Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιο μήνα στέρεες τροφές;


ntemi

Recommended Posts


Διαφημίσεις


δυστυχως κ εγω τα ακουω κ απορω!!! νομιζω μετα τον 5ο...ετσι ξερω!! εμεις την τεταρτη γινομαστε 6 κ σημερα ξεκινησαμε καροτο!!!!

 

μήπως είνα και θέμα παιδιάτρου;

εμάς δε μας έχει πει τίποτα ακόμη

είμαστε ακόμη 3 1/2 μηνών

με το θηλασμό τι γίνεται;

μειώνονται τα γεύματα και σιγά σιγά αντικαθίστανται με στέρεες;

Link to comment
Share on other sites

μήπως είνα και θέμα παιδιάτρου;

εμάς δε μας έχει πει τίποτα ακόμη

είμαστε ακόμη 3 1/2 μηνών

με το θηλασμό τι γίνεται;

μειώνονται τα γεύματα και σιγά σιγά αντικαθίστανται με στέρεες;

εγω πλεον δεν θηλαζω εδω κ 2 μηνες αλλα κ παλι ακομα της συμπληρωνω με γαλα..τον πρωτο καιρο δεν τρωνε μεγαλες ποσοτητες,ισα που δοκιμαζουν κ προσπαθουν να ανακαλυψουν τι ειναι αυτο που τους δινουμε οποτε θα θηλαζεις κανονικα.. εμενα τωρα που τρωει γυρω στα 100μλ κρεμα της δινω μετα απο 1 ωρα γαλα αλλα δεν πινει την ποσοτητα που επινε..επισης ξερω οτι οσες θηλαζουν συνεχιζουν κανονικα τον θηλασμο,λενε τα κοριτσια στην ενοτητα του θηλασμου οτι οι στερεες ειναι συμπηρωματικες κ ο θηλασμος ειναι απαραιτητος!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις ξεκινησαμε με κρεμα βανιλια τον 5ο μηνα και μετα σιγα σιγα φρουτοκρεμα και ολα τα υπολοιπα...νομιζω εξαρταται η εισαγωγη στερεων τροφων απο την εικονα του παιδιου,απο το αν θηλαζει αποκλειστικα,τις αποψεις του παιδιατρου σχετικα,δεν υπαρχει καποιος μπουσουλας για ολα τα παιδακια

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχω ακούσει ακόμη κι από τον 4ο μήνα!!!!:shock:

και εγώ και στα 2 παιδια ξεκινησα κρέμα βανίλια με το που έγιναν 4 μηνων...μια χαρά ειναι τα παιδάκια μου...

 

mariazerta: δυστυχως κ εγω τα ακουω κ απορω!!!

:confused::confused::confused: γιατί δυστυχώς πού το πρόβλημα???

Link to comment
Share on other sites

και εγώ και στα 2 παιδια ξεκινησα κρέμα βανίλια με το που έγιναν 4 μηνων...μια χαρά ειναι τα παιδάκια μου...

 

mariazerta: δυστυχως κ εγω τα ακουω κ απορω!!!

:confused::confused::confused: γιατί δυστυχώς πού το πρόβλημα???

δεν εχω καποιο συγκεκριμενο προβλημα απλα μου φαινεται εμενα λιγο νωρις.. εμενα η παιδιατρος ειπε οτι πριν τους 6 μηνες ειναι ανωριμο το πεπτικο συστημα του μωρου...

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγώ και στα 2 παιδια ξεκινησα κρέμα βανίλια με το που έγιναν 4 μηνων...μια χαρά ειναι τα παιδάκια μου...

 

mariazerta: δυστυχως κ εγω τα ακουω κ απορω!!!

:confused::confused::confused: γιατί δυστυχώς πού το πρόβλημα???

 

φαντάζομαι το συνέστησε ο παιδίατρος

ναι το έχω ακούσει κι εγώ

γι'αυτό και ρωτάω

να ξέρω

τα θήλαζες κιόλας;αν ναι πώς ρυθμίστηκαν τα γεύματα;

αν όχι,μείωσαν τα γεύματα με γάλα;

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι το συνέστησε ο παιδίατρος

ναι το έχω ακούσει κι εγώ

γι'αυτό και ρωτάω

να ξέρω

τα θήλαζες κιόλας;αν ναι πώς ρυθμίστηκαν τα γεύματα;

αν όχι,μείωσαν τα γεύματα με γάλα;

 

Ναι σύμφωνα με το παιδιατρο. Δεν θήλαζα. Τα γευματα ήταν 8-12-16-20-00 με γάλα και αντικατεστησα το γευμα στις 16:00 με κρεμα.

Επίσης γιατι πεινουσε και δυδκολευοταν με το κουταλι, έδινα με το κουτάλι οσο αντεχαμε και το υπολοιπο το αραιωνα με νερο σε μπιμπερο με κομμενη τη θηλη κα το επινε σαν ροφημα. Αυτά μεχρι να συνηθισει καμια βδομαδα αποσο θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σύμφωνα με το παιδιατρο. Δεν θήλαζα. Τα γευματα ήταν 8-12-16-20-00 με γάλα και αντικατεστησα το γευμα στις 16:00 με κρεμα.

Επίσης γιατι πεινουσε και δυδκολευοταν με το κουταλι, έδινα με το κουτάλι οσο αντεχαμε και το υπολοιπο το αραιωνα με νερο σε μπιμπερο με κομμενη τη θηλη κα το επινε σαν ροφημα. Αυτά μεχρι να συνηθισει καμια βδομαδα αποσο θυμαμαι.

γι'αυτον τον λογο ακριβως που ειπες μονη σου λοιπον καλο ειναι να ξεκιναμε στερεες στον 6ο μηνα..ετσι ωστε το μωρο να ειναι ετοιμο να φαει...δινουμε κρεμα για να μαθει το μωρο το κουταλι κ να φαει αργοτερα φρουτα κ σουπα, ποιο το νοημα να το ταιζεις με το μπουκαλι??

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γι'αυτον τον λογο ακριβως που ειπες μονη σου λοιπον καλο ειναι να ξεκιναμε στερεες στον 6ο μηνα..ετσι ωστε το μωρο να ειναι ετοιμο να φαει...δινουμε κρεμα για να μαθει το μωρο το κουταλι κ να φαει αργοτερα φρουτα κ σουπα, ποιο το νοημα να το ταιζεις με το μπουκαλι??

για να μην πεταω την κρεμα και συμπληρώνω με γάλα το γευμα;). Νομιζω οτι μια βδομαδα προσαρμογής όλοι τη δικαιουνται σε μια νεα κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η παιδιατρος μου είπε να ξεκινήσω στον 5 ο μήνα και κάτι κρέμα βανιλια με ρυζαλευρο το απόγευμα και φρουτοκρεμα το πρωι. Τώρα που είμαστε στον 6 ο μου είπε για καρότο πατάτα κ κολοκυθι μετα απο 10 μέρες να βάλω και κοτόπουλο στήθος . Αλλα η γνώμη μου είναι οτι όλα είναι θέμα παιδιατρου απ όσα ακούω και απο άλλες μαμάδες .

Pzu6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγιες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας λένε ότι οι στερεές τροφές ξεκινούν όταν το μωρο γίνει 6 μηνών. Πιο πριν επειδή το πεπτικο είναι ανωριμο ακόμα είναι πιθανόν να εμφανιστούν αλλεργίες (ψευδοαλλεργιες καλύτερα). Επίσης, επειδή το γάλα είναι ανώτερο θερμιδικα ίσως η αναπτυξη να επιβραδυνθεί.

 

Υπάρχουν κάποια σημάδια ετοιμότητας απο την μεριά του μωρου:

-να μην απωθεί το κουταλι με το στόμα μέσω του αντανακλαστικου απομάκρυνσης με τη γλώσσα

-να δείχνει μεγάλο ενδιαφέρον για το φαγητο όταν τρώνε οι γονείς

-να κάθεται στον ποπο του έστω και με υποστήριξη

-να έχει διπλασιάσει το βάρος γέννησης.

Αν κάποιο μωρο κρίνει ο παιδιατρος ότι είναι έτοιμο μπορει να δώσει στερεές πριν γίνει 6 μηνών. Αλλα είναι αυθαίρετο ένας παιδιατρος να έχει την τακτική να δίνει στερεές 5 μηνών πχ. Κάθε μωρο είναι ξεχωριστό κι έτσι πρέπει να το βλέπει κι ο παιδιατρος.

 

Στα μωρα που θηλαζουν δεν αντικαθίσταται γευμα θηλασμου με γεύμα στερεών γιατι μέχρι το έτος το μητρικο γάλα παραμένει η κυρία τροφη. (Εκτός αν το μωρο αποφασίσει να αντικαταστήσει μόνο του. )

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγιες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας λένε ότι οι στερεές τροφές ξεκινούν όταν το μωρο γίνει 6 μηνών. Πιο πριν επειδή το πεπτικο είναι ανωριμο ακόμα είναι πιθανόν να εμφανιστούν αλλεργίες (ψευδοαλλεργιες καλύτερα). Επίσης, επειδή το γάλα είναι ανώτερο θερμιδικα ίσως η αναπτυξη να επιβραδυνθεί.

 

Υπάρχουν κάποια σημάδια ετοιμότητας απο την μεριά του μωρου:

-να μην απωθεί το κουταλι με το στόμα μέσω του αντανακλαστικου απομάκρυνσης με τη γλώσσα

-να δείχνει μεγάλο ενδιαφέρον για το φαγητο όταν τρώνε οι γονείς

-να κάθεται στον ποπο του έστω και με υποστήριξη

-να έχει διπλασιάσει το βάρος γέννησης.

Αν κάποιο μωρο κρίνει ο παιδιατρος ότι είναι έτοιμο μπορει να δώσει στερεές πριν γίνει 6 μηνών. Αλλα είναι αυθαίρετο ένας παιδιατρος να έχει την τακτική να δίνει στερεές 5 μηνών πχ. Κάθε μωρο είναι ξεχωριστό κι έτσι πρέπει να το βλέπει κι ο παιδιατρος.

 

Στα μωρα που θηλαζουν δεν αντικαθίσταται γευμα θηλασμου με γεύμα στερεών γιατι μέχρι το έτος το μητρικο γάλα παραμένει η κυρία τροφη. (Εκτός αν το μωρο αποφασίσει να αντικαταστήσει μόνο του. )

 

πώς γίνεται δλδ;

κάνει περισσότερα γεύματα την ημέρα;

αυτά που αναφέρεις περί ετοιμότητας του μωρού,η δικιά μου τα έχει όλα!χαχα

λες να μας πει να ξεκινήσουμε;(θα είμαστε 4 μηνών σε μια βδομάδα)

αυτό που με προβληματίζει είναι η ρύθμιση του γάλακτος από το στήθος

δλδ θα προσαρμοστεί και πάλι στη νέα κατάσταση;

γιατι όσες μανούλες δίνουν στέρεες μου λένε ότι πίνουνε γάλα το πολύ 3 φορές τη μέρα και μετά 2

πώς γίνεται και προσαρμόζεται το στήθος σε αυτό από τη στιγμή που μέχρι τότε παρήγαγε για 5 και πάνω γεύματα;

και με τι είναι καλό να ξεκινήσει;

κρέμες εμπορίου;

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι αυτο ισχυει για οσα μωρα πινουν ξενο..κ παλι οχι απολυτα γιατι εμεις καναμε 5 γευματα γαλα κ τωρα κανουμε παλι 5 γιατι της δινω ακομα συμπληρωμα γιατι δεν χορταινει μονο απο τις κρεμες,σουπες! θα σου πει κ η νινα-νανα αλλα ξερω οτι συνεχιζεις να θηλαζεις το ιδιο..δλδ προσφερεις στο μωρο κ εκεινο επιλεγει αν θελει η' δεν θελει να φαει!!! μην βιαζεσαι ομως γιατι ειναι ενας σκετος μπελας!!:lol::lol: τωρα τσουπ δινεις στηθος κ ολα μια χαρα μετααααα ουφ!!! ετοιμασια τα λαχανικα,βρασε πολτοποιησε 5 ωρες να φαει να τα κανει ολα χαλια να καθαρισεις να συμπληρωσεις γαλα,να πλεινεις..ενας χαμος σου λεω!! βεβαια κανουν κατι φανταστικες φατσουλες οταν τρωνε που αξιζουν ολα τα λεφτα αλλα ας κανουμε κ λιγη γκρινιτσα1!!!;):lol::lol::lol:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω οτι αυτο ισχυει για οσα μωρα πινουν ξενο..κ παλι οχι απολυτα γιατι εμεις καναμε 5 γευματα γαλα κ τωρα κανουμε παλι 5 γιατι της δινω ακομα συμπληρωμα γιατι δεν χορταινει μονο απο τις κρεμες,σουπες! θα σου πει κ η νινα-νανα αλλα ξερω οτι συνεχιζεις να θηλαζεις το ιδιο..δλδ προσφερεις στο μωρο κ εκεινο επιλεγει αν θελει η' δεν θελει να φαει!!! μην βιαζεσαι ομως γιατι ειναι ενας σκετος μπελας!!:lol::lol: τωρα τσουπ δινεις στηθος κ ολα μια χαρα μετααααα ουφ!!! ετοιμασια τα λαχανικα,βρασε πολτοποιησε 5 ωρες να φαει να τα κανει ολα χαλια να καθαρισεις να συμπληρωσεις γαλα,να πλεινεις..ενας χαμος σου λεω!! βεβαια κανουν κατι φανταστικες φατσουλες οταν τρωνε που αξιζουν ολα τα λεφτα αλλα ας κανουμε κ λιγη γκρινιτσα1!!!;):lol::lol::lol:

 

χαχαχα

ναι,μάλλον έτσι θα είναι!

εδώ της βγαζω γάλα και της το δίνω με μπιμπερό για να το μαθαίνει κι αυτό και όντως είναι θέμα

να πλύνεις να αποστειρώσεις

να ξαναπλύνεις

κλπ κλπ

βέβαια από τον 6ο μήνα και μετά δεν αποστειρώνεις απ'ότι ξέρω

θα τα κάνουμε όλα χάλια ε;χαχαχα

λέμε να της πάρουμε και ένα καρεκλάκι φαγητού τώρα να τη βάζουμε οποτε καθόμαστε κι εμείς για φαγητό

και γενικά να τη βάζουμε γιατι θέλει να κάθεται πλέον δε θέλει να ειναι ξαπλωμένη όπως πχ στο γυμναστήριο

αλλά μόνη της δε στηρίζεται

οποτε η μόλη λύση για να κάθεται και λίγο είναι το καρεκλάκι

τι λέτε θα καθήσει;

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα

ναι,μάλλον έτσι θα είναι!

εδώ της βγαζω γάλα και της το δίνω με μπιμπερό για να το μαθαίνει κι αυτό και όντως είναι θέμα

να πλύνεις να αποστειρώσεις

να ξαναπλύνεις

κλπ κλπ

βέβαια από τον 6ο μήνα και μετά δεν αποστειρώνεις απ'ότι ξέρω

θα τα κάνουμε όλα χάλια ε;χαχαχα

λέμε να της πάρουμε και ένα καρεκλάκι φαγητού τώρα να τη βάζουμε οποτε καθόμαστε κι εμείς για φαγητό

και γενικά να τη βάζουμε γιατι θέλει να κάθεται πλέον δε θέλει να ειναι ξαπλωμένη όπως πχ στο γυμναστήριο

αλλά μόνη της δε στηρίζεται

οποτε η μόλη λύση για να κάθεται και λίγο είναι το καρεκλάκι

τι λέτε θα καθήσει;

εμενα καθοταν..εχουμε ενα καρεκλακι της chicco που εχει κ ημιξαπλωτη θεση..στην αρχη την ειχαμε ετσι αλλα εδω κ εναν μηνα την βαζω σε ημικαθιστη θεση..της αρεσε κ της αρεσει πολυ!! εμενα δεν θελει καθολου ξαπλα!! δεν αποστειρωνεις τπτ αφου μπει το κουταλι στην ζωη σας(εμεις τουλαχιστον συμφωνα με οδηγιες παιδιατ.) αλλα ολο το σπιτι οντως γινεται χαλια...:D:D
Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

mariazerta πως τα πάτε με τα φαγητά?Εμείς καλά σχετικά θα έλεγα.Της το κοψα και το γάλα το συμπλήρωμα αφού μου τα αδειάζει σχεδόν τα μπολ, αν πεινάσει ας κλάψει. Η χορτόσουπα της αρέσει πολύ και τη γλύφουμε, τα φρούτα έτσι κι έτσι, όλο ξινίζει τα μούτρα της και το σπίτι και τα ρουχα όντως χάλια

Link to comment
Share on other sites

mariazerta πως τα πάτε με τα φαγητά?Εμείς καλά σχετικά θα έλεγα.Της το κοψα και το γάλα το συμπλήρωμα αφού μου τα αδειάζει σχεδόν τα μπολ, αν πεινάσει ας κλάψει. Η χορτόσουπα της αρέσει πολύ και τη γλύφουμε, τα φρούτα έτσι κι έτσι, όλο ξινίζει τα μούτρα της και το σπίτι και τα ρουχα όντως χάλια

τωρα ξεκιναμε σιγα σιγα..σου εστειλα πμ!!!! να μην χαλασουμε το θεμα της κοπελας! μονο δεν σε ρωτησα ποσα γευματα κανει,κ ποσα απ'αυτα ειναι γαλα!!:rolleyes:;)

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

πώς γίνεται δλδ;

κάνει περισσότερα γεύματα την ημέρα;

αυτά που αναφέρεις περί ετοιμότητας του μωρού,η δικιά μου τα έχει όλα!χαχα

λες να μας πει να ξεκινήσουμε;(θα είμαστε 4 μηνών σε μια βδομάδα)

αυτό που με προβληματίζει είναι η ρύθμιση του γάλακτος από το στήθος

δλδ θα προσαρμοστεί και πάλι στη νέα κατάσταση;

γιατι όσες μανούλες δίνουν στέρεες μου λένε ότι πίνουνε γάλα το πολύ 3 φορές τη μέρα και μετά 2

πώς γίνεται και προσαρμόζεται το στήθος σε αυτό από τη στιγμή που μέχρι τότε παρήγαγε για 5 και πάνω γεύματα;

και με τι είναι καλό να ξεκινήσει;

κρέμες εμπορίου;

 

Το στήθος προσαρμόζεται στην ζήτηση του μωρου. Αυτο μην σε προβληματιζει καθόλου.

 

Οι μανουλες αυτές είτε αναφέρονται σε ξένο γάλα είτε θηλαζουν με λάθος οδηγιες.

Το δεύτερο εξάμηνο το μωρο χρειάζεται 500μλ γάλα. Ένα μωρο που θηλαζει με 2 θηλασμους δεν μπορει να πάρει μισο λίτρο γάλα. Επομένως χρειάζεται 4-5 θηλασμους τουλάχιστον!

Επίσης όπως ξαναεγραψα πιο πάνω το μητρικο γάλα παραμένει η κυρία τροφή του μωρου κι οι στερεές τροφές συμπληρώνουν. Δηλαδή θηλαζεις όπως πριν και μετα απο 1-1,5 ώρα δίνεις φαγητο κι αν το μωρο θέλει μετα το φαγητο ξαναθηλάζει. Στην ουσία προσφέρεις στήθος όπως πριν και το μωρο αποφασίζει αν θέλει ή όχι να θηλασει.

Τέλος, με τους 2 θηλασμους που αναφέρεις ελάχιστες γυναίκες καταφέρνουν να συντηρήσουν γαλουχια.

 

Το καλύτερο είναι να ξεκινήσει με φρέσκες σπιτικές τροφές κι όχι με κονσέρβες (δλδ κρεμες εμπορίου).

 

Πραγματικά, μην βιάζεσαι να μπεις σε αυτήν την διαδικασία-ειδικά καλοκαιριατικα. Είναι πολυ δεσμευτικό κι όπως σου έγραψαν τα κορίτσια τρως όλη την ημέρα στην κουζίνα και δεν προλαβαινεις να πας πουθενά! Μέχρι να σηκώθεις απο το τραπέζι ήρθε η ώρα για το επόμενο γεύμα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να πουμε και την δικη μας εμπυρια!Εμεις λιγο πριν τον 5ο μηνα ξεκηνησαμε τους χυμους.Πρωτα καροτο μετα μηλο και κερασι.Ειχα ξεκηνησει με ενα κουταλακι την ημερα και αυξηνα συν ενα καθε μερα για 10 μερες.Μετα τις κρεμες πρωτα με καροτο και μετα μηλο,μπανανα κτλ.Τωρα τρωει ρυζαλευρο με μηλο και μπανανα η της παιρνω σκετο και της βαζω εγω πχ πεπονι η αχλαδι.Επισεις της κανω στον ατμο διαφορα φαγητα με πατατα,καροτο,αρακα,ρυζι,κοτοπουλο,ζυμαρικο και αλλα.Μπορει να προσθεσω και μια φρυγανια μεσα.Επισεις της αρεσει πολυ μπισκοτοκρεμα,αλλα την κανω με προβειο σπιτικο γιαουρτακι λογο αλεργιας στο αγελαδινο.

Δεν τρωει σε ολα τα γευματα την ιδια ποσοτητα ομως,της δινω νερακι μετα απο καθε γευμα και ααααν ζητησει και αναλογος ποσο εχει φαει της συμπλιρωνω με γαλα.Εμεις εχουμε δυο γευματα με γαλα πρωι βραδυ και δυο φαγητο,σπανια να κανει 5γευματα την ημερα.

Παντως εχω παρατηρησει εδω (στη βουλγαρια που ηρθαμε) τους δινουν αφοβα κρεμουλες απο τον 4ο μηνα,οχι να αντικαταστησουν ολοκληρο γευμα αλλα ξεκηνανε σιγα σιγα απο νωρις.

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Το στήθος προσαρμόζεται στην ζήτηση του μωρου. Αυτο μην σε προβληματιζει καθόλου.

 

Οι μανουλες αυτές είτε αναφέρονται σε ξένο γάλα είτε θηλαζουν με λάθος οδηγιες.

Το δεύτερο εξάμηνο το μωρο χρειάζεται 500μλ γάλα. Ένα μωρο που θηλαζει με 2 θηλασμους δεν μπορει να πάρει μισο λίτρο γάλα. Επομένως χρειάζεται 4-5 θηλασμους τουλάχιστον!

Επίσης όπως ξαναεγραψα πιο πάνω το μητρικο γάλα παραμένει η κυρία τροφή του μωρου κι οι στερεές τροφές συμπληρώνουν. Δηλαδή θηλαζεις όπως πριν και μετα απο 1-1,5 ώρα δίνεις φαγητο κι αν το μωρο θέλει μετα το φαγητο ξαναθηλάζει. Στην ουσία προσφέρεις στήθος όπως πριν και το μωρο αποφασίζει αν θέλει ή όχι να θηλασει.

Τέλος, με τους 2 θηλασμους που αναφέρεις ελάχιστες γυναίκες καταφέρνουν να συντηρήσουν γαλουχια.

 

Το καλύτερο είναι να ξεκινήσει με φρέσκες σπιτικές τροφές κι όχι με κονσέρβες (δλδ κρεμες εμπορίου).

 

Πραγματικά, μην βιάζεσαι να μπεις σε αυτήν την διαδικασία-ειδικά καλοκαιριατικα. Είναι πολυ δεσμευτικό κι όπως σου έγραψαν τα κορίτσια τρως όλη την ημέρα στην κουζίνα και δεν προλαβαινεις να πας πουθενά! Μέχρι να σηκώθεις απο το τραπέζι ήρθε η ώρα για το επόμενο γεύμα!

 

Γιατι το λετε αυτο???Εγω τα βαζω στον ατμο περιπου μιση ωρα,τα πολταρω και ειναι ετοιμα.Η αν ειναι καποιο φαγητο που θελει πιο πολυ ωρα το κανω απο βραδυς και την επομενη μονο το πολταρω.Κρεμες εμποριου χρισημοποιω ελαχιστα,μονο αν πρεπει να ειμαστε εξω εκεινη την ωρα διοτι τωρα με τις ζεστες φοβαμαι να το παιρνω μαζι μας να μην χαλασει.

Για ολα τα υπολοιπα θα συμφωνησω απολυτα.Το καλυτερο ειναι οι σπιτικες κρεμες και λιγο προσοχη στα υλικα που αγοραζεις

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...