Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάρος μωρού 7 μηνών...


Recommended Posts

Αγαπητές φίλες και φίλοι καλώς σας βρήκα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το βάρος των δικών σας μωρών σε σχέση με την ηλικία τους...

Η μικρή μας είναι 7 μηνών.

Γεννήθηκε 4 κιλά και στους 7 μήνες είναι ήδη 10,8 κιλά και 72,5 εκ. ύψος.

Επειδή μας ζαλίζουν ότι το παιδάκι είναι παχουλό, θα ήθελα την άποψή σας από τη δική σας εμπειρία περί βάρους σε αυτή την ηλικία.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Χαζομπαμπάς :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα!!!!!καλος σε βρηκα!!!

δεν εχετε θεμα(αποψη μου) Γγιατι

1- γεννηθηκατε με πολυ καλο βαρος

2-ειναι ψηλη για τον μηνα της

3-αν στην καμπυλη ανεβαινει ομαλα δεν εχετε θεμα(τα αποτομα πειραζουν)

4-αν παιρνει μεχρι 700 γρ το μηνα ειναι καλα απο εκει και πανω πρεπει να προσεχετε!!πιστευω πως δεν εχετε θεμα...εμεις γεννηθηκαμε 3.300 ..τωρα ειμαστε 8,5 μηνων. αγορακι ειμαστε.και ειμαστε 9.500 κιλα με 77 υψος

ο-η παιδιατρος τι σας λενε???κανετε οτι σας λεει???

απολαυστε τα μπουτακια σας και ολα ειναι τελεια!!!!!να σας ζησει

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές φίλες και φίλοι καλώς σας βρήκα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το βάρος των δικών σας μωρών σε σχέση με την ηλικία τους...

Η μικρή μας είναι 7 μηνών.

Γεννήθηκε 4 κιλά και στους 7 μήνες είναι ήδη 10,8 κιλά και 72,5 εκ. ύψος.

Επειδή μας ζαλίζουν ότι το παιδάκι είναι παχουλό, θα ήθελα την άποψή σας από τη δική σας εμπειρία περί βάρους σε αυτή την ηλικία.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Χαζομπαμπάς :)

 

Μόλις γυρίσαμε από την παιδίατρο. Σε 10 μέρες η μπέμπα μας γίνεται 7 μηνών και σήμερα είμαστε 72 εκ. ύψος και 8.400 βάρος. Η παιδίατρος λέει πως είμαστε φυσιολογικές προς το αδύνατο για το ύψος μας. Και εμφανισιακά το λουλούδι μας είναι χωρίς δίπλες και μαγουλάκια. Άρα δεν νομίζω πως έχετε πολύ μεγάλο θέμα.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι σας ζαλιζουν? Οποιος και να ειναι... μην δινετε σημασια... ξερω πολλα μωρακια ζουμπουρλουδικα που σιγα σιγα γιναν κανονικα (μην πω και αδυνατα παιδακια) ενω αδυνατα μωρα γιναν χοντρουλικα.. οποτε απ την στιγμη που ειναι μωρο και σιγουρα δεν τρωει χαζομαρες ... ειστε οκ

 

Εαν σας ξαναπει κανεις τιποτα...να του πειτε...οτι σαφως και μπηκατε σε διατροφη και κοψατε τις σοκολατες και τα σουβλακια...και θα τρωτε μονο γαλα και νεροβραστα

Link to comment
Share on other sites

Μην ακουτε τιποτα το μωρακι ειναι μια χαρα γεννηθηκε κ μεγαλο εχει μια πολυ καλη αναπτυξη.κ μενα η μπεμπα μου γεννηθηκε 4040 κ σημερα 5μιση μηνων ειναι 10.500 κ 70 ποντους.κανω πλακα τη λεω χοντρουλα κ ολοι το ιδιο λενε αλλα ξερω πως θα κοψει στην πορεια.προς το παρον απολαμβανω να την ζουλαω!

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητές φίλες και φίλοι καλώς σας βρήκα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το βάρος των δικών σας μωρών σε σχέση με την ηλικία τους...

Η μικρή μας είναι 7 μηνών.

Γεννήθηκε 4 κιλά και στους 7 μήνες είναι ήδη 10,8 κιλά και 72,5 εκ. ύψος.

Επειδή μας ζαλίζουν ότι το παιδάκι είναι παχουλό, θα ήθελα την άποψή σας από τη δική σας εμπειρία περί βάρους σε αυτή την ηλικία.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Χαζομπαμπάς :)

Για να καθησυχαστείτε μπορείτε να ζητήσετε από την παιδίατρο σας να δεί τις καμπύλες. Εμείς είμαστε στις ανώτερες καμπύλες, και ύψους και βάρους. Συνολικά σαν "θέαμα", οπτικά δηλαδή, δεν είμαστε χοντρούληδες, όμως τελευταία φορά (7 μηνών) ήταν 9.800, αν θυμάμαι και καλά! Πόντους δε θυμάμαι.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι σας ζαλιζουν? Οποιος και να ειναι... μην δινετε σημασια... ξερω πολλα μωρακια ζουμπουρλουδικα που σιγα σιγα γιναν κανονικα (μην πω και αδυνατα παιδακια) ενω αδυνατα μωρα γιναν χοντρουλικα.. οποτε απ την στιγμη που ειναι μωρο και σιγουρα δεν τρωει χαζομαρες ... ειστε οκ

 

Εαν σας ξαναπει κανεις τιποτα...να του πειτε...οτι σαφως και μπηκατε σε διατροφη και κοψατε τις σοκολατες και τα σουβλακια...και θα τρωτε μονο γαλα και νεροβραστα

 

Αφροδίτη, είναι πολύ σπαστικό να έχεις ένα αφράτο μωράκι και αντί να ασχολείσαι με το τσίμπημα στα μαγουλάκια και τα μπουτάκια του, να ακούς ότι είναι παχουλό...

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες και ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Μην ακουτε τιποτα το μωρακι ειναι μια χαρα γεννηθηκε κ μεγαλο εχει μια πολυ καλη αναπτυξη.κ μενα η μπεμπα μου γεννηθηκε 4040 κ σημερα 5μιση μηνων ειναι 10.500 κ 70 ποντους.κανω πλακα τη λεω χοντρουλα κ ολοι το ιδιο λενε αλλα ξερω πως θα κοψει στην πορεια.προς το παρον απολαμβανω να την ζουλαω!

 

Χαίρομαι που βρίσκω μπέμπα στα ίδια κυβικά :P

Το μωράκι σας θηλάζει ή τρώει γάλα σε σκόνη? Το δικό μας θηλάζει σχεδόν αποκλειστικά.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!!!καλος σε βρηκα!!!

δεν εχετε θεμα(αποψη μου) Γγιατι

1- γεννηθηκατε με πολυ καλο βαρος

2-ειναι ψηλη για τον μηνα της

3-αν στην καμπυλη ανεβαινει ομαλα δεν εχετε θεμα(τα αποτομα πειραζουν)

4-αν παιρνει μεχρι 700 γρ το μηνα ειναι καλα απο εκει και πανω πρεπει να προσεχετε!!πιστευω πως δεν εχετε θεμα...εμεις γεννηθηκαμε 3.300 ..τωρα ειμαστε 8,5 μηνων. αγορακι ειμαστε.και ειμαστε 9.500 κιλα με 77 υψος

ο-η παιδιατρος τι σας λενε???κανετε οτι σας λεει???

απολαυστε τα μπουτακια σας και ολα ειναι τελεια!!!!!να σας ζησει

 

Είναι έξω απ' τις καμπύλες σε ύψος και βάρος ασφαλώς...

Μοιάζει με μωράκι 10-12 μηνών...

Ο γιατρός μας κούφανε προχθές, γιατί πρότεινε να κοπεί ο μητρικός θηλασμός (επειδή μπορεί να είναι παχυντικό το γάλα) και να αρχίσουμε γάλα σε σκόνη... :shock:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!εμεις ειμαστε 7 μηνων,ο μπεμπης γεννηθηκε 3600 κ προχτες ειχε υψος 72,5 και βαρος 7900.περασαμε κ ουρολοιμωξη και στην ουσια τωρα ξαναπηρε.ο γιατρος ειπε οτι θα γινει αδυνατος αλλα οχι για να ανησυχουμε!παντως ολα τα μωρα που ξερω κ ηταν στρουμπουλα μολις περπατησαν ψηλωσαν πολυ κ αδυνατησαν!!οποτε μην ανησυχεις!οσο για τις οδηγιες του γιατρου, περα απο το θηλασμο, εγω θα τον ακουγα.αν δηλαδη μου ελεγε τι να προσεχω στα γευματα θα το ακολουθουσα αν μπορουσα!

3otVp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!!εμεις ειμαστε 7 μηνων,ο μπεμπης γεννηθηκε 3600 κ προχτες ειχε υψος 72,5 και βαρος 7900.περασαμε κ ουρολοιμωξη και στην ουσια τωρα ξαναπηρε.ο γιατρος ειπε οτι θα γινει αδυνατος αλλα οχι για να ανησυχουμε!παντως ολα τα μωρα που ξερω κ ηταν στρουμπουλα μολις περπατησαν ψηλωσαν πολυ κ αδυνατησαν!!οποτε μην ανησυχεις!οσο για τις οδηγιες του γιατρου, περα απο το θηλασμο, εγω θα τον ακουγα.αν δηλαδη μου ελεγε τι να προσεχω στα γευματα θα το ακολουθουσα αν μπορουσα!

 

Eυχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βρίσκω μπέμπα στα ίδια κυβικά :P

Το μωράκι σας θηλάζει ή τρώει γάλα σε σκόνη? Το δικό μας θηλάζει σχεδόν αποκλειστικά.

 

ναι αποκλειστικα θηλαζει κ αν κοιταξεις το τικερακι μου θηλαζει κ ο μεγαλος μου γιος μαζι;)

Μια χαρα ειστε συνεχιστε οτι κανετε:D

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι έξω απ' τις καμπύλες σε ύψος και βάρος ασφαλώς...

Μοιάζει με μωράκι 10-12 μηνών...

Ο γιατρός μας κούφανε προχθές, γιατί πρότεινε να κοπεί ο μητρικός θηλασμός (επειδή μπορεί να είναι παχυντικό το γάλα) και να αρχίσουμε γάλα σε σκόνη... :shock:

 

εαν ειναι δυνατον να σας προτεινει κατι τετοιο:confused:

κ εμας ειναι εξω απο τις καμπυλες κ ο παιδιατρος μου ειναι απλα υπερευχαριστημενος;)

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι έξω απ' τις καμπύλες σε ύψος και βάρος ασφαλώς...

Μοιάζει με μωράκι 10-12 μηνών...

Ο γιατρός μας κούφανε προχθές, γιατί πρότεινε να κοπεί ο μητρικός θηλασμός (επειδή μπορεί να είναι παχυντικό το γάλα) και να αρχίσουμε γάλα σε σκόνη... :shock:

 

Το γάλα σε σκόνη είναι φουλ λιπαρά. Συνέχισε να θηλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω απορίες...

Το μωρό τρώει στερεές;

Τρώει έτοιμες κρέμες;Με ζάχαρη;Χωρίς;

Τρώει μπισκότα για βρέφη;

Φρουτόκρεμμα με μπισκοτάκια;

Η γιατρός σας πρότεινε εξετάσεις;

Γιατί αν όλα είναι τζάμι τότε με γειά του με καμάρι του.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως έχω απορίες...

Το μωρό τρώει στερεές;

Τρώει έτοιμες κρέμες;Με ζάχαρη;Χωρίς;

Τρώει μπισκότα για βρέφη;

Φρουτόκρεμμα με μπισκοτάκια;

Η γιατρός σας πρότεινε εξετάσεις;

Γιατί αν όλα είναι τζάμι τότε με γειά του με καμάρι του.

 

Το μωρό κάνει με οδηγίες του γιατρού συντηρητική διατροφή.

Τρώει φρουτόκρεμα, χορτόσουπα και γάλα. Σε 10 μέρες θα αρχίσει και κοτόσουπα/κρεατόσουπα.

Μας έχει απαγορεύσει κρέμες κλπ.

Εξετάσεις είχαμε κάνει παλαιότερα, δεν υπάρχει κάποιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

ο δικος μου ο μπεμπης γεννηθηκε 3250 κ 7 μηνων ηταν 10100 και 76 ποντους

η δικια μου παιδιατρος που την ρωτησα για την διατροφη του μου ειπε να μην του κοψω τιποτα

μετα το χρονο πρεπει να προσεχω την διατροφη του .οχι διαιτα απλα οχι κεικ ,γλυκα και γενικα πραγματα με τρελη ζαχαρη

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου ήταν 10,300 και 72 πόντους με αποκλειστικό θηλασμό γιατί δεν έτρωγε σχεδόν καθόλου άλλες τροφές και ήταν φουσκίτσα όντως, αλλά μέχρι να χρονίσει έπιασε τα 13- νόμιζα ότι θα ξεχειλίσει πλέον- και εκεί σταμάτησε!

Ακόμα 13 κιλά είναι και υγιέστατη, μην ακούς τπτ....ο θηλασμός προφυλάσει από παχυσαρκία

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...