Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θρομβοπενια εγκυμοσυνης;


Recommended Posts

Γεια σας θα ηθελα αν εχει καποια κοπελια εμπειρια να μου πειτε...ειμαι στην 15η εβδομαδα και στον τυπικο ελεγχο μου βρηκε ο γιατρος πολυ χαμηλα αιμοπεταλια μου ειπε λοιπον να παω σε αιματολογο γιατι αν εχω τελικα θρομβοπενια ειναι πολυ σοβαρο μιας και ειμαι στην αρχη της κυησης και δυστυχως εχω και διαβητη και υπερθυροειδισμο τα οποια ανακαλυψαμε με τον προγενετικο ελεγχο.Γνωριζετε σχετικα;ειμαι πολυ απογοητευμενη και προβληματισμενη!!

Δήμητρα!! 10/07/2007

Μπουμπουνουλα!! 13/12/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν γνωρίζω κάτι σχετικό αλλά κατανοώ το αγχος σου και εύχομαι να πάνε όλα καλά. Θετική σκέψη και θα περάσει. Μίλα ξανά με τον γιατρό σου να σου εξηγήσει καλύτερα και να σε καθυσηχάσει. Με το καλό και υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κάτι σχετικό αλλά κατανοώ το αγχος σου και εύχομαι να πάνε όλα καλά. Θετική σκέψη και θα περάσει. Μίλα ξανά με τον γιατρό σου να σου εξηγήσει καλύτερα και να σε καθυσηχάσει. Με το καλό και υπομονή!

 

ευχαριστω πολύ σημερα εχω ρανεβου στην αιματολογο αλλα απο την Πεμτη που μου το ειπε εχω αγχωθει πολυ:-(

και παλι σ΄ευχαριστω!!

Δήμητρα!! 10/07/2007

Μπουμπουνουλα!! 13/12/2012

Link to comment
Share on other sites

πόσα αιμοπετάλια έχεις δηλαδή; γιατί και τα δικά μου είναι στο κατώτατο φυσιολογικό όριο και κάποιες φορές λίγο κάτω από αυτό. Σε μένα έχει να κάνει με μια διαταραχή της πηκτικότητας του αίματος (willenbrand) που προκαλέι αιμορραγική προδιάθεση. Δεν δημιουργεί κάποιο σοβαρό πρόβλημα απλά πρέπει να το ξέρεις για να παίρνεις τα μέτρα σου σε τοκετούς και επεμβάσεις . Δεν ξέρω όμως τι συμβαίνει αν έχεις πολύ λιγότερα αιμοπετάλια

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Γεια σας θα ηθελα αν εχει καποια κοπελια εμπειρια να μου πειτε...ειμαι στην 15η εβδομαδα και στον τυπικο ελεγχο μου βρηκε ο γιατρος πολυ χαμηλα αιμοπεταλια μου ειπε λοιπον να παω σε αιματολογο γιατι αν εχω τελικα θρομβοπενια ειναι πολυ σοβαρο μιας και ειμαι στην αρχη της κυησης και δυστυχως εχω και διαβητη και υπερθυροειδισμο τα οποια ανακαλυψαμε με τον προγενετικο ελεγχο.Γνωριζετε σχετικα;ειμαι πολυ απογοητευμενη και προβληματισμενη!!

 

Κοριτσια καλησπερα!!

ευχαριστω το θεο που με αξιωσε να μπω κ στα θεματα του 2ου τριμηνου!!

μολις εκλεισα τον τριτο μηνα κ ενω ξεκινησα με δυδυμα στην αυχενικη ειδαμε πως το ενα μωρακι μας εχει σταματησει αλλα το αλλο δοξα σοι ο θεος ειναι υγιεστατο,υπερκινητικο!!

ασχετα που αν μπορουσα θα εκανα καθε μερα υπερηχο!!

να σε ρωτησω κατι αν ξερεις στον προγενητικο που ειχα κανει να μου πεις για τα αποτελεσματα μου αν κ η γιατρος μου ειπε οτι ειναι ολα καλα!!

 

χρονος μερ θρομβοπλαστινης=23.0 φ.τ.=26-38

 

χρονος προθθρομβινης

χρ. μαρτυρος=11,3sec

χρ.χρ.ασθενους=11,3

ποσ.καταναλωσης%=100%

I.N.R =1.0 Φ.Τ.=0,9-1,2

 

 

ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ=254000 ΦΤ=140000-440000

ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΜΕΓΕΘ ΕΡΥΘ =12,8 ΦΤ=11,5-14,5%

ΜΕΣΟΣ ΟΓΚΟΣ ΑΙΜΟΠ=10,7 ΦΤ*7,4-11,5 ΚΥΒ ΜΙΚΡΑ

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΑΝ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

εμενα τα αιμοπεταλια ηταν αρκετα χαμηλα ηταν 82000 στην πρωτη εξεταση πηγα σε αιματολογο αποπυ καναμε απειρες επαναληπτικες και τελικα ηταν λαθος του αρχικου εργαστηριου.Τα αιμοπεταλια μου δεν ειναι τελεια αλλα ειναι ικανοποιητικα και τωρα απλα το παρακολουθω

Δήμητρα!! 10/07/2007

Μπουμπουνουλα!! 13/12/2012

Link to comment
Share on other sites

εμενα τα αιμοπεταλια ηταν αρκετα χαμηλα ηταν 82000 στην πρωτη εξεταση πηγα σε αιματολογο αποπυ καναμε απειρες επαναληπτικες και τελικα ηταν λαθος του αρχικου εργαστηριου.Τα αιμοπεταλια μου δεν ειναι τελεια αλλα ειναι ικανοποιητικα και τωρα απλα το παρακολουθω

Δήμητρα!! 10/07/2007

Μπουμπουνουλα!! 13/12/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...