Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΣΤΑ ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ


Recommended Posts

Με όλη την επιφύλαξη θα σου πω πως είμαι ευχαριστημένη από την Φωτεινή Ηλιαχτίδα στην Χαλεπά. Έχει και κτίριο στην Προμπονά (ένα τέλειο που είναι σαν κάστρο απ᾽ έξω.

QUOTE]

 

Βλέπω αυτό το κτίριο καθημερινά (πάμε τις βολτίτσες μας στο αλσάκι Προμπονά) και απορώ πόσο κοστίζει να στέλνει κανείς το παιδάκι του εκεί (αν και είναι πολύ νωρίς ακόμη, δεν είναι κακό να προνοεί κανείς...των φρονίμων τα παιδιά κ.λπ. κ.λπ.)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 10 months later...

Μήπως ψάχνει καμιά μανούλα και φέτος για παιδικό στα Πατήσια? Έχουμε πάει στον Παιδότοπο και στο γελαστό Πορτοκάλι και μας άρεσε το δεύτερο. Έχουμε ραντεβού στην Φωτεινή Ηλιαχτίδα και σε ένα στον Περισσό. Καμιά γνώμη τελευταίων ημερών ?

Έλενα Μπ.

Link to comment
Share on other sites

Anemax πώς σου φάνηκε ο Παιδότοπος? Είναι ο μόνος που δεν έχω δει και αναρωτιέμαι αν έχασα. Στον Περισσό εννοείς τα Προσχολικά Βήματα? Έχω να σου σχολιάσω αν θες. Γελαστό Πορτοκάλι δεν θα τα έστελνα για ένα λόγο μόνο, αν θες θα σου απαντήσω σε πμ. Όσο για τη ΦΗ στη Χαλεπά στέλνω το γιο μου δύο χρόνια τώρα και αν θα έπρεπε να απαντήσω ανάμεσα σε: πολύ ευχαριστημένη, ευχαριστημένη, λίγο ευχαριστημένη και δυσαρεστημένη θα απαντούσα: ευχαριστημένη. Όμως για όλους τους άλλους σταθμούς που έχω δει θα απαντούσα: αρκετά δυσαρεστημένη. Επομένως δεν νομίζω να άλλάξω σταθμό για το δεύτερο γιο μου, εκτός αν ακούσω κάτι το τόσο καταπληκτικό που με κάνει να αλλάξω ριζικά γνώμη.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητές Μανούλες,

 

Έχω ένα κοριτσάκι 3 ετών και ψάχνω και εγώ για σταθμό από Ανω Πατησια έως Προμπονά. Είδαμε τα Προσχολικά Βήματα, το Γιουκάλι (Αγ.Ελευθέριο) και την άλλη εβδομάδα έχουμε ραντεβού με Παιδότοπο και Φωτεινή Ηλιαχτίδα. Σκέφτομαι να κλείσω ραντεβού και με το Γελαστό Πορτοκάλι.

Θα μπορούσατε να μου πείτε τη γνώμη σας παρακαλώ, για τους παραπάνω ή εάν ξέρετε κάποιον άλλο να μου συστήσετε.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Basiliki is the sun in my life

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μαμάδες βοηθήστε λιγάκι.

Όσα περισσότερους σταθμούς βλέπω, τόσο προβληματίζομαι.

Μπορεί κάποια να μου πει για τα Προσχολικά Βήματα στον Περισσό και την ΦΗ είτε Χαλεπά είτε Προμπονά;

 

Στείλτε pm

Ευχαριστώ

Basiliki is the sun in my life

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Agy μόνο στη Φωσκόλου είχα πάει στο πρώτο βήμα και δεν πείστηκα γιατί ήταν ο μόνος σταθμός που δεν μου επέτρεψαν να μπω πέρα από το γραφείο σε ώρες λειτουργίας. Δεν θα έγραφα ποτέ το παιδί μου κάπου όπου δεν με αφήνουν (δε λέω να μπω στις τάξεις να ενοχλήσω τα παιδάκια προς Θεού), αλλά μου μεταδόθηκε ένας τέτοιος φόβος έστω και να πατήσω το πόδι μου στο διάδρομο κατά το ωράριο της λειτουργίας που πραγματικά με απώθησε. Το απόγευμα αντίθετα ήταν προθυμότατοι. Σου μιλάω όμως για το 2008 όταν έψαχνα για το γιο μου, δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τώρα για κάποιο λόγο τα πράγματα. Α, επίσης με πίεσαν πολύ τηλεφωνικά να αποφασίσω (μπορεί να είχαν τους λόγους τους οι άνθρωποι, να έκλεινε το τμήμα), αλλά κι αυτός ήταν ένας παράγοντας που χωρίς δεύτερη σκέψη το απέρριψα.

Στην Πηλίου δεν έχω μπει μέσα, αλλά δεν με εμπέει η τοποθεσία.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Iride σ' ευχαριστω για την απαντηση.

Εγω επισκεφτηκα αυτό της Πηλίου και ηταν οντως πολυ φιλικοί. Ειπαν αν Θέλουμε να παμε και πρωι αλλα τώρα ειναι σχεδον Ιουλιος και τα πραγματα είναι χαλαρά καθως οδευουμε προς τις διακοπές.

Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν το διαιτολόγιο καθώς περιειχε δυο φορες το μηνα μονο ψάρι και φρουτο στο πρωινό δυο φορές την εβδομάδα.:D

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι αν είσαι ευχαριστημένη από όλα τα υπόλοιπα, τις τροφές που θεωρείς ελλειπείς στο πρόγραμμα φαγητού, τις δίνεις εσύ στο σπίτι. Είναι δύσκολο (μάλλον αδύνατο) να βρούμε ένα σχολείο όπου όλα θα είναι τέλεια. Αν το ένστικτό σου κλίνει σε αυτό το σχολείο, γράψε το παιδάκι σου εκεί. Αλήθεια, πόσα χρήματα ζητούν οι σταθμοί φέτος? Μείωσαν καθόλου τα δίδακτρα λόγω της κατάστασης?

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Φετος που κοιταξα για σταθμο,οι τιμές παιζουν απο 300 εως 450 ευρω το μηνα , η εγγραφή από 100 εως 250, μιλωντας πάντα για σταθμους της περιοχης πατησιων, κυψελης, ν.φιλοθεης και κεντρου γενικά.Λένε οτι εχουν κρατήσει σταθερά τα διδακτρα με μικρη αυξηση κάποιων στα σχολικά. Δενν ξερω τι ισχυε περσι.

Link to comment
Share on other sites

Πρόπερσι πάντως (το 2008) που έκανα κι εγώ την έρευνα μου στις ίδιες περιοχές ακριβώς τα ίδια ήταν τα δίδακτρα από 300 έως 420, με εξαίρεση ένα 540. Πέρυσι (2009-2010) στο σχολείο του παιδιού δίναμε 370. Οπότε, όντως παρέμειναν σταθερά! Πάλι καλά. Εγώ για του χρόνο έγραψα το μεγάλο μου γιο στο νηπιαγωγείο της Ιτάλικής Σχολής στα Α. Πατήσια και μου ζητάνε 1500 ευρώ το χρόνο, ευτυχώς.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Πρόπερσι πάντως (το 2008) που έκανα κι εγώ την έρευνα μου στις ίδιες περιοχές ακριβώς τα ίδια ήταν τα δίδακτρα από 300 έως 420, με εξαίρεση ένα 540. Πέρυσι (2009-2010) στο σχολείο του παιδιού δίναμε 370. Οπότε, όντως παρέμειναν σταθερά! Πάλι καλά. Εγώ για του χρόνο έγραψα το μεγάλο μου γιο στο νηπιαγωγείο της Ιτάλικής Σχολής στα Α. Πατήσια και μου ζητάνε 1500 ευρώ το χρόνο, ευτυχώς.

 

Iride καλησπέρα και καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες,

και εγώ άργησα να διαβάσω την απάντησή σου. Σε ευχαριστώ πολύ. Πέρυσι είχα επισκεφθεί την ΦΗ στη Χαλεπά και μου άρεσε πάρα πολύ. Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν το που κοιμόντουσαν τα μικρά παιδιά. Φέτος είδαμε και το κτίριο στου Προμπονά, και παρόλο το γεγονός ότι είναι πολύ ωραίο, δεν μας άρεσε. Γενικά η εμφάνιση δεν μετράει όσο μετράει το τι γίνεται στο σταθμό, εάν το παιδί σου περνάει καλά και εάν μαθαίνει πράγματα και παίρνει βάσεις για αργότερα.

Η μικρή μου πηγαίνει τώρα σε σταθμό, και πρέπει οπωσδήποτε να την αλλάξω γιατί εκτός από πράγματα που δεν αρέσουν στην μαμά, π.χ. μυστικοπάθεια, ψέματα κ.λπ., έχουμε θέμα και με ότι κάποιο καταπιέζει το παιδί και έχει αρχίσει να ξεσπάει δυστυχώς (εφιάλτες, εμετούς κ.ά.) Εάν μπορούσα θα την σταματούσα αυτή τη στιγμή, αλλά δυστυχώς....

Αυτά. Ελπίζω να μην σας ζάλισα.

Basiliki is the sun in my life

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Iride καλησπέρα και καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες,

και εγώ άργησα να διαβάσω την απάντησή σου. Σε ευχαριστώ πολύ. Πέρυσι είχα επισκεφθεί την ΦΗ στη Χαλεπά και μου άρεσε πάρα πολύ. Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν το που κοιμόντουσαν τα μικρά παιδιά. Φέτος είδαμε και το κτίριο στου Προμπονά, και παρόλο το γεγονός ότι είναι πολύ ωραίο, δεν μας άρεσε. Γενικά η εμφάνιση δεν μετράει όσο μετράει το τι γίνεται στο σταθμό, εάν το παιδί σου περνάει καλά και εάν μαθαίνει πράγματα και παίρνει βάσεις για αργότερα.

Η μικρή μου πηγαίνει τώρα σε σταθμό, και πρέπει οπωσδήποτε να την αλλάξω γιατί εκτός από πράγματα που δεν αρέσουν στην μαμά, π.χ. μυστικοπάθεια, ψέματα κ.λπ., έχουμε θέμα και με ότι κάποιο καταπιέζει το παιδί και έχει αρχίσει να ξεσπάει δυστυχώς (εφιάλτες, εμετούς κ.ά.) Εάν μπορούσα θα την σταματούσα αυτή τη στιγμή, αλλά δυστυχώς....

Αυτά. Ελπίζω να μην σας ζάλισα.

 

Janep, καλημέρα.

όπως σου έγραψα και στο πμ, τουλάχιστον τέτοια δεν είχαμε. Έχεις δίκιο για την Προμπονά και εγώ την ίδια αίσθηση έχω. Πηγαίνουμε εκεί για τις γιορτές του παιδιού τα Χριστούγεννα και στο τέλος της χρονιάς και χάνομαι σε αυτό το μεγάλο κτίριο. Στη Χαλεπά είναι όλα τόσο μαζεμένα και οικογενειακά. Γιατί δεν σου άρεσε το σπιτάκι στον κήπο όπου κοιμούνται τα παιδάκια? Εγώ θα το προτιμούσα από το να κοιμόντουσαν στον ίδιο χώρο με τα παιδάκια που κάνουν το πρόγραμμά τους. Βέβαια εμένα δεν κοιμήθηκε ποτέ στο σχολειο τα δύο χρόνια, άλλες φίλες μου όμως τα άφηναν για ύπνο και δεν είχαν κανένα πρόβλημα εκτός από καμιά φορά που αποκοιμόταν το παιδάκι και δεν του έβαζαν τις πιζαμούλες του, αλλά εμένα αυτό δεν θα με πείραζε και τόσο.

Φοβερό το πρόβλημα με το άλλο παιδάκι που καταπιέζει το δικό σου. Δεν θα πρέπει να μιλήσεις στη δασκάλα να δει λίγο την κατάσταση όμως? Στο παιδάκι σου σίγουρα μπορείς να δώσεις συμβουλές, αλλά η δασκάλα παίζει το δραστικό ρόλο πιστεύω. Καταλαβαίνω απόλυτα πώς νιώθεις που βλέπεις τέτοια ξεσπάσματα στο παιδάκι σου. Μήπως να επέμενες λίγο με τη δασκάλα, με λίγο πιο αυστηρό τόνο να σου διηγηθεί τι παίζεται στο σχολείο?

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μένω Ανω Πατήσια και θα ήθελα να ρωτήσω μήπως έχετε υπόψη κάποιον σταθμό στην περιοχή ή στα πέριξ που να λειτουργεί απόγευμα;

 

Δυστυχώς mere δεν ξέρω κάποιον. Όταν είχα επισκεφθεί πριν δύο χρόνια τουλάχιστον 10 σταθμούς στην περιοχή, θυμάμαι ότι όλοι πάνω κάτω έκλειναν το ίδιο ωράριο 5.00 - 5.30 το αργότερο. ΄Ισως όμως να έχουν αλλάξει τα πράγματα τώρα.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μηπως ξερετε οι δημ. παιδικοι σταθμοι ποσα παιδια εχουν ανα τμημα? ευχαριστω!

 

Δυστυχώς δεν ξέρω ακριβώς. Έχω δει στην Πλ. Παπαλουκά (αρχές οδού Χαλεπά στην πλατεία) που έχει έναν δημοτικό παιδικό σταθμό, τα παιδάκια να παίζουν στην αυλή και μου φάνηκαν συνολικά γύρω στα 15-20. Όμως δεν ξέρω πόσα τμήματα έχουν και πόσα παιδάκια ανήκουν σε κάθε τμήμα. Στο περσινό ιδιωτικό σχολείο του γιου μου (προνήπιο) ήταν 16 παιδάκια στο τμήμα με μία παιδαγωγό και μία βοηθό που υπήρχε για βοήθεια. Τα μικρότερα όμως πρέπει να είναι λιγότερα ανά τμήμα και τα μπεμπάκια ακόμα λιγότερα. Γύρω στα 6 παιδάκια 2-3 ετών, γύρω στα 12-14 παιδάκια 3-4 ετών και γύρω στα 16 παιδάκια 4-5 ετών. Με μία παιδαγωγό και μία βοηθό διαθέσιμη για βοήθεια (τουαλέτα, αλλαγή ρούχων κτλ). Αυτά από προσωπική μου άποψη για τα σχολεία και άλλων φίλων που ξέρω.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Υπαρχει καποιος που να γνωριζει πληροφοριες για: μαργαριτα, παιζω και μαθαινω, acrobaleno, baby smile, πρωτο βημα? Αν ναι παρακαλω πειτε μου αποψεις γιατι εχω πελαγωσει!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα παει η μικρη μου στο πρωτο βημα εδω και 2 χρονια.ειμαι πολυ ευχαριστημενη και μετα απο παρα πολυ ψαξιμο θυμαμαι κατεληξα εκει..

ειχα δει πολλους σταθμους 1ος παιζω και μαθαινω μαγαλες αιθουσες λιγες δραστηριοτητες 2ος edit admin 3ος baby smile καλος αλλα παιδιατρος 1 φορα το μηνα 4ος η μελωδια της ευτυχιας αφησαν τα παιδια μονα τους επανω εχουν μια σκαλα με συρτακι για να μου δειξει η δασκαλα το σταθμο εννοειτε σε ολους οσους πηγα,πηγα χωρις ραντεβου ολοι μου εδειξαν τους σταθμους εκτος απο το γελαστο πορτοκαλι και τον παιδοτοπο..οποτε αφου δε με αφησαν να μπω δεν τους εμπιστευομαι ετσι στο μυαλο μου ηταν το πρωτο βημα και ο καλημερα ζωη επελεξα το πρωτο βημα πηλιου γιατι ειναι πολυ κοντα μου.κανουν πολυ καλη δουλεια σε ενημερωνουν για τα παντα κρατανε ολες τις εργασιες και στα δινουν τελος του χρονου μια φορα το μηνα εχει συναντηση με τη δασκαλα σε προσωπικο επιπεδο επισης αν θες κατι συγκεκριμενο ειναι παντα προθυμοι να απαντησουν η να σε εξυπηρετησουν εχει ψυχολογο που βλεπει τα παιδια ως προς την εξελιξη τους μπορεις να ζητησεις και ραντεβου για να δεις πως θα διαχειριστεις καποιες ισως αλλαγες πχ.ενα νεο μελος στην οικογενεια,διοργανωνει συναντησεις με τη ψυχολογο για τους γονεις με διαφορα θεματα μια φορα το μηνα αλλα το σημαντικο ειναι οτι το παιδι ειναι σε καλα χερια μαθαινει πολλα πραγματα και ειναι χαρουμενη που παει εκει τωρα θα στειλω εκει και το γιο μου μολις 9 μηνων.ελπιζω να σας βοηθησα..

 

edit admin

Ανακοίνωση εκ της διαχείρισης του βρεφονηπιακού σταθμού Arcobaleno, η οποία μας εστάλει με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο:

 

 

Η νέα διοίκηση του ''ARCOBALENO'' έχει αναλάβει από το σχολικό έτος 2009-2010, από όταν πήρε και την νόμιμη άδεια λειτουργίας ως βρεφονηπιακός σταθμός. Είμαστε όλοι νέοι άνθρωποι με νέες ιδέες και υψηλούς στόχους ως εκ τούτου δίνουμε μεγάλη σημασία στην ψυχική και σωματική υγεία των παιδιών

Θεωρούμε ανούσια την λογική του dvd, στην καθημερινή πρακτική του σταθμού, όταν εκεί λαμβάνει χώρα πληθώρα δραστηριοτήτων, για να μην μιλήσουμε για την βλαβερή δράση της εκτεταμένης χρήσης του σε μικρές ηλικίες στην μετέπειτα ανάπτυξη των παιδιών.

 

για οποιαδήποτε διευκρίνηση παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας

 

με εκτίμησή Ηλίας Ταντος,

 

Νόμιμος εκπρόσωπος του βρεφονηπιακού σταθμού Arcobaleno,

Καραμητσα 6, Πατήσια , τηλ 2102010357

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια! κι εγώ παρακαλώ θα ήθελα περαιτέρω πληροφορίες αν υπάρχουν για τους παιδικούς σταθμούς baby smile,παίζω και μαθαίνω και τον στοργή-ηλιαχτίδα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

glitterfy114605T710D30.gif
Link to comment
Share on other sites

Ο γιός μου τελειώνει το νηπιαγωγείο στον ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ (Πλ. Παπαδιαμάντη) μετά από 3 χρόνια που έζησε εκεί και έχουμε μελαγχολήσει όλοι στην οικογένεια.

Κάθε μέρα ξυπνάει χαρούμενος για να πάει στο σχολείο, κάθε μεσημέρι που τον παραλαμβάνω πίσω τον βλέπω ευτυχισμένο, όταν τον ρωτάω για το σχολείο του μόνο καλά λόγια ακούω (εκτός αν καμιά φορά έχει τσακωθεί με κάποιο παιδάκι ή δεν έχει φάει όλο το φαγητό).

Στην αρχή είχα ψάξει πολύ σε όλη την περιοχή για να διαλέξω παιδικό σταθμό και επέλεξα τον ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ λόγω του οικογενειακού κλίματος και της καθαρότητας των ανθρώπων που πρωτο-μίλησα, και αποδείχτηκε σοφή επιλογή.

Οι δασκάλες είναι όλες άψογες, χαρούμενες, γλυκομίλητες και πάντα διαθέσιμες,

Ο χώρος είναι άνετος, φωτεινός, με ωραίο κήπο, και χαρούμενο περιβάλλον.

Οι ιδιοκτήτες είναι λογικοί, ειλικρινείς, ξεκάθαροι στις εξηγήσεις τους και ενδιαφέρονται για το κάθε παιδί ξεχωριστά, καθόλου φούμαρα και δήθεν...

Ολα αυτά τα χρόνια δεν κατάλαβα να μου είπαν ούτε ένα ψέμα, ούτε για το φαγητό, ούτε για τις σχέσεις των παιδιών.

Η ιδιοκτήτρια είναι εξαιρετική παιδαγωγός με πολλά χρόνια πείρα. Είναι παρούσα σε κάθε δραστηριότητα όλων των τάξεων και σε όλες τις συναντήσεις ενημέρωσης γονέων. Γνωρίζει προσωπικά τα θέματα του κάθε παιδιού, συζητάει με τους γονεις και δίνει τη συμβουλή της για το πως θα χειριστούν κάθε δυσκολία του παιδιού.

Σχετικά με τις ιώσεις προσπαθούν να ελέγχουν την κατάσταση, αερίζουν πολύ συχνά τις αίθουσες και ενημερώνουν τους γονείς για ότι κυκλοφορεί.

Οργανώνουν εκδρομές με τα παιδιά (ανάλογα την ηλικία) σε πάρκα, επισκέπτονται μουσεία, θέατρα. Φιλοξενούν πολλές παραστάσεις μουσικές, θεατρικές, καραγκιόζη, κουκλοθέατρο.

Σε κάποιες τάξεις κάνουν και μάθημα μουσικοκινητικής με μία πολύ καλή δασκάλα.

Φέρονται στα παιδιά σαν να είναι ενήλικες, αλλά πάντα με απλόχερα χαμόγελα, αγάπη και αγκαλιά.

Δίνουν μεγάλη σημασία και προσπαθούν πολύ για τη σωστή διαμόρφωση της προσωπικότητας του κάθε παιδιού, λαμβάνοντας υπόψη τις ιδιαιτερότητές του, και μετά βέβαια και για την κλασική του εκπαίδευση.

Τους ευχαριστώ όλους μέσα από την καρδιά μου για το ωραίο ξεκίνημα που έδωσαν στο παιδί μου. Ήταν μια πολύ καλή αρχή για εμάς και εύχομαι το παιδί μου να συναντήσει παρόμοιους δασκάλους και στα επόμενα σχολικά του χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γειά σας κορίτσια.

από Σεπτεβρη θα στειλω τισ 2 κορουλες μου στη φωτεινή ηλιαχτιδα.

επειδη δεν εχω δει καποιο website και οι μονες πληροφορίες ειναι αυτες που έχω δει σε forum, (και ειναι σχετικα παλιές) θα ήθελα τη γνώμη σας σε σχεση με το τι παιζει με αυτο το σταθμό.

σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...