Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

boys....


Recommended Posts

Καλημέρα σας. Έχω ένα μικρό πρόβλημα. Είμαι 13 και μένω στο εξωτερικό. Δεν μένω πολύ καιρό εδώ και δεν μιλάω καλά και τη γλώσσα. Γι' αυτό το λόγο δεν ξέρω και πολύ κόσμο.

Έχω ακούσει από μια φίλη μου ότι εδώ οι έφηβοι μπορούν να φτάσουν στα άκρα. α παράδειγμα, μου είπε ότι είχε βρεθεί σε ένα πάρτυ, και αποκαλύφθηκε ότι στα ποτά υπήρχαν ναρκωτικά:? . Αυτό με έβαλε σε σκέψεις, μιας και ένας φίλος μου μου ζήτησε να βγούμε...

Δεν τον ξέρω πολύ καιρό, αλλά είναι πολύ ευγενικός και καλός μαζί μου. Παντα. Και μου είπε εχθές να πάμε μαζί για μια βόλτα... Και είπα οκ... Επειδή όμως δεν μπορώ μόνη μου, είπα σε μια φίλη μου να μας 'παρακολουθεί'. Αν πάει να κάνει κάτι, τι πρέπει να κάνω;;;;;;;:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σας. Έχω ένα μικρό πρόβλημα. Είμαι 13 και μένω στο εξωτερικό. Δεν μένω πολύ καιρό εδώ και δεν μιλάω καλά και τη γλώσσα. Γι' αυτό το λόγο δεν ξέρω και πολύ κόσμο.

Έχω ακούσει από μια φίλη μου ότι εδώ οι έφηβοι μπορούν να φτάσουν στα άκρα. α παράδειγμα, μου είπε ότι είχε βρεθεί σε ένα πάρτυ, και αποκαλύφθηκε ότι στα ποτά υπήρχαν ναρκωτικά:? . Αυτό με έβαλε σε σκέψεις, μιας και ένας φίλος μου μου ζήτησε να βγούμε...

Δεν τον ξέρω πολύ καιρό, αλλά είναι πολύ ευγενικός και καλός μαζί μου. Παντα. Και μου είπε εχθές να πάμε μαζί για μια βόλτα... Και είπα οκ... Επειδή όμως δεν μπορώ μόνη μου, είπα σε μια φίλη μου να μας 'παρακολουθεί'. Αν πάει να κάνει κάτι, τι πρέπει να κάνω;;;;;;;:confused::confused::confused:

 

Σε ποια χωρα ακριβως εισαι????? για εμενα να οας βολτα αλλα με την προυποθεση οτι επιτρεπεται να μπεις στον χωρο οπου θα διεξαχθει το παρτυ η η βολτα που θα πατε....καλη η σκεψη του να σε οαρακολουθησει μια φιλη αλλα οχι και η καλυτερη....προτιμοτερο ειναι να προσεχεις και αν συμβει τι οτιδηποτε να καλεσεις αμεσως την αρμοδια υπηρεσια....αστυνομια στην καλυτερη περιπτωση.....

 

Τα ματια σου οχι 14 αλλα 1114!!!!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελβετία... Και το ξέρω ότι η ιδέα με τη φίλη μου δεν είναι και η καλύτερη, αλλά αν δεν τρεχει τίποτα, δεν θέλω να είμαι συνέχεια αγχωμένη... Και 114 να εχω τα μάτια μου, τα 128 είναι καλύτερα;)

Link to comment
Share on other sites

Παντού οι έφηβοι μπορεί να φτάσουν στα άκρα, όχι μόνο εκεί. Εϊναι φυσικό να έχεις φοβίες εφόσον δεν ξέρεις καλά το περιβάλλον. Εγώ θα σε ρωτούσα κάποια πράγματα πριν απαντήσω στο ερώτημά σου: Από πού τον γνωρίζεις, από το σχολείο; Δεν υπάρχει άλλος γνωστός ώστε να μάθεις τι είδους άτομο είναι; Έχεις δει τις παρέες του; Πώς είναι; Η φράση "δείξε μου το φίλο σου να σου πω ποιος είσαι" δεν είναι τυχαία. Κρύβει μεγάλες αλήθειες. Πού θα πάτε βόλτα; Γιατί αν, πχ είναι να πάτε σε πάρκο ή σε πάρτυ κάποιου που δεν ξέρεις, δεν το βρίσκω καλή ιδέα. Γιατί δεν ξεκινάτε με ένα σινεμά, όπου ο χώρος είναι ελεγχόμενος και θα νιώθεις πιο ασφαλής;;;;

Κάνεις πολύ καλά που προβληματίζεσαι, πάντα σε ένα ξένο περιβάλλον πρέπει κανείς να προσέχει διπλά. Κι εγώ στο εξωτερικό ζω και βλέπω πόσο προσέχουν τα παιδιά μου (είναι 17 και 15 χρονών) με το θέμα "παρέα". Εύχομαι να βρεις σύντομα παρέες και να μάθεις τη γλώσσα για να νιώθεις πιο άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω έναν φίλο του, ο οποίος είναι πραγματικά παράδειγμα αγοριού. Και γενικώς και η υπόλοιπη παρέα δεν φαίνονται καθόλου κακά παιδια... Αυτός μου είπε να πάμε στα mc donalds, μιας και δεν έχω ξαναπάει, και είπε θα σκευτεί τι άλλο θα κάνουμε... Το κανόνησα για τη Δευτέρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην Ελβετία... Και το ξέρω ότι η ιδέα με τη φίλη μου δεν είναι και η καλύτερη, αλλά αν δεν τρεχει τίποτα, δεν θέλω να είμαι συνέχεια αγχωμένη... Και 114 να εχω τα μάτια μου, τα 128 είναι καλύτερα;)

 

Και τα 1114 ακομα πιο καλυτερα....και αν προσθεσεις αλλα 14 θα γινουν 1128....any way....εγω την συμβουλη μου σου την εδωσα...απο εκει και περα πρατεις οπως καταλαβαινεις...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 months later...

Τελικά πήγαν όλα καλά... Απλά μιλήσαμε και κάναμε βόλτες. Πέρασε το καλοκαίρι, διακοπές, και οι δύο μας σε διαφορετικές χώρες... Την τελεφταία μέρα των διακόπών μου ζήτησε να τα φτιάξουμε. Μου αρέσει πολύ, και έτσι είπα ναι... Από τότε έχουμε συναντιθεί καμιά/δυο φορές, μιας και μένει αρκετά μακρυά. Το πρόβλημα όμως είναι ότι οι γονείς μου δεν το ξέρουν... Κάθε φορά που συναντιώμαστε λέω ψέματα ότι είμαι με φίλες μου. Οι δικοί του το ξέρουν όμως και θέλουν να με γνωρίσουν! Η μαμά μου από ό,τι κατάλαβα, δεν έχει πρόβλημα να έχω αγόρι. Ο μπαμπάς μου όμως είναι πολύ αυστηρός... Το πρόβλημα είναι το σιχαίνομαι να τους λέω ψέματα, και φοβάμαι πως αν κάποια μέρα έρθει στο φως όλη η αλήθεια, δεν θα με εμπιστεύονται πια... Χριάζομαι επειγόντως σιμβουλές... :(

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγαν όλα καλά... Απλά μιλήσαμε και κάναμε βόλτες. Πέρασε το καλοκαίρι, διακοπές, και οι δύο μας σε διαφορετικές χώρες... Την τελεφταία μέρα των διακόπών μου ζήτησε να τα φτιάξουμε. Μου αρέσει πολύ, και έτσι είπα ναι... Από τότε έχουμε συναντιθεί καμιά/δυο φορές, μιας και μένει αρκετά μακρυά. Το πρόβλημα όμως είναι ότι οι γονείς μου δεν το ξέρουν... Κάθε φορά που συναντιώμαστε λέω ψέματα ότι είμαι με φίλες μου. Οι δικοί του το ξέρουν όμως και θέλουν να με γνωρίσουν! Η μαμά μου από ό,τι κατάλαβα, δεν έχει πρόβλημα να έχω αγόρι. Ο μπαμπάς μου όμως είναι πολύ αυστηρός... Το πρόβλημα είναι το σιχαίνομαι να τους λέω ψέματα, και φοβάμαι πως αν κάποια μέρα έρθει στο φως όλη η αλήθεια, δεν θα με εμπιστεύονται πια... Χριάζομαι επειγόντως σιμβουλές... :(

 

νομιζω πως πρέπει να μιλήσεις με τους γονεις σου..

απλά να ποιασεις και να τους το πεις καθαρα και ξαστερα..

πιστεψε με πιο πολυ θα το εκτιμησουν και θα σε εμπιστευτουν απο το να το μαθουν απο αλλου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...