Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αεροπορικα εισιτηρια απο που?


Recommended Posts

γεια σας.....ηθελα να σας ρωτησω εσεις απο που βγαζετε αεροπορικα εισιτηρια? εχετε κανει καμια ερευνα για το ποιο site εχει τα πιο φθηνα για ευρωπη? ψαχνω για τα χριστουγεννα στη γερμανια αλλα ειναι πανακριβα παρολο που ψαχνω βδομαδες τωρα και ειναι σχετικα νωρις. οσο πλησιαζει ο καιρος θα ακριβαινουν κι αλλο? ή προς το τελος βγαζουν προσφορες? καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στο http://gr.skyscanner.com/ ή σε ταξιδιωτικό πράκτορα. Επίσης δοκίμασε να δεις αν σε συμφέρει να πετάξεις από/προς άλλη πόλη ή άλλη μέρα ή με άλλη εταιρία (πχ μέσω Ιταλίας ή Τσεχίας ή Ελβετίας).

Link to comment
Share on other sites

εχω απογοητευτει...πιστευα οτι ο μικρος 2,5 χρονων θα ναι τοτε θα χε μειωμενο εισιτηριο αλλα παντου μου βγαζει να πληρωσει ολοκληρο. ελεος! γιατι? μονο στο airtickets μου βγαζει κ καλα καποιες πολυ καλες τιμες αλλα μολις παω να τα κλεισω βγαζει μηνυμα οτι η τιμη αλλαξε κ καλα οσο περνουσα εγω τα στοιχεια και μου τη δινει 3πλασια μετα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Λοιπόν το airtickets, κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα, είναι το πιο ακριβό απ΄όλα. Εγώ χρησιμοποιώ πάντα το viva.gr. Είναι και πιο γρήγορο και η αγορά γίνεται πολύ εύκολα. Εγώ κάνω κρατήσεις από εκεί με την cash card μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας.....ηθελα να σας ρωτησω εσεις απο που βγαζετε αεροπορικα εισιτηρια? εχετε κανει καμια ερευνα για το ποιο site εχει τα πιο φθηνα για ευρωπη? ψαχνω για τα χριστουγεννα στη γερμανια αλλα ειναι πανακριβα παρολο που ψαχνω βδομαδες τωρα και ειναι σχετικα νωρις. οσο πλησιαζει ο καιρος θα ακριβαινουν κι αλλο? ή προς το τελος βγαζουν προσφορες? καμια ιδεα?

 

 

θα ελεγα οτι αργησες λιγο.....οι φθηνες τιμες ειναι πολυ νωρις,μηνες πιο μπροστα.....

εγω κλεινω συνηθως απευθειας απο τα σαιτ των εταιρειων.....

μην περιμενεις καποια προσφορα,οσο το αφηνεις και πιο ακριβα θα τα βρισκεις..

τα παιδακια απο 2 και πανω πληρωνουν κανονικο εισητηριο.

δεννξερω για ποια πολη θες αλλα δες τα σαιτ απο λουφτχανσα(οχι οτι ειναι φθηνη),air berlin,αν εισαι απο αθηνα δες και swiss,λεω αθηνα γιατι θεσ/νικη μας το εκοψε το δρομολογιο.....

Link to comment
Share on other sites

Μην χρησιμοποιήτε το airtickets. Εχει service fee 24 ευρώ (τουλάχιστον το 2010 που έκλεισα τα εισιτήρια για το γαμήλιο ταξίδι). Σου βγάζει τις τιμές και όταν πάς να τα αγοράσεις σου κοπανάει και την χρέωση στην πιστωτική την οποία και βλέπεις εφόσον έχει ολοκληρωθεί η συναλλαγή. Θα μου πεις δεν το είδες στα terms and conditions(δεν είμαι σίγουρη αν το γράφει);;; Όχι δεν το είδα, αξιόπιστο σάιτ λέω είναι πήγα και τα έκλεισα.

Link to comment
Share on other sites

Στο http://gr.skyscanner.com/ ή σε ταξιδιωτικό πράκτορα. Επίσης δοκίμασε να δεις αν σε συμφέρει να πετάξεις από/προς άλλη πόλη ή άλλη μέρα ή με άλλη εταιρία (πχ μέσω Ιταλίας ή Τσεχίας ή Ελβετίας).

 

Πολύ φτηνά πραγματικά σε αυτό το σάιτ....ψάχνω όλη την ημέρα χτες και σε αυτό το σάιτ μου έβγαλε την πιο φτηνή τιμή. Σε ευχαριστούμε!

 

Αλλά και το viva.gr που αναφέρθηκε πιο πάνω μου έβγαλε καλές τιμές επίσης!

 

Μόνο μια ερώτηση:οι τιμές και στα δύο είναι τελικές έτσι; Δε θα μας βγάλει μετά τιποτα φόρους;

Link to comment
Share on other sites

τι να πω..εμενα παντως μονο το airtickets μου βγαζει καλες τιμες αλλα και παλι απαγορευτικες ειναι 1000 ευρω μονο για εισιτηρια δε δινω. το γελοιο της υποθεσης ειναι οτι μου βγαζει συνεχεια κατι προσφορες 600 ευρω και μολις παω να τα κλεισω ή λεει οτι δημιουργηθηκε καποιο προβλημα ή οτι αλλαξε η τιμη. μαλλον κοροιδευουν τελικα. δε μας βλεπω να πηγαινουμε πουθενα :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψάχνω Ανόβερο η' εναλλακτικά Αμβούργο η' βρεμη. Δύσκολα τα πράγματα πολύ ακριβα. Κοιτάω κάθε μέρα αν τυχόν πετύχω καμία προσφορά της στιγμης καλώς. Πριν 2 χρόνια που χαμε πάει γυρω στα τέλη οκτώβρη είχαμε πετύχει κάποιες προσφορές ίσως ητ;ν τελευταίες θέσεις? Ποιος ξέρει. Κ οι αεροπορικές πάντως ιδιες τιμές μου βγάζουν.κοιταξα airfrance Swiss airberlin Lufthansa Brussels.....

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι προσφορές δεν αφορούν την περίοδο των γιορτών και αυτό γιατί ο κόσμος θα ταξιδέψει ούτως ή άλλως τότε. Επίσης απο 2 ετών πληρώνουν το 70% ,όχι όσο ένας ενήλικας. Όσο πλησιάζει η ημερομηνία οι τιμές θα ανεβαίνουν, γιατί όσο γεμίζει η πτήση, τόσο ανεβαίνει και η τιμή. Αυτό που έχω να σου προτείνω, είναι αν δεν έχεις standard ημερομηνίες, να κοιτάξεις 2,3 μέρες +- γιατί έτσι μπορεί να βρεις καλύτερες τιμές. Μπορείς να κοιτάξεις στο airtickets ή στο viva,νομίζω οτι το 2ο έχει και τις καλύτερες τιμές, δεν βάζουν service fee αν δεν κάνω λάθος. Γύρω στα πόσα ευρώ θεωρείς οτι είναι καλή η τιμή? π.χ. 23/12 με 03/01 έχει στα 190 ευρώ με Air France, που εγώ το θεωρώ καλή τιμή για μες στι γιορτές

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ πάνω που είχα απογοητευτεί...εβγαλε σημερα αρκετές προσφορές. Βρήκα με 200 ευρώ το άτομο σε καλές μέρες κ ώρες μέσω του skyscanner στο pamediakopes. Καλα θυμόμουν κ την άλλη φορα 2 μήνες πριν είχα βρει καλή τιμή ίσως βγάζουν προσφορά τις τελευταίες θέσεις δε ξέρω. Έψαχνα καθε μέρα κ όλο κ ακριβαιναν κ σημερα ξαφνικΑ ...χιχιευχαριστω όλους πολυ βοηθήσατε με τα σαιτ.

Link to comment
Share on other sites

μπορει "καποια" εταιρεια να χρεωνει το 70% για τα 2 χρονων και πανω αλλα δεν την εχω πετυχει πουθενα,το 90% χρεωνει κανονικο εισιτηριο οπως και στους ενηλικες.

το λεω απλα για να μην εχουμε τζαμπα ελπιδες....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πιο νωρις κοιτουσα απο περιέργεια τα σαιτ της Lufthansa και της Aegean.

Η Lufthansa έχει μειωμένο εισιτηριο για παιδια 2-11 χρονων. Η τιμή σε μια τυχαία πτηση ήταν το 75% της τιμής για τον ενηλικα. Χωρίς τιυς φορους

Η Aegean έχει 2 παιδικα εισιτηρια, η μια κατηγορια ήταν από 2-5 ετών και η άλλη δεν θυμαμαι μεχρι ποια ηλικια εφτανε. Το κόστος για ένα παιδι της 1ης κατηγοριας ήταν λιγο λιγότερο αυτου του ενηλικα, δεν υπολογισα ακριβως το ποσοστο, αλλά θα ηταν κανα 80% σίγουρα.

Φαινεται ότι η κάθε εταιρεια έχει διαφορετικο τιμολόγιο, αλλά σίγουρα ένα ταξίδι 4 ατόμων είναι ακριβό

Link to comment
Share on other sites

https://e-ticket.aegeanair.com/pl/A3Online/wds/Override.action?WDS_JS_TRACE_OFF

 

στην τυχη εβαλα αθηνα-θεσ/νικη ιδια τιμη βγαζει και στα 2-5χρονων

 

στην λουφτχανσα το βγαζει 160 ενηλικας 131 παιδι

 

στην ιμπερια η χρεωση ειναι κανονικη το ιδιο και στην σουις.....

 

καποτε θυμαμαι υπηρχε σε ολες τις εταιρειες ποιο χαμηλο για τα παιδια.....μετα ειδαν οτι "λεφτα υπηρχαν" και ειπαν να μας γδαρουν:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ειναι αναλογα παιδια. Εγω στο www.airtickets.gr κατα καιρους βρισκω πολυ φθηνοτερα εισιτηρια απο οπουδηποτε αλλου αλλες οχι...

Επισης, μια φορα ειχα παει Βιεννη και αλλαξε οπως παντα την ωρα μια γνωστη σε ολους μας εταιρεια, κατα 7 ολοκληρες ωρες!!!! Και με πηραν απο την airtickets αμεσως, και με ρωτησαν αν ηθελα να αλλαξω πτηση ή να μην παω να περιμενω χωρις λογο στο αεροδρομιο....ενω καποτε στο μηνα του μελιτος παρακαλω μια αλλη εταιρεια οχι μονο δενμε πηρε τηλ, αλλα μαλιστα οταν ακυρωθηκε η πτηση μου, αντι να μου αλλαξει εταιρεια, οπως εκαναν ολοι οι αλλοι, με εβαλαν σε πτηση την προηγουμενη ημερα και με πηρε η αεροπορικη εταιρεια να μου το πει!!! Χωρις να με ρωτησουν!!! Και εχασα μια μερα απο το μηνα του μελιτος!!! καμμια φορα και η εξυπηρετηση, μετραει....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.....ηθελα να σας ρωτησω εσεις απο που βγαζετε αεροπορικα εισιτηρια? εχετε κανει καμια ερευνα για το ποιο site εχει τα πιο φθηνα για ευρωπη? ψαχνω για τα χριστουγεννα στη γερμανια αλλα ειναι πανακριβα παρολο που ψαχνω βδομαδες τωρα και ειναι σχετικα νωρις. οσο πλησιαζει ο καιρος θα ακριβαινουν κι αλλο? ή προς το τελος βγαζουν προσφορες? καμια ιδεα?

 

μέσω ίντερνετ απο κάποιο σαιτ όπως το Petas.gr και όσο πιο νωρίς γίνεται.. όσο πιο νωρίς κλείνεις κάτι τοσο πιο λίγα λεφτά δίνεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάθε φορά που θέλω να κλείσω κάποια εισιτήρια, και είναι αρκετές οι φορές καθότι ταξιδεύω συχνά για Ελλάδα από Κίνα, πατάω στο google "e tickets" και μου βγάζει 3-4 sites, όπως το pamediakopes, airtickets, viva κ.α. και πατάω σε όλα την πτήση που θέλω και συγκρίνω. Τελευταία φορά που έκλεισα ήταν τον Αύγουστο από Σανγκάη προς Αθήνα και πίσω. Μέχρι μία εβδομάδα πριν τις ημέρες που ήθελα όλα είχαν τιμές από 1000? και πάνω. 3 μέρες πριν τις ημέρες που ήθελα πάτησα ξανά, και μου έβγαλαν με την Lufthansa στα 860? (τις οποίας μέχρι και μία μέρα πριν είχαν 1200?) και τα έκλεισα. Την επόμενη μέρα δεν υπήρχαν πλέον θέσεις κενές.

Αξίζει να ψάξεις στο goggle και σαν "last time tickets" το οποίο σε παραπέμπει σε 2-3 sites που κάνουν αυτό ακριβώς, τα εισιτήρια που <<ξεμένουν>> σε μία πτήση έχουν τιμή τουλάχιστον 20% λιγότερο για να γεμίσει το αεροπλάνο.

79uWp8.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάθε φορά που θέλω να κλείσω κάποια εισιτήρια, και είναι αρκετές οι φορές καθότι ταξιδεύω συχνά για Ελλάδα από Κίνα, πατάω στο google "e tickets" και μου βγάζει 3-4 sites, όπως το pamediakopes, airtickets, viva κ.α. και πατάω σε όλα την πτήση που θέλω και συγκρίνω. Τελευταία φορά που έκλεισα ήταν τον Αύγουστο από Σανγκάη προς Αθήνα και πίσω. Μέχρι μία εβδομάδα πριν τις ημέρες που ήθελα όλα είχαν τιμές από 1000? και πάνω. 3 μέρες πριν τις ημέρες που ήθελα πάτησα ξανά, και μου έβγαλαν με την Lufthansa στα 860? (τις οποίας μέχρι και μία μέρα πριν είχαν 1200?) και τα έκλεισα. Την επόμενη μέρα δεν υπήρχαν πλέον θέσεις κενές.

Αξίζει να ψάξεις στο goggle και σαν "last time tickets" το οποίο σε παραπέμπει σε 2-3 sites που κάνουν αυτό ακριβώς, τα εισιτήρια που <<ξεμένουν>> σε μία πτήση έχουν τιμή τουλάχιστον 20% λιγότερο για να γεμίσει το αεροπλάνο.

 

πολύ καλό αυτό .. εμένα με την aegean apo to airtickets μου έβγαζε της τελευταίες μέρες παράπανω και χτυπιόμουν που δεν είχα κλείσει νωρίτερα για πτήση εσωτερικού όμως

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό αυτό .. εμένα με την aegean apo to airtickets μου έβγαζε της τελευταίες μέρες παραπάνω και χτυπιόμουν που δεν είχα κλείσει νωρίτερα για πτήση εσωτερικού όμως

 

Πωλίνα, ίσως να χρειάζεται να <<πέσεις>> στις συγκεκριμένες ώρες που βγάζουν προσφορά. Όπως με την easyget που βγάζει προσφορές για 2-3 ώρες ανά περιόδους, και μετά πάλι τίποτα. Πάντως τα πράγματα γίνονται χειρότερα, αν θες ακριβής ημερομηνίες. Εγώ πάντα βάζω την επιλογή +-3 μέρες και βλέπω τι με συμφέρει.

79uWp8.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...