Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Τι να της πω?

Recommended Posts

Η ανιψιά μου 13 ετών μου εκμυστηρεύτηκε πως κάποια παιδιά στο σχολείο την κοροιδεύουν,είναι αρκετά φοβισμένη και περισσότερο ταπεινωμένη απ οτι κατάλαβα,τι μπορώ να κάνω εγώ? δεν θέλει να μιλήσω στους γονείς της για να μην στεναχωρηθούν.θέλω να της φτιάξω τη ψυχολογία της αλλά δεν ξέρω το τρόπο

Διαφημίσεις

13 χρονων...τι θα εκανα: αλλαγη στο μαλλακι, τονιζουμε τα ωραια μας χαρακτηριστικα, μοντερνα ρουχαλακια και πολυ πολυ πολυ κουβεντα. Ισως και καποιο αθλημα ....

αν οι γονεις ηταν ανετοι ανθρωποι θα τους ενημερωνα ωστε να βοηθησουν.

Καλη επιτυχια στην μικρη!

υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος πού την κοροϊδεύουν;

π.χ. είναι παχουλή;

το καλύτερο είναι να μάθει ν'αντιμετωπίζει μόνη της τις καταστάσεις εκτός αν απειλείται η σωματική της ακεραιότητα,πια,οπότε και να μιλήσεις στους γονείς της

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Δεν το καταλαβαινω αυτο. Τι παει να πει δεν το λες για να μην στεναχωρηθουν οι γονεις?

Οι γονεις πρεπει να ξερουν τι συμβαινει στο παιδι τους και να το βοηθησουν!!!

Τονισε της τα θετικαα της χαρακτηριστικα.. εξηγησε της οτι κανενας δεν ειναι τελειος και οτι ολοι εχουν αδυναμα σημεια.. κυριως τα παιδια που κοροιδευουν.. προσπαθουν να καλυψουν τα δικα τους κενα για να νιωσουν καλυετρα με το μειωνουν τους αλλους.Επισης.. δεν ξερω βεβαια αν θα συμφωνουσατε (μαλλον οχι) αλλα επειδη συνηθως τα παιδια κοροιδευουν τους "αδυναμους χαρακτηρες".. μια καλη αμυνα ειναι και η αναλογη επιθεση στο σημειο που υστερουν.Πχ με λες χοντρη?? εσυ φορας γυαλια.Νομιζω ετσι κοβουν αμεσως!Βεβαια δεν ξερω ποσο σωστο ειναι...και ακομα το παιδι μου ειναι μικρο οποτε δεν ξερω ακριβως τι θα του ελεγα.

FvxMp3.png

Διαφημίσεις

Φέτος ξεκινόντας η σχολική χρονιά, η 7 χρόνη κόρη μου όταν γύρναγε από το σχολείο ήταν οξύθυμη, χτύπαγε τα μικρότερα, δε διάβαζε, ούρλιαζε κλπ κλπ

Ένα πρωί την ώρα που τη βάζω στο λεωφορείο, ακούω ένα παιδί να την κοροϊδεύει, βάζω τις φωνές, παρόλα αυτά ο οδηγός κλείνει την πόρτα και φεύγει... το λεωφορείο όμως πάει μέχρι το τέλος του δρόμου και ξαναπερνάει από μπροστά από το σπίτι μου.

Εγώ έξω φρενών φωνάζω, βγαίνει και η μαμά μου να δει τι συμβαίνει, ανεβαίνοντας το λεωφορείο το ξανασταματάω (δε μπορούσε να περάσει από πάνω μου :evil: :evil: αναγκαστηκά σταμάτησε)...

.... γίνεται μια φασαρία κόλαση μέσα στη μέση του δρόμου, βάζει ο πιτσιρικάς τα κλάματα, το όνομά του αρνήθηκαν να μου το πουν, ποιος με είδε και δε με φοβήθηκε ήμουν εκείνη την ώρα....

μετά εννοείται πως ήμουν σε άθλια ψυχολογική κατάσταση, έκανα εμετό παρόλα αυτά έφυγα με το αυτοκίνητό μου και πήγα στο σχολείο και συζήτησα σε ηρεμότατους φυσικά τόνους με τη διεύθυντρια, βρέθηκαν κι άλλα δυο παιδιά που την κορόιδευαν (γιατί τελικά όταν σκαλίζεις ένα θέμα, βγαίνουν πολλά στην επιφάνεια!!!!!!), τους έγινε επίπληξη από την διευθύντρια και από τότε ΚΑΝΕΝΑ δεν έχει κοροϊδέψει την κόρη μου

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

13 χρονων...τι θα εκανα: αλλαγη στο μαλλακι, τονιζουμε τα ωραια μας χαρακτηριστικα, μοντερνα ρουχαλακια και πολυ πολυ πολυ κουβεντα. Ισως και καποιο αθλημα ....

αν οι γονεις ηταν ανετοι ανθρωποι θα τους ενημερωνα ωστε να βοηθησουν.

Καλη επιτυχια στην μικρη!

συμφωνώ με όλα τα παραπάνω και προσθέτω το εξής .. να της πεις να απαντάει.. να μην αφήνει να την κοροιδεύουν και όταν κάποιος πάει να την κοροιδέψει να απαντάει ανάλογα.. κάνε ένα παρομοιο σκηνικό (πχ κάνε εσύ αυτόν που την κοροιδεύει και βάλε την μικρή να σου απαντάει) στο λέω αυτό γιατί και εμένα με κορόιδευαν και πλέον μετά απο τόσα χρόνια θα ήθελα να είχα δώσει πολλές ξεγυρισμένες απαντήσεις

Φέτος ξεκινόντας η σχολική χρονιά, η 7 χρόνη κόρη μου όταν γύρναγε από το σχολείο ήταν οξύθυμη, χτύπαγε τα μικρότερα, δε διάβαζε, ούρλιαζε κλπ κλπ

Ένα πρωί την ώρα που τη βάζω στο λεωφορείο, ακούω ένα παιδί να την κοροϊδεύει, βάζω τις φωνές, παρόλα αυτά ο οδηγός κλείνει την πόρτα και φεύγει... το λεωφορείο όμως πάει μέχρι το τέλος του δρόμου και ξαναπερνάει από μπροστά από το σπίτι μου.

Εγώ έξω φρενών φωνάζω, βγαίνει και η μαμά μου να δει τι συμβαίνει, ανεβαίνοντας το λεωφορείο το ξανασταματάω (δε μπορούσε να περάσει από πάνω μου :evil: :evil: αναγκαστηκά σταμάτησε)...

.... γίνεται μια φασαρία κόλαση μέσα στη μέση του δρόμου, βάζει ο πιτσιρικάς τα κλάματα, το όνομά του αρνήθηκαν να μου το πουν, ποιος με είδε και δε με φοβήθηκε ήμουν εκείνη την ώρα....

μετά εννοείται πως ήμουν σε άθλια ψυχολογική κατάσταση, έκανα εμετό παρόλα αυτά έφυγα με το αυτοκίνητό μου και πήγα στο σχολείο και συζήτησα σε ηρεμότατους φυσικά τόνους με τη διεύθυντρια, βρέθηκαν κι άλλα δυο παιδιά που την κορόιδευαν (γιατί τελικά όταν σκαλίζεις ένα θέμα, βγαίνουν πολλά στην επιφάνεια!!!!!!), τους έγινε επίπληξη από την διευθύντρια και από τότε ΚΑΝΕΝΑ δεν έχει κοροϊδέψει την κόρη μου

απλά μπράβο :wink::wink::wink::wink:

Για να στο εκμυστηρεύτηκε πάει να πει ότι την ενοχλεί ΠΟΛΥ....να την συμβουλεύσεις να το πει στους γονείς της, τι παέι να πει θα στεναχωρηθούν ΓΟΝΕΙΣ της είναι και άρα οι προστάτες της από κάθε καλόπαιδο μεγάλο ή μικρό......... και να το πει ΚΑΙ στον υπεύθυνο τμήματος η ίδια ή οι γονείς της δήθεν εμπιστευτικά.....για να την προσέχουν στο διάλλειμα κατά την εφημερία....Εκεί μπορούν να πουν ότι τους είδαν να την πειράζουν για να μην φανεί ότι μίλησε εκείνη και να τους ....κανονίσουν για τα καλά...... Από πλευράς της να ΑΝΤΙΔΡΑ με πληρωμένες απαντήσεις......στυλ "ξέρεις που γράφω εγω τώρα την γνώμη σου........ άλλη δουλειά δεν έχεις;;; σε κοροϊδεύανε πολύ μικρό και θέλεις να βγάλεις το άχτι σου;;;;; πρέπει να έχεις μεγάλο πρόβλημα και μάλιστα άλυτο;;;;;; ....... και διάφορες απαντήσεις λίαν εξευτελιστικές....

Πάντως τα παιδιά που έχουν τέτοιες συμπεριφορές bulling χαρακτηρίζονται από μειωμένη αυτοπεποίθηση και προβληματικά οικογενειακά περιβάλλοντα.........(να της το πεις και αυτό) είναι για λύπηση μερικες φορές και η όλη συμπεριφορά τους αν απόλυτα και απαράδεκτη ....είναι κραυγή αγωνίας......:-( προς το περιβάλλον τους που αδιαφορεί.......

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

αυτές τις μέρες το σκεφτόμουν συνέχεια

τα διάβασα όλα με προσοχή.

Το κορίτσι δεν είναι παχουλό, είναι πολύ καλή μαθήτρια,μιλάει δύο ξένες

γλώσσες,διαβάζει λογοτεχνία (2 βιβλία τη βδομάδα) και πιστεύω οτι υπάρχει ζήλια.

Οι γονείς δεν είναι σε καλή οικονομική κατάσταση, το παιδί δεν ζηταει τίποτα,φοράει

ρούχα που δεν είναι επώνυμα-ένας λόγος κοροιδίας,φέρνει τοστ απο το σπίτι κτλ

Σήμερα ήταν πολύ λυπημένη,πάντα είναι τις Κυριακές, δεν μου μίλησε και δεν

επέμεινα,απλά πήγαμε οι δυό μας σινεμά,μετά γυρίσαμε σπίτι και είχα τραπέζι σε ένα

φιλικό μου ζευγάρι,με βοήθησε σε όλα,καθίσαμε όλοι μαζί,φάγαμε και συζητούσαμε .

Οι φίλοι μου έμειναν έκπληκτοι απο τις γνώσεις και το επίπεδο αυτού του παιδιού,μιλούσε χωρίς να είναι "μικρομέγαλο" ,πολύ ώριμα.

Όταν τη πήγα σπίτι της μου είπε με νόημα -θεία ευχαριστώ.

Της είπα εγώ σ ευχαριστώ και είμαι πολυ περήφανη για σένα.

Κορίτσια και τώρα που γράφω δεν μπορώ να κρατήσω τα δάκρυα μου.

Σκέφτομαι να πάω στο σχολείο,πρέπει να βρω λύση

Διαφημίσεις

οχι δεν έχει φίλες

δεν ξέρω αν θέλει, πρέπει να το συζητήσουμε με τους γονείς

είναι δυνατόν παιδιά να κοροιδεύουν παιδι επειδή δεν έχει κινητό δεν φοράει φίρμες και δεν έχει χρήματα??

απο την άλλη δυσκολεύομαι και εγώ να πάω να της ψωνίσω κάπια ρούχα γιατί η ξαδέλφη μου και ο αντρας της είναι πολύ περήφανοι άνθρωποι και μπορεί να παρεξηγηθούν,έχουμε αρχίσει να κάνουμε κάποια δώρα σαν συγγενείς αλλά αν το παρακάνουμε θα καταλάβουν

Λαιδα όταν μιλάμε για χαρισματικό το εννοώ

πέρα απο τα μαθήματα πλένει,καθαρίζει,μαγειρεύει,όταν λείπει η μαμά της στη δουλειά βοηθάει απίστευτα στο σπίτι τους ,ανησυχεί για όλους και νιώθω οτι το "φορτώνουν" το παιδί με τα προβλήματα όλων,απο το οικονομικό μέχρι τα προβλήματα υγείας της γιαγιας.

ειναι πιο ωριμο απο τα υπολοιπα..το καταλαβαινω.

Δυστυχως ναι, υπαρχουν αυτα τα κριτηρια στα παιδια σημερα. Και παλιοτερα υπηρχαν δηλαδη αλλα οχι τοσο 'χοντρα'....Εκει μας εφτασε η μεγαλομανια των προηγουμενων χρονων!

Ειναι και σε ηλικια που ποτε θα νιωθει παιδι και ποτε γυναικα....δυσκολη ηλικια....

Δεν εχω να συμβουλεψω.....νομιζω οτι πρεπει να προσπαθησεις να μιλατε ανοιχτα τουλαχιστον οι δυο σας....να σου πει οσα τη βασανιζουν. Και εσυ απο εκει και περα βλεπντας και κανοντας.

Μπραβο που ασχολεισαι....μακαρι να συνεχισεις , ειναι σημαντικο!

Διαφημίσεις

σίγουρα της κάνω δωράκια,απλά δεν μπορώ να της πάρω 5 μπλούζες 5 τζιν και 3 φορμες

γιατί θα φανεί άσχημο.Προσπαθώ τα ΣΚ να τη παίρνω σπίτι,παίρνει βιβλία απο τη βιβλιοθήκη

μου,βλέπουμε ταινίες,φτιάχνουμε γλυκά,συζητάμε,το προσπαθώ.

σίγουρα της κάνω δωράκια,απλά δεν μπορώ να της πάρω 5 μπλούζες 5 τζιν και 3 φορμες

γιατί θα φανεί άσχημο.Προσπαθώ τα ΣΚ να τη παίρνω σπίτι,παίρνει βιβλία απο τη βιβλιοθήκη

μου,βλέπουμε ταινίες,φτιάχνουμε γλυκά,συζητάμε,το προσπαθώ.

αυτο που κανεις ειναι ηδη ''αρκετο'' για το κοριτσι ..συνεχισε και γραψε μας τις εξελιξεις

Την κόρη σου τη ρώτησες γιατί δεν σου είχε μιλήσει για αυτό το θέμα;

Μετά τι σου είπε(η κόρη σου) για τον τρόπο που αντέδρασες;

Nothing you would take... Everything you gave...

σήμερα με πήρε τηλέφωνο να με ρωτήσει κάτι για τα μαθήματα,μου ανέφερε οτι το μεσημέρι που πήγε για ψωμί,ενας συμμαθητής της που είναι και γείτονας της πέταξε ενα νεράτζι και μια γυναίκα απο ενα μπαλκόνι έβαλε τις φωνές και αυτός έφυγε,σήμερα δεν έχουν σχολείο και μάλλον ούτε αύριο,της εξήγησα οτι πρέπει να μιλήσω με τη μαμά της να το ξέρει και να δούμε τι να κάνουμε.

Είπε οτι θα το σκεφτεί και θα μου απαντήσει μάλιστα με ρώτησε -αυτό είναι το σωστό ε? πρέπει να το ξέρουν.

Φοβάμαι πως έχουν συμβεί και άλλα "γεγονότα" αλλά δεν έχω τρόπο να μάθω απο κάπου

δεν ξέρω δεν το έχει πει στη μητέρα της οτι εχει προβλήματα

αύριο θα πάω απ το σπίτι μια βόλτα να τα πω με τη ξαδέρφη μου.

νομίζω ότι είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις..

αν της συμπεριφέρονται άσχημα και ίδιως σε αυτή την ηλίκια έχεις σκεφτεί ότι μπορεί η μικρή να σκέφτετε τον θάνατο ή την φυγή??

πρέπει οποσφήποτε να μιλησεις με τους γονείς της και οποσδήποτε να αλλάξει σχολείο και να κάνει μια νέα αρχή..

ήμουνα παιδί που με κορόιδευαν και μπορώ να καταλάβω πολύ καλά πως νιώθει και πιστεψε με τέτοιες σκέψεις ήταν συνέχεια στο μυαλλό μου .. καποια στιγμή παραλίγο να τις κάνω και πράξη..

πρέπει να την προστατεψετε απο τέτοια καθάρματα

αν πατε να μιλήσετε εσείς τότε τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα πρέπει η να μιλήσει η ίδια και να την φοβούνται ή να αλλάξει παραστάσεις.

όταν ήμουν τρίτη γυμνασίου ένα αγόρι με κορόιδευε και έκανε πρόστυχα πολύ πρόστυχα πράγματα..

δεν έιχα το κουράγιο να μιλήσω μετά απο καιρό το είπα στον αδερφό μου και μου είπε το εξής ..αντέδρασε..

την επόμενη πήγα στον διευθηντη και τα είπα όλαααα.. έφαγε αποβολή και αν το ξαναέκανε θα το έδιωχναν απο το σχολείο .. δεν με ξαναενόχλησε .

σήμερα πετάχτηκα μέχρι τη ξαδέλφη μου μιας και δεν δούλευε λόγω απεργίας,

της το είπα και κατάλαβε γιατι το παιδί είναι στεναχωρημένο,για αρχή είπαμε να πάει στο σχολείο να το συζητήσει με το γυμνασιάρχη,

επίσης για το παιδί που της πέταξε το νεράτζι θεωρώ οτι επειδή μένει στη γειτονιά θα έπρεπε να πάει να μιλήσει στους γονείς,δεν θέλει όμως διότι είναι ψιλοδιαλυμένη οικογένεια και θεωρεί οτι δεν θα βγάλει άκρη,μάλλον θα κάνει κάποια σύσταση στον ίδιο να μη το επαναλάβει.

Ας κάνουμε αυτά για αρχή και βλέπουμε.

Ο ένας που τη κοροιδεύει και είναι γειτονόπουλο έχει παραβατική συμπεριφορά,κάνουν παράπονα οι γείτονες,έχει σπάσει τζάμια,έχει κλέψει απο το ψιλικατζίδικο,διάφορα,οπότε μάλλον η σύσταση θα "πέσει στο νερό",να πάει η ίδια να του φωνάξει το φοβάμαι μήπως τη χτυπήσει.

Διάβασα με προσοχή και όσα έγραψε η polina και προβληματίστηκα,φαντάζομαι όμως ένα παιδί που κάνει κακές σκέψεις έχει και "περίεργη"συμπεριφορά,η μικρή στο σπίτι είναι χαρά θεού,γελάει,μας λέει αστεία,είναι δραστήρια,δεν έχει καταθλιπτική συμπεριφορά.Το σκ θα κανονίσω να κάνουμε πάλι κάτι μαζί και μάλλον θα το καθιερώσω.

Δύσκολη υπόθεση η εφηβεία τελικά.

σήμερα πετάχτηκα μέχρι τη ξαδέλφη μου μιας και δεν δούλευε λόγω απεργίας,

της το είπα και κατάλαβε γιατι το παιδί είναι στεναχωρημένο,για αρχή είπαμε να πάει στο σχολείο να το συζητήσει με το γυμνασιάρχη,

επίσης για το παιδί που της πέταξε το νεράτζι θεωρώ οτι επειδή μένει στη γειτονιά θα έπρεπε να πάει να μιλήσει στους γονείς,δεν θέλει όμως διότι είναι ψιλοδιαλυμένη οικογένεια και θεωρεί οτι δεν θα βγάλει άκρη,μάλλον θα κάνει κάποια σύσταση στον ίδιο να μη το επαναλάβει.

Ας κάνουμε αυτά για αρχή και βλέπουμε.

Ο ένας που τη κοροιδεύει και είναι γειτονόπουλο έχει παραβατική συμπεριφορά,κάνουν παράπονα οι γείτονες,έχει σπάσει τζάμια,έχει κλέψει απο το ψιλικατζίδικο,διάφορα,οπότε μάλλον η σύσταση θα "πέσει στο νερό",να πάει η ίδια να του φωνάξει το φοβάμαι μήπως τη χτυπήσει.

Διάβασα με προσοχή και όσα έγραψε η polina και προβληματίστηκα,φαντάζομαι όμως ένα παιδί που κάνει κακές σκέψεις έχει και "περίεργη"συμπεριφορά,η μικρή στο σπίτι είναι χαρά θεού,γελάει,μας λέει αστεία,είναι δραστήρια,δεν έχει καταθλιπτική συμπεριφορά.Το σκ θα κανονίσω να κάνουμε πάλι κάτι μαζί και μάλλον θα το καθιερώσω.

Δύσκολη υπόθεση η εφηβεία τελικά.

δυστηχώς δεν είχα καταθληπτικη συμπεριφορα τα αντιθετο θα ελεγα απλά όταν κάποιοσ προσπαθούσε να με προσσεγγίσει απλά εβαζα τα κλαματα και εφευγα..