Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι δεν παει καλα με τον θηλασμο???


Recommended Posts

Καλησπερα!!Γεννησα στις 22 Απριλιου με Φυσιολογικο Τοκετο ενα κοριτσακι 2870 γρ.Χασαμε καποια γρ και φτασαμε στα 2720,βαρος εξοδου απο την κλινικη.Θηλαζουμε αποκλειστικα,εκτος απο τις πρωτες μερες στην κλινικη που πηρε συμπληρωμα λογου ικτερου.Η μεγιστη τιμη ηταν το 14 και η χαμηλοτερη 9,9 (και δεν ξερω αν ειχε και χαμηλοτερη).Εκτοτε,δεν εχει πιασει μπιμπερο ή πιπιλα στο στοματακι της.

 

Βρεχει αρκετες πανιτσες στο 24ωρο,συνηθως 6 -7.Αλλες με κακα(μουσταρδι με κοκκους και καμια φορα και πρασινα) και αλλες με τσισα.Προχτες που την πηγα στην παιδιατρο ηταν 4450 γρ και ειχε παρει και 6 ποντους υψος.Η παιδιατρος την βρισκει αριστη και υγιεστατη,πανω απο το μεσο ορο.

 

Το προβλημα μου ειναι περιεργο.Ενω καποιοι θηλασμοι ειναι σουπερ,τρωει και κοιμαται,καποιοι αλλοι ειναι ενα βασανο.Ειτε δεν πιανε θηλη και κλαει,ειτε πιανει και την αφηνει κλαιγοντας.

 

Σκεφτομαι μηπως δεν την κραταω σωστα,μηπως δεν την βολευω οπως θα επρεπε,γιατι τοσες μερες (απο την 8η περιπου και μετα)εχουμε καθημερινο κλαμα,γκρινια,φασαρια και κακο.Τωρα πως περνει βαρος?Μετα απο ωρες κλαματος πεινας και αυπνιας,συνεργαζεται και τρωει επιτελους.

 

Αναρωτιομουν αν εχει κολλικους αλλα το κλαμα ξεκιναει οταν αρχιζουμε να φαμε,οχι νωριτερα.Δεν ειναι παντα ιδια η ωρα που κλαιει.Ειμαι και εγω λιγο φοβισμενη,γιατι τωρα μαθαινω σιγα σιγα να την κραταω ορθια και να την πλενω.Απο την πρωτη στιγμη που γεννηθηκε ημουν πολυ αγχωμενη για το πως θα την πιανω και γιαυτο τεινω να πιστευω οτι το προβλημα ειναι στην λαθος σταση μου,χωρις να ειμαι σιγουρη.

 

Η παιδιατρος που με ειδε να θηλαζω μου ειπε οτι την κραταω σωστα ΑΛΛΑ δεν την βοηθαω να της δινω την θηλη.Το εκανα αρχικα αλλα μετα το σταματησα γιατι δεν μου "εβγαινε".Ουτε το μαξιλαρι θηλασμου με βοηθησε ουτε τιποτα.Θηλαζω σταση αγκαλιας.Καποιες φορες θηλασαμε και ξαπλωτες αλλα δεν τα καταφερνουμε παντα,με το που την ακουμπαω κατω σπαραζει.

 

Η μαια που παλι με ειδε να θηλαζω ειδε οτι δεν κανω κατι λαθος.Καθε φορα που ειμαι με καποιον ειδικο να με δει να θηλαζω ολα ειναι καλα,οταν παμε σπιτι και ειμαστε μονοι μας αρχιζει το πανυγηρι.Μου εχει γινει ψυχολογικο ο θηλασμος.γεννησα τοσο καλα και εχω βγαλει τα αντερα μου εξω απο τον θηλασμο.

 

Η παιδιατρος μου ειπε να δουμε αν εχει δυσανεξια και με εχει στην διατροφη αλλα εγω δεν το πιστευω.Ψαχνουμε να βρουμε την λυση σε λαθος μερια.Πιστευω οτι ειναι αυτο που λεω.Οταν παει να θηλασει,και την τοποθετω,κατι γινεται εκει, και αρχιζει να κλωτσαει χερακια ποδαρακια και να κλαιει.ΤΕΛΙΚΑ θα φαει αφου το γευμα θα ολοκληρωθει μετα απο ωρες...και αφου θα εχω γινει κομματια.

 

Εχω τοσο πολυ εξαντληθει που ειπα οτι το μεγαλυτερο λαθος της ζωης μου ηταν που θηλασα.Αν επιανε μπιμπερο θα ειχα δωσει ξενο.Τωρα καθε μερα ειναι εφιλατικη.

 

Πειτε μου μια κουβεντα,κατι,θα τρελαθω σας παρακαλω!

 

Πειτε μου οτι θα στρωσει η κατασταση,οτι μερα με την μερα,θα βολευεται και αυτη καλυτερα στο χερι μου.Οτι θα με βοηθαει και αυτη να την βολευψω....

 

Εχω διαβασει αρθρα και δει βιντεο για την τοποθετηση του μωρου και την σωστη σταση αγκαλιας.Την προσεχω να ειναι σε μια ευθεια,η κοιλιτσα της στην κοιλια μου,η μυτη της στο υψος της θηλης....αλλα και παλι αμφιβαλω για το κεφαλακι της αν ειναι πολυ πανω,κατω,δεξια,αριστερα και γιαυτο κλαιει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! Τα ίδια συμπτώματα/συμπεριφορά παρουσίαζε κατά το θηλασμό και το δικό μου μωρό και τελικά μετά από υπέρηχο κοιλιάς που της κάναμε διαπιστώσαμε ότι είχε γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Ξεκίναγε το κλάμα με το που την κάθιζα για να τη θηλάσω κι έκανε κινήσεις με το κεφάλι της προς τα πίσω. Αν παίρνει βάρος πάντως δε νομίζω οτι υπάρχει λόγος ανησυχίας. Απλώς θέλει πολλή υπομονή. Συνήθως το πρόβλημα υποχωρεί με το που εισάγονται στέρεες τροφές στη διατροφή του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τα ίδια συμπτώματα/συμπεριφορά παρουσίαζε κατά το θηλασμό και το δικό μου μωρό και τελικά μετά από υπέρηχο κοιλιάς που της κάναμε διαπιστώσαμε ότι είχε γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Ξεκίναγε το κλάμα με το που την κάθιζα για να τη θηλάσω κι έκανε κινήσεις με το κεφάλι της προς τα πίσω. Αν παίρνει βάρος πάντως δε νομίζω οτι υπάρχει λόγος ανησυχίας. Απλώς θέλει πολλή υπομονή. Συνήθως το πρόβλημα υποχωρεί με το που εισάγονται στέρεες τροφές στη διατροφή του μωρού.

 

Sτην αρχη τρωει καλα για λιγο,μετα τιναζεται και κουναει χερακια ποδαρακια.Της φευγει η θηλη και μετα Ψαχνει θελει να φαει,δεν τραβιεται προς τα πισω,αλλα θηλη δεν πιανει.Τηνβοηθαω σπρωχνωντας τον αγκωνα μου που την στηριζει πιο κοντα στο στηθος αλλα καταφερνω να την εκνευρισω περισσοτερο.

 

Αν εχει ΓΟΠ τι πρεπει να κανω?Πως μπορω να την βοηθησω?τι εκανες εσυ?

 

Παιζει να μην την κραταω σωστα,να μην την βολευω?Γιατι την νυχτα θηλαζει καλα?Πειναει και νυσταζει και θελει να τελειωνει γρηγορα?

 

Κοντευει να μου στριψει το κεφαλι μου.Αν υποχωρει το προβλημα με τις στερεες τροφες,εχω πολλους μηνες υπομονης να διανυσω ακομα.Ειμαστε 43 ημερων μονο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.....συμφωνω με την κοπελαγια την γοπ....το κλαμα ειναι ενα απο τα συνηθισμενα συμπτωματα....

Εαν οντως ειναι γοπ....υποχωρει με την εισαγωγη στερεων τροφων και αν....γιατι εμας ακομα να υποχωρησει...και εμαστε 10 μηνων....

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να την κρατας οσο πιο ψηλα μπορεις και να την βαζεις να ρευεται 1-2 φορες κρατωντας την στην πλατη σου κανενα 20λεπτο....

Η μπορεις να κανεις και διακεκομενο θηλασμο....δλδ να τρωει, να ρευεται και ξανα να τρωει και να ρευεται....μεχρι να χορτασει....και να τελειωσει..

Εαν ειναι γοποτης προκαλει δυσφορια και τσουξιμο στο στομαχακι και στον οισοφαγο γιαυτο και το κλαμα.....

Μακαρι να το ξεπερασετε πολυ συντομα........το ολο σταδιο.

 

Εναλακτικη λυση που εχεις ειναι να πας το μωρο για υπερηχο....για την επιβεβαιωση η μη της γοπ και να σου δωσει ενα ειδικο σιροπακι...και ορισμενες επιπλεον πληροφοριες....μπορει να δεις αμεσα αποτελεσματα με το σιροπο μποτει ομως και οχι.....μιλαμε παντα για την περιπτωση που εχετε παλλινδρομηση.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια δεν το κάνει όλες τις φορές ουτε κάνει εμετό. Δεν θα έπρεπε να είχα και άλλα συμπτώματα; Είσης η παιδίατρος μας είπε οτι επειδή πέρνει βάρος δεν παίζει να είναι ΓΟΠ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

-αν πιεσεις το στηθος το γαλα σου τρεχει σαν πιδακας;μηπως εχεις εντονη ροη και το ενοχλει;

τοτε βοηθαει να τη θηλασεις με την πλατη να εχει κλιση προς τα πισω και το κεφαλακι της να ειναι πιο ψηλα απο το στηθος. 'Η βγαλε λιγο γαλα σε ενα πανακι πριν θηλασεις.

-εισαι σιγουρη οτι πειναει, μηπως την πιεζεις να φαει; σηκωσε την, απασχολησε την για λιγο και αν δεις ανησυχια ξαναπροσφερε.

-κανε υπομονη, αν ειναι γοπ η κατι παρομοιο με τη διατροφη θα βελτιωθει αυτη η συμπεριφορα μεσα στις επομενες ημερες.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτά που γράφει η Μπουρμπουρ για την έντονη ροή (μπορεί να έχεις έντονο let down, δηλαδή το γάλα να έρχεται γρήγορα στην αρχή του θηλασμού και να την πνίγει). Σε αυτό βοηθάει να τη θηλάζεις σε σχετικά όρθια στάση ή να την έχεις "καθιστή" πάνω στο πόδι σου και να είσαι κάπως ξαπλωμένη προς τα πίσω κι αυτή ξαπλωμένη επάνω σου και γενικά να είναι ψηλότερα από το στήθος. Όταν κλαίει, θα τη σταματάς και θα την κρατάς να ρευτεί και θα συνεχίζεις μόλις ηρεμήσει. Μπορείς να βγάζεις και λίγο γάλα στην αρχή του θηλασμού, για να έρχεται με μικρότερη ροή και να μην την πνίγει.

Αν είναι αυτό, όσο θα μεγαλώνει θα μάθει να το διαχειρίζεται καλύτερα και δεν θα πνίγεται

 

... Όμως.... τα πράσινα κακά που αναφέρεις ότι κάνει μερικές φορές, σε συνδυασμό με τη συμπεριφορά της, μου κάνουν σε υπερπαραγωγή

Αυτό σημαίνει ότι έχεις πάρα πολύ γάλα και το μωρό παίρνει περισσότερο από το υδαρές γάλα και λιγότερο από το λιπαρό. Αυτό προκαλεί ενοχλήσεις στο στομάχι του και πονάει, δυσφορεί και σταματάει τον θηλασμό κλαίγοντας κλπ. Αυτό πολλές φορές υπάρχει μαζί με έντονο let down.

Η υπερπαραγωγή λύνεται με το να μη δίνεις και από τα 2 στήθη σε κάθε γεύμα. Όσο συχνότερα εναλλάσσεις στήθος, ο οργανισμός σου παίρνει μήνυμα ότι το μωρό χρειάζεται περισσότερο γάλα, όσο πιο λίγες εναλλαγές κάνεις, μειώνεται το γάλα που παράγεις.

Ξεκίνα να δίνεις από το ίδιο στήθος, όσες φορές και να θηλάσει για ένα συνεχόμενο 4άωρο και μετά άλλαξε στήθος. Αν δεν δεις βελτίωση, δοκίμασε να αυξήσεις το χρόνο που δίνεις από το ίδιο στήθος. Εντωμεταξύ, παρακολουθείς τη συμπεριφορά του μωρού και το χρώμα που έχουν τα κακά. Θα πρέπει να σταματήσουν τα πράσινα και να είναι όλες οι πάνες με μουσταρδί με κόκους.

Πόσες φορές κάνει πράσινα κακά;

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια δεν το κάνει όλες τις φορές ουτε κάνει εμετό. Δεν θα έπρεπε να είχα και άλλα συμπτώματα; Είσης η παιδίατρος μας είπε οτι επειδή πέρνει βάρος δεν παίζει να είναι ΓΟΠ.

 

Αν ο γιατρός σου το έχει αποκλείσει τότε δεν έχει ΓΟΠ. Βέβαια ούτε το δικό μου μωρό έκανε εμετό, με την ΓΟΠ το καυστικό υγρό του στομαχιού ανεβαίνει πίσω στον οισοφάγο, αλλά δεν βγαίνει πάντα από το στόμα. Μην ανησυχείς αν παίρνει βάρος πάντως...Σε μας το σιρόπι δεν έκανε και πολλά, άρχισε να χάνει βάρος το μωρό με αποτέλεσμα να σταματήσει να θηλάζει και να ξεκινήσει να πίνει αντιαναγωγικό γάλα (AR).

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια δεν το κάνει όλες τις φορές ουτε κάνει εμετό. Δεν θα έπρεπε να είχα και άλλα συμπτώματα; Είσης η παιδίατρος μας είπε οτι επειδή πέρνει βάρος δεν παίζει να είναι ΓΟΠ.

 

Βασικα τα περισσοτερα μωρακια εχουμ καποιου βαθμου γοπ....που σταδιακα υποχωρει....

Δεν ειναι απαραιτητο να σου κανει εμετο.....αυτη ειναι η κρυφη γοπ, ακους και τον χαρακτηριστικο γλουτς....γλουτς....

Η κανονικη γοπ ειναι εμετοι και γουλιτσες....

 

Ευχομαι να μην ειναι τιποτα το ανησυχητικο και απλα μολις ακολουθησεις τις συμβουκες των κοριτσιων ολα να λυθουν και το μωρακι σου να θηλαζει ηρεμα!!!!!!!!!

 

Υγ...και εμενα παιρνει βαρος αλλα γοπ εχουμε...

Και ο μονος αρμοδιος για να σου πει αν το μωρο εχει γοπ ειναι ενας υπερηχηστης...ο οποιος θα κανει υπερηχο για να δει αν το γαλατακι ανεβαινει προς τα επανω.....μονο τοτε μπορει να αποκλειστει η γοπ.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

... Όμως.... τα πράσινα κακά που αναφέρεις ότι κάνει μερικές φορές, σε συνδυασμό με τη συμπεριφορά της, μου κάνουν σε υπερπαραγωγή

 

Πόσες φορές κάνει πράσινα κακά;

Αν ο φωτισμος δεν ειναι φυσικος μπορει να φαινονται πρασινα ενω δεν ειναι.

 

Βασικα ο θηλασμος δεν χρειαζεται τοσο αγχος, αστο να γινει πιο φυσικα. Βαλε το μωρακι στο στηθος κι αστο, εκεινο ξερει τωρα πια τι πρεπει να κανει/ποσο να πιει. Ακολουθα κι εσυ το ενστικτο σου. Την πιεση που νιωθεις τη μεταδιδεις και στο μωρο και συμπεριφερεται αναλογα.

Αν συνεχισεις να αισθανεσαι ετσι μπορεις να αποθηλασεις οποτε θελησεις.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα cooker. Τα ίδια προβλήματα είχα και εγώ με την κόρη μου που τώρα είναι 9 μηνών και θηλάζει ακόμα. Ήπιε ξένο γάλα στο μαιευτήριο (μαζί με μαραθώνιους θηλασμούς) και όταν επιστρέψαμε στο σπίτι ο θηλασμός ήταν πολύ προβληματικός έως εφιαλτικός. Έπινε στην αρχή για λίγο καλά όσο η ροή στο στήθος ήταν μεγάλη και μετά έστρεφε το κεφαλάκι της, χτυπιόταν και έκλαιγε χωρίς να θέλει να πιεί άλλο. Όσες φορές (λίγες) της έδωσα ξένο γάλα με μπιμπερό αμέσως μετά, το έπινε όλο σε δευτερόλεπτα. Όμως, αν συνέχιζα έτσι θα έκοβα το δικό μου γάλα. Αυτό δεν έπαιζε, γιατί ήθελα επίμονα και κάθετα να θηλάσω αποκλειστικά. Παρατήρησα κιόλας μείωση στην παραγωγή μου με την άρνησή της να θηλάσει καλά. Έτσι, νοίκιασα νοσοκομειακό θήλαστρο και στην αρχή μετά το θηλασμό έκανα θήλαστρο και της έδινα συμπλήρωμα το δικό μου γάλα με μπιμπερό. Σιγά-σιγά, η παραγωγή μου αυξήθηκε, η ροή αυξήθηκε στο στήθος μου, το μωρό μεγάλωσε και θήλαζε πολύ καλύτερα. Προς τον 3ο μήνα ελάττωσα πολύ το θήλαστρο και επιτέλους το μωρό συνεργαζόταν πολύ καλά. Ξανάρχισα το θήλαστρο όταν έπιασα δουλειά. Παρεπιπτόντως, το μωρό δεν ξαναήπιε ξένο γάλα από 20 ημερών.

Για να μην σε ζαλίζω, για όλα φταίει το ξένο γάλα που δίνεται στο μαιευτήριο, με αποτέλεσμα το μωρό να θυμάται και να προτιμά την εύκολη λύση, γι'αυτό και έπινε στην αρχή που η ροή στο στήθος ήταν μεγάλη ή όταν το στήθος ήταν γεμάτο (συνήθως τη νύχτα). Όμως, τα κατάφερα να θηλάσω αποκλειστικά, να κόψω το "δηλητήριο" (ναι, έτσι θεωρώ το ξένο γάλα) και είμαι πολύ περήφανη γι' αυτό και για την επιμονή τη δική μου και όλων των μανάδων στο θηλασμό. Και αυτό παρά τις συνεχείς προσπάθειες των καλοθελητών (φίλες. πεθερές κτλ.) να κόψω το θηλασμό, αφού το μωρό είναι "τεμπέλικο" και άλλες τέτοιες βλακείες. Η κατάσταση θα βελτιωθεί όσο θα μεγαλώνει το μωρό σου. Α και κάτι άλλο, το θήλαστρο κάνει θαύματα στην παραγωγή.

Αγωνιστικά και φιλικά, καλό κουράγιο!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω γαλα για να χορτασει η μικρη.Μερικες μερες μαλιστα ειχα και παρα πολυ.Εδω και 2 μερες κανω το εξης.Την βαζω να φαει,σταματαει κλαιγοντας,την περνω αγκαλια,την βγαζω βολτα στην βεραντα και την ξανατοποθετω στο στηθος.Αν δεν κλαψει,θα συνεχισουμε τον θηλασμο,αν κλαψει ξανα βολτα και ολο αυτο το μαρτυριο κραταει ωρες...μεχρι τελικα να αφησει την θηλη απο μονη με ηρεμια δειγμα οτι επιτελους χορτασε.Εχτες απο τις 8,20 το απογευμα μεχρι τις 1,20 τα μεσανυχτα.Αγανακτησα!

Δεν ξερω τι γινεται,ακομα αναρωτιεμαι αν την κραταω σωστα.Αναρωτιεμαι αν δεν την βολευω και τσαντιζεται και αρνειται να φαει.Το οτι θα ηταν τοσο δυσκολος ο θηλασμος δεν τοπεριμενα.Εχω εξαντληθει,εχω κουραστει,κλαω καθε μερα.Μακαρι να ειχε πιασει μπιμπερο,δεν το θελει με τιποτα,να της εδινα με αντληση τουλαχιστον και να μην ταλαιπωρουμε και εγω με το στηθος!

Link to comment
Share on other sites

Πρασινα κακα εχει κανει 4 -5 φορες περιπου,απο την ημερα που γεννηθηκε.Ειναι τωρα 44 ημερων.Το ειχα συνδιασει με τα πρασινα φασολακια κηπου που ειχα φαει.Τωρα που την αλλαξα ηταν ξανα μουσταρδο ελαφρο πρασινα.

 

Αυριο παω σε αλλο παιδιατρο να δω τι θα μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο γιατρός σου το έχει αποκλείσει τότε δεν έχει ΓΟΠ. Βέβαια ούτε το δικό μου μωρό έκανε εμετό, με την ΓΟΠ το καυστικό υγρό του στομαχιού ανεβαίνει πίσω στον οισοφάγο, αλλά δεν βγαίνει πάντα από το στόμα. Μην ανησυχείς αν παίρνει βάρος πάντως...Σε μας το σιρόπι δεν έκανε και πολλά, άρχισε να χάνει βάρος το μωρό με αποτέλεσμα να σταματήσει να θηλάζει και να ξεκινήσει να πίνει αντιαναγωγικό γάλα (AR).

 

η ΓΙΑΤΡΟσς μας δεν εχει αποκλεισει τιποτα,και αυτη ψαχνωντας το παει και αυτη μου λεει τοσα χρονια δεν το εχω ξαναδει αυτο το πραγμα.Στον θηλασμο δεν με βοηθησε καθολου,ηθελε εξ αρχης να δωσω συμπληρωμα .

 

Βαρος περνει αφου τελικα μετα απο ωρες κλαματος,αγκαλιας και δικης μου προσπαθειας θα φαει ....

 

αλλα δεν γινεται να συνεχισω ετσι,ουτε τουαλετα δεν παω,ωρες εκει να την εχω στο χερι μου,Καποιασ τιγμη σπανε και τα νευρα μου,κουραζομαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμπάσχω!

Μια από τα ίδια!

Δες και αυτό

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39694&page=34 μήνυμα 1344 και τι μου απάντησαν.... Τα καλά κορίτσια.

Έχω κόψει τα γαλακτοκομικα εδώ και τέσσερις μέρες και ήδη έχω δει βελτίωση στους κολικους. Οι θηλασμοί ακόμη είναι ένα βάσανο αλλα νομίζω οτι είναι κάπως καλύτερα.

Μίλησα με σύμβουλο θηλασμού και πέρα απο τα γαλακτοκομικά μου πρότεινε οταν ο μπεμπης δυσανασχετει στο θηλασμο να θηλαζω κάνοντας βόλτα.

Με εχει βοηθήσει και αυτό.

Ελπίζω σε καλύτερες μέρες!

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με σύμβουλο θηλασμού και πέρα απο τα γαλακτοκομικά μου πρότεινε οταν ο μπεμπης δυσανασχετει στο θηλασμο να θηλαζω κάνοντας βόλτα.

Με εχει βοηθήσει και αυτό.

Ελπίζω σε καλύτερες μέρες!

Εχεις δικιο, και κατω απο τον απορροφητηρα και το πιστολακι των μαλλιων πιανει.

 

Τα κακα τα ειδες σε φυσικο φως;

Καλυτερα να μιλησεις με συμβουλο θηλασμου αντι για παιδιατρο.

Κι εγω τα ειχα αυτα τα προβληματα στην αρχη, τα αποδιδω στην αλλεργια που ειχε.

Συνηθως παντως μετα το διμηνο στρωνει το πραγμα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου κατ'αρχήν!

Δεν διάβασα τι σου έγραψαν τα άλλα κορίτσια, αλλά θα σου πω τι αντιμετώπισα εγώ μήπως σε βοηθήσει. Είχα παρατηρήσει ότι κάποιες φορές γκρίνιαζε, έβαζε χεράκια στο στόμα κτλ κι εγώ νόμιζα ότι πεινούσε, ενώ το καημενούλη μου νύσταζε! Και το έβαζα στο στήθος και πιπιλούσε, πήγαινε να κοιμηθεί, του ερχόταν γάλα, αλλά δεν ήθελε. Ήθελε μόνο να πιπιλήσει για να κοιμηθεί. Μας πήρε λίγο καιρό για να το καταλάβουμε και ειδικά μετά τους 2 μήνες όλα ήταν πολύ πιο εύκολα. Για μας αυτό ήταν το κομβικό σημείο.

Λέω λοιπόν εγώ μήπως το μωράκι σου νυστάζει; Μπορεί να λέω και βλακείες, αλλά καμιά φορά δεν ξέρεις. Μήπως να την νανούριζες να ξεκουραστεί λίγο, να της φύγει και η υπερένταση και να θηλάσει μετά ξεκούραστη;

Τα πας πολύ καλά, αφού αυξάνει το βάρος της ικανοποιητικά! Της δίνεις το καλύτερο γάλα που υπάρχει! Κάνε λίγο ακόμα υπομονή και νομίζω ότι σε πολύ λίγο καιρό θα είναι όλα πιο εύκολα!

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

η ΓΙΑΤΡΟσς μας δεν εχει αποκλεισει τιποτα,και αυτη ψαχνωντας το παει και αυτη μου λεει τοσα χρονια δεν το εχω ξαναδει αυτο το πραγμα.Στον θηλασμο δεν με βοηθησε καθολου,ηθελε εξ αρχης να δωσω συμπληρωμα .

 

Βαρος περνει αφου τελικα μετα απο ωρες κλαματος,αγκαλιας και δικης μου προσπαθειας θα φαει ....

 

αλλα δεν γινεται να συνεχισω ετσι,ουτε τουαλετα δεν παω,ωρες εκει να την εχω στο χερι μου,Καποιασ τιγμη σπανε και τα νευρα μου,κουραζομαι

 

Cooker νομίζω οτι πιέζεις το μωρο να φάει περισσότερο γιατι νομίζεις δε χορτασε. Όταν αφήσει το στήθος, πρόσφερε το άλλο και τέλος. Αν θέλει να φάει θα φάει αλλιώς αστην και θεώρησε οτι το γεύμα έληξε. Δεν ειναι πια νεογέννητο, θηλαζει αποτελεσματικότερα σε λιγότερη ωρα. Το μωρο χρειάζεται πλέον εξωτερικα ερεθίσματα, παιχνίδι, βόλτα. Ψάχνει το στήθος γιατι αισθάνεται οτι δεν έχει και κάτι άλλο να κάνει.

 

Τα πράσινα κακα σε τι φως τα βλέπεις; Σε φυσικο, φθορισμού ή κίτρινο;

Ειναι απο τις αρχές ετσι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αυτο με τη νυστα που λέει η toulala πολυ σημαντικό (αν και συνήθως συμβαίνει σε μικρότερα μωρα).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειχε πιασει μπιμπερο,δεν το θελει με τιποτα,να της εδινα με αντληση τουλαχιστον και να μην ταλαιπωρουμε και εγω με το στηθος!

Πόσα μπιμπερό έχεις δοκιμάσει; Δεν πιάνει κανένα; Δεν είναι όλα τα μπιμπερό ίδια και τα μωράκια έχουν τις προτιμήσεις τους. Αν νομίζεις ότι με άντληση και μπιμπερό θα βρεις την ηρεμία σου, εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις 2-3 διαφορετικά μπιμπερό πριν παραιτηθείς.

 

Επίσης να βάλεις κάποιον άλλο να ταΐσει το μωρό αρχικά χωρίς να είσαι εσύ μέσα στο δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Κοψαμε τα γαλακτοκομικα και εχει ηρεμησει κατα πολυ το παιδι.Τρωει καλυτερα,κοιμαται και δεν κλαιει 12ωρα!Ηρεμησε το κεφαλι μου.

 

Το προβλημα ειναι οτι μου ειπε μια φιλη μου οτι πρεπει να κοψω και τα χορτα και το μσχαρισιο κρεας και με ρωτησε αν το μωρο εχει δυσανεξια στην λακτοζη ή στη λακταση και εγω δεν εχω ιδεα!Η παιδιατρος οτι να'ναι τελιΚΑ.Το μωρο κλαιει 40 μερες κοντα και αυτη δεν ειχε προσεξει τα "σπυρακια" στο προσωπακι της.Το ειδε τυχαια μια μερα την ωρα που φευγαμε απο το ιατρειο!Απορω το καυμενο μου πως ετρωγε με τοσους πονους και πηρε και βαρος!!

 

Αφου το μικρουλη μου κοιμαται και τρωει και ειναι πιο ηρεμο λετε να πρεπει να το παω σε παιδιο αλλεργιολογο?

 

Μου ειπαν οτι η δυσανεξια ειναι πολυ σοβαρη και μπορει να το ατομο που υποφερει να πεσει και σε κομα!!

 

οΣΟ ΓΙΑ το γαλα μου,ναι εχω πολυ και μερικες φορες πνιγεται αλλα δεν εκλαιγε απο αυτο το καψερο.Την θηλαχζω πιο ορθια,λιγο συδκολο αυτο αλλα το προσπαθω.Το μπιμπερο εχω δοκιμασει διαφορα και με αλλες πιπιλες δεν θελει καμια

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Κοψαμε τα γαλακτοκομικα και εχει ηρεμησει κατα πολυ το παιδι.Τρωει καλυτερα,κοιμαται και δεν κλαιει 12ωρα!Ηρεμησε το κεφαλι μου.

 

Το προβλημα ειναι οτι μου ειπε μια φιλη μου οτι πρεπει να κοψω και τα χορτα και το μσχαρισιο κρεας και με ρωτησε αν το μωρο εχει δυσανεξια στην λακτοζη ή στη λακταση και εγω δεν εχω ιδεα!Η παιδιατρος οτι να'ναι τελιΚΑ.Το μωρο κλαιει 40 μερες κοντα και αυτη δεν ειχε προσεξει τα "σπυρακια" στο προσωπακι της.Το ειδε τυχαια μια μερα την ωρα που φευγαμε απο το ιατρειο!Απορω το καυμενο μου πως ετρωγε με τοσους πονους και πηρε και βαρος!!

 

Αφου το μικρουλη μου κοιμαται και τρωει και ειναι πιο ηρεμο λετε να πρεπει να το παω σε παιδιο αλλεργιολογο?

 

Μου ειπαν οτι η δυσανεξια ειναι πολυ σοβαρη και μπορει να το ατομο που υποφερει να πεσει και σε κομα!!

 

οΣΟ ΓΙΑ το γαλα μου,ναι εχω πολυ και μερικες φορες πνιγεται αλλα δεν εκλαιγε απο αυτο το καψερο.Την θηλαχζω πιο ορθια,λιγο συδκολο αυτο αλλα το προσπαθω.Το μπιμπερο εχω δοκιμασει διαφορα και με αλλες πιπιλες δεν θελει καμια

 

Άλλο αλλεργία στην πρωτεΐνη του αγελαδινού γάλακτος κι άλλο αυτο που σου λέει η φίλη σου.

Αν έχει διαφορά με την αποχή απο τα γαλακτοκομικα δεν αποκλείεται η αλλεργία. Σε αυτήν την περίπτωση κόβεις και μοσχάρι. Τα χόρτα δεν έχουν καμία σχέση, δεν υπάρχει λόγος να τα κόψεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

οτι να'ναι η παιδιατρος μου τελικα..το μωρο κατι το ενοχλει κ η παιδιατρος δεν ξερει να μου πει αν ειναι αλλεργια ή δυσανεξια.ελεος

παντως εχουμε ηρεμισει κατα πολυ..

 

στα κακακια της μου φανηκε οτι ειδα βλεννη,τι μπορει να σημαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

επισης ρε κοριτσια εχω πολυ γαλα σε σημειο το στηθπς μου να γινεται βαρυ...το αρμεγω οσο μπορω γιατι αν δεν το κανω πνιγεται...μερικες φορες δεν προλαβαινω να το αρμεξω και εχουμε θεμα ...ολο πνιγεται και σημερα ειδικα κατατρομαξα,εβηχε 1 λεπτο μεχρι να συνελθει!Τι αλλο μπορω να κανω νΑ Μειωσω την ροη μου?Να την θηλαζω πως?Υπαρχει καμια φωτο να δω?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...