Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

η κορη μου ειναι 27 μηνων και πριν λιγες μερες ειχαμε παει σε εναν παιδοτοπο οπου ενα αγορακι της ιδιας ηλικιας της επιτεθηκε τραβοντας της τα μαλλια.η μικρη μου ενω ειναι ζωηρο γενικα παιδακι εμεινε κοκαλο με τη συμπεριφορα του και τον κοιτουσε σοκαρισμενη.να σημειωσω οτι εγω δεν την εχω χτυπισει ποτε οποτε της ηταν αγνωστο ολο αυτο.δεν ηξερα πως να αντιδρασω,το μονο που εκανα ηταν να παω και να την παρω αγκαλια και δεν ειπα κουβεντα στο αλλο παιδακι,ευτυχως η μαμα του ηρθε μου ζητησε συγνωμη και το μαλωσε.το θεμα ειναι ηταν σωστη η αντιδραση μου και πως θα της μαθω στο μελλον να μην ειναι θυμα χωρις να ανταποδιδει το ξυλο.να σημειωσω πως δεν μιλαει ακομα με προτασεις ομως καταλαβαινει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η κορη μου ειναι 27 μηνων και πριν λιγες μερες ειχαμε παει σε εναν παιδοτοπο οπου ενα αγορακι της ιδιας ηλικιας της επιτεθηκε τραβοντας της τα μαλλια.η μικρη μου ενω ειναι ζωηρο γενικα παιδακι εμεινε κοκαλο με τη συμπεριφορα του και τον κοιτουσε σοκαρισμενη.να σημειωσω οτι εγω δεν την εχω χτυπισει ποτε οποτε της ηταν αγνωστο ολο αυτο.δεν ηξερα πως να αντιδρασω,το μονο που εκανα ηταν να παω και να την παρω αγκαλια και δεν ειπα κουβεντα στο αλλο παιδακι,ευτυχως η μαμα του ηρθε μου ζητησε συγνωμη και το μαλωσε.το θεμα ειναι ηταν σωστη η αντιδραση μου και πως θα της μαθω στο μελλον να μην ειναι θυμα χωρις να ανταποδιδει το ξυλο.να σημειωσω πως δεν μιλαει ακομα με προτασεις ομως καταλαβαινει

 

Καλημερα christiana και μεις εχουμε βρεθει σε αντιστοιχη κατασταση αρκετες φορες ειδικα τωρα που ξεκινησε και παιδικο η κορη μου ειναι στην ιδια ηλικια περιπου με την δικια σου κορουλα , εγω αυτο που κανω και γω εχω θεμα στο πως να το χειριστω ειναι να της εξηγω οτι εμεις δεν φερομαστε ετσι στην οικογενεια μας δεν χτυπαμε , δεν δαγκωνουμε και γενικα δεν κανουμε πραγματα που πονανε τον αλλο, ομως της λεω οτι αν ενα αλλα παιδακι παει να την χτυπησει πρεπει να το σταματαει και να του λεει οχι. Και μενα ειναι γενικα ζωηρη αλλα ποτε δεν χτυπαει ή σπρωχνει ή δαγκωνει αλλα παιδακια, και αμα της επιτεθουν γενικα την βλεπω να κομπλαρει πολυ, κανει πιπιλα μετα, δεν μιλαει ..

Link to comment
Share on other sites

christiana000 έπραξες πολύ σωστά κ ψύχραιμα, μπράβο σου!

Όπως κ μπράβο της μαμάς του παιδιού που χειρίστηκε το θέμα άψογα.

Συμφωνώ με nefelim06, όντως λέμε στα παιδιά μας ότι δεν πονάμε άλλα παιδάκια, δεν τα στενοχωρούμε κλπ κ άμα κάποιο παιδάκι μας πονέσει πρέπει να φωνάξουμε δυνατά "ΟΧΙ"!

Από αυτά που διαβάζω τα λέω, ακόμα μαθαίνω βλέπεις :D

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ιδανικό και μπράβο σας που το χειρίζεστε έτσι αλλα εγω εχω περάσει πλέον στην άλλη μπάντα. μέχρι την ηλικία των 2μιση περίπου έλεγα ακριβώς τα ίδια αλλα δυστυχώς είναι δύσκολα τα πράγματα εκει έξω και δεν έχουν όλοι-ες την δική σας καλή διάθεση οπότε ο μικρός μου τις έτρωγε και δεν μιλούσε ή έκλαιγε παραπονεμένος και μου σπάραζε την καρδιά οπότε αναγκαστικά πέρασα απο το ''δεν χτυπάμε απλα λέμε δυνατά αυτο που κάνεις μ ενοχλεί'' στο ''υπερασπιζόμαστε τον εαυτό μας δεν παραδινόμαστε αμαχητή και εαν χρειαστεί ανταποδίδουμε'' καλό είναι να μαθαίνουν τα αλλα παιδάκια το σωστό και οχι το ο δικός μου το λάθος αλλα δεν θέλω να πέσει ποτέ θύμα ενδοσχολικής βίας. πάντα όμως του τα λέω όλα προσέχωντας και τονιζοντας πως δεν δημιουργούμε απο μονοι μας θέματα και αν κρίνω απο την άψογη συμπεριφορά του είναι σε πολύ καλό δρόμο.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

salomi με πιάνει το στομάχι μου κ μόνο που τα διαβάζω...

Βασικά όταν διαβάζω για χτυπήματα, μαλλιοτραβήγματα όπως αυτό που έπαθε το κοριτσάκι της christiana σφίγγεται η ψυχή μου...

Καταλαβαίνω πώς τα γράφεις κ γιατί συμβουλεύεις έτσι το παιδί σου, στην θέση σου ακριβώς το ίδιο θα έκανα.

Δεν θέλω όμως να βρεθώ ποτέ μου στην θέση σου :-(

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

καταρχάς μπράβο σου για τον τρόπο που αντέδρασες και μπράβο και στην άλλη μαμά που μάλωσε το παιδάκι της..

τωρα στην θέση σου αν ήμουν θα συμφωνησω με τις κοπέλες που λένε να της μάθει να λέει όχι άλλα αν συνεχιστεί η επίθεση να σηκώνει το χέρι να βάράει και γενικά να μαθει να υπερασπίζεται τον εαυτό της.

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου ειναι 27 μηνων και πριν λιγες μερες ειχαμε παει σε εναν παιδοτοπο οπου ενα αγορακι της ιδιας ηλικιας της επιτεθηκε τραβοντας της τα μαλλια.

η μικρη μου ενω ειναι ζωηρο γενικα παιδακι εμεινε κοκαλο με τη συμπεριφορα του και τον κοιτουσε σοκαρισμενη.

να σημειωσω οτι εγω δεν την εχω χτυπισει ποτε οποτε της ηταν αγνωστο ολο αυτο.δεν ηξερα πως να αντιδρασω,το μονο που εκανα ηταν να παω και να την παρω αγκαλια και δεν ειπα κουβεντα στο αλλο παιδακι,ευτυχως η μαμα του ηρθε μου ζητησε συγνωμη και το μαλωσε.

το θεμα ειναι ηταν σωστη η αντιδραση μου και πως θα της μαθω στο μελλον να μην ειναι θυμα χωρις να ανταποδιδει το ξυλο.να σημειωσω πως δεν μιλαει ακομα με προτασεις ομως καταλαβαινει

 

Καλημέρα Χριστιάννα. Μου έχει συμβεί κι εμένα πάμπολλές φορές με συνομήλικα της παιδιά. Στην ηλικία αυτη επειδη δεν ξέρουν να μιλάνε συμπεριφέρονται άγαρμπα και πολλές φορές βιαια, χωρίς να αντιγράφουν βίαιες συμπεριφορές από το σπίτι. Δεν ειναι λόγος ανησυχίας. Εχω διαβάσει ένα πολύ καλό άρθρο εδω κι εδω.

 

Εγω ειχα σοκαριστεί, όταν ο γιος φιλοξενούμενου μας 11 ετων, γύρισε και χαστούκισε ΕΝΤΕΛΩΣ ΞΑΦΝΙΚΑ τη μικρη μου σε ηλικία 18 μηνών τότε (ενιωσε ζήλια πιθανόν και δεν έφταιγε το παιδί αλλά οι γονείς).

 

Του επιασα το χέρι και του ειπα πολύ αυστηρά "ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ"! και μετά παρηγόρησα το δικό μου παιδί, το οποίο ειχε μεινει κάγκελο και ουτε να κλάψει δεν μπορεσε αρχικά από το σοκ.

Εκτοτε δεν ξαναηρθε σπίτι μας το συγκεκριμένο παιδί και θα συνεχίσω να το αποφευγω διακριτκά...

 

Μην ανησυχεις δεν θα γίνει θύμα η μικρή σου, θα μάθει να αμύνεται με το δικό της τρόπο σιγα σιγα.

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χριστιάννα. Μου έχει συμβεί κι εμένα πάμπολλές φορές με συνομήλικα της παιδιά. Στην ηλικία αυτη επειδη δεν ξέρουν να μιλάνε συμπεριφέρονται άγαρμπα και πολλές φορές βιαια, χωρίς να αντιγράφουν βίαιες συμπεριφορές από το σπίτι. Δεν ειναι λόγος ανησυχίας. Εχω διαβάσει ένα πολύ καλό άρθρο εδω κι εδω.

 

Εγω ειχα σοκαριστεί, όταν ο γιος φιλοξενούμενου μας 11 ετων, γύρισε και χαστούκισε ΕΝΤΕΛΩΣ ΞΑΦΝΙΚΑ τη μικρη μου σε ηλικία 18 μηνών τότε (ενιωσε ζήλια πιθανόν και δεν έφταιγε το παιδί αλλά οι γονείς).

 

Του επιασα το χέρι και του ειπα πολύ αυστηρά "ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ"! και μετά παρηγόρησα το δικό μου παιδί, το οποίο ειχε μεινει κάγκελο και ουτε να κλάψει δεν μπορεσε αρχικά από το σοκ.

Εκτοτε δεν ξαναηρθε σπίτι μας το συγκεκριμένο παιδί και θα συνεχίσω να το αποφευγω διακριτκά...

 

Μην ανησυχεις δεν θα γίνει θύμα η μικρή σου, θα μάθει να αμύνεται με το δικό της τρόπο σιγα σιγα.

o χριστος και η παναγια!!!:shock::shock:11 ετων ηταν ειπες??πολυ μεγαλο για να συμπεριφερθει ετσι..σε ενα μικρο μωρο!!!επαθα σοκ τωρα..κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις.ελπιζω να μην ξαναντιμετωπισω στο μελλον παρομοιο περιστατικο αν και δεν νομιζω.
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...