Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια ,στο τελος του μηνα βαφτίζω το μωρό μου και ήθελα τη γνώμη σας,σκεφτομαι μαυτη τη ζεστη τι γλυκο να κερασω και λεω να παραγγείλω απο μια κοπελα που μου εχουν πει οτι φτιαχνει κατι ωραια κουλουρια σπιτικα για βαφτιση με ωραια παιδικα σχεδια, σας φενετε λιγο για γλυκο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οχι δε μου φαινεται λιγο ,,,γιατι τα παστακια λιγο ειναι πχ???και σημασια αυτες τις εποχες που ζουμε δεν ειναι η ποσοτητα αλλα και που βαζεις γλυκο πολυ ειναι :cool:

με το καλο η βαφτιση,,,

μη σκεφτεσαι το τι θα πουνε,,,παντα θα εχει καποιος να πει κατι

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσουν πολυ και οι εργολαβοι!!Οπως επισης και οι διπλες!!

Το πιο σουπερ γλυκο βαφτισης που εχω φαει ποτε, ηταν παγωτινια σε μορφη μπισκοτου.

Αυτο βεβαια προυποθετει να εχεις ψυγειακι κοντα!!

Μια χαρα μου ακουγονται τα σπιτικα κουλουρακια!!Αμα σας περισσεψει τιποτις,στειλε και απο εδω καμια μεριδα!!

Η ωρα η καλη να ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσουν πολυ και οι εργολαβοι!!Οπως επισης και οι διπλες!!

Το πιο σουπερ γλυκο βαφτισης που εχω φαει ποτε, ηταν παγωτινια σε μορφη μπισκοτου.

Αυτο βεβαια προυποθετει να εχεις ψυγειακι κοντα!!

Μια χαρα μου ακουγονται τα σπιτικα κουλουρακια!!Αμα σας περισσεψει τιποτις,στειλε και απο εδω καμια μεριδα!!

Η ωρα η καλη να ειναι!!

 

 

οχι ρε κουκ δεν ειναι ακριβως σπιτικα,,,εννοω εχουν πανω ζαχαροπαστα ειναι σε στικ και ωραια τυλιγμνεα με κορδελιτσες,,,,το ειχα βαλει και σε λινκ πωςνα το φτιαχνουμε μονες μας στο θεμα ''οικονιμικη βαφτιση '' χιχιιχ

 

απλα στη θεματοθετρια τσεκαρε τη γευση πρωτα πως βγαινει γιατι πολλες φορες ωραια φαινονται απο γευση ομως γιοκ,,,,,και κανε ερευνα αγορας υπαρχουν πολλες κοπελες που τα φτιαχνουν παρε προσφορες μη σε πιασουν κοροϊδο εεεεεε???????και υπολογισε πως θα τα στησεις,,,αν μπορουν να τα στησουν αυτες καλο θα ειναι για να μη τρεχεις

 

 

με το καλοοοοοοοοοο

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια ,στο τελος του μηνα βαφτίζω το μωρό μου και ήθελα τη γνώμη σας,σκεφτομαι μαυτη τη ζεστη τι γλυκο να κερασω και λεω να παραγγείλω απο μια κοπελα που μου εχουν πει οτι φτιαχνει κατι ωραια κουλουρια σπιτικα για βαφτιση με ωραια παιδικα σχεδια, σας φενετε λιγο για γλυκο?

Εγώ είχα ακριβώς αυτό που περιγράφεις (μπισκοτάκια με παιδικά σχεδιάκια από ζαχαρόπαστα - όχι "σπιτικά" αλλά από ζαχαροπλαστείο) και έγιναν ανάρπαστα. Νομίζω ότι είναι πάρα πολύ καλή ιδέα, αλλά όπως είπε και η yasemi, τσέκαρε τη γεύση πρώτα!

Link to comment
Share on other sites

ενας λογος που θα βαπτισω τον Οκτωβρη τη μικρη ειναι και αυτος με τη ζεστη τι θα κανω.

μην παρεις σοκολατα σιγουρα.

δες και τα αυτα τα κεκακια που κανουν μικρα φουσκοτα με κατι χρωματιστο απο επανω καπως τα λενε ομως δε θυμαμαι

με το καλο η βαπτιση

Link to comment
Share on other sites

ενας λογος που θα βαπτισω τον Οκτωβρη τη μικρη ειναι και αυτος με τη ζεστη τι θα κανω.

μην παρεις σοκολατα σιγουρα.

δες και τα αυτα τα κεκακια που κανουν μικρα φουσκοτα με κατι χρωματιστο απο επανω καπως τα λενε ομως δε θυμαμαι

με το καλο η βαπτιση

 

 

μαλλον εννοεις τα cup cakes???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

αυτα μπραβο βρε κοριτσι

 

 

ναι και αυτα λοιπον ειναι πολυ ευκολο να τα κανεις και οικονομικα γιατι μια δοση κεϊκ στη μεγαλη φορμα βγαζει γυρω στα 24 κεϊκακια

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως όποια κοπέλα σκέφτεται τα σοκολατοειδή (πχ τρουφάκια με επικάλυψη σοκολάτας) να ξέρετε ότι η άσπρη σοκολάτα είναι πιο ανθεκτική στη ζέστη.

 

Επίσης θα συμφωνήσω με την Cooker για τους εργολάβους. Ωραίο γλυκό, παραδοσιακό αλλά και πρωτότυπο. Ανθεκτικό στις μεγάλες θερμοκρασίες, δεν στάζει, δεν λιώνει, δεν χρειάζεται να το φας επί τόπου. Μακάρι να το είχα σκεφτεί κι εγώ πριν τη βάφτισή μας!!

Link to comment
Share on other sites

θελω και εγω τη γνωμη σας για καποια πραγματα που σκεφτηκα τα οποια ισως βεβαια να ενια βλακειες.

 

εγω θελω να δωσω παγωτο αλλα το βλεπω πλεον χλωμο λογω κοστους.

 

δεν θελω κεικ η παστακι κλασικο, προφιτερολ, μπισκοτο κτλ.

 

σκεφτομαι να δωσω γκοφρετακι τυλιχτο απο το ζαχαροπλαστειο. σας αρεσει;

 

επισης σκεφτηκα χαλβα σιμιγδαλενιο με σοκολατα και φουντουκι σε μπολακι πλαστικο, η καποιο σιροπιαστο, πχ κανταιφι. αυτες οι ιδεες πως σας φαινονται; εινια βλακειες;

Link to comment
Share on other sites

θελω και εγω τη γνωμη σας για καποια πραγματα που σκεφτηκα τα οποια ισως βεβαια να ενια βλακειες.

 

εγω θελω να δωσω παγωτο αλλα το βλεπω πλεον χλωμο λογω κοστους.

 

δεν θελω κεικ η παστακι κλασικο, προφιτερολ, μπισκοτο κτλ.

 

σκεφτομαι να δωσω γκοφρετακι τυλιχτο απο το ζαχαροπλαστειο. σας αρεσει;

 

επισης σκεφτηκα χαλβα σιμιγδαλενιο με σοκολατα και φουντουκι σε μπολακι πλαστικο, η καποιο σιροπιαστο, πχ κανταιφι. αυτες οι ιδεες πως σας φαινονται; εινια βλακειες;

 

 

νομιζω οτι προτρεχεις και αγχωθηκες ,,,περιμενε,,τα παγωτινια απο το στεργιου πχ κανουν 9 περιπου το κιλο και εχει καμια 17 -18 κομματια βγαινουν ,,,δε ξερω τι κοστος θες αλλα ισως σε συμφερει,,,εννοω ψαξε λιγο τις τιμες,,,,

 

 

επισης χαμηλο κοστος εχουν τα ντονατ αν σκεφτεις οτι φιλη μου (και καποια αλλη κοπελα το συζηταγε εδω ) για 140 κομματια εδωσε 50 ευρω και ητανε γεμιστα μεσα με σοκολατα και ειχαν και γλασο απο πανω και μπλε τρουφιτσες,,,,

 

παντως για χαλβα δε ξερω θα σου σταθει???(εμενα μου αρεσει ο χαλβας ο σιμιγδαλενιος πολυ (με πορτοκαλι βεβαια σοκολατενιο δεν εχω φαει ) αλλα πως θα το δωσεις ,,,,???σε μπολακι δε ξερω ειναι μεγαλα τα μπολακια θα πρπει να φτιαξεις πολυ ποσοτητα και δε ξερω αν θα ειναι τελικα συμφερον,,,,?σιροπιαστο θα φτιαξεις εσυ??? δηλαδη εννοω κανταϊφι κλπ???

 

σου βγαζει αρκετες μεριδες ?(ειναι τομονο που δε ξερω απο γλυκα τα σιροπιαστα δεν εχω καταφερει ακομη να φτιαξω )

 

επειδη μου αρεσουν τα δυσκολα θα ψαξω να σου παραθεσω καποιες συνταγες που ειχα στο νου μου και βγαινανε φθηνα πολυ χαμηλο κοστος,,,,εαν θες,,,ητανε απο περιοδικο να δω αν εχει σαϊτ

 

α κατι εχει

 

κοιτα

 

http://www.glykamystika.gr/%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%B1/%CE%BC%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CF%80%CE%AC%CF%81%CE%B5%CF%82.html

 

αν πατησεις πανω σε καποια συνταγη εχει διπλα να σου βγαλει και το κοστος οπως το εχουν βρει αυτοι βεβαια αλλα και με τις μεριδες που βγαζει μπορεις να υπολογισεις ποσο παει το κομματι

 

σου βαζω μια λιστα με διαφορα γιατι δε ξερω το γουστο σου :wink:

http://www.glykamystika.gr/%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%B1/%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1.html

 

και σε σοκολατα

http://www.glykamystika.gr/%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%B1/%CF%83%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%B1.html

 

α και επειδη ειπες κατι σε γκοφρετα κατσε να δω απο το παρλιαρο κατι ειχα δει επισης

 

ειχε φτιαξει καποτε το χειμωνα οτι αντιστοιχο κυκλοφορει στην αγορα τυπου γκοφρετα ή με καρυδα πχ σε σπιτικο και ητανε φθηνα

 

παντως μπορεις εαν θελεις να φτιαξεις και whoopie pies ,μακαρον,βραχακια(ειναι κατι σε κορμο σοκολατας αλλα ατομικο ) και αλλα δε μου ερχετε κατι τωρα,,,,μεχρι και κουκιες μπορεις να δωσεις αμα ειναι ωραια τυλιγμενα (το ειχα δει σε χριστουγενιατικο περιοδικο του μαμαλακη )

 

θα επανελθω αυριο να τα ψαξω λιγο

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

αντε καλα τωρα μου ηρθε κατι ακομη

 

μια ιδεα που εφτιαξα πριν λιγο καιρο στα γενεθλια της ανιψιας μου

 

πηρα χωνακια εφτιαξα μια κρεμα τυπου τσιζ κεϊκ και απο πανω εβαλα σαντιγι χρωματιστη με τρουφακια πολυχρωμα,,,εμας καταναλωθηκαν αμεσα,,,αντι για συνταγη μπορεις να βαλεις χρωματιστο Butter cream που ειναι αυτο που βαζουν πανω απο απο τα cup cakes,,,,,για να αντεξει περισσοτερο απο τη σαντιγι που δε κραταει πολυ,,,,

 

ασχετο το ξερω αλλα μουρθε η φλασιααααααααααααααααααααααααα:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

ξερω και κανω μπαουντακια τελεια. ειχα βρει μια συνταγη στις συνταγες της παρεας. ειναι με βανιλια υποβρυχιο, ινδοκαρυδο και σοκολατα κουβερτουρα για εξω. λες να το δοκιμασω; να τα τυλιξω σε αλουμινοχαρτο και μετα σε ενα πανακι με φιογκακι. ελεγα για γλυκο να παρω κατι να φυγει ενας βραχνας γιατι θα κανω μπομπο και τα σουβλακια που λεγαμε.

 

στεργιου εδω θεσσαλονικη δεν ξερω που εχει και αν εχει. θελω γυρω στα 80-100 κοματια στην εκκλησια. 80 ατομα ειναι τα σχεδον σιγουρα αλλα να εχω και μια καβατζα μηπως και ερθει κανεις επιπλεον.

 

εχεις δικιο οτι προτρεχω. θα ρωτησω και στο ζαχαροπλαστειο εδω ση γειτονια αυριο κιολας. αλλα σκεφτομαι εναλλακτικες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξερω και κανω μπαουντακια τελεια. ειχα βρει μια συνταγη στις συνταγες της παρεας. ειναι με βανιλια υποβρυχιο, ινδοκαρυδο και σοκολατα κουβερτουρα για εξω. λες να το δοκιμασω; να τα τυλιξω σε αλουμινοχαρτο και μετα σε ενα πανακι με φιογκακι. ελεγα για γλυκο να παρω κατι να φυγει ενας βραχνας γιατι θα κανω μπομπο και τα σουβλακια που λεγαμε.

 

στεργιου εδω θεσσαλονικη δεν ξερω που εχει και αν εχει. θελω γυρω στα 80-100 κοματια στην εκκλησια. 80 ατομα ειναι τα σχεδον σιγουρα αλλα να εχω και μια καβατζα μηπως και ερθει κανεις επιπλεον.

 

εχεις δικιο οτι προτρεχω. θα ρωτησω και στο ζαχαροπλαστειο εδω ση γειτονια αυριο κιολας. αλλα σκεφτομαι εναλλακτικες.

 

 

ααααα μπραβοοοοοο τετοιου τυπου ελεγαααααααα,,,,,ναι αμε γιατι να μη το κανεις???μια χαρα θα ειναι (τρελαινομαι ειδικα για μπαουντι γιαμι ) και μια χαρα θα το χαρουνε ολοι και πρεπει να ειναι και ευκολο,,,,και νομιζω διατηρουντε και αρκετο καιρο οποτε μπορειις να τα κανεις νωριτερα,,,,,αν θελεις μη κανεις κατι και για τα παιδια εξτρα,,,,,μπορεις να κανεις με χαρτονι χωνια και να τα γεμισεις με τετοια ζαχαροειδη ισως πιο γρηγορα ιθα ειναι???λεω τωρα,,,,και τελικα να σου πω τα λεμε σε πολλα ποστ,,,,να μαζευτουμε σε κανενα γιατι πρεπει να επαναλμβανομαι και θα με κραξουν αχχαχαχαχαχαχαχα

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

τα γκοφρετακια μου βγαινουν 40 λεπτα το κομματι εδω στο ζαχαροπλαστειο της γειτονιας. οποτε και τα παγωτνια με την τιμη που δινεις βγαινουν τοσο περιπου.

Link to comment
Share on other sites

βρε συ γιατι μπερδευεσαι ε τα σουβλακια; ειναι ευκολα. παιρνω απο το αρκετ τα ξυλακια για τα κανονικα τα σουβλακια. παιρνω ενα κιλο μαρσμελοους (180 τεμαχια, 9,04 ευρω τα βρηκα) και καραμελες τυπου τσαρλεστον 6 ευρω το κιλο. τις βρηκα και αυτες και μαλιστα σε οχι μονο σε ροζ-κοκκινο χρωμα αλλα σε παρασινο και κιτρινο.

 

και κανω κανονικα τα σουβλακια, οπως τα σουβλακια με το κρεας. θα βαλω ενα σακουλακι ζελατινα και μια κορδελιτσα και τελος. θα ψαξω λινκ να βαλω. τις καραμελες τις βαζω για μειωση του κοστους.

Link to comment
Share on other sites

βρε συ γιατι μπερδευεσαι ε τα σουβλακια; ειναι ευκολα. παιρνω απο το αρκετ τα ξυλακια για τα κανονικα τα σουβλακια. παιρνω ενα κιλο μαρσμελοους (180 τεμαχια, 9,04 ευρω τα βρηκα) και καραμελες τυπου τσαρλεστον 6 ευρω το κιλο. τις βρηκα και αυτες και μαλιστα σε οχι μονο σε ροζ-κοκκινο χρωμα αλλα σε παρασινο και κιτρινο.

 

και κανω κανονικα τα σουβλακια, οπως τα σουβλακια με το κρεας. θα βαλω ενα σακουλακι ζελατινα και μια κορδελιτσα και τελος. θα ψαξω λινκ να βαλω. τις καραμελες τις βαζω για μειωση του κοστους.

 

 

 

χααχχχααχ ισως γιατι με παιδευουν και τα κανονικα σουβλακια αχχαχχααχχαχαχα κανω δεκα ωρες να τα φτιαξω,,,,,,, τα γκοφρετακια μια χαρα η τιμουλα να σου πω,,,πιο φθηνα δεν θα βρεις ,,,,εγω απλα παραθεσα τα παγωτα γιατι ειπες οτι ηθελες παγωτο,,,:lol::lol::lol::lol::lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτα μου βγαινει και με κορδελα, σακουλιτσα ολα κομπλε. πρεπει ομως να καθομαι νυχτα να τα κανω και να τα κρυβω απο τον μεγαλο:oops::lol::lol::lol:. το ιδιο και τα μπαουντακια αμα τα κανω.

νομιζω οτι τα σουβλακια ειναι ευκολα να τα κανω. πρεπει να παμε στο αλλο τοπικ νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
σκεφτηκα και το μωσαικο η αλλιως τον κορμο σε ατομικα μπολακια, σαν γλυκο βαφτισης. αυτο πως σας φαινεται σαν ιδεα;

 

 

δε θα το κανεις σε ατομικα μπωλακια,,,,,θα το κανεις τετραγωνακια και θα βαλεις σελοφαν ωραιο διαφανες και κορδελιτσες το τυλιγεις σα δωρακι ,,,το εχω δει ετσι σε περιοδικο του μαμαλακη (βραχακια το ελεγε αλλα ουσιαστικα σα κορμος/μωασικο ητανε η λογικη του ) ητανε για τα χριστουγεννα και ειχε μεσα διαφορα τετοια γλυκακια και τροπους παρουσιασιας και συσκευασιας για δωρα στους καλεσμενους ή αμα παμε καπου,,,ητανε πολυ ωραιο:wink: ητανε να το κανω για τη βαφτιση που πρωτα ητανε γι αφλεβαρη αλλα μετα την αναβαλλαμε για μαιο οποτε δε το εκανα

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...