Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Δεν ξερω πως να τα βολεψω περα..........-(

Recommended Posts

Χαιρετε,

Βρισκομαι κοριτσια σε μια πολυ περιεργη φαση,δλδ οχι ακριβως περιεργη αλλα σε μια φαση που δν ξερω πως ακριβως πρεπει να στρωσω την ζωη μου.

Δεν δουλευω εδω και 2,5 χρονια περιπου(για εμενα δν υπαρχει πιο τραγικο,καθοτι μου αρεσει η δουλεια)αλλα ηταν η εγκυμοσυνη,μετα ο ερχομος του μωρου,μετα το μεγαλωμα κτλ....αρχισα να το συνηθιζω και μου αρεζε κιολας γιατι ειχα τον πληρη ελεγχο,οι πρωτες λεξεις ,βηματακια κτλ....

Σημερα ομως ειμαστε 22 μηνων(οκ δεν λεω οτι ειμαστε ετοιμοι να φτασουμε την εφηβεια)αλλα ειναι σε σχετικα καλη και πιο ευκολη ηλικια για παιδικο-βρεφονηπιακο....Θελω τοσο πολυ να ξεκινησω δουλεια,κουραστικα να καθομαι ειλικρινα και το θεμα μου ειναι οτι δν ξερω πως να τα βολεψω,δν εχω καν περιθωριο να βγω πρωι να ψαξω.....οι γονεις μου δν μενουν στην πολη μου,ο αντρας μου δουλευει,η πεθερα μου δουλευει και ο πεθερος μου εχει τα χομπυ του,δν μπορω να βασιστω σε κανεναν............

Αλλο θεμα,προφανως αμα βρω δουλεια(αμα λεω μν βαρατε)θα πρεπει να στειλω τον μικρο παιδικο,ιδιωτικο λογικα,ποσα πρεπει να βγαζω για να πληρωνω και παιδικο,και με τις ωρες πως μπορω να τα βολευω.

Υπαρχουν κοπελες που να ειναι χωρις βοηθεια και να δουλευουν και και και........δωστε μου λιγο τα φωτα σας

Ποσα περιπου ειναι ο παιδικος(περιπου),ποσες ωρες μπορω να τον αφηνω??

απο εμπειρια δικια σας προσαρμοζονται ευκολα σε αυτην την ηλικια/?

πλιζζζζζζζζζ,διαφωτιστε με......

Διαφημίσεις

Καλησπερα! Μην πελαγωνεις, ολα γινονται!

Θα σου πω για μενα ετσι για να παρεις μια ιδεα. Κι εγω δεν εχω καμια βοηθεια, εκατσα μαζι με τον μικρο μεχρι που εγινε 19 μηνων και τοτε τον πηγα σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο που μου συνεστησε μια γειτονισα μου σε καλη περιοχη της Αθηνας και με κοστος 250 ευρω με ωραριο λειτουργιας 7,30-5. Τα ταιζουν,τα κοιμιζουν αλλα δεν εχει σχολικο. Αλλα η τιμη αυτη ειναι αρκετα σπανια για Αθηνα, συνηθως απο οτι ακουω κυμαινονται απο 350 εως 500 κατα μεσο ορο. Αν βγαλεις καρτα ανεργιας μπορεις να κανεις αιτηση και σε δημοτικο παιδικο που ειναι πολυ φθηνοτερα αλλα δεν ξερω απο τι ηλικια παιρνουν. Και τωρα εχουν κλεισει οι θεσεις νομιζω, οποτε δες το για του χρονου αυτο. (μα κι εσυ! Σεπτεμβρη ανοιγουν τα σχολεια, οκτωβρη το πηρες αποφαση?? :) )

Η προσαρμογη στον σταθμο διαφερει απο παιδι σε παιδι. Εμενα του πηρε καπου ενα μηνα αλλα σχεδον ολο τον χρονο εκλαιγε το πρωτο λεπτο που τον αφηνα. Φετος κανενα προβλημα!

Κανε μια 'ερευνα αγορας' στους παιδικους της γειτονιας σου, να δεις τις επιλογες σου. Και ψαξε και στο φορουμ, υπαρχουν θεματα που πολλοι γονεις λενε την εμπειρια τους απο διαφορους παιδικους.

Και εγώ είμαι χωρίς βοηθεια απο κανεναν έχω γυναίκα για το παιδί... δεν σταματησα την δουλειά πηρα μονο οση άδεια δικαιούμουν... εφοσον δεν δουλευεις τωρα φανταζομαι οτι τα βγαζετε περα με ένα μισθο... οποτε αυτο που θα πρεπει να απαντήσεις ειναι εαν θελεις να δουλεψεις κυριως για ψυχολογικούς λογους ή οικονομικούς... π.χ. εάν τα βγάζετε περα με ένα μισθό, μπορείς να βρεις μια δουλειά εκ των οποίων το μεγαλύτερο κομμάτι της θα πηγαίνει είτε στον παιδικό είτε σε γυναίκα... μην νομίσεις οτι εχουν και φοβερη διαφορά μεταξύ τους οικονομικά.... από την άλλη μπορείς να δεις εάν μπορεις να πας το παιδι σε δημοσιο για να εχεις μονο τα τροφεια...

Καλημερα,ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις....

Ηθελα να το πω γραψω κιολας στην αρχη για να ειμαι πιο σαφης και να μν σας μπερδευω....εκτος απο ψυχολογικους και για το κεφη λογους που θελω να δουλεψω,ενα μεγαλο βαρος το σηκωνει η μερια της αναγκης,οχι δν τα βγαζουμε περα στις αρχες ισως ναι τωρα πλεον που και ο αντρας μου δν εχει σταθερη δουλεια οχι...........