Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυλο μωρου


Recommended Posts

Γεια σας μαμαδες!!

σας διαβαζω καιρο αλλα δεν εκανα εγγραφη μεχρι τωρα και ο μονος λογος ειναι να σας πω την αληθεια οτι βαριεμαι τις εγγραφες χεχεχεχε:lol::lol::lol:

 

ειμαι εγκυος στην 16η εβδομαδα

θελω να μαθω για το φυλο,στην αυχενικη στην 13η εβδομαδα μας ειπε οτι δεν φαινοταν....τωρα εχω ραντεβου σε μια εβδομαδα που θα ειμαι 17 εβδομαδων και ελπιζω να μας κανει τη χαρη να το δουμε:cool:

 

οι παλμοι της καρδουλας του ειναι 145 με 146 μεχρι εκει!αυτοι θεωρουνται χαμηλοι ετσι?τι λενε για τους χτυπους?ειδα αντιστοιχα θεματα και ολες ρε κοριτσια εχετε 150 160 και πανω!μονο εγω τοσο χαμηλα?

 

 

δευτερη ερωτηση!λενε οτι αν η συλληψη γινει πριν την ωορρηξια εχεις πιθανοτητες για κοριτσι ενω αν γινει στην ωορρηξια εχεις πιθανοτητες για αγορι

 

εκανα προσπαθειες με τον αντρα μου με το που τελειωσε η περιοδος....αυτο σημαινει οτι μπορει η συλληψη να εγινε πριν την ωορρηξια?δηλαδη μεγαλυτερες πιθανοτητες ειναι να συνελαβα πριν την ωορρηξια και ετσι μεγαλυτερες πιθανοτητες για κοριτσι?:-P

E8WXp3.png

 

oIbNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συνήθως αν είναι αγοράκι, φαίνεται στην αυχενική, οπότε ίσως είναι κοριτσάκι για να μη σας είπε ο γιατρός κάτι!

Αλλά γιατί τόση αγωνία να μάθεις το φύλο?

Να έχεις μια υπέροχη τελειόμηνη εγκυμοσύνη και ένα γερό μωράκι!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν να μείνω έγκυος και πριν να καταλάβω τη σημασία της ευχής για τελειόμηνη εγκυμοσύνη και γερό μωρό όπως εύχεται η κοπέλα παραπάνω ήθελα σαν τρελή κορίτσι! Για την ακρίβεια δήλωνα ηλιθιωδώς ότι αν κάνω αγόρι θα πάθω κατάθλιψη. Η μάνα μου επίσης δεν μπορούσε να διανοηθεί πρώτο παιδί αγόρι! Όλο το σόι πρώτο παιδί κορίτσι κι όσοι είχαν πρώτο αγόρι είχαν και 2ο αγόρι... Μάνα χωρίς κορίτσι ήταν για τη μάνα μου... τι να σας λέω...

Όταν έμεινα έγκυος είχα τόση αγωνία να πάνε όλα καλά που σχεδόν ξέχασα την επιθυμία μου για κόρη. Στην 20η εβδομάδα είχε έρθει αυτή μαζί μου στο ραντεβού και ο γιατρός που ήταν φίλος της λέει κάποια στιγμή: "Τάδε να σου πω το φύλο του εγγονιού σου?". Είχα κι εγώ την περιέργεια να μάθω με τι χρώματα θα στολίσω τη ζωή μας κι έτσι συμφώνησα να μας πει. Αγόρι η δήλωση και όσο ζω δε θα ξεχάσω τη μάνα μου να δαγκώνει τα χείλη της και να παίρνει προς στιγμήν ένα απογοητευμένο βλέμμα. Από εκεί κι έπειτα είχε πάθει εμμονή! Όλο να το συζητάει λες και της έπεσε μετεωρίτης στο κεφάλι!

Στο επόμενο ραντεβού μετά από 4 εβδομάδες τυχαίνει πάλι να έχει βάρδια ο άντρας μου και να έχω τη μαμά για συνοδό. Ξαφνικά κι εκεί που περιμέναμε τη σειρά μας έρχεται μια κοπέλα με συνοδεία 2-3 συγγενών και μπαίνει ευσπευσμένα στον υπέρηχο. Την είχαν στείλει από το μαιευτικό τμήμα του νοσοκομείου. Με κύηση 2 εβδομάδες μεγαλύτερη από εμένα. Αργούσανε, βγαίνει κάποια στιγμή ο βοηθός και τρέχει στο γραφείο. Ξαναμπαίνει τρέχοντας, γενικά επικρατεί μια αναστάτωση. Η κοπέλα βγήκε κλαίγοντας λίγη ώρα μετά και άκουσα το γιατρό να της λέει κάτι για διαδικασίες τοκετού και πάγωσε το αίμα μου. Όταν ήρθε η σειρά μας μας είπε ότι επρόκειτο για ενδομήτριο θάνατο και η κοπέλα θα έμπαινε την άλλη μέρα για πρόκληση τοκετού. Η μάνα μου από εκείνη την ημέρα δεν ξαναμίλησε για αγόρια και ιστορίες.

Τελικά έχω ένα αγοράκι και μετά έκανα και την κόρη. Ο γιος μου είναι ένας κούκλος ξανθός με μακριά μαλλάκια που πολλοί τον περνάνε για κοριτσάκι. Είναι ένα αστέρι, ένα αγγελάκι, καλό, ευγενικό, ντροπαλό. Για τη μάνα μου είναι ο θησαυρός της, η μεγάλη της αδυναμία! Η κόρη μου ταλιμπανάκι κανονικό, βγάζει το λάδι και την πίστη μας! Αντράκι σε εμφάνιση και σε συμπεριφορά, κανένας άνθρωπος ακόμα και με ροζ όταν την ντύνω δεν την περνάει για κορίτσι. Τα λατρεύω και τα δύο φυσικά και δεν τα ξεχωρίζω απλά πιστεύω ότι θέλοντας κόρη σαν τρελή και μη θέλοντας να ακούω για γιο ο Θεός αποφάσισε να μου τα στείλει ανάποδα για να μάθω εγώ! :lol:

Εύχομαι να είναι κοριτσάκι όπως το επιθυμείς αλλά πού ξέρεις?? Μπορεί να κάνεις κι εσύ ένα γιο σαν το δικό μου και να γλυκαθείς και με τα αγοράκια! ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, σύλληψη χωρίς ωορρηξία δε γίνεται!! Μάλλον εννοούν πως αν η επαφή από την οποία προήλθε η σύλληψη είναι πριν από την ωορρηξία είναι κορίτσι και αν είναι κοντά στην ωορρηξία είναι αγόρι. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο, θα φανεί! Με το καλό!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Εχω δει μερικες κοπελες να καταδικαζουν το οτι εχουμε προτιμηση σε ενα συγκεκριμενο φυλο.

 

Ενννοειται οτι το μονο που σε νοιαζει ειναι να ειναι υγιη μωρακια αλλα εννοειται οτι με τρια αγορια θα εχω προτιμηση για κοριτσι και τετοια αγωνια.

 

Εβαλα και τικερακια με τα αγορια μου αλλα γιατι δεν εμφανιζονται?:confused:

E8WXp3.png

 

oIbNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζονται σήμερα τα τικεράκια σου!!!

3 αγοράκια??? Μπράβο σου!!!

Σου εύχομαι με μιά κοράκλα!!!

Όταν έκανες την αυχενική στα αγοράκια σου, δε το είχανε δεί το φύλο τότε?

Γιατί εγώ στο κοριτσάκι μου, στη β επιπέδου μάθαμε οτι είναι κοριτσάκι, ενώ τώρα που περιμένω το αγοράκι μου, απο την αυχενική μας ειχε πεί ο γιατρός το φύλο!

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Εχω δει μερικες κοπελες να καταδικαζουν το οτι εχουμε προτιμηση σε ενα συγκεκριμενο φυλο.

 

Ενννοειται οτι το μονο που σε νοιαζει ειναι να ειναι υγιη μωρακια αλλα εννοειται οτι με τρια αγορια θα εχω προτιμηση για κοριτσι και τετοια αγωνια.

 

Εβαλα και τικερακια με τα αγορια μου αλλα γιατι δεν εμφανιζονται?:confused:

:lol: :lol: Καλέ μίλα κι εσύ για να δούμε ότι ήδη έχεις τρια αγοράκια! Δικαιολογημένη η επιθυμία σου για κορίτσι και με το παραπάνω λοιπόν! Ελπίζω να μην παρεξήγησες το δικό μου μνμ, κατέθεσα την εμπειρία μου απλά για να σου δείξω ότι καμιά φορά τα φαινόμενα απατούν όπως έγραψα και με την κόρη μου. Εγώ ήθελα κοριτσάκι επειδή θεωρητικά είναι πιο γλυκά και πιο ήσυχα από τα αγοράκια. Αλλά μου ήρθαν ανάποδα! :-P

Από εκεί κι έπειτα δε βρίσκω κανένα λόγο να υπάρχει αντίδραση από τρίτους ως προς την επιθυμία των γονιών στο φύλο. Γιατί φυσικά το πρώτο πράγμα που σκέφτονται οι γονείς είναι γερά παιδάκια! Από εκεί και πέρα η επιθυμία για συγκεκριμένο φύλο εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που αφορούν τους γονείς και οι άλλοι δεν μπορούν να ξέρουν.

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου! Και με το καλό στο 4ο! Ουαου!!! Κι εγώ θέλω!

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: Καλέ μίλα κι εσύ για να δούμε ότι ήδη έχεις τρια αγοράκια! Δικαιολογημένη η επιθυμία σου για κορίτσι και με το παραπάνω λοιπόν! Ελπίζω να μην παρεξήγησες το δικό μου μνμ, κατέθεσα την εμπειρία μου απλά για να σου δείξω ότι καμιά φορά τα φαινόμενα απατούν όπως έγραψα και με την κόρη μου. Εγώ ήθελα κοριτσάκι επειδή θεωρητικά είναι πιο γλυκά και πιο ήσυχα από τα αγοράκια. Αλλά μου ήρθαν ανάποδα! :-P

Από εκεί κι έπειτα δε βρίσκω κανένα λόγο να υπάρχει αντίδραση από τρίτους ως προς την επιθυμία των γονιών στο φύλο. Γιατί φυσικά το πρώτο πράγμα που σκέφτονται οι γονείς είναι γερά παιδάκια! Από εκεί και πέρα η επιθυμία για συγκεκριμένο φύλο εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που αφορούν τους γονείς και οι άλλοι δεν μπορούν να ξέρουν.

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου! Και με το καλό στο 4ο! Ουαου!!! Κι εγώ θέλω!

 

 

στην υπογραφη εμφανιζονταν τα τικερακια αλλα οχι εδω με το που εγραψα το μηνυμα εμφανιστηκαν,μαλλον επρεπε να γραψω κατι ακομα δεν ξερω και πως λειτουργουν αυτα!!νομιζα σας τα εμφανιζε χθες!!ευχαριστω πολυ!!!!και σενα τα δικα σου!

E8WXp3.png

 

oIbNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζονται σήμερα τα τικεράκια σου!!!

3 αγοράκια??? Μπράβο σου!!!

Σου εύχομαι με μιά κοράκλα!!!

Όταν έκανες την αυχενική στα αγοράκια σου, δε το είχανε δεί το φύλο τότε?

Γιατί εγώ στο κοριτσάκι μου, στη β επιπέδου μάθαμε οτι είναι κοριτσάκι, ενώ τώρα που περιμένω το αγοράκι μου, απο την αυχενική μας ειχε πεί ο γιατρός το φύλο!

 

 

 

αυχενικη...αχ μεγαλη ιστορια...δεν ξερω αν το ειχε δει ο γιατρος αλλα ειναι απο αυτους που δεν σου λενε...οποτε καταλαβαινεις οτι ειναι καλυτερο να μην φαινεται απο αυτο που επαθα εγω,να ξερει δηλαδη ο γιατρος φυλο και να μην σου λεει:mad::mad::mad::-P

E8WXp3.png

 

oIbNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο γιατρός μου είχε πάθει μεγάλη νίλα με έναν μπαμπά και από τότε ούτε αυτός λέει... Έδώ στην Κρήτη βλέπεις στα χωριά περισσότερο που έχουν παλαιές αντιλήψεις πολλοί μπαμπάδες επιθυμούν το γιο... Σε μια περίπτωση λοιπόν όπου είχαν 3 κορίτσια και πήγαιναν για το 4ο παιδί όταν τους ανακοίνωσε το φύλο που ήταν και πάλι κορίτσι ο μπαμπάς έπαθε υστερία με τη γυναίκα του κι όταν ο γιατρός προσπάθησε να του εξηγήσει ότι αυτός καθορίζει το φύλο του παιδιού έγινε χαμός με αποτέλεσμα να μην λέει φύλο παρά μονάχα σε πολύ προχωρημένη εγκυμοσύνη και μετά από εξονυχιστικό έλεγχο με τι ανθρώπους έχει να κάνει... Εμένα που ήταν και φίλος έφτασα λίγο πριν τη β επιπέδου για να μου πει. Και στο 2ο δεν ρώτησα καν να φανταστείς. Β επιπέδου που έκανα έξω το έμαθα! Στο τρίτο με το καλό (μακάρι Πανγίτσα μου) θα ήθελα να το φυλάξω για έκπληξη! Πες μας όμως βρε κοριτσάκι πώς έπεισες το σύζυγο να πάτε για 4 παιδάκια??!!! Εμένα για 3ο που θέλω είναι ντεμί... Θέλει και δε θέλει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...