαμε πλέον χημειοπροφύλαξη(αντιβίωση)και κάνουμε εξέταση για το ποσοστό λειτουργίας του νεφρού.Ότι χρειαστείς και θελήσεις να ρωτήσεις στη διάθεσή σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Και εμεις μια απο τα ιδια! Μολις καναμε ραδιοσοτοπικη κυστεογραφια και ανακαλυψαμε παλλινδρομηση 4ου βαθμου στον δεξιο νεφρο. Ολα ξεκινησαν οταν η μικρη μου ηταν 50 ημερων εκανε ψηλους πυρετους και διαγνωστηκε με ουρολοιμωξη. Βγαινοντας απο το νοσοκομειο μειναμε χωρις προφυλαξη γιατι καναμε κυστεογραφια και βγηκε καθαρη!!! αλλα παλι ειχε πυρετους. Μετα απο αναλυσεις δεν βρεθηκε μικροβιο στα ουρα αν και ειχε υψηλο αριθμο πυοσφαιριων. Ο παιδονεφρολογος επεμενε οτι δεν ηταν ουρολοιμωξη το περιστατικο και δεν μας εδωσε προφυλαξη. Οποταν μπηκαμε για 2η φορα στο νοσοκομειο. Μετα την εξοδο μας απο το νοσοκομειο και μετα απο οδηγιες του παιδονεφρολογου παλι δεν δωσαμε προφυλαξη. Αυτο ειχε ως συνεπεια να μπουμε για 3η φορα στο νοσοκομειο!!! Ζουσαμε ενα μαρτυριο!! Μετα απο εξετασεις οι εξειδικευμενοι γιατροι (ε οχι και ετσι) ανακλυψαν μικροβιο στα ουρα!!! Μας στελουν για ραδιοσοτοπικη κυστεογραφια και ανακαλυψαν παλλινδρομηση 4ου βαθμου στον δεξιο νεφρο!!! Μετα απο τοση ταλαιπωρια ναμαστε εδω αντιβιωσεις καθε βραδυ χωρις τελειωμο!!!! Πραγματικα τοσο αγχος ποτε μουδεν ειχα!! Ο παιδονεφρολογος μας προγραμματισε και Dmsa νεφρων το οποιο πραγματικα με φοβιζει. Δεν ξερω ποιες αποφασεις θα παρει μετα απο αυτο!! Σας ετυχε κατι παρομοιο; φοβαμαι πραγματικα για το κοριτσακι μου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα. Ειμαι νεα στο forum και θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα αν γνωριζει

.εχω ενα αγορακι ενος ετους το οποιο εχει παλλινδρομηση ουρων 5ου βαθμου.Αρχικα διαγνωστηκε υδρονεφρωση στο doppler και οταν γεννηθηκε καναμε υπερηχο και μας ειπαν οτι ολα ηταν καλα.αφου γυρισαμε στο σπιτι ανεβασαμε πυρετο και μπηκαμε νοσοκομειο.πινουμε αντιβιωση σχεδον ενα χρονο αφου πρωτα καναμε ουρολοιμωξη.τωρα κανουμε συνεχως καλλιεργειες και υπερηχους νεφρων για να δουμε πως ειναι τα νεφρα μας. Μια γιατρος στο παιδων μας ειπε οτι μαλλον δεν αποφευγουμε την επεμβαση.γνωριζει κανεις αν μπορει να αποφευχθει η επεμβαση και με ποιο τροπο και αν οχι πως ακριβως γινεται και ποσο επιπονη ειναι για το μωρο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Πινετε αντιβιωση κσθε βραδυ η μονο οταν κανετε ουρολοιμωξη; αναμενω κ εγω τις 18 νοεμβ για το dmsa μου ειπε ο παιδονεφρολογος οτι αναλογα με τα αποτελεσματα θα συνεχισουμε η οχι την χημειοπροφυλαξη.

Μακαρι να ειναι ολα περαστικα.

 

 

 

 

Καλησπερα. Ειμαι νεα στο forum και θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα αν γνωριζει

.εχω ενα αγορακι ενος ετους το οποιο εχει παλλινδρομηση ουρων 5ου βαθμου.Αρχικα διαγνωστηκε υδρονεφρωση στο doppler και οταν γεννηθηκε καναμε υπερηχο και μας ειπαν οτι ολα ηταν καλα.αφου γυρισαμε στο σπιτι ανεβασαμε πυρετο και μπηκαμε νοσοκομειο.πινουμε αντιβιωση σχεδον ενα χρονο αφου πρωτα καναμε ουρολοιμωξη.τωρα κανουμε συνεχως καλλιεργειες και υπερηχους νεφρων για να δουμε πως ειναι τα νεφρα μας. Μια γιατρος στο παιδων μας ειπε οτι μαλλον δεν αποφευγουμε την επεμβαση.γνωριζει κανεις αν μπορει να αποφευχθει η επεμβαση και με ποιο τροπο και αν οχι πως ακριβως γινεται και ποσο επιπονη ειναι για το μωρο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα, υπάρχει κάποια οικογένεια που να της έχουνε πει οι γιατροί να δίνει χημειοπροφυλαξη και δεν έχει δεχτεί; Το παιδί μας είναι 7 ημερών και μας είπαν να δωσουμε χημειοπροφυλαξη προληπτικά λόγω ελικωσης ουρητηρα  Και την δημιουργία υδρονεφρωσης στο δεξί νεφρό του... εγώ παρόλα αυτά φοβάμαι να δίνω σε τόσο μικρο πλάσμα αντιβίωση προληπτικά....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...