Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως γίνεται πιο μαλακό το μοσχάρι;


nala

Recommended Posts

Καλημέρα!

Εχω ενα αγοράκι σχεδον 2,5 χρονών. Δεν είναι ιδιαίτερα φαγανός, τρώει όμως τα πάντα από λίγο. Το κρέας και το κοτοπουλο όμως με όποιο τρόπο κι αν το μαγειρέψω το μασάει και το φτύνει. Το τρώει όμως μια χαρά αν του το λιώσω στο μούλτι.

Υπαρχει καμία ιδέα ή συμβουλή για το πως να το μαγειρεύω ώστε να γίνεται πολύ τρυφερό και να αρχίσει να μασάει; Γενικά μασάει τις τροφές αλλά μόνο το κρέας και το κοτοπουλο φτύνει.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


για το κοτοπουλο θα σου ελεγα να μην παιρνεις στηθος, αλλά μπουτι. και στο μοσχαρι να διαλεγεις με το χασαπη σου ****** κομματια οπως ελια (εχει βεβαια χονδρους που πρεπει να αφαιρεσεις μετα το βρασιμο ή οποιο μαγειρεμα κάνεις).

εγω εχω δοκιμασει να βαλω στο βρασιμο φελό. νομιζω οτι πραγματι μαλακωνει το μοσχαρι (ο μαμαλακης το συνιστουσε για το χταποδι).

επισης αφηνε το κρεας μεσα στο ζουμακι του αρκετη ωρα πριν του το σερβιρεις.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω!

Μπουτι κοτοπουλο του βάζω, το περιεργο είναι οτι τρωει κοτομπουκιές πανε που του φτιαχνω στο φούρνο και δεν τρωει το κοτοπουλο οταν το μαγειρευω αλλιώς!

Μεχρι πριν λιγο καιρό τα ελιωνα για να τα τρωει αλλα θελω σιγα σιγα να σταματησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο το κομμάτι κρέας που θα σου δώσει ο χασάπης.

Δεν είμαι σίγουρη πως το ζητάς, εγώ του λεω για βραστό και βάζει το αντίστοιχο ή για κατσαρόλα κτλ.

Από κει και πέρα η χύτρα τα λιώνει όλα, αν και δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά βλέπω τα φαγητά της πεθεράς μου.

Και η πεθερά μου βράζει ό,τι να'ναι, δεν ασχολείται με το να βρεί το σωστό κομμάτι...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πως τα μαγειρευεις,αλλα η χυτρα νομιζω λυνει αυτο το προβλημα...να προτιμας τα soft (γιατι την αντιστοιχη λεξη στα ελληνικα την κοβει το συστημα) μερη του μοσχαριου πχ ποντικι που ειναι ευκολα στο μασημα απο τα παιδακια...οσο για το κοτοπουλο,εφοσον τρωει τις κοτομπουκιες τις οποιες δεν θεωρω σε καμμια περιπτωση πιο μαλακη τροφη απο το βρασμενο κοτοπουλο,μαλλον ψιλοβαριεται το μασημα και για αυτο φτυνει το κρεας...αν του το δινεις μαζι με ντοματουλα,παλι το ξεχωριζει??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω χρησιμοποιώ χυτρα σε όλα τα κρέατα γιατί ο άντρας μου τα θέλει μαλακά.... Αν βρεις τον σωστό χρόνο ανάλογα με την χυτρα σου, ξέρεις ποτέ να την κλείσεις κδενσου λιώνει το κρέας. Εμένα πάντως γίνεται πεντανόστιμο κ το σημαντικότερο γρήγορα.!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε συμβατική κατσαρόλα που μαγειρεύω εγώ (έχω ένα κόλλημα με τις εμαγιέ συγκεκριμένα) σε σιγανή φωτιά σε δυόμιση-τρεις ώρες είναι λουκούμι. Σίγουρα με τη χύτρα υπάρχει οικονομία χρόνου βέβαια.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφυγε η παιδίατρος (είμαστς αρρωστούληδες).

Αρχίζουμε σούπες μόλις γίνουμε καλά, μας είπε ποντίκι από το μοσχάρι που είναι το πιο μαλακό. Επίσης για εμάς είπε φιλέτο κοτόπουλο αλλά ξέρω ότι το μπούτι είναι πιο μαλακό (για εσάς που δεν πολτοποιείται).

Καλή επιτυχία!

Α και προτείνει κατσαρολάκι απλό, όχι χύτρα που αναπτύσσει γρήγορα υψηλε΄ς θερμοκρασίες, και καλό ξεπάγωμα των κρεατικών πρίν το μαγείρεμα.

 

Σύντμα θα γράφω στο ίδιο θέμα γιατί ο άντρας μου επιμένει να τρώει το παιδί δικά μας κρέατα που ξέρουμε τί τρώνε τα ΄ζωα, τα οποία είναι πιο σκληρά. Οσο τα πολτοποιούμε μια χαρά θα είμαστε...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Μαλακό κρέας είναι επίσης και το κιλότο και φυσικά και το ποντίκι που αναφέρθηκε παραπάνω.Θέλει πολύ ώρα μαγείρεμα όχι σε πολύ δυνατή φωτιά.Επίσης η ελιά δεν είναι και ότι καλύτερο γιατί εκεί γίνονται όλες οι ενέσεις ταχείας πάχυνσης στα ζώα.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικα μαλακο κομματι κρεας απο μοσχαρι ειναι η σπαλομυτα (εχει κι αλλο ονομα...αλλα δεν το θυμαμαι τωρα)

 

Εμενα μεχρι πριν μου πει μια φιλη γι αυτο το κομματι... τα 2 απ τα 3 μου παιδια δεν το ετρωγαν (παρολο που για μενα ηταν πολυ μαλακο)...με το που πηρα αυτο το κομματι... το τρωνε κανονικα και ολο..δοκιμασε το

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε να τυλίξετε μοσχάρι κομμένο μεριδούλες σε λαδόκολλες (μία δεν φτάνει, θέλει πιο πολλές, στην τελευταία λαδόκολλα φροντίστε το άνοιγμα του αρχικού δέματος να είναι προς τα πάνω για να μη χυθούν τα ζουμιά). Βάλτε μέσα κρεμμύδι και πατάτες ολόκληρα και τα δύο, μπαχαρικά και σκόρδο ανάλογα του αν θα φάει το μικρό ή όχι, και ψήστε στο φούρνο μία ώρα + μία ώρα ανά κιλό κρέατος. Γίνεται νιανιά με το πηρούνι... Στο τέλος, αφού ολοκληρώσετε το ψήσιμο, σκίστε από πάνω και ρίξτε κίτρινο τυράκι σε κύβους, αφήστε 5 λεπτά μέχρι να λιώσει, κι έτοιμο!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο μοσχαρι βαζω και μια κουταλια ζαχαρης,για να σπαει τις ινες και να γινεται πιο μαλακο.Επειδη ο ξαδερφος μου ειναι κρεοπωλης μου εχει πει οτι το μοσχαρι θελει σιγο βρασιμο και οχι αποτομα σε μεγαλες θερμοκρασιες,γιατι σκληραινει περισσοτερο.Υπαρχει ενα 'ειδικο" κομματι που ειναι μαλακο,αλλα δεν θυμαμαι πως το λενε.Επισης πολυ σημαντικο μου ειπε οτι τα καλυτερα κρεατα ειναι τα σκληρα,τα ******(αυτα που βραζουν στο λεπτο) συνηθως να τα φοβασαι!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η ελιά δεν είναι και ότι καλύτερο γιατί εκεί γίνονται όλες οι ενέσεις ταχείας πάχυνσης στα ζώα.

ωπς, σε ευχαριστουμε για την πληροφορια! δεν το γνωριζα. θα εχω το νου μου πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα μαλακο κομματι κρεας απο μοσχαρι ειναι η σπαλομυτα (εχει κι αλλο ονομα...αλλα δεν το θυμαμαι τωρα)

 

Εμενα μεχρι πριν μου πει μια φιλη γι αυτο το κομματι... τα 2 απ τα 3 μου παιδια δεν το ετρωγαν (παρολο που για μενα ηταν πολυ μαλακο)...με το που πηρα αυτο το κομματι... το τρωνε κανονικα και ολο..δοκιμασε το

 

Η σπαλομυτα λεγεται κ νουα.(οντως πολυ μαλακο, αν σκεφτεις οτι γινεται κ ψητο κατσαρολας, σνιτσελ, φαντασου στο βρασιμο), βεβαια λιγο δυσκολο να το βρεις, (μπορεις να το παραγγειλεις απο τον κρεοπωλη)

αφου απο ενα ολοκληρο μοσχαρι, βγαινουν 4 κομματια(2 απο τις σπαλες κ 2 απο τα μπουτια--)

 

εγω προτιμο νουα της σπαλας-γενικα προτιμω τη σπαλα απο το μοσχαρι-πιο μαλακο φυσικα, το κοτσι κ το ποντικι ειναι ισαξια, πολυ ******, αρκει να βρασει σωστα, 1 ωρα χυτρα, η 3 ωρες κατσαρολα, λιωνουν ολα.....με το πιρουνι!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...