Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μικρό πέος-Αμνιοπαρακέντηση


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι στην 23η εβδομάδα. Σήμερα το απόγευμα κάναμε την Β επιπέδου. Όλα καλά στις μετρήσεις. Το παιδάκι είναι αγοράκι. Το πρόβλημα είναι το εξής: το πουλάκι του σε σχέση με το όσχεο είναι μικρό. Το θέμα είναι αν έχει το παιδί κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία. Το πιθανότερο λέει είναι να σχετίζεται με υποσπαδία. Αυτό δεν με ανησυχεί μόνο η χρωμοσωμική ανωμαλία. Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο? Έψαξα στο internet δεν βρήκα τίποτα. Με το γιατρό μου έχω ραντεβού την Τετάρτη. Τηλεφωνικά αποκλείει την αμνιοπαρακέντηση. Ένας φίλος γιατρός που μου έκανε πριν λίγο υπέρηχο στην αρχή ήταν και αυτός αρνητικός αλλά μετά πέτυχε καλύτερη θέση του μικρού και είδε κ αυτός μικρό το πέος σε σχέση με το όσχεο. Εμφανές αλλά μικρό. Αυτά! Όποια κοπέλα έχει ακούσει ή αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα ας μας πει την εμπειρία της. Μου φαίνεται αδιανόητο όλο αυτό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι στην 23η εβδομάδα. Σήμερα το απόγευμα κάναμε την Β επιπέδου. Όλα καλά στις μετρήσεις. Το παιδάκι είναι αγοράκι. Το πρόβλημα είναι το εξής: το πουλάκι του σε σχέση με το όσχεο είναι μικρό. Το θέμα είναι αν έχει το παιδί κάποια χρωμοσωμιακή ανωμαλία. Το πιθανότερο λέει είναι να σχετίζεται με υποσπαδία. Αυτό δεν με ανησυχεί μόνο η χρωμοσωμιακή ανωμαλία. Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο? Έψαξα στο internet δεν βρήκα τίποτα. Με το γιατρό μου έχω ραντεβού την Τετάρτη. Τηλεφωνικά αποκλείει την αμνιοπαρακέντηση. Ένας φίλος γιατρός που μου έκανε πριν λίγο υπέρηχο στην αρχή ήταν και αυτός αρνητικός αλλά μετά πέτυχε καλύτερη θέση του μικρού και είδε κ αυτός μικρό το πέος σε σχέση με το όσχεο. Εμφανές αλλά μικρό. Αυτά! Όποια κοπέλα έχει ακούσει ή αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα ας μας πει την εμπειρία της. Μου φαίνεται αδιανόητο όλο αυτό...

 

κι εμενα μου ελεγε ο γιατρος οτι ηταν πιο μικρο απο οτι περιμενε αλλα δεν μου ειχε πει κατι αλλο για προβλημα, τελικα μια χαρα γεννηθηκε

Link to comment
Share on other sites

ioanna81, ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

 

δηλαδή εσένα δεν σου πρότειναν τίποτα? ούτε αμνιοπαρακέντηση? τίποτα για χρωμοσωμικές ανωμαλίες? εμένα ο γιατρός μου δεν το έχει ξανακούσει και την Πέμπτη έχουμε ραντεβού σε αυτή την κυρία την πολύ καλή, την εμβρυολόγο, και ό,τι πει. Τι να πω! Ο Θεός να βάλει το χέρι του! Μια γνωστή μου είπε για παιδάκι που δεν φαινόταν καν το πέος του κατά την κύηση και τελικά γεννήθηκε χωρίς πρόβλημα. Μακάρι...

Link to comment
Share on other sites

ioanna81, ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

 

δηλαδή εσένα δεν σου πρότειναν τίποτα? ούτε αμνιοπαρακέντηση? τίποτα για χρωμοσωμιακές ανωμαλίες? εμένα ο γιατρός μου δεν το έχει ξανακούσει και την Πέμπτη έχουμε ραντεβού σε αυτή την κυρία την πολύ καλή, την εμβρυολόγο, και ό,τι πει. Τι να πω! Ο Θεός να βάλει το χέρι του! Μια γνωστή μου είπε για παιδάκι που δεν φαινόταν καν το πέος του κατά την κύηση και τελικά γεννήθηκε χωρίς πρόβλημα. Μακάρι...

 

εμενα το εβλεπε ο γιατρος μου και στους απλους υπερηχους οτι ειναι μικρο κι εγω να σου πω την αληθεια ειχα ανησυχησει για τα προσοντα του γιου μου αλλα δεν μου ειχε αναφερει κατι παραπανω παρολο που ηταν ψειρας, τωρα τι να σου πω κι εγω, δε νομιζω να ειναι κατι. Εμενα γενικα ολο μικρο τον ελεγαν, οτι θα ειναι κοντος, αδυνατος και με μικρο πεος ετσι μας εβγαινε και τελικα γεννηθηκε 49 ποντους 2920 και με κανονικο πεος. Τωρα ειναι 75 ποντοι 9500 κιλα και ολα μεγαλωνουν κανονικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω μια απο τα ιδια, μικροσκοπικος απο κοιλια και με μικρο πεος

γεννηθηκε 2400 και 46 εκ

δυο χρονων ηταν 87 ποντους και 12 κιλα

απο πεος τωρα, οταν γεννηθηκε ηταν μικρουλι, αφου ελεγα κατι εχει το παιδι να ρωτησω την παιδιατρο

μεγαλωνοντας ομως μεγαλωσε κι αυτο οπως ολα, κυριως ομως βλεπω οταν κανει μπανιο και ερεθιστει οτι μεγαλωνει θεαματικα οταν ειναι χαλαρο ειναι μια σταλια αν του σηκωθει λεω αποκλειεται δεν ειναι το δικο μου παιδι αυτο;), μεγαλωνει πολυ οταν ερεθιστει

 

τωρα για τα διαφορα συνδρομα και την αμνιο εμενα δεν μου ειπαν τιποτα δεν το συσχετισαν οποτε τι να σου πω, θα ρωτουσα στη θεση σου κι αλλον

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά την εξέλιξή μας, μετά από μια εβδομάδα επισκέψεων σε εμβρυολόγο και διάφορους γυναικολόγους, αποφασίσαμε ότι σαν εύρημα το μικρό πέος σε σχέση με το όσχεο δεν αποτελεί λόγο για αμνιοπαρακέντηση. Δεν ξέρω αν ήταν σωστή η απόφαση ή όχι. όλα πλέον θα φανούν στη γέννα. Το εύρημα αυτό δεν αλλάζει τις πιθανότητες για σύνδρομα που είχαμε από την αυχενική. Υπάρχουν λέει όμως διάφορα γενετικά σύνδρομα στα οποία η αμνιο απαντά σε μικρό ποσοστό. Αν είμαστε στο 1 στις πόσες χιλιάδες τι να πω...Αυτά κορίτσια. Για την ιστορία και για όσες μανούλες τύχει ποτέ να ανησυχήσουν με κάτι τέτοιο. Ας ελπίσουμε ότι είναι ένας υποσπαδίας που απλώς προκαλεί μια μικρή κάμψη και δεν φαίνεται κανονικά ολόκληρο το πέος σε αυτή τη φάση.

 

ευχαριστώ τις κοπέλες που μου απάντησαν! να χαίρεστε τα παιδάκια σας και γερά παιδιά για όλες τις μανούλες!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα!Χτες γύρισα από επαναληπτική εξέταση β' επιπέδου και κοντεύω να τρελαθώ!Ο γιατρός διαπιστώνει....ασάφεια εξω γεννητικών οργάνων!Πιο συγκεκριμένα, ενώ είδαμε το σακουλάκι του και στα εσωτερικά γεννητικά όργανα δεν διαπίστωσε μήτρα, εξακολουθεί να μη μας λέει καν ότι είναι αγοράκι, αλλά μας λέει ότι αυτό που φαίνεται για πουλάκι πάνω από το σακουλάκι, είναι μικρό!Οπότε συνιστά αμνιοπαρακέντηση για να ξέρουμε χρωμοσωμικά τι είναι και μετά να παρακολουθούμε τα γεννητικά του όργανα στο γ' τρίμηνο!Εμένα όμως μου φαίνεται αχρείαστη η αμνιοπαρακέντηση, εφ'όσον δεν υπάρχουν άλλες ενδείξεις για γενετικές ανωμαλίες.....τι να πω; δεν είμαι και γιατρός!!Ένας άλλος γιατρός που ρώτησα τη γνώμη του και μάλιστα του ζήτησα να επαναλάβω σε αυτόν την εξέταση, μου είπε ότι δεν έχει νόημα και συμφώνησε κι αυτός με τον άλλον για αμνιοπαρακάντηση!

Μήπως έχει καμιά κάποια παρόμοια εμπειρία, γιατί εκτός από τη mouki, δεν έχω ξανακούσει πουθενά κάτι παρόμοιο! Ανησυχώ πάααρα πολύ μήπως έχει κάτι το παιδάκι μου, αν και το ένστικτό μου μου λέει ότι είναι ένα φυσιολογικό αγοράκι.....πραγματικά με έχουν μπερδέψει τόσο πολύ και νιώθω χαμένη!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε συνιστά αμνιοπαρακέντηση για να ξέρουμε χρωμοσωμικά τι είναι και μετά να παρακολουθούμε τα γεννητικά του όργανα στο γ' τρίμηνο!

Στη θέση σου θα έκανα αμνιοπαρακέντηση (εγώ την έκανα για άλλους λόγους). Είναι σημαντικό να ξέρεις το φύλο του μωρού ή τουλάχιστον σε ποιο φύλο "κλίνει". Υπάρχει και η ακραία περίπτωση μπερδέματος στα φυλοκαθοριστικά χρωμοσώματα... αν υπάρχει ερμαφροδιτισμός να ξέρεις τουλάχιστον ποιο φύλο υπερισχύει.

 

Αυτά είναι σπανιότατα βέβαια... ή είναι αγοράκι που το γεννητικό του όργανο θα αναπτυχθεί περισσότερο στην πορεία, ή είναι κοριτσάκι με οίδημα στην κλειτορίδα (μάλλον όχι όμως αφού δεν βλέπουν μήτρα οπότε κι εγώ συμφωνώ στο φυσιολογικότατο αγοράκι...)

 

Από τη στιγμή που το εμβρυάκι σου είναι υγιές αυτό έχει την μεγαλύτερη σημασία. Παρόλα αυτά θα ενημερωνόμουν τουλάχιστον από κάποιον γενετιστή ακόμη κι αν δεν έκανα αμνιο.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό αποφάσισα να κάνω κι εγώ τελικά skybeam....και μάλιστα πολύ σύντομα!Όμως ανησυχώ πάρα πολύ για το τι μπορεί να συμβαίνει και νομίζω ότι θα εξακολουθώ να ανησυχώ μέχρι την εξέταση του γ' τριμήνου, παρόλο που δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποια γενετική ανωμαλία, φοβάμαι και τα παθολογικά αίτια στα οποία μπορεί να οφείλεται αυτή η καθυστέρηση στην ανάπτυξη των γεννητικών του οργάνων και το κατά πόσον αυτά θα μπορούν να αντιμετωπιστούν μετά τη γέννησή του, την ποιότητα ζωής του κτλ...Τα σκέφτομαι από χτες συνέχεια όλα αυτά και ανησυχώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Aφού αποφάσισες να συμβουλευτείς γενετιστή (αν κατάλαβα καλά) θα του θέσεις όλες αυτές τις απορίες σου. Καθώς και όλα τα "τι γίνεται στην περίπτωση πού...".

Εύχομαι να είναι απλώς ένα τυχαίο γεγονός και το μωράκι σου να είναι καθ' όλα φυσιολογικότατο (και κάθε φορά που θα σου λέει στην εφηβεία "άσε μας ρε μάνα" να λες κοίτα να δεις το σκ@τόπαιδό μου!...)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...
On 1/3/2013 at 11:00 ΠΜ, fakitsa είπε:

Καλημέρα!Χτες γύρισα από επαναληπτική εξέταση β' επιπέδου και κοντεύω να τρελαθώ!Ο γιατρός διαπιστώνει....ασάφεια εξω γεννητικών οργάνων! [...]Οπότε συνιστά αμνιοπαρακέντηση για να ξέρουμε χρωμοσωμικά τι είναι και μετά να παρακολουθούμε τα γεννητικά του όργανα στο γ' τρίμηνο!

 

 Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες! Είμαι νέο μέλος του φόρουμ, 37 ετών και -μετά από εξωσωματική- είμαι έγκυος 27 εβδομάδων στο πρώτο μας παιδάκι. Παραπάνω παρέθεσα ένα απόσπασμα από τη δημοσίευση της fakitsa, γιατί μόλις το διάβασα μου θύμισε εν μέρει την περίπτωσή μας.

 

Πιο αναλυτικά, μετά την εξέταση του β' επιπέδου κληθήκαμε κι εμείς να προβούμε σε αμνιοπαρακέντηση επειδή το μήκος των μακρών οστών του εμβρύου (σ.σ. το οποίο μέχρι τότε είχε διαπιστωθεί, μέσω των υπέρηχων, ότι ήταν κοριτσάκι) κυμαινόταν στα χαμηλότερα φυσιολογικά επίπεδα και οι γιατροί εξέφραζαν φόβους για την μετέπειτα ανάπτυξή του. Όταν βγήκαν τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης πληροφορηθήκαμε έκπληκτοι με τον σύζυγό μου ότι το έμβρυο ήταν αγοράκι! Ωστόσο, τόσο ο γυναικολόγος μας όσο και ο ειδικός του μαιευτηρίου που μας έκανε την β' επιπέδου ισχυρίζονταν ότι βάσει της εικόνας των γεννητικών οργάνων στους υπέρηχους το μωρό έμοιαζε να είναι κορίτσι...

 

Μετά από σειρά νέων υπέρηχων που ακολούθησαν, φάνηκε ότι το μωράκι μας παρουσιάζει σοβαρού βαθμού υποσπαδία και οι γιατροί μας έδιναν τις εξής επιλογές: άμεση επικοινωνία με γενετιστή και συγχρόνως εύρεση παιδο-ουρολόγου και παιδο-ενδοκρινολόγου για να αξιολογήσουν την κρισιμότητα της κατάστασης. Έκαναν μάλιστα λόγω και για τερματισμό της κύησης... Στο άκουσμα και μόνο αυτής της πιθανότητας, χάσαμε τον κόσμο κάτω απ' τα πόδια μας... 

 

Οι ελπίδες μας αναπτερώθηκαν όταν μας ενημέρωσαν ο παιδο-ουρολόγος και ο παιδο-ενδοκρινολόγος που απευθυνθήκαμε ότι η περίπτωσή μας, αν και δύσκολη, είναι αντιμετωπίσιμη. Πλέον περιμένουμε να γεννηθεί, με το καλό, για να διαπιστώσουμε το βαθμό σοβαρότητας του υποσπαδία και να κανονίσουμε την εγχείρισή του. Ωστόσο, μας είπε ο παιδο-ενδοκρινολόγος ότι σίγουρα θα χρειαστούν προηγουμένως 3 ενέσεις τεστοστερόνης για να μεγαλώσει το μήκος του πέους του μωρού.

 

Ήθελα να ρωτήσω τις μανούλες που αντιμετώπισαν σοβαρό υποσπαδία τι πέρασαν, αν έκαναν ενέσεις τεστοστερόνης (επηρέασαν την μετέπειτα ανάπτυξη του παιδιού;), πόσα χειρουργεία χρειάστηκαν, αν υπήρξαν επιπλοκές, τι να προσέξουμε... 

 

Συγνώμη για εκτενές κείμενο, θα περιμένω τις απαντήσεις σας... 

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
On 5/9/2018 at 7:53 ΜΜ, Fantasy B είπε:

 

 Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες! Είμαι νέο μέλος του φόρουμ, 37 ετών και -μετά από εξωσωματική- είμαι έγκυος 27 εβδομάδων στο πρώτο μας παιδάκι. Παραπάνω παρέθεσα ένα απόσπασμα από τη δημοσίευση της fakitsa, γιατί μόλις το διάβασα μου θύμισε εν μέρει την περίπτωσή μας.

 

Πιο αναλυτικά, μετά την εξέταση του β' επιπέδου κληθήκαμε κι εμείς να προβούμε σε αμνιοπαρακέντηση επειδή το μήκος των μακρών οστών του εμβρύου (σ.σ. το οποίο μέχρι τότε είχε διαπιστωθεί, μέσω των υπέρηχων, ότι ήταν κοριτσάκι) κυμαινόταν στα χαμηλότερα φυσιολογικά επίπεδα και οι γιατροί εξέφραζαν φόβους για την μετέπειτα ανάπτυξή του. Όταν βγήκαν τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης πληροφορηθήκαμε έκπληκτοι με τον σύζυγό μου ότι το έμβρυο ήταν αγοράκι! Ωστόσο, τόσο ο γυναικολόγος μας όσο και ο ειδικός του μαιευτηρίου που μας έκανε την β' επιπέδου ισχυρίζονταν ότι βάσει της εικόνας των γεννητικών οργάνων στους υπέρηχους το μωρό έμοιαζε να είναι κορίτσι...

 

Μετά από σειρά νέων υπέρηχων που ακολούθησαν, φάνηκε ότι το μωράκι μας παρουσιάζει σοβαρού βαθμού υποσπαδία και οι γιατροί μας έδιναν τις εξής επιλογές: άμεση επικοινωνία με γενετιστή και συγχρόνως εύρεση παιδο-ουρολόγου και παιδο-ενδοκρινολόγου για να αξιολογήσουν την κρισιμότητα της κατάστασης. Έκαναν μάλιστα λόγω και για τερματισμό της κύησης... Στο άκουσμα και μόνο αυτής της πιθανότητας, χάσαμε τον κόσμο κάτω απ' τα πόδια μας... 

 

Οι ελπίδες μας αναπτερώθηκαν όταν μας ενημέρωσαν ο παιδο-ουρολόγος και ο παιδο-ενδοκρινολόγος που απευθυνθήκαμε ότι η περίπτωσή μας, αν και δύσκολη, είναι αντιμετωπίσιμη. Πλέον περιμένουμε να γεννηθεί, με το καλό, για να διαπιστώσουμε το βαθμό σοβαρότητας του υποσπαδία και να κανονίσουμε την εγχείρισή του. Ωστόσο, μας είπε ο παιδο-ενδοκρινολόγος ότι σίγουρα θα χρειαστούν προηγουμένως 3 ενέσεις τεστοστερόνης για να μεγαλώσει το μήκος του πέους του μωρού.

 

Ήθελα να ρωτήσω τις μανούλες που αντιμετώπισαν σοβαρό υποσπαδία τι πέρασαν, αν έκαναν ενέσεις τεστοστερόνης (επηρέασαν την μετέπειτα ανάπτυξη του παιδιού;), πόσα χειρουργεία χρειάστηκαν, αν υπήρξαν επιπλοκές, τι να προσέξουμε... 

 

Συγνώμη για εκτενές κείμενο, θα περιμένω τις απαντήσεις σας... 

Ευχαριστώ πολύ :)

Καλησπέρα, αν και είναι παλια η δημοσίευση, αντιμετωπιζω ακριβώς το ίδιο με τα δίδυμα μου. Εκανα αμνιοπαρακεντηση και είναι και τα δυο αγόρια. Το ένα με ήλιο Υποσπαδια και το άλλο το νόμιζαν κορίτσι. Η αμνιοπαρακεντηση δεν έβγαλε ουτε συνδρομο ουτε τιποτα. Με παραπεμπουν σε διακοπή. Είμαι 26 εβδομάδων και δεν μου είπαν να απευθυνθω σε κάποιον ειδικό επί του θέματος. Πχ Παιδοενδοκρινολογο κλπ. Πειτε μου αν είναι όλα εντάξει αν θέλετε στη δική σας περίπτωση και πως το αντιμετωπισατε. Ευχαριστώ πολύ!! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...