Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εχει μειώσει το γάλα του.


Recommended Posts

καλημέρα

εχω παρατηρήσει οτι ο μπέμπης 3 μηνών εχει μειώσει το γάλα του αυτές τις 10 μέρες.απο 160 με 140 που επινε καθε 3 με 4 ωρες τωρα πίνει 100. βάρος παιρνει φυσιολογικά .

αλλά με προβληματίζει γιατι να το κάνει.κάτι παθολογικό δε εχει οπως λέει και η παιδίατρος.

εχετε παρόμοιες εμπειρίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα

εχω παρατηρήσει οτι ο μπέμπης 3 μηνών εχει μειώσει το γάλα του αυτές τις 10 μέρες.απο 160 με 140 που επινε καθε 3 με 4 ωρες τωρα πίνει 100. βάρος παιρνει φυσιολογικά .

αλλά με προβληματίζει γιατι να το κάνει.κάτι παθολογικό δε εχει οπως λέει και η παιδίατρος.

εχετε παρόμοιες εμπειρίες.

ζέστη, κολικοί, πονάκια, όλα παίζουν!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η μπεμπα μου ειναι 50 ημερων....Μας ειπε η γιατρος να της φτιαχνουμε 120 μλ να πινει σε αυτη τη φαση( τη θηλαζα αλλα λογω σοβαρης μαστιτιδας εκοψα το γαλα στις 40μερες)...Αυτη τη βδομαδα αλλοτε πινει ολο το γαλα 120μλ κ αλλοτε οχι....οταν δεν το πινει ολο πινει συνηθως 90μλ( ποσοτητα που επινε οταν ηταν πιο λιγων ημερων)...Αυτο το φαινομενο δεν το ειχε νωριτερα( της εδινα κ συμπληρωμα οταν την θηλαζα)...Οφειλεται σε φαση της αναπτηξης τους? Η γιατρος δεν μας ειπε οτι ειναι ανησυχητικο εφοσον παιρνει βαρος....Δεν θα επρεπε να το πινει ολο? Δηλαδη αν εχει 8 γευματα πχ τα 2-3 θα ειναι 90μλ....Την προηγουμενη βδομαδα ομως κατεβαζε και τα 120μλ σε καθε γευμα...Πονακια, κολικοι, αλμα αναπτυξης?????

Link to comment
Share on other sites

stelli einai apolytos fysiologiko min agxonaise katholoy apo ti stigmh poy pinei kai 90 ml einai mia xara.i dikia moy otan itan moro ekane kai 2 geymata ligotero apo ayta poy les giati koimotane kai tin xipnaga me to zori meta apo entoli paidiatroy!!kai epine gyro sta 100!tora vevaia exoyme thema pos tha tin bgazoyme mesa apo to psigeio!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μπεμπα μου ειναι 50 ημερων....Μας ειπε η γιατρος να της φτιαχνουμε 120 μλ να πινει σε αυτη τη φαση( τη θηλαζα αλλα λογω σοβαρης μαστιτιδας εκοψα το γαλα στις 40μερες)...Αυτη τη βδομαδα αλλοτε πινει ολο το γαλα 120μλ κ αλλοτε οχι....οταν δεν το πινει ολο πινει συνηθως 90μλ( ποσοτητα που επινε οταν ηταν πιο λιγων ημερων)...Αυτο το φαινομενο δεν το ειχε νωριτερα( της εδινα κ συμπληρωμα οταν την θηλαζα)...Οφειλεται σε φαση της αναπτηξης τους? Η γιατρος δεν μας ειπε οτι ειναι ανησυχητικο εφοσον παιρνει βαρος....Δεν θα επρεπε να το πινει ολο? Δηλαδη αν εχει 8 γευματα πχ τα 2-3 θα ειναι 90μλ....Την προηγουμενη βδομαδα ομως κατεβαζε και τα 120μλ σε καθε γευμα...Πονακια, κολικοι, αλμα αναπτυξης?????

 

Να σου ζήσει! Δεν είναι απαραίτητο να το πίνει όλο! Ο γιατρός μας έχει πει ότι θα πρέπει να μένει και λίγο γάλα στο μπιμπερό, έτσι καταλαβαίνουμε ότι έχει χορτάσει! Αν το πίνει όλο κάθε φορά, ίσως θα πρέπει να της φτιάχνεις λίγο παραπάνω. Τη ζυγαριά κοιτάμε και εφόσον βάζει βάρος, όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ο πιτσιρικας μας 9μιση μηνων περιπου , λεπτο παιδακι 7900 κιλα , και με αλλεργια στο γαλα (δεν περνουμε βαρος αμα φαει γαλακτομικα ) ενω ειχαμε βρει το τελειο γαλα για αυτον ,πιναμε το novalac ha αλλα σε καποια φαση το βαρεθηκε και το γυρισαμε almiron ha 2 , ειχε ξετρελαθει στην αρχη , επεινε επεινε και επεινε σαν παλαβος . Με το κουταλι δεν ειχαμε και δεν εχουμε προβλημα, τρωει πολυ πολυ καλα τα παντα που πρεπει και τα φρουτα που τρελαινεται και το φαγητο του το μεσημερι και το βραδυ την κρεμα ΗΑ . Εδω και 5-6 μερες κανει θεμα με το γαλα και πρωι και βραδυ , δεν το θελει με τιποτα , με το ζορι να πιει 100-150 το σουπερ πολυ , και αυτα μεσα σε 1 ωρα οπου παλευουμε με τον αντρα μου , αλλα τα νευρα μου τσιτωθηκανε αρκετα και δεν ξερω τι να κανω . Να ομολογησω οτι ποτε δεν ξετρελαινοτανε για γαλα ιδιαιτερα , σχεδον παντα με τραγουδακια το επεινε αλλα το επεινε , τωρα μεγαλωσε κλεινει το στομα και δεν θελει η τσιριζει , παλι να αλλα3ουμε το γαλα ???? αφου του αρεζε μεχρι προσφατα τι επαθε παλι .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο πιτσιρικας μας 9μιση μηνων περιπου , λεπτο παιδακι 7900 κιλα , και με αλλεργια στο γαλα (δεν περνουμε βαρος αμα φαει γαλακτομικα ) ενω ειχαμε βρει το τελειο γαλα για αυτον ,πιναμε το novalac ha αλλα σε καποια φαση το βαρεθηκε και το γυρισαμε almiron ha 2 , ειχε ξετρελαθει στην αρχη , επεινε επεινε και επεινε σαν παλαβος . Με το κουταλι δεν ειχαμε και δεν εχουμε προβλημα, τρωει πολυ πολυ καλα τα παντα που πρεπει και τα φρουτα που τρελαινεται και το φαγητο του το μεσημερι και το βραδυ την κρεμα ΗΑ . Εδω και 5-6 μερες κανει θεμα με το γαλα και πρωι και βραδυ , δεν το θελει με τιποτα , με το ζορι να πιει 100-150 το σουπερ πολυ , και αυτα μεσα σε 1 ωρα οπου παλευουμε με τον αντρα μου , αλλα τα νευρα μου τσιτωθηκανε αρκετα και δεν ξερω τι να κανω . Να ομολογησω οτι ποτε δεν ξετρελαινοτανε για γαλα ιδιαιτερα , σχεδον παντα με τραγουδακια το επεινε αλλα το επεινε , τωρα μεγαλωσε κλεινει το στομα και δεν θελει η τσιριζει , παλι να αλλα3ουμε το γαλα ???? αφου του αρεζε μεχρι προσφατα τι επαθε παλι .

 

δοντάκια είναι.

του το δίνεις ακόμα με μπιμπερο? τους πονάνε πολυ τα ούλα τους με το ρουφηγμα , όταν βγαζουν δοντάκια.

εμένα ο μικρός ΚΑΘΕ φορα, μου κόβει το γάλα.

 

Εχε στο νου σου οτι το μινιμουμ που πρεπει να πινει σε αυτη την ηλικια μεχρι και 12 μηνων ειναι 500μλ

 

Βάζε του στην κρέμα, και δοκίμασε να του το δώσεις με παγουρακι.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο πιτσιρικας μας 9μιση μηνων περιπου , λεπτο παιδακι 7900 κιλα , και με αλλεργια στο γαλα (δεν περνουμε βαρος αμα φαει γαλακτομικα ) ενω ειχαμε βρει το τελειο γαλα για αυτον ,πιναμε το novalac ha αλλα σε καποια φαση το βαρεθηκε και το γυρισαμε almiron ha 2 , ειχε ξετρελαθει στην αρχη , επεινε επεινε και επεινε σαν παλαβος . Με το κουταλι δεν ειχαμε και δεν εχουμε προβλημα, τρωει πολυ πολυ καλα τα παντα που πρεπει και τα φρουτα που τρελαινεται και το φαγητο του το μεσημερι και το βραδυ την κρεμα ΗΑ . Εδω και 5-6 μερες κανει θεμα με το γαλα και πρωι και βραδυ , δεν το θελει με τιποτα , με το ζορι να πιει 100-150 το σουπερ πολυ , και αυτα μεσα σε 1 ωρα οπου παλευουμε με τον αντρα μου , αλλα τα νευρα μου τσιτωθηκανε αρκετα και δεν ξερω τι να κανω . Να ομολογησω οτι ποτε δεν ξετρελαινοτανε για γαλα ιδιαιτερα , σχεδον παντα με τραγουδακια το επεινε αλλα το επεινε , τωρα μεγαλωσε κλεινει το στομα και δεν θελει η τσιριζει , παλι να αλλα3ουμε το γαλα ???? αφου του αρεζε μεχρι προσφατα τι επαθε παλι .

 

 

Και εμενα τοσα πινει αλλα οχι με το ζορι...κανονικα, ειναι δοντακια εμας γιαυτο μειωσε και επιπλεον εχουν μπει αλλες ποσες τροφες στη διατροφη τους σε τετοια ηλικια οποτε μην αγχωνεσαι......για τιποτα οσον αφορα τη μειωση του γαλακτος.

 

Και εμεις 10μηνων και κατι ειμαστε.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι με μπιμπερο καλε , μικρος ειναι ... μαλλον δοντακια ειναι τα βγαζει και μαζεμενα , το θεμα ειναι οτι τα αλλα 2 που εχω δεν το κοβανε το γαλα οταν βγαζανε δοντια και ο πιτσιρικας αυτος μας εχει αγχωσει αρκετα που δεν πινει οσο πρεπει , 150 τη φορα εννοω φυσικα , δηλαδη 300 τη μερα αλλα και παλι δεν ειμαι ευχαριστημενη γιατι ειναι και με το ζορι .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι με μπιμπερο καλε , μικρος ειναι ... μαλλον δοντακια ειναι τα βγαζει και μαζεμενα , το θεμα ειναι οτι τα αλλα 2 που εχω δεν το κοβανε το γαλα οταν βγαζανε δοντια και ο πιτσιρικας αυτος μας εχει αγχωσει αρκετα που δεν πινει οσο πρεπει , 150 τη φορα εννοω φυσικα , δηλαδη 300 τη μερα αλλα και παλι δεν ειμαι ευχαριστημενη γιατι ειναι και με το ζορι .

 

Θα σου πω το κλασικο αλλα και το λογικο.....πως το καθε παιδι ειναι διαφορετικο και εχει ξεχωριστη ιδιοσυγκρασια και αντοχες και φυσικα αντιδρασεις....οποτε μην βλεπεις απο τααλλα σου 2 που στα δοντακια δεν εκοβαν γαλα.....αυτο μπορει να ειναι διαφορετικο οργανικα μιλαω..

 

 

 

 

Επιπλεον ειναι και η ζεστη αλλα και καπου το βαριουνται το γαλα.....μην ξεχναμε οτι απο νεογεννητα επιναν γαλα, οποτε ειναι φυσικο και επιμενο να εχουν τετοιου ειδους σκαμπανεβασματα και σε συνδυασμο με τα οσο προανεφερα κατα τη γνωμη μου παντα η καταληξη ειναι αυτη....μειωση γαλατος,!!!!!!!

 

Να τα χαιρεσαι τα παιδακια σου!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

ναι με μπιμπερο καλε , μικρος ειναι ... μαλλον δοντακια ειναι τα βγαζει και μαζεμενα , το θεμα ειναι οτι τα αλλα 2 που εχω δεν το κοβανε το γαλα οταν βγαζανε δοντια και ο πιτσιρικας αυτος μας εχει αγχωσει αρκετα που δεν πινει οσο πρεπει , 150 τη φορα εννοω φυσικα , δηλαδη 300 τη μερα αλλα και παλι δεν ειμαι ευχαριστημενη γιατι ειναι και με το ζορι .

 

δεν ειναι καθολου μικρος για παγουρι... δοκιμασε το, το συνιστουν ολοι οι γιατροι το να γυρναμε το συντομοτερο δυνατο στο παγουρι, λογω τερηδονας η οποια ειναι επικινδυνη για τα μωρα.

 

εμενα παντως με το παγουρι ειναι πιο δεκτικος οταν πονανε τα δοντια του γιατι το ρουφηγμα της θηλης του μπιμπερο τα ποναει.

 

300μλ ειναι λιγα.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια κι εμένα μια από τα ίδια.. Ενώ είχε φτάσει να πίνει μέχρι και 240 σε κάποια γεύματα, τώρα τις τελευταίες μέρες πίνει μάξιμουμ 150μλ και αυτά με γκρίνια, πάλεμα και τα σχετικά. Κάνει 7-8 γεύματα και κάποια από αυτά είναι κάτω των 100μλ! Η παιδίατρος λέει ότι είναι μια χαρά στο βάρος και να μην ανησυχώ, αλλά φυσικά δε συμπληρώνει τα μλ που χρειάζεται τη μέρα κι εκεί που ξυπνούσα για γάλα 1φορά τη νύχτα, τώρα ξυπνάει 2-3! Είμαι ένα ράκος από την αϋπνία...

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ζεστη, επερχομενα δοντια και δυσφορια ειναι τα χειροτερα για να μειωθει η ορεξη ενος μωρου.......εαν βεβαια δεν συντρεχει καποιος αλλος παθολογικος παραγοντας.

Και εμενα επεινε πανω απο 210 και καμια φορα 280ml αλλα τωρα κολλησαμε στα 150, επειδη ομως τρωμε πολυυυυυυυ απο ολα τα αλλα δεν ανησυχω.....!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάλτε κ εμένα στο club...ενώ τρώει πολύ κ έπινε 270-300ml γάλα τώρα το παρα πολύ να πιει 150. Είχα σκεφτεί το παγούρι μιας κ εκεί πίνει το νερό του αλλά φοβάμαι ότι θα συνδυάσει το παγούρι με το γάλα κ δεν θα πίνει ούτε νερό μετα! Έτσι μου κάνει με το μπιμπερό. Νερό από μπιμπερό ούτε με σφαίρες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...