Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν έχω φίλους...


Recommended Posts

γεια σας το ονομα μου ειναι κωστας και ειμαι 16 χρονο αλλα εχω ενα μικρο προβλημα.

 

Δεν εχω φιλους πως να γνωρισω παιδια δλδ καθομε μεσα στο σπιτι μπροστα σε ενα pc και δεν βγαινω που λεει ο λογος ουτε για ενα καφε επειδη δεν εχω φιλους για να παμε για καφε. Εχω μια σχεση με μια κοπελα αλλα αντε να παμε για κανενα καφε αν δεν βγω μαζι της η ακομα και με τους γονεις μου δεν παω πουθενα. Τι πρεπει να κανω για να γνωρισω φιλους να πηγαινω για καφε και να μην καθομαι συνεχεια μεσα στο σπιτι :?::?::?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα!

Το προβλημα που αντιμετωπιζεις, το αντιμετωπιζει πολυς κοσμος κατα διαστηματα στην ζωή του. Πχ ενας φοιτητης, σε αλλη πολη ή χωρα, οταν επιστρεψει στο σπιτι του, πολλες φορες, συνειδητοποιει οτι εχει χαθει απο γνωστους και φιλους και αισθανεται λιγο μονος.

Ενας ευκολος και δοκιμασμενος τροπος ειναι να βρεις μια-δυο δραστηριωτητες που θα σε ενδιεφεραν, πχ καποιο αθλημα, γυμαναστηριο, χορός, trekking, κα, να απευθυνθεις στο καταλληλο συλλογο και εκει, εξασκοντας καποιο hobby που σε ενδιαφερει, θα γνωρισεις και ατομα, με τα οποια θα εχεις σιγουρα καποια κοινα (αλλιως πως θα βρισκοσασταν στον ιδιο χωρο), και σιγα-σιγα θα επεκτεινεις τον κυκλο σου.

Να θυμασαι μονο οτι ο κυκλος επεκτεινεται σιγα - σιγα και πρεπει να επιλεγεις με ποια ατομα θα κανεις παρεα. "Φιλους" με την καθαρη εννοια, δεν γνωριζω αν και ποσο συντομα θα βρεις... ( Το θεμα φιλια, στις ημερες μας, ειναι ενα ευαισθητο θεμα, το οποιο... υποφερει πολυ!)

Σιγουρα ομως θα σχηματισεις εναν κυκλο, απο ατομα που θα μπορεις να βγεις, να πεις δυο κουβεντες και να περασεις καλα!

Το μονο που εχεις να κανεις, ειναι να μην χανεις ευκαιρια να αναμειχθεις με κοσμο (αθληματα, εθελοντικες ομαδες, συλλογους κα).

Οσο πιο κοινωνικα ειναι τα ατομα που γνωριζεις, τοσο πιο ευκολο ειναι μεσω αυτών να γνωρισεις και αλλους :wink:

Καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Κωσταντινα γνωριζω παιδια αλλα ειναι κολλημενει οπως εμενα στο pc η διαβαζουν και δεν μπορουν να βγουν η δεν εχουν οικονομικη ανεση και καταλαβενεις...

 

---

 

Love dance

 

εχεις 1000 δικια πριν ενα χρονο πηγαινα στον κρητικο χωρο γιατι ειμαι και απο την κρητη τελος παντον...αλλα λογο τον αγγλικων σταματησα....τωρα θελω να τελειοσο το λυκειο να παω προγραματιστης οποτε και παλη δεν εχω ελευθερο χρονο για να παω καπου αλλου οπως ποδοσφαιρο και τετοια.....τωρα το θεμα ειναι οτι δεν βγαινω απο το σπιτι σχεδων καθολου αν δεν βγω με την κοπελα μου οπως ειπα και ντρεπομαι λιγο δλδ ειμαι κλειστο ατομο δεν κανω φιλους ευκολα.....

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω?

Καλη επιτυχια σου ευχομαι σε αυτο που θελεις να σπουδασεις!

Παραλλημα, εκτως απο τους κοινωνικους λογους, καλο θα ήταν 1-2 φορες την εβδομαδα απο καμια ωριτσα, να βρεις καποιο αθλημα να ασκησαι και λιγακι, ωστε να κρατας και την φυσικη σου κατασταση.

Σιγουρα, το βαρος θα το ριξεις στο διαβασμα, ομως, νομιζω οτι μπορεις να στριμωξεις 1-2 ωριτσες την εβδομαδα σε αθληση.

Αυτο θα σε βοηθησει να κρατησεις τις ισορροπιες σου, να ξεσκας λιγακι επικοδομητικα, και νομιζω οτι ετσι και το διαβασμα θα γινεται με περισσοτερη ορεξη!

Νους υγειης εν σωματι υγειη!

 

Οσων αφορα το γεγονος οτι εισαι λιγακι ντροπαλος, αυτο ξεπερνιεται σιγα-σιγα, βαζοντας τον εαυτο σου να πιανει κουβεντα με αλλα ατομα οταν βρισκεσαι σε ενα χωρο οπου υπαρχουν και αλλοι. Πχ περιμενεις σε μια ουρα, σε καποιο ταμειο ή κατι αλλο... Πιανεις κουβεντα με τον μπροστινο σου/διπλανο σου για το οτιδηποτε ασχετο θεμα. Με αυτον τον τροπο κανεις μια πρωτης ταξεως εξασκηση!

Την πρωτη φορα θα ζοριστεις λιγακι, αλλα θα επιμεινεις. Σε λιγο καιρο, θα σου φαινεται πολυ πιο ευκολο.

Θελει προσπαθεια, και επιμονη. Αρκει να πιστευεις σε σενα και να εχεις "αερα" οταν μιλας στους αλλους! Σαν να τους ξερεις χρονια ενα πραγμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Ολη μερα καθομαι μονη κανενας δεν με κανει παρεα στο σχολειο. Δεν ειμαι κλειστο ατομο απλα ολοι με αποφευγουν. Προσπαθω παρα πολυ μιλαω με ολους ειμαι ευγενικη με ολους αλλα κανενας δεν θελει να κανει παρεα μαζι μου. Καθε μερα ειμαι μονη οποτε ζηταω σε καποιον να βγουμε ολο φεν μπορει και ετσι εγω καθομαι και δεν κανω τιποτα. Ακομα και μια κολλητη που ειχα προτιμα να κανει παρεα με αλλα παιδια οποτε βρισκει ευκαιρια. Δεν εχω να βγω με κανεναν δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω ζητησει απο καποιον να βγουμε μου λεει οτι δεν θζ βγει κι οτα βγαινω εγω για να περπατησω οπως παντα μονη μου τον βλεπω με αλλη παρεα. Νιωθω οτι σε ολη μου τη ζωη θα ειμαι μονη μου. Δεν αντεχω αλλο. ΤΙ Να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Ολη μερα καθομαι μονη κανενας δεν με κανει παρεα στο σχολειο. Δεν ειμαι κλειστο ατομο απλα ολοι με αποφευγουν. Προσπαθω παρα πολυ μιλαω με ολους ειμαι ευγενικη με ολους αλλα κανενας δεν θελει να κανει παρεα μαζι μου. Καθε μερα ειμαι μονη οποτε ζηταω σε καποιον να βγουμε ολο φεν μπορει και ετσι εγω καθομαι και δεν κανω τιποτα. Ακομα και μια κολλητη που ειχα προτιμα να κανει παρεα με αλλα παιδια οποτε βρισκει ευκαιρια. Δεν εχω να βγω με κανεναν δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω ζητησει απο καποιον να βγουμε μου λεει οτι δεν θζ βγει κι οτα βγαινω εγω για να περπατησω οπως παντα μονη μου τον βλεπω με αλλη παρεα. Νιωθω οτι σε ολη μου τη ζωη θα ειμαι μονη μου. Δεν αντεχω αλλο. ΤΙ Να κανω?

 

Μαρινα μου, τι πιστευεις οτι ειναι αυτο που κανει τους αλλους να σε αποφευγουν? Βρες το αυτο και φτιαξτο αν μπορεις!

Link to comment
Share on other sites

Ολη μερα καθομαι μονη κανενας δεν με κανει παρεα στο σχολειο. Δεν ειμαι κλειστο ατομο απλα ολοι με αποφευγουν. Προσπαθω παρα πολυ μιλαω με ολους ειμαι ευγενικη με ολους αλλα κανενας δεν θελει να κανει παρεα μαζι μου. Καθε μερα ειμαι μονη οποτε ζηταω σε καποιον να βγουμε ολο φεν μπορει και ετσι εγω καθομαι και δεν κανω τιποτα. Ακομα και μια κολλητη που ειχα προτιμα να κανει παρεα με αλλα παιδια οποτε βρισκει ευκαιρια. Δεν εχω να βγω με κανεναν δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω ζητησει απο καποιον να βγουμε μου λεει οτι δεν θζ βγει κι οτα βγαινω εγω για να περπατησω οπως παντα μονη μου τον βλεπω με αλλη παρεα. Νιωθω οτι σε ολη μου τη ζωη θα ειμαι μονη μου. Δεν αντεχω αλλο. ΤΙ Να κανω?

 

Δεν θα συμβει κατι τετοιο, μην ανησυχεις. Πρωτον, ρωτα την κολλητη σου αν συμβαινει κατι. Μπορει πχ να μην το κανει συνειδητα. Αν παλι δεις οτι δεν βγαινει ακρη, να ξερεις οτι μπορεις να βρεις κι αλλου φιλους. Επειδη ειστε συμμαθητες, δεν παει να πει οτι ταιριαζετε. Συμβαινει καμμια φορα σε μερικους κλειστους κυκλους. Ξεκινησε μια δραστηριοτητα μετα το σχολειο που σε ενδιαφερει κι εκει θα γνωρισεις ατομα με τα ιδια ενδιαφεροντα με εσενα. Μπορεις πχ να γραφτεις σε εναν συλλογο, μια ΜΚΟ, ανταλλαγες νεων στο εξωτερικο, χορο, ο,τι σου αρεσει πραγματικα να κανεις. Οταν υπαρχουν κοινα ενδιαφεροντα, ολα δενουν. ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολη μερα καθομαι μονη κανενας δεν με κανει παρεα στο σχολειο. Δεν ειμαι κλειστο ατομο απλα ολοι με αποφευγουν. Προσπαθω παρα πολυ μιλαω με ολους ειμαι ευγενικη με ολους αλλα κανενας δεν θελει να κανει παρεα μαζι μου. Καθε μερα ειμαι μονη οποτε ζηταω σε καποιον να βγουμε ολο φεν μπορει και ετσι εγω καθομαι και δεν κανω τιποτα. Ακομα και μια κολλητη που ειχα προτιμα να κανει παρεα με αλλα παιδια οποτε βρισκει ευκαιρια. Δεν εχω να βγω με κανεναν δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω ζητησει απο καποιον να βγουμε μου λεει οτι δεν θζ βγει κι οτα βγαινω εγω για να περπατησω οπως παντα μονη μου τον βλεπω με αλλη παρεα. Νιωθω οτι σε ολη μου τη ζωη θα ειμαι μονη μου. Δεν αντεχω αλλο. ΤΙ Να κανω?

Γειά σου Μαρίνα!Διάβασα αυτό που σε απασχολεί και θα ήθελα να σου γράψω δυο πραγματάκια.

Όλοι μας έχουμε αντιμετωπίσει αυτήν την κατάσταση.Μέσα σε μια παρέα μικρή ή μεγάλη όλοι έχουν να προφέρουν κάτι από τον χαρακτήρα τους.Αν παρατηρήσεις σε μια παρέα θα δείς διάφορους χαρακτήρες. Τον πλακαντζή ανέκδοτα κλπ...συνήθως μιλάει πολύ, τον επιδειξία με τις γνώσεις που προσπαθεί να εντυπωσιάσει, τον συνεσταλμένο, τον ενθουσιώδη κλπ κλπ.......

αν ήταν ολοι τους το ίδιο η παρέα θα ήταν πολύ βαρετή.

Το να δέσει κάποιος σε μια παρέα έχει να κάνει με την "χημεία" των ατόμων. Με την πρώτη μας κίνηση δεν σημαίνει ότι βρήκαμε και την κατάλληλη που μας κανει και τους κάνουμε. Θα συναναστραφείς παιδιά μέχρι που θα καταλάβεις το που περνάς πιο όμορφα. Μπορεί να έχουμε την παρέα μας αλλά είναι σημαντικό να διατηρούμε μια φιλικότητα και σε άλλα άτομα εκτός του κύκλου που θα δημιουργήσεις. Δεν είναι καλό να μένουμε κολλημμένοι σε συγκεκριμένα άτομα. Αυτό που εννοώ είναι η κοινωνικοποίηση είναι όμορφο πράγμα γιατί γνωρίζεις διάφορους χαρακτήρες και μαθαίνεις περισσότερα πράγματα.

Το πως, δεν μπορώ να στο πω γιατι δεν εχω μια σφαιρικη εικόνα, αλλά απο αυτά που έγραψες....μπορείς να προσεγγίσεις κάποιον με μια αφορμή....πχ. γραψατε ενα διαγώνισμα...μπορεις να ανοίξεις συζήτηση ρωτώντας "πως σου φάνηκαν τα θέματα;" και αναπτύσεις το θέμα , να λές την άποψη σου και να την στηρίζεις. πχ. μου φάνηκαν δύσκολα γιαυτό και για εκείνο τον λόγο κλπ....το σχολείο είναι μεγάλη ευκαιρία να γνωρίσεις παιδιά......με κάποιους θα έχεις κοινά. Αυτά είναι που μας φέρνουν πιο κοντά. Μα οτιδήποτε είναι αυτό. ¨Οσο μιλάς τόσο ξεδιπλώνεις τον χαρακτήρα σου και τα ενδιαφέροντα σου μπορούν να προσελκύσουν και να κινήσουν το ενδιαφέρον του συνομιλητή σου. π.χ.ακούς μουσική, σ'αρεσει να μαγειρεύεις που και που,βλέπεις ταινίες παρακολουθείς κάποιο χόμπι ή θα ήθελες.......

Εγω ήμουν λίγο αγοροκόριτσο και έπαιζα playstation , ε μόλις το άκουγαν τα αγόρια λαμποκοπούσαν γιατί είχαμε κάποιο κοινό να συζητάμε για παιχνίδια κλπ κλπ...... εσυ θα τον βρείς τον τρόπο και μην ανησυχείς. Ό χαρακτήρας μας είναι το πιο σημαντικό απ'ολα. Αν είσαι σε κάποιο μάθημα πολύ καλή μπορείς να βοηθήσεις κάποιον συμμαθητή σου που θέλει βοήθεια και θα το εκτιμήσει.Γινόμαστε απαραίτητοι σε μια παρέα όταν είμστε δοτικοί άνθρωποι. Ο καθένας έχει κάτι σημαντικό!!

Θα χαρώ πολύ να μας πεις νέα σου. Χαλάρωσε τον εαυτό σου και όλα θα πάνε καλά.Μια στιγμή απο το πουθενά μπορεί να ξεκινήσει μια φιλία.

Φιλάκια;)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Έχω και εγώ ένα πρόβλημμα... Έχω φίλους δεν είναι αυτο, αλλά οι δύο καλύτερές μου φίλες με έχουν ξεχασει και έχουν γίνει κολλητές μεταξύ τους! Τις αγαπάω πάρα πολύκαι δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω για να διορθώσω τα πράγματα :*

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...