Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιοτητα..εχω τρελαθει!!


Recommended Posts

Κοριτσια,πριν λιγες μερες εμαθα τα ευχαριστα!Ειμαι 6 εβδομαδων και 1 ημερων!Αυριο θα παω για καρδουλα.Το θεμα ειναι οτι ....ενω δεν ειχα ποτε θεμα με δυσκοιλιοτητα,τωρα πραγματικα δεν αντεχω!!

Τι δαμασκοινα εχω φαει,τι συκα....!

Μου ειπε η γιατρος να μην σφιγγομαι.Οκ,χελλου,πως θα το κανω δηλαδη??

Αχ,πειτε μου οτιδηποτε.Φοβαμαι μην χασω το μωρο μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια,πριν λιγες μερες εμαθα τα ευχαριστα!Ειμαι 6 εβδομαδων και 1 ημερων!Αυριο θα παω για καρδουλα.Το θεμα ειναι οτι ....ενω δεν ειχα ποτε θεμα με δυσκοιλιοτητα,τωρα πραγματικα δεν αντεχω!!

Τι δαμασκοινα εχω φαει,τι συκα....!

Μου ειπε η γιατρος να μην σφιγγομαι.Οκ,χελλου,πως θα το κανω δηλαδη??

Αχ,πειτε μου οτιδηποτε.Φοβαμαι μην χασω το μωρο μου!!

 

Χριστινακι..καθε μερα ολικης καρδια μου ..

βοηθανε απιστευτα

Δωρα απ το καφε;)

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,πριν λιγες μερες εμαθα τα ευχαριστα!Ειμαι 6 εβδομαδων και 1 ημερων!Αυριο θα παω για καρδουλα.Το θεμα ειναι οτι ....ενω δεν ειχα ποτε θεμα με δυσκοιλιοτητα,τωρα πραγματικα δεν αντεχω!!

Τι δαμασκοινα εχω φαει,τι συκα....!

Μου ειπε η γιατρος να μην σφιγγομαι.Οκ,χελλου,πως θα το κανω δηλαδη??

Αχ,πειτε μου οτιδηποτε.Φοβαμαι μην χασω το μωρο μου!!

Κι εγω στην εγκυμοσυνη μου ειχα τρομερη δυσκοιλιοτητα.Η γιατρος μου,μου ειπε να παρω ενα σκευασμα απο φυτικες ινες.Το λενε benefibra και το παιρνεις στο φαρμακειο.Δεν ειναι φαρμακο ειναι απλα φυτικες ινες σε σκονη.Εγω διελυα 1 1/2 κουταλια της σουπας σε λιγο χαμομηλακι(μπορεις να το διαλυσεις οπου θες ακομη και πανω απο το φαγητο σου) και το επινα.Κανει πολυ καλη δουλεια απλα χρειαζεται να το πινεις συχνα ισως και σε καθημερινη βαση αναλογα με το προβλημα που εχεις.Ρωτα το γιατρο σου,σιγουρα θα το ξερει...Με το καλο το μωρακι σου και ελπιζω να βοηθησα.............:D

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη!!!και εγω ειχα θυμαμαι το ιδιο προβλημα σε ολη την διαρκεια την εγκυμοσυνης μου!!!τα ολικης οντως κανουν καλο!!!οταν θα πας στον γιατρο σου να τον ενημερωσεις κ σιγουρα θα σου δωσει κατι για να σε βοηθησει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και μόνη σου πρέπει να δοκιμάσεις και να βρεις τι βοηθάει εσένα. Όλες σχεδόν οι έγκυες ταλαιπωρούνται από δυσκοιλιότητα, ειδικά αφού ξεκινήσουν το σίδηρο. Οπότε μην πολυαγχώνεσαι για το σφίξιμο..όλες το περνάνε.Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητήρια! Με το καλό το μωράκι σου! Εγώ έπαιρνα το Tanilas κάτι φακελάκια που τα διαλύεις σε νερό κάθε πρωί φυτικά είναι με βοήθησαν απίστευτα είχα φτάσει σε απελπισία τίποτα άλλο δε βοηθούσε, θέλει όμως 2-3 24ωρα να ξεκινήσει η δράση τους αλλα μετά ρολόι! όλα να πάνε καλά σου εύχομαι και να προσέχεις:):):)

Link to comment
Share on other sites

Τα tanillas και τα benefibra μου είχε προτείνει ο γυναικολογος μου κι εμένα στην αρχη που είχα δυσκοιλιοτητα. Αλλα τελικα αυτο που με βοήθησε ήταν να τρώω δυο ακτινίδια την ημέρα κάθε μέρα.Επισης τρώγε πολλα χόρτα και πρασσινάδες (που ούτως ή άλλως πρέπει να τα τρως στην εγκυμοσυνη) και να προτιμας ότι τρως (μακαρόνια, φρυγανιά, ψωμι) να είναι ολικης. Έτσι και με τη δυσκοιλιοτητα θα σε βοηθήσουν και μειώνουν την πιθανότητα σου για διαβήτη κύησης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια κ εμενα η εγκυμοσυνη στην αρχη δυσκοιλιοτητα μου εφερε (μετα αρχισαν κ αλλα ),αλλα τωρα ειμαι καλυτερα στην 8η εβδ.πρωτον και κυριο πινε παρα πολυ νερο,και κατα δευτερον βαλε στο διατροφολογιο σου παρα πολλες φυτικες ινες.μου εχει γινει συνηθεια καθε πρωι kellogs special k και ολα δουλευουν ρολοι!με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω!(Δωρακι μου φιλακια).....απελπιστηκα!Λεω παει το μωρακι τωρα,θα εχει φαει μεγαλη φρικη!

Εχω και την γιατρο να φωναζει "ΜΗ ΣΦΙΓΓΕΣΑΙ"!

Πελαγωσα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτρωγα κάθε μέρα για πρωινό δημητριακά με γάλα και με βοηθούσε.Επισεις για τις δύσκολες μέρες επερνα το ντουφαλακ (έτσι λεγόταν αν θυμάμαι καλά) είναι σιρόπι,δεν είναι φάρμακο,σαν λάδι είναι που πάει γύρω γύρω στον τυχο του εντέρου και βοηθάει να ενεργηθεις.μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου.επερνα δύο κουταλιές,οτιδήποτε άλλο δεν με βοηθούσε ούτε υποθετο και είχα φτάσει να μην κάνω και μια βδομάδα.Όταν λες δυσκοιλιότητα δηλαδή ανά πόσες μέρες πηγαίνεις?

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια,πριν λιγες μερες εμαθα τα ευχαριστα!Ειμαι 6 εβδομαδων και 1 ημερων!Αυριο θα παω για καρδουλα.Το θεμα ειναι οτι ....ενω δεν ειχα ποτε θεμα με δυσκοιλιοτητα,τωρα πραγματικα δεν αντεχω!!

Τι δαμασκοινα εχω φαει,τι συκα....!

Μου ειπε η γιατρος να μην σφιγγομαι.Οκ,χελλου,πως θα το κανω δηλαδη??

Αχ,πειτε μου οτιδηποτε.Φοβαμαι μην χασω το μωρο μου!!

 

γιαούρτι με σοκολατάκια δοκίμασε να φας... εγώ όποτε είχα θέμα αυτό έκανα.. .ακόμα και όταν γέννησα και έπρεπε να ενεργηθώ έφαγα γιαούρτι με σοκολατάκια και πήγα τουαλέτα μετά απο 20 λεπτά.. δοκιμάσε το ... α και γιαούρτι πρόβειο αυτό με την πετσούλα,...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,πριν λιγες μερες εμαθα τα ευχαριστα!Ειμαι 6 εβδομαδων και 1 ημερων!Αυριο θα παω για καρδουλα.Το θεμα ειναι οτι ....ενω δεν ειχα ποτε θεμα με δυσκοιλιοτητα,τωρα πραγματικα δεν αντεχω!!

Τι δαμασκοινα εχω φαει,τι συκα....!

Μου ειπε η γιατρος να μην σφιγγομαι.Οκ,χελλου,πως θα το κανω δηλαδη??

Αχ,πειτε μου οτιδηποτε.Φοβαμαι μην χασω το μωρο μου!!

 

Cooker ελπιζω να με θυμασαι εχουμε συναντηθεί σε διαφορα θεματακια.

Συνχαρητηρια!!!! με το καλο το νινακι στην αγκαλια σου.

 

 

Δοκιμασε γαλα παγωμενο ελπιζω να σε βοηθησει

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εκμεταλλεύσου το ότι είναι ακόμα καλοκαίρι κα υπάρχουν τα φρούτα! επίσης, γάλα, γιαούρτι με λιγάκι μέλι (εγώ έτρωγα σχεδόν καθημερινά τα activia που βοηθάνε στο έντερο,επιτρέπονται), επίσης κουλούρι (το σουσάμι βοηθάει), λαχανικά και σαλάτες απλά πολύ πολύ καλά πλυμένα! αλλά αυτό που προσωπικά θεωρώ θαυματουργό, ήταν το πρωί λίγο ψωμάκι ολικής με μέλι και ταχίνι.... δεν θα προλαβαίνεις! Με το καλό μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη με γερό και τυχερό μωράκι!

Μαρία-Χρήστος-μπέμπα

Link to comment
Share on other sites

Και να θυμάσαι, το μωρό αν είναι να μείνει, θα μείνε..... αν είναι δυνατόν να πάθεις κάτι επειδή θα σφιχτείς στην τουαλέτα! Μην πανικοβάλλεσαι από τώρα με τέτοια πράγματα!!!!!!! θετική σκέψη και ολα θα πάνε καλά!

Μαρία-Χρήστος-μπέμπα

Link to comment
Share on other sites

Και η γιατρεσσα μου ανακοινωσε:Υποθετακι γλυκερινης!!

Ααααα.....τι αλλο θα τραβηξω Χριστε μου?

Ξεφτιλιστηκα ως γυναικα ως μανα και ως .....Καλαματιανη!!Μπουχου χου

(Πως ειναι τα υποθετακια?Πονανε?)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω για τις ευχες σας και τις συμβουλες σας!Δεν ειμαι ....πολλων μερων παθουσα.Απο...χτες μονο,αλλα...υποφερω,γιατι πηγαινα καθε μερα και ενιωθα σουπερ!

Τωρα μου φαινεται περιεργο και η κοιλια μου ειναι....τεραστια!!

Link to comment
Share on other sites

Χριστινακι..καθε μερα ολικης καρδια μου ..

βοηθανε απιστευτα

Δωρα απ το καφε;)

 

Δωρακι σε καταλαβα...αλλα δεν τα τρωω τα ολικης η σκασμενη!!:?

 

Cooker ελπιζω να με θυμασαι εχουμε συναντηθεί σε διαφορα θεματακια.

Συνχαρητηρια!!!! με το καλο το νινακι στην αγκαλια σου.

 

 

Δοκιμασε γαλα παγωμενο ελπιζω να σε βοηθησει

 

Σε ευχαριστω Λινακι μου.Και βεβαια σε θυμαμαι.Τι κανεις εσυ?Σε τι φαση σε πετυχαινω??Σου ευχομαι τα καλυτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για την εγκυμοσύνη σου.

Στο θέμα μας...ήρθα στα ίσια μου με δημητριακά σε καθημερινή βάση και πολλά χόρτα...Στην αρχή ειδικά με τον σίδηρο τα είχα δει όλα, μεγάλη ταλαιπωρία.Αν βάλεις όμως ένα πρόγραμμα θα δεις ότι σιγά σιγά θα το ξεπεράσεις.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

cooker, μην απελπίζεσαι. επειδή μια δεν πήγες τουαλέτα μια μέρα δεν σημαίνει ότι έγινες δυσκοίλια! Όπως και να έχει, το 9μηνο (σχεδόν 10 μήνες) της εγκυμοσύνης είναι πολύυυυυυυυυυυυυυυ μακρύ!!!!! Υπομονή, κουράγιο, και απόλαυσέ το όσο μπορείς! Με το καλό!

Μαρία-Χρήστος-μπέμπα

Link to comment
Share on other sites

Δωρακι σε καταλαβα...αλλα δεν τα τρωω τα ολικης η σκασμενη!!:?

 

 

 

Σε ευχαριστω Λινακι μου.Και βεβαια σε θυμαμαι.Τι κανεις εσυ?Σε τι φαση σε πετυχαινω??Σου ευχομαι τα καλυτερα!!

 

Cooker μου! περιμενω να ξεκιναω τον αλλο μηνα εξωσωματικη.

 

ευχαριστω πολυ!

φιλια

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Cooker μου! περιμενω να ξεκιναω τον αλλο μηνα εξωσωματικη.

 

ευχαριστω πολυ!

φιλια

 

Οτι καλυτερο!Ολα να πανε καλα ευχομαι!!Συντομα....να ανοιγεις ποστς με θεματα που αφορουν την εγκυμοσυνη;)!!

 

Φιλακια Πολλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και η γιατρεσσα μου ανακοινωσε:Υποθετακι γλυκερινης!!

Ααααα.....τι αλλο θα τραβηξω Χριστε μου?

Ξεφτιλιστηκα ως γυναικα ως μανα και ως .....Καλαματιανη!!Μπουχου χου

(Πως ειναι τα υποθετακια?Πονανε?)

Cooker κι εσυ απο Καλαματα???Κι εγωωωωωω!:D

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ προ εγκυμοσύνης: ρολόι!

Με το που μένω έγκυος: μόνο υπόθετα γλυκερίνης - 1 την ημέρα.

Στο 2ο τρίμηνο μου περνάει κάπως, συνήθως πάω μόνη μου και βάζω υποθετάκι μια στο τόσο.

Με το που γέννησα την κόρη μου ήμουν ξανά ρολόι.

 

Ο γιατρός μου προτείνει και το duphalac, αλλά το πιω δεν το πιω, ένα και το αυτό.

 

Υπόθετα πάντα στο ψυγείο και καλού κακού κι ένα σετ κλυσματάκια.

Κατ΄ εμέ, καλύτερα να "τα κάνεις" έστω και με υποβοήθηση το αργότερο μέρα παρά μέρα, παρά να περιμένεις "μπας και φιλοτιμηθεί το σύστημα" γιατί με αυτόν τον τρόπο αυξάνεις τις πιθανότητες να... σφιχτείς... (τις αιμορροΐδες τις ξέρεις? με το σφίξιμο αυξάνουν οι πιθανότητες να τις μάθεις...)

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στην αρχη χρησιμοποιουσα και υποθετα γλυκερινης και βοηθούσαν πολυ όταν τίποτα άλλο δεν έπιανε, δεν είναι και τόσο τραγικά, μια ιδέα είναι :wink: Και βοηθάνε πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...