Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΜΑΜΑ & ΖΗΛΙΑ ΠΕΘΕΡΑΣ


Recommended Posts

Χαιρετώ όλες τις νέες και παλιές μανούλες! Ήθελα να αναφερθώ στο δικό μου θέμα που είναι το πόσο πολύ με βοηθάει η μανούλα μου. Θα μου πείτε ότι... εντάξει μανούλα σου είναι και κάθε μανούλα βοηθάει τα παιδιά της... ΝΑΙ συμφωνώ και χωρίς την μανούλα μου και την βοηθειά της θα είχα πελαγώσει! Το ζήτημα εδώ είναι η ΠΕΘΕΡΑ :evil:. Ζηλεύει πάρα πολύ που έχω την μάνα μου κοντά και βλέπει και προσέχει εκείνη συνέχεια το μωρό όταν την χρειάζομαι και είναι απίστευτα τα διάφορα σχόλια που κάνει η πεθερά μου για την όλη κατάσταση. Ο άντρας μου τα βλέπει όλα αυτά και της βάζει χέρι αλλά που να καταλάβει εκείνη!!! Το μόνο καλό είναι ότι μένει σε άλλη πόλη και δεν την έχω συχνά στα πόδια μου. Δεν θέλω να τα πω στην μαμά μου γιατί είναι ικανή να κάνει πίσω για να μην δυσαρεστηθεί η πεθερά μου αλλά εγώ δεν θα το ανεχόμουν αυτό με τίποτα!

Εσείς τι εμπειρίες έχετε από μαμά και πεθερά? Και βασικά πως αντιμετωπίζετε τις διάφορες καταστάσεις που προκύπτουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χαιρετώ όλες τις νέες και παλιές μανούλες! Ήθελα να αναφερθώ στο δικό μου θέμα που είναι το πόσο πολύ με βοηθάει η μανούλα μου. Θα μου πείτε ότι... εντάξει μανούλα σου είναι και κάθε μανούλα βοηθάει τα παιδιά της... ΝΑΙ συμφωνώ και χωρίς την μανούλα μου και την βοηθειά της θα είχα πελαγώσει! Το ζήτημα εδώ είναι η ΠΕΘΕΡΑ :evil:. Ζηλεύει πάρα πολύ που έχω την μάνα μου κοντά και βλέπει και προσέχει εκείνη συνέχεια το μωρό όταν την χρειάζομαι και είναι απίστευτα τα διάφορα σχόλια που κάνει η πεθερά μου για την όλη κατάσταση. Ο άντρας μου τα βλέπει όλα αυτά και της βάζει χέρι αλλά που να καταλάβει εκείνη!!! Το μόνο καλό είναι ότι μένει σε άλλη πόλη και δεν την έχω συχνά στα πόδια μου. Δεν θέλω να τα πω στην μαμά μου γιατί είναι ικανή να κάνει πίσω για να μην δυσαρεστηθεί η πεθερά μου αλλά εγώ δεν θα το ανεχόμουν αυτό με τίποτα!

Εσείς τι εμπειρίες έχετε από μαμά και πεθερά? Και βασικά πως αντιμετωπίζετε τις διάφορες καταστάσεις που προκύπτουν?

 

λές και το έγραψα εγώ είναι!!!! τα ίδια έχουμε και εμείς. υπομονή μέχρι ένα σημείο όμως!!!!!!! άν δέν τσακώνεσαι με τον αντρα σου μην της δίνεις σημασία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλες τις νέες και παλιές μανούλες! Ήθελα να αναφερθώ στο δικό μου θέμα που είναι το πόσο πολύ με βοηθάει η μανούλα μου. Θα μου πείτε ότι... εντάξει μανούλα σου είναι και κάθε μανούλα βοηθάει τα παιδιά της... ΝΑΙ συμφωνώ και χωρίς την μανούλα μου και την βοηθειά της θα είχα πελαγώσει! Το ζήτημα εδώ είναι η ΠΕΘΕΡΑ :evil:. Ζηλεύει πάρα πολύ που έχω την μάνα μου κοντά και βλέπει και προσέχει εκείνη συνέχεια το μωρό όταν την χρειάζομαι και είναι απίστευτα τα διάφορα σχόλια που κάνει η πεθερά μου για την όλη κατάσταση. Ο άντρας μου τα βλέπει όλα αυτά και της βάζει χέρι αλλά που να καταλάβει εκείνη!!! Το μόνο καλό είναι ότι μένει σε άλλη πόλη και δεν την έχω συχνά στα πόδια μου. Δεν θέλω να τα πω στην μαμά μου γιατί είναι ικανή να κάνει πίσω για να μην δυσαρεστηθεί η πεθερά μου αλλά εγώ δεν θα το ανεχόμουν αυτό με τίποτα!

Εσείς τι εμπειρίες έχετε από μαμά και πεθερά? Και βασικά πως αντιμετωπίζετε τις διάφορες καταστάσεις που προκύπτουν?

ακόμα μια πολύ συνιθισμένη περίπτωση έχω να δηλώσω!! χαχα! Καταρχήν ό,τι και να κάνετε δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ευχαριστημένη και να μη ζηλεύει. Απλά αφού είναι και μακρυά μη σκας καθόλου, μα καθόλου!! Και μη της αναφέρετε γεγονότα του τύπου "η μαμά μου έκανε αυτό με το μωρό, έκανε εκείνο..." δεν υπάρχει λόγος να ξέρει και να φουντώνει. Την καταλαβαίνω από τη μία, της λείπει το εγγονάκι ειδικά αν είναι το μοναδικό από την άλλη όμως ας σωπάσει και λίγο! Αν βέβαια δε το αποδεχτεί κάποια στιγμή βάλτε τα όριά σας γιατί το μωρό κάποια στιγμή θα μεγαλώσει και δεν επιτρέπεται να εισπράττει τα πικρόχολα σχόλια για την άλλη γιαγιά. Μεταξύ μας, και εμείς οι νύφες νομίζω είμαστε λίιιιιιιγο στριμμένες (με τέτοιες πεθερές τι να κάνουμε βέβαια) χαχα! Υπομονή και αδιαφορία! Αν είχατε συχνές επαφές βέβαια θα σου έλεγα τελείως διαφορετικά πράγματα...

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συμφωνώ ότι της λείπει το εγγόνι της αλλά ας κάνει και αυτή την προσπάθεια να είναι εντάξει απεναντί μας. Δεν καταλαβαίνει ότι μας πικραίνει και μας απομακρύνει?(γιατί στο τέλος αυτό θα γίνει). Κάτι έχει καταλάβει η μαμά μου αλλά προσπαθεί να μην με ρωτάει για να μην με φέρνει σε δύσκολη θέση και βλέπω ότι στεναχωριεται για μένα που βρίσκομαι στη μέση. Δεν θέλω με τίποτα να αισθάνεται έτσι γιατί την λατρεύω και βλέπω πόσο πολύ μου συμπαραστέκεται και τα παρατάει ΟΛΑ αν της τηλεφωνήσω ότι την χρειάζομαι!

Link to comment
Share on other sites

ακόμα μια πολύ συνιθισμένη περίπτωση έχω να δηλώσω!! χαχα! Καταρχήν ό,τι και να κάνετε δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ευχαριστημένη και να μη ζηλεύει. Απλά αφού είναι και μακρυά μη σκας καθόλου, μα καθόλου!! Και μη της αναφέρετε γεγονότα του τύπου "η μαμά μου έκανε αυτό με το μωρό, έκανε εκείνο..." δεν υπάρχει λόγος να ξέρει και να φουντώνει. Την καταλαβαίνω από τη μία, της λείπει το εγγονάκι ειδικά αν είναι το μοναδικό από την άλλη όμως ας σωπάσει και λίγο! Αν βέβαια δε το αποδεχτεί κάποια στιγμή βάλτε τα όριά σας γιατί το μωρό κάποια στιγμή θα μεγαλώσει και δεν επιτρέπεται να εισπράττει τα πικρόχολα σχόλια για την άλλη γιαγιά. Μεταξύ μας, και εμείς οι νύφες νομίζω είμαστε λίιιιιιιγο στριμμένες (με τέτοιες πεθερές τι να κάνουμε βέβαια) χαχα! Υπομονή και αδιαφορία! Αν είχατε συχνές επαφές βέβαια θα σου έλεγα τελείως διαφορετικά πράγματα...

 

Θα συμφωνησω με την συμπεθερα μου....ειναι μακρυα η γυναικα καιφυσικο και επομενο να ζηλευει γιατι δεν βλεπει το εγγονακι ΑΛΛΑ ειναι αδικιολογητη ως προς τα ασχημα σχολια της....

Ελα ομως ντε που υπαρχει και ηαλλη περιπτωση....2βηματα κυριολεκτικα να απεχουν και να μην ερχονται να βλεπουντο μωρο..(ψεματα ερχονται 1φορα το διμηνο)....

Ελεος δηλαδη!!!!!!!!!!!,

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνησω με την συμπεθερα μου....ειναι μακρυα η γυναικα καιφυσικο και επομενο να ζηλευει γιατι δεν βλεπει το εγγονακι ΑΛΛΑ ειναι αδικιολογητη ως προς τα ασχημα σχολια της....

Ελα ομως ντε που υπαρχει και ηαλλη περιπτωση....2βηματα κυριολεκτικα να απεχουν και να μην ερχονται να βλεπουντο μωρο..(ψεματα ερχονται 1φορα το διμηνο)....

Ελεος δηλαδη!!!!!!!!!!!,

δε τους πιάνεις πουθενά... όλες πεθερόπληκτες είμαστε... κλασσική ελληνίδα-θεούσα πεθερά που εξομολογείται συχνά για... τις αμαρτίες της νύφης!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

δε τους πιάνεις πουθενά... όλες πεθερόπληκτες είμαστε... κλασσική ελληνίδα-θεούσα πεθερά που εξομολογείται συχνά για... τις αμαρτίες της νύφης!!

ΧΑ!!! κλασσικότατη περίπτωση:lol: Ήμουνα στο μαιευτήριο και έπαιρνε παπάδες να με ευλογήσουν!

Link to comment
Share on other sites

δε τους πιάνεις πουθενά... όλες πεθερόπληκτες είμαστε... κλασσική ελληνίδα-θεούσα πεθερά που εξομολογείται συχνά για... τις αμαρτίες της νύφης!!

 

Δεν ειμαστε και εμεις οι καλυτερες αλλα εδω δεν εχει να κανει με εμας αλλα με ταεγγονια τους....

Ελα δες το εγγονι σου πιοσυχνα ποσο μαλλον οταν ειναι το πρωτο....

 

 

Αααααχ πεθεροπληκτες δεν θα πει τιποτα συμπεθερα!!!!!!

Μη γινουμε χειροτερες μονο!!!χαχαχαχα

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

ΧΑ!!! κλασσικότατη περίπτωση:lol: Ήμουνα στο μαιευτήριο και έπαιρνε παπάδες να με ευλογήσουν!

 

Μα την παναγια εδω ταιριαζει ηφραση ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

και να συμπληρώσω ότι από τη στιγμή που ο άντρας σου βλέπει τι γίνεται και την βάζει στη θέση της μη του λες και πολλά, εγώ τουλάχιστον τη "δικαιολογώ"στον άντρα μου αφού βλέπω ότι είναι αντικειμενικός. Πάνω απ'όλα όμως είναι μαμά τους και στενοχωριούνται πολύ όταν βλεπουν την ίδια τους τη μάνα να τους προκαλεί προβλήματα χωρίς λόγο. Με όλο το θάρρος κάτι ακόμα επειδή είμαστε ακριβώς η ίδια περίπτωση... μη τη λυπάσαι τη μανούλα σου, πιστεύω μια χαρά είναι!! χαίρεται την κορούλα της και το εγγονάκι της όσο κανείς... απλά καλά κάνει και κρατά ουδέτερη στάση για εσένα, σίγουρα σε σκέφτεται αλλά δεν πιστεύω ότι στενοχωριούνται και τόσο για τη συμπεθέρα, συγγνώμη κιόλας! κι εγώ λατρεύω τη μανούλα μου, πεθαίνω γι αυτή, αλλά εμένα και τον άντρα μου θα σκεφτώ και το παιδί μας, μετά όλους τους άλλους!! ελπίζω να μην παρεξηγηθώ γι'αυτό το τελευταίο!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΧΑ!!! κλασσικότατη περίπτωση:lol: Ήμουνα στο μαιευτήριο και έπαιρνε παπάδες να με ευλογήσουν!

Χριστέ μου, νομίζω ότι οι πεθερές μας είναι κλωνοποιημένες :shock: απευθείας σύνδεση με Άγιο Όρος λέμε όταν γεννούσα!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

δε τους πιάνεις πουθενά... όλες πεθερόπληκτες είμαστε... κλασσική ελληνίδα-θεούσα πεθερά που εξομολογείται συχνά για... τις αμαρτίες της νύφης!!

 

Δεν ειμαστε και εμεις οι καλυτερες αλλα εδω δεν εχει να κανει με εμας αλλα με ταεγγονια τους....

Ελα δες το εγγονι σου πιοσυχνα ποσο μαλλον οταν ειναι το πρωτο....

 

 

Αααααχ πεθεροπληκτες δεν θα πει τιποτα συμπεθερα!!!!!!

Μη γινουμε χειροτερες μονο!!!χαχαχαχα

Θέλω να πιστεύω ότι στην περίπτωσή αυτή ταιριάζει το "Το πάθημα γίνεται μάθημα" .... θα πρέπει να κάνω φροντιστήριο στην κόρη μου όταν μεγαλώσει!

Link to comment
Share on other sites

και να συμπληρώσω ότι από τη στιγμή που ο άντρας σου βλέπει τι γίνεται και την βάζει στη θέση της μη του λες και πολλά, εγώ τουλάχιστον τη "δικαιολογώ"στον άντρα μου αφού βλέπω ότι είναι αντικειμενικός. Πάνω απ'όλα όμως είναι μαμά τους και στενοχωριούνται πολύ όταν βλεπουν την ίδια τους τη μάνα να τους προκαλεί προβλήματα χωρίς λόγο. Με όλο το θάρρος κάτι ακόμα επειδή είμαστε ακριβώς η ίδια περίπτωση... μη τη λυπάσαι τη μανούλα σου, πιστεύω μια χαρά είναι!! χαίρεται την κορούλα της και το εγγονάκι της όσο κανείς... απλά καλά κάνει και κρατά ουδέτερη στάση για εσένα, σίγουρα σε σκέφτεται αλλά δεν πιστεύω ότι στενοχωριούνται και τόσο για τη συμπεθέρα, συγγνώμη κιόλας! κι εγώ λατρεύω τη μανούλα μου, πεθαίνω γι αυτή, αλλά εμένα και τον άντρα μου θα σκεφτώ και το παιδί μας, μετά όλους τους άλλους!! ελπίζω να μην παρεξηγηθώ γι'αυτό το τελευταίο!!

Μα φυσικά πρώτα θα σκεφτώ τον άντρα μου και το παιδί μου και μέτα όλοι οι υπόλοιποι. Και στο φινάλε μεγάλες γυναίκες είναι, σίγουρα θα έχουν περάσει και αυτές παρόμοιες καταστάσεις φαντάζομαι.

Αχ κορίτσια.... με ηρεμήσατε! Θα κλείνω τα αυτιά μου και άστην να λέει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαστε και εμεις οι καλυτερες αλλα εδω δεν εχει να κανει με εμας αλλα με ταεγγονια τους....

Ελα δες το εγγονι σου πιοσυχνα ποσο μαλλον οταν ειναι το πρωτο....

 

 

Αααααχ πεθεροπληκτες δεν θα πει τιποτα συμπεθερα!!!!!!

Μη γινουμε χειροτερες μονο!!!χαχαχαχα

άμα τους είχες μακρυά θα είχες την γκρίνια ότι δε το βλέπουν... τι στο καλό τους ποτίζουν???

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

άμα τους είχες μακρυά θα είχες την γκρίνια ότι δε το βλέπουν... τι στο καλό τους ποτίζουν???

 

Κατσε ακομα και που εισαι...

Υπαρχει η εξης περιπτωση....να ειναι 2 βηματα, να μην ερχονται αλλα νακανουν και παραπονα οτι δεν παω το μωρο να το δουν (το παω καθε εβδομαδα σχεδον ) και οτι δεν τιυς γνωριζει,ξενευει κλπ....

 

Ελεοοοοοοος!!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατσε ακομα και που εισαι...

Υπαρχει η εξης περιπτωση....να ειναι 2 βηματα, να μην ερχονται αλλα νακανουν και παραπονα οτι δεν παω το μωρο να το δουν (το παω καθε εβδομαδα σχεδον ) και οτι δεν τιυς γνωριζει,ξενευει κλπ....

 

Ελεοοοοοοος!!!!!!!!!

χαχα, μόνο για να γελάς είναι! ό,τι και να κάνεις δεν πρόκειται να είναι ευχαριστημένοι συμπεθέρα... ισχύει και για γονείς και για πεθερικά οπότε πας όποτε έχεις όρεξη εσύ και άμα τους αρέσει! εμείς αυτό κάνουμε και είμαστε όλοι μα όλοι ευχαριστημένοι :D

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ακομα και που εισαι...

Υπαρχει η εξης περιπτωση....να ειναι 2 βηματα, να μην ερχονται αλλα νακανουν και παραπονα οτι δεν παω το μωρο να το δουν (το παω καθε εβδομαδα σχεδον ) και οτι δεν τιυς γνωριζει,ξενευει κλπ....

 

Ελεοοοοοοος!!!!!!!!!

Μα τι στο καλό όλα δικά τους τα θέλουν? αμάν πια! Ας έρχονται να το βλέπουν αμά το λαχταράνε αυτοί θα φταίνε αν το μωρό δεν τους γνωρίζει κλπ, εσένα σε ρωτάνε αν έχεις το χρόνο έστω να βγεις για έναν καφέ... τι να πρωτοκάνεις, να φροντίζεις το παιδί? να μαγειρεύεις, πλένεις, καθαρίζεις και όλα όσο χρειάζεται ένα νοικοκυριό? Ας έρχονται να σε βοηθάνε και λίγο και να το βλέπουν!

Link to comment
Share on other sites

Μα τι στο καλό όλα δικά τους τα θέλουν? αμάν πια! Ας έρχονται να το βλέπουν αμά το λαχταράνε αυτοί θα φταίνε αν το μωρό δεν τους γνωρίζει κλπ, εσένα σε ρωτάνε αν έχεις το χρόνο έστω να βγεις για έναν καφέ... τι να πρωτοκάνεις, να φροντίζεις το παιδί? να μαγειρεύεις, πλένεις, καθαρίζεις και όλα όσο χρειάζεται ένα νοικοκυριό? Ας έρχονται να σε βοηθάνε και λίγο και να το βλέπουν!

 

Ελα ντε????

Και το καλο δεν σας το ειπα....ενω θα την βαφτισω την κορη λυ μαριαννα αυτοι το φωναζουνα μαρια...ναι ναι καλα ειδατεοτι γραφω!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε????

Και το καλο δεν σας το ειπα....ενω θα την βαφτισω την κορη λυ μαριαννα αυτοι το φωναζουνα μαρια...ναι ναι καλα ειδατεοτι γραφω!!!!!

τςςςς, τίποτα πιο πρωτότυπο?? όλοι σχεδόν τα ίδια κάνουν!! πραγματικά μη δίνετε σημασία γιατί χαλιόμαστε χωρίς λόγο! και να πουν καμια κουβέντα ας πέσει κάτω -με όρια πάντα-

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου πεθερά ενώ μένει σε διπλανό χωριό (απόσταση 15Km) δεν μας επισκέφτεται σχεδόν ποτέ!!!!!!!!!!!! Από πέρσι τον Σεπτέμβρη ήρθε επίσκεψη μία φορά και μόνο, στην γιορτή του γιου της!!!!! Έχει να έρθει σε γενέθλια της μοναδικής της εγγονής από τα 2α της γενέθλια και ήδη έχει σβήσει τα 4! Στην γιορτή της εγγονής της ποτέ... εμείς πάμε επειδή είναι και η δική της γιορτή...

Έχει μόνιμη δικαιολογία ότι έχει άρρωστο τον άντρα της και δεν μπορεί να τον αφήσει! Έλα όμως που για το σόι της, στο χωριό, βρίσκει χρόνο να πάει επισκέψεις και ας τον αφήνει μόνο του στο σπίτι τον πεθερό μου... Ή στις γιορτές ή το καλοκαίρι, που έρχονται τα άλλα της παιδιά στο πατρικό με άδεια, πάλι δεν μπορεί να πάρει αστικό και να έρθει σε εμάς επίσκεψη. Το ίδιο κάνουν και τα αδέρφια του άντρα μου, δεν μας επισκέπτονται παρά ελάχιστες φορές...

Έχουν την απαίτηση να πηγαίνουμε μόνο εμείς...Να φανταστείτε το Πάσχα, δεν βρεθήκαμε για χρόνια πολλά. Είπα του άντρα μου ή θα μας κάνουν και αυτοί επίσκεψη ή δεν θα πάμε καθόλου...και έτσι έγινε και ας πεισμώσανε!!! Αδιαφορώ πια...Αν δεν θέλουν να βλέπουν το εγγόνι τους ή το μοναδικό τους ανήψι, ας μην το βλέπουν!!!

Φυσικά δεν ήθελα να μου έρχονται κάθε τρεις και λίγο, αλλά λίγες φορές έπρεπε να έρχονται για να δείχνουν σεβασμό και αγάπη...5 χρόνια παντρεμένη, τα Χριστούγεννα που είναι και η γιορτή μου, δεν έχει έρθει ούτε μια φορά είτε ανήμερα είτε άλλη κοντινή μέρα...με την δικαιολογία ότι γιορτάζει την ίδια μέρα ο άρρωστος (ψυχολογικά) άντρας της, ενώ στη καινούρια της νύφη, μπόρεσε και πήγε επίσκεψη μέσα στο Πάσχα που γιόρταζε κιόλας η κοπέλα...

Μου αρέσει που νομίζει, ότι θα μεγαλώσει λίγο ακόμη η κόρη μου και θα της την στέλνω με το αστικό, με αυτό το πλευρό να κοιμάται!!!!!!:wink: Όταν το λέει αυτό, της απαντάω χαμογελώντας ότι το παιδι θα ερχεται στην γιαγιά και στον παππού με τους γονείς του, όπως μας πήγαινε και μένα η μάνα μου στην γιαγιά στο χωριό.

Και αν με όλη αυτή την συμπεριφορά της, ζηλεύει την άλλη γιαγιά, είναι δικό της πρόβλημα!!! Η μητέρα μου λατρεύει το εγγόνι της και το δείχνει, θα έρθει να βοηθήσει, θα συμμετέχει στη χαρά αλλά και στη λύπη. Στα πάντα...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

τςςςς, τίποτα πιο πρωτότυπο?? όλοι σχεδόν τα ίδια κάνουν!! πραγματικά μη δίνετε σημασία γιατί χαλιόμαστε χωρίς λόγο! και να πουν καμια κουβέντα ας πέσει κάτω -με όρια πάντα-

 

Ε δεν παιζονται με τιποτα....και εγω και ο ανδρας μου το εχουνμε επισημανει απειρες φορες το ονομα αλλααυτοι το δικο τους....και εγω τρελαθηκα μια φορα και τιυς ςιπα μην ςκπλαγητε εαν την φωναζετε και δεν γυρναςι....και μην τολμησετε να μου πειτεπως το ανεθρεψες ετσι το παιδι??? να το μιλαμε και να μην δινει σημασια....ε ναι πια επρεπε!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με βοηθάει κανείς .. ούτε η μητέρα μου (είναι μακριά) ούτε η πεθερά μου (είναι κοντά, αλλα δεν ασχολείται)... θεωρώ ότι μπορεί η πεθερά σου να νιώθει μειονεκτικά γι' αυτό και να βγάζει και αυτή την συμπεριφορά... μπορεί να προκυπτει από πολλά... π.χ. εάν έχει μεγαλώσει η ίδια τα παιδιά της μπορεί να θεωρεί δεδομένο ότι θα πρέπει και εσείς ως γονείς να μεγαλώσετε τα παιδιά σας μόνοι σας οπότε άμα βλέπει ότι σε βοηθάει τόσο η μητέρα σου να της ξενίζει... από την άλλη μπορεί να "καυχιέσαι" ότι σε βοηθάει η μητέρα σου και αυτό να την ενοχλεί, γιατί όσο και να μην θέλουμε να το παραδεχτούμε την πεθερά την βλέπουμε σίγουρα διαφορετικά :) δεν γνωρίζω εάν της έχεις ζητήσει ποτέ και την δική της βοήθεια για κάτι.. μπορεί να είναι πιο πολύ παράπονο και όχι ζήλια....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με βοηθάει κανείς .. ούτε η μητέρα μου (είναι μακριά) ούτε η πεθερά μου (είναι κοντά, αλλα δεν ασχολείται)... θεωρώ ότι μπορεί η πεθερά σου να νιώθει μειονεκτικά γι' αυτό και να βγάζει και αυτή την συμπεριφορά... μπορεί να προκυπτει από πολλά... π.χ. εάν έχει μεγαλώσει η ίδια τα παιδιά της μπορεί να θεωρεί δεδομένο ότι θα πρέπει και εσείς ως γονείς να μεγαλώσετε τα παιδιά σας μόνοι σας οπότε άμα βλέπει ότι σε βοηθάει τόσο η μητέρα σου να της ξενίζει... από την άλλη μπορεί να "καυχιέσαι" ότι σε βοηθάει η μητέρα σου και αυτό να την ενοχλεί, γιατί όσο και να μην θέλουμε να το παραδεχτούμε την πεθερά την βλέπουμε σίγουρα διαφορετικά :) δεν γνωρίζω εάν της έχεις ζητήσει ποτέ και την δική της βοήθεια για κάτι.. μπορεί να είναι πιο πολύ παράπονο και όχι ζήλια....

τα περιγράφεις πολύ σωστά!! εγώ να φανταστείς βοήθεια από τη μαμά μου δε χρειάζομαι πλέον γιατί δε δουλεύω, τη φωνάζω το πολύ μια φορά το μήνα, αλλιώς πάμε εμείς σπίτι της να τους δούμε ή εξω για καφέ. Η πεθερά βέβαια νομίζει ότι συγκατοικούμε με τη μάνα μου και της το κρύβουμε, χαχα! Επειδή είμαι και σχετικά μικρή δε με θεωρεί καθόλου ικανή να τα καταφέρνω μόνη μου. Είναι σίγουρα παραπονιάρες αλλά είναι δυστυχώς και ζήλια. Όπως ανέφερα προηγουμένως την καταλαβαίνω την πεθερά μου από τη μία, χήρα, και όλα της τα παιδιά σε άλλη πόλη με μοναδικό εγγονάκι το μωρό μου. Δεν ξέρω στη θέση της πως θα ένιωθα, είναι και γυναίκες μετά την κλημακτήριο μην ξεχνάμε! Εννοείται πως την πεθερά δε μπορώ να τη δω σαν βοήθεια γιατί θεωρεί πως εκείνη μεγάλωσε μια χαρα τα παιδιά της οπότε γιατί λέει να ακούσει εμένα?? Οπότε ας παίζει όσο θέλει αλλά να μην εμπλέκεται στα υπόλοιπα. Ενώ στη μάνα μου ρίχνω και κανένα μπινελικάκι, όπως και να το κάνουμε άλλη άνεση!! :lol:

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα συμβαινει ακριβως το αντιθετο απο αυτα που λετε! Εγω μεγαλωσα μεσα στην πολυτελεια και δεν μου ελειψε ποτε τιποτα! Γνωρισα 1 παιδι σε καποιο χωριο και μετα απο 4 χρονια μειναμε μαζι τον παντρευτηκα και ολα ηταν τελεια για 3 χρονια μεχρι την κριση που μειναμε απο δουλεια! Πηγαμε στους δικους μου για βοηθεια και αυτοι μονο που δεν πεταξαν και μενα εξω μολις ακουσαν οτι ο αντρας μου εχασε την δουλεια του!!! ξερετε γονεις "οι επιλογες σου" "Τον αχρηστο που δεν εχει δουλεια" κτλ... Ετσι πηγαμε και ζητησαμε βοηθεια απο τους δικους του στο χωριο! Οι ανθρωποι μας βοηθησαν πολυ... Τωρα ειναι 80 χρονων κατακητοι και οι 2 και τους προσεχω εγω και ο αντρας μου!! Τους δικους μου τους ειδα στην γεννηση της κορης μου για 3 μερες!! μενουν πολυ μακρια 5 ωρες και για μενα ειναι δυσκολο να φυγω με το μωρο και τα γεροντια να μεινουν μονοι τους!! Με αποτελεσμα να εχς απιστευτη γκρινια!!! "Ειμαστε και εμεις παπουδες θελουμε και εμεις το μωρο" "Αν αρρωστησουμε εχουμε και εμεις απαιτηση να μας προσεξεις" και τετοια πολλα!! ειληκρινα τωρα πεστε μου αν ολοι οι γονεις το εχουν το μικροβιο της γκρινιας?? Δεν θελω να γινω ετσι στην κορη μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλες τις νέες και παλιές μανούλες! Ήθελα να αναφερθώ στο δικό μου θέμα που είναι το πόσο πολύ με βοηθάει η μανούλα μου. Θα μου πείτε ότι... εντάξει μανούλα σου είναι και κάθε μανούλα βοηθάει τα παιδιά της... ΝΑΙ συμφωνώ και χωρίς την μανούλα μου και την βοηθειά της θα είχα πελαγώσει! Το ζήτημα εδώ είναι η ΠΕΘΕΡΑ :evil:. Ζηλεύει πάρα πολύ που έχω την μάνα μου κοντά και βλέπει και προσέχει εκείνη συνέχεια το μωρό όταν την χρειάζομαι και είναι απίστευτα τα διάφορα σχόλια που κάνει η πεθερά μου για την όλη κατάσταση. Ο άντρας μου τα βλέπει όλα αυτά και της βάζει χέρι αλλά που να καταλάβει εκείνη!!! Το μόνο καλό είναι ότι μένει σε άλλη πόλη και δεν την έχω συχνά στα πόδια μου. Δεν θέλω να τα πω στην μαμά μου γιατί είναι ικανή να κάνει πίσω για να μην δυσαρεστηθεί η πεθερά μου αλλά εγώ δεν θα το ανεχόμουν αυτό με τίποτα!

Εσείς τι εμπειρίες έχετε από μαμά και πεθερά? Και βασικά πως αντιμετωπίζετε τις διάφορες καταστάσεις που προκύπτουν?

εμενα δυστυχως η μητερα μου ειναι σε αλλη ποκη.κοιταξε ομως ειναι φυσιολογικο να υπαρχει δυσαρεσκεια απο την πεθερα σου.ειναι σε αλλη πολη και δεν μπορει να ειναι με το εγγονακι της.πιο πολυ πιστευω πως αντιδρα ετσι γιατι δεν ειναι κοντα.δεν ειναι καλο που σου πεταει κουβεντες και σε πικραινει μα αυτο δεν θα σταματησει ποτε.ειναι θεμα χαρακτηρα.εγω στην θεση σου θα σταματουσα να μιλαω στον ανδρα μου γι αυτο το θεμα διοτι θα καταληξετα να μαλωνετε μεταξυ σας.τα λογια τηε πεθερας μου θα εμπαιναν απο το ενα αυτι και θα εβγαιναν απο το αλλο.ειναι μικρη η ζωη να χαλιομαστε για τετοια πραγματα.να κρατησεις αντικειμενικη σταση γιατι δεν ξερεις πως τα φερνει ζωη.εσυ να εισαι το ιδιο καλη οπως εισαι και με την μανα σου και μην τοσκεφτεσαι πια.θα βγεις κερδισμενη πιστεψε με.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...