Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κανένα δοντάκι ακόμα!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και όλους!!!

Ο γιός μου μπήκε πριν λίγες μέρες στον 11ο μήνα και από δοντάκια τίποτα ακόμα. Ξέρω από φίλες ότι τα παιδιά γενικότερα βγάζουν δοντάκια από πολύ νωρίς, κάποια ακόμα μετά από τον 3-4 μήνα, κι εμείς τίποτα...

Ρώτησα την παιδίατρο πριν 2 μήνες (που κάναμε το τελευταίο εμβόλιο για φέτος) και μου είπε να μην ανησυχώ, κι ίσως θα σβήσουμε λέει το 1ο μας κεράκι χωρίς κανένα δόντι. Μα είναι νορμάλ αυτό δηλ?

nM5sp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες και όλους!!!

Ο γιός μου μπήκε πριν λίγες μέρες στον 11ο μήνα και από δοντάκια τίποτα ακόμα. Ξέρω από φίλες ότι τα παιδιά γενικότερα βγάζουν δοντάκια από πολύ νωρίς, κάποια ακόμα μετά από τον 3-4 μήνα, κι εμείς τίποτα...

Ρώτησα την παιδίατρο πριν 2 μήνες (που κάναμε το τελευταίο εμβόλιο για φέτος) και μου είπε να μην ανησυχώ, κι ίσως θα σβήσουμε λέει το 1ο μας κεράκι χωρίς κανένα δόντι. Μα είναι νορμάλ αυτό δηλ?

Ναι μην ανησυχεις!Δεν ειναι το πιο συνηθες αλλα δεν σημαινει οτι δεν ειναι φυσιολογικο!Το μονο σιγουρο ειναι οτι ολα τα μωρακια θα βγαλουν καποια στιγμη δοντακια.Καποιοι λενε οσο πιο πολυ αργησουν να βγουν τοσο πιο γερα θα ειναι...να χαιρεσαι το φαφουτακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς είμαστε φαφούτηδες! Τα ίδια μου λέει και ο δικός μου παιδίατρος ότι είναι μικρός ακόμα και έχουμε καιρό. Για να είμαι ειλικρινής δεν βιάζομαι κιόλας γιατί θηλάζουμε και προς το παρόν τουλάχιστον γλιτώνω τις δαγκωνιές! ;)

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και όλους!!!

Ο γιός μου μπήκε πριν λίγες μέρες στον 11ο μήνα και από δοντάκια τίποτα ακόμα. Ξέρω από φίλες ότι τα παιδιά γενικότερα βγάζουν δοντάκια από πολύ νωρίς, κάποια ακόμα μετά από τον 3-4 μήνα, κι εμείς τίποτα...

Ρώτησα την παιδίατρο πριν 2 μήνες (που κάναμε το τελευταίο εμβόλιο για φέτος) και μου είπε να μην ανησυχώ, κι ίσως θα σβήσουμε λέει το 1ο μας κεράκι χωρίς κανένα δόντι. Μα είναι νορμάλ αυτό δηλ?

 

Πάντως ανησυχητικό δεν είναι. Κάθε παιδάκι έχει δικούς τους ρυθμούς ανάπτυξης, κάπως έτσι είναι και με τα δόντια, άλλο βγάζει νωρίς, άλλο βγάζει πιο αργά.

 

Ναι μην ανησυχεις!Δεν ειναι το πιο συνηθες αλλα δεν σημαινει οτι δεν ειναι φυσιολογικο!Το μονο σιγουρο ειναι οτι ολα τα μωρακια θα βγαλουν καποια στιγμη δοντακια.Καποιοι λενε οσο πιο πολυ αργησουν να βγουν τοσο πιο γερα θα ειναι...να χαιρεσαι το φαφουτακι σου!

 

Ε δε νομίζω πως έχει δόση αλήθειας αυτό. Αλλά και να έχει, αφού τα νεογηλά δόντια θα αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως ανησυχητικό δεν είναι. Κάθε παιδάκι έχει δικούς τους ρυθμούς ανάπτυξης, κάπως έτσι είναι και με τα δόντια, άλλο βγάζει νωρίς, άλλο βγάζει πιο αργά.

 

 

 

Ε δε νομίζω πως έχει δόση αλήθειας αυτό. Αλλά και να έχει, αφού τα νεογηλά δόντια θα αλλάξουν.

Ουτε εγω το πιστευω..χαριτολογωντας το εγραψα...αλλα το εχω ακουσει απο κανα δυο..

Link to comment
Share on other sites

"Όλα τα παιδιά βγάζουν δόντια αργά ή γρήγορα. Δεν έχει γεννηθεί κανένα χωρίς.

Αυτά απο τον παιδίατρό μου.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και όλους!!!

Ο γιός μου μπήκε πριν λίγες μέρες στον 11ο μήνα και από δοντάκια τίποτα ακόμα. Ξέρω από φίλες ότι τα παιδιά γενικότερα βγάζουν δοντάκια από πολύ νωρίς, κάποια ακόμα μετά από τον 3-4 μήνα, κι εμείς τίποτα...

Ρώτησα την παιδίατρο πριν 2 μήνες (που κάναμε το τελευταίο εμβόλιο για φέτος) και μου είπε να μην ανησυχώ, κι ίσως θα σβήσουμε λέει το 1ο μας κεράκι χωρίς κανένα δόντι. Μα είναι νορμάλ αυτό δηλ?

 

φυσικά και είναι νορμάλ..

εμένα η δικιά μου έβγαλε απο τον 3ο 2 και φρικάραμε όλοι!!

το κάθε παιδί έχει την δικιά του προσωπική ανάπτυξη,,,

είναι κάτι σαν την ομίλια άλλα μιλάν απο 7-8 μηνών και αλλά πάνε 2,5 χρονών και δεν λένε κουβέντα..

παραδειγμα η ανηψια μου μέχρι 2,5 χρονων δεν έλεγε κουβντα μόνο έδειχνε και ξαφνικά μια ωραία πρωία τσουπ αρχισε να μιλάει και να μιλάει και να μιλάει .. απο τότε δεν σταμάτησε να μιλάει :lol:

 

θα βγούνε τα δοντάκια απο το αγγελούδι σου μην αγχωνεσε.. μπορεί να τα βγάλει και μαζεμένα που ξέρεις .. ;)

Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικοτατο ειναι κ εμεις 10 μηνων βγαλαμε το πρωτο δοντι ,τωρα στους 19 μηνες εχουμε ισα ισα 8 !με πολυ αργους ρυθμους η οδοντοφυια μας ...κ επιπονη δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η κορουλα μου εβγαλε το πρωτο δοντακι 13 μηνων. Και η παιδιατρος μας το εβρισκε τελειως φυσιολογικο. Και επισης δεν καταλαβαμε πως εβγαλε ολα τα δοντακια της, απο πονους και τετοια καμια ενοχληση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Ντινα30 όντως όπως λένε παραπάνω οι κοπέλες μην ανησυχείς καθόλου. Αν και ο δικός μου που είναι 13 μηνών έχει βγάλει 7 δόντια δεν λέει να αφήσει τα πολτοποιημένα, ούτε έχει περπατήσει. Επίσης τα 3 πράγματα που δεν κάνουν μαζί τα παιδιά είναι να μιλήσουν, να περπατήσουν και να βγάλουν δόντια.

Είναι ξεχωριστές διαδικασίες που τα κάνουν σε τελείως διαφορετικές στιγμές.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου ειναι 6.5 μας εχει τρελανει απο 3.5 μηνων και δεν λεει να βγαλει τιποτα.Τα νευρα μου.Ποναει συνεχεια δεν κοιμαται ολο το βραδυ και δεν μπορω να κανω και τιποτα.Αυτο το παιδι δεν αντεχει καθολου τον πονο.Εδω μια ηθελε να ριξει και ξεσηκωνε τον κοσμο πριν λιγο καιρο (πουρδιτσα χαχαχα)

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και μενα απο 3 μηνων τρελα σαλια και ολο το χερι στο στομα...

 

Πριν ενα μηνα εβγαλε το πρωτο και εδω και κατι μερες εχουμε και το δευτερο...

 

Οπως τα λενε τα κοριτσια αλλα νωρις τα βγαζουν και αλλα αργα...

 

Της κολλητης μου μεχρι 14 μηνων δεν ειχε βγαλει κανενα και μετα τα εβγαλε οοολα μαζι...δεν προλαβαιναν...

 

Θα βγαλει και θα σε δαγκωνει σαν το πιρανχας:lol::lol:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Και μενα απο 3 μηνων τρελα σαλια και ολο το χερι στο στομα...

 

Πριν ενα μηνα εβγαλε το πρωτο και εδω και κατι μερες εχουμε και το δευτερο...

 

Οπως τα λενε τα κοριτσια αλλα νωρις τα βγαζουν και αλλα αργα...

 

Της κολλητης μου μεχρι 14 μηνων δεν ειχε βγαλει κανενα και μετα τα εβγαλε οοολα μαζι...δεν προλαβαιναν...

 

Θα βγαλει και θα σε δαγκωνει σαν το πιρανχας:lol::lol:

 

χαχαχα αμην και ποτε.Δηλαδη ειλικρινα αρχιζω να μην αντεχω αλλο.δηλαδη δεν φτανει που δεν κοιμαται οοοοολη μερα καθολου μα καθολου επειδη ειναι στο χαρακτηρα του τωρα δεν κοιμαται και τη νυχτα και τσιριζει.τον λυπαμαι αλλα λυπαμαι και εμενα.που να αντεξω να κοιταω παιδι και σπιτι.δεν εχω αντοχες δυστυχως,ειμαι κουραμενο κορμι.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νά'στε καλά βρε κορίτσια!!! Ελπίζω να τα βγάλουμε σύντομα, αλλά πάντως ούτε τα ούλα είναι ακόμα φουσκωμένα. Βάζω το δάχτυλό μου στα ούλα του αλλά τζίφος χαχαχα

nM5sp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νά'στε καλά βρε κορίτσια!!! Ελπίζω να τα βγάλουμε σύντομα, αλλά πάντως ούτε τα ούλα είναι ακόμα φουσκωμένα. Βάζω το δάχτυλό μου στα ούλα του αλλά τζίφος χαχαχα

 

Και δε χαίρεσαι; Φουσκωμένα ούλα σημαίνει πόνος για το μωράκι. Ο δικός μου έβγαλε τα δυο κάτω δόντια 5μισυ μηνών με διαφορά μερικών ημερών μεταξύ τους κι από τότε κλαίει και χτυπιέται γιατί είναι φουσκωμένα ΟΛΑ τα πάνω ούλα. Εδώ και 2 μήνες όλη μέρα και τα δυο χέρια μέσα στο στόμα τα έχει. Και δαγκώνει ό,τι βρει. 'Αντε να βγουν και τα 2 πάνω δόντια, να ησυχάσουμε για λιγο, μέχρι τα επόμενα. :|

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ειπατε για φουσκωμενα ουλα.Ειναι φυσιολογικο που ειναι και τα πανω και τα κατω ολα τα ουλα φουσκωμενα και ασπρα?μιλαμε για πρηξιμο.και για πονο δεν το συζητω

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και εμενα ειναι 13 μηνων και δεν εχει βγαλει ακομα η γιατρος μου ειπε οτι εαν δεν βγαλει μεχρι 15 μηνων να παω στον οδοντιατρο να ανοιξει τα ουλα..επαθα φρικη!!!!!!ειναι αληθεια; γιατι τρομαζω μονο με την ιδεα αυτη αλλα δεν εχω σκοπο να την παω θα περιμενω μεχρι να πει 20 χρονων!!! χα χα η φαφουτα μου:(

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η κόρη μου έβγαλε το πρώτο δόντι δύο μέρες πριν γίνει 18 μηνών :shock: Είμασταν έτοιμη για ακτινογραφία, είχαμε σαν περιθώριο τους 18 μήνες. Δεν ταλαιπωρήθηκε καθόλου και ολοκλήρωσε την οδοντοφυία κάπου στα 3. Όλοι τότε μου έλεγεν ''δεν υπάρχει παιδί χωρίς δόντια'' αλλα΄η αλήθεια είναι ότι είχα ανησυχήσει. Τελικά τα δοντάκια της βγήκαν μια χαρα και μεγάλα μεγάλα μάλιστα. Ο οδοντίατρος μου μου είχε πει ότι μάλλον θα είναι μεγάλα και γι'αυτό καθυστερούν και τελικά έπεσε μέσα! :-)

 

giasof αυτό που λες για το άνοιγμα των ούλων το είχα πει κι εγώ στον οδοντίατρο και μόνο που δεν με έδειρε! Ειδικά στους 15 μήνες είναι πολυ νωρίς, μην βάλεις το μωράκι σου σε μια τόσο επώδυνη διαδικασία...

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...