Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

παρακαλω τη γνωμη σας για αμοιβη γιατρου

Recommended Posts

θα θελα να μου πειτε τη γνωμη σας για το ως ποσο θα πληρωνατε εσεις. θα γεννησω στο ιασω...μεχρι εδω ολα οκ. το προβλημα ειναι αλλο ο γιατρος που με παρακολουθει εδω και χρονια παρολο που με παρακολουθει σε ολη την εγκυμοσυνη δε θα με ξεγεννησει μονος του. παντα ετσι κανει συνεργαζεται με αλλο μαιευτηρα την ωρα του τοκετου δε ξερω γιατι μαλλον επειδη εχει πιο πολυ εξειδικευση σε αλλα γυναικολογικα θεματα και οχι σε γεννες ισως απο φοβο δε ξερω αλλα ποτε δεν εχει ξεγεννησει μονος του. το προβλημα μου ειναι το εξης. το γιατρο που θα ειναι στη γεννα τον εχω δει μονο 1 φορα απλα για να συστηθουμε. θα ναι και ο δικος μου βεβαια οπως παντα μαζι αλλα στον μαιευτηρα τι αμοιβη θα δωσω? σημειωτεων οτι στο γιατρο μου δεν εχω πληρωσει ουτε μια φορα επισκεψη αρα θα του δωσω καποιο ποσο στη γεννα και με την αξια του αφου τον εχω τρεξει πολτ σε ολη την εγκυμοσυνη και δε μου χει παρει μια. στον αλλο ομως που δε μεχει δει ποτε και θα ρθει λιγες ωρες μονο για τον τοκετο? φοβαμαι μη μου ζητησει τπτ τρελλα λεφτα δε γουσταρω να δωσω ενα χιλιαρικο σε καποιον που ηρθε απλα για 4-5-6 ωρες να ξεγεννησει και εφυγε. τι πιστευετε ποσα μπορει να μου ζητησει? ρωταω το γιατρο μου να μας πει την αμοιβη και δεν απανταει ευθεως μας λεει μην ανησυχειτε θα τα βρουμε δε θα παρει πολλα κτλ. δε ξερω μεχρι πιο ποσο να μου φανει λογικο και πιο οχι.

Διαφημίσεις

Αυτά που λέει ο γιατρός είναι υπεκφυγές. Πές του ότι δεν έχεις μποστάνι με ευρώδεντρα και να σου πει ξεκάθαρα τα της αμοιβής του, να κάνεις τα κουμάντα σου ως νοικοκυριό. Εφόσον εκείνος θέλει και υπολοχαγό να τον πληρώσει ο ίδιος. Δεν είναι δυνατό να συνεργάζεσαι με κάποιον (εσύ και ο γιατρός σου) και να μην είναι ξεκάθαρη η αμοιβή.

FLcUp3.png0BQfp3.png

Από την εμπειρία μου, μέχρι 500€-800 είναι καλά, κι αυτό γιατί θα έρθει επι τούτου για σενα και στο Ιασώ μάλιστα...Πιστεύω όμως οτι θα πρέπει να πιέσεις τον γιατρό σου να σου πει..Μαλλον δεν σου λέει γιατί ίσως περιμένει να δει το πόσο εύκολη ή δύσκολη θα είναι η γέννα, το δωμάτιο που θα επιλέξεις κι άλλα πολλά, αλλά ίσως να τον έπιανε ο σύζυγός σου ιδιαιτέρως και να του έλεγε οτι επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και τα έξοδα πολλά και πρέπει να προετοιμαστούμε για να είμαστε εντάξει στις υποχρεώσεις μας συζητείστε το με τον μαιευτήρα και πείτε μας στο περίπου..

Εγώ θα ρωτούσα το γιατρό μου πόσα θέλει αυτός για τον τοκετό και θα του έλεγα, αν θέλει βοηθό, να τα μοιραστεί μαζί του ή να του δώσει εκείνος όσα θέλει από την αμοιβή του. Η δική μου γιατρός μου ζήτησε 1000 ευρώ, από τα οποία τα 100 πήγαν στη βοηθό της.

να σας πω την αληθεια ο αντρας μου εχει σκοπο να του πει εμεσως πλην σαφως οτι οσο περισσοτερα μας ζητησει ο αλλος αυτα θα κοπουν απο την αμοιβη του ιδιου και λογικο ειναι. οσο για το δωματιο εχω ξεκαθαρισει απο τωρα οτι θα παρω το οικονομικοτερο και του το χω πει. επισης μου χει πει οτι ο συνεργατης του αυτος ειναι παντα στο ιασω διαθεσιμος και βραδυα και ειναι εφημερειες συνεχεια και ειναι μονιμως εκει κτλ...δε ξερω πως γινεται βεβαια αυτο η αν το λεει πλα για να με καθυσηχασει οτι δε θα τον ψαχνουμε αλλα τελοςπαντων...ο αντρας μου τα χει παρει και θελει να του δωσει μονο 500 χωρις να τον ρωτησει καν και αλλα τοσα στον δικο μου ισως και λιγο παραπανω. η αλλη λυση που σκεφτομαι ειναι να δωσω 1000-1200 στο γιατρο μου και να του πω να τα μοιρασει οπως νομιζει. αναλογως και τη συμπεριφορα την ωρα της γεννας τι να πω...ελπιζω να μη χρειαστω καισαρικη τουλαχιστον φτου φτου μεχρι τωρα δεν εχουμε καμια τετοια ενδειξη.

Διαφημίσεις

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν σου λέει πόσα θα πληρώσεις; Τέτοιες εποχές δεν είναι για εκπλήξεις. Κανονικά πρέπει να σου πει και για αυτόν και για τον άλλον, που ειλικρινά δεν καταλαβαίνω σε τι χρειάζεται;

Και εγώ στο Ιασώ γέννησα και από την αρχή που τον ρώτησα μου είχε πει 1800 είτε γεννούσα φυσιολογικά είτε καισαρική. Μόνο την μαία του πλήρωσα. Επειδή γέννησα με καισαρική υπήρχε και άλλος γιατρός μέσα (του ιασώ) και δεν του έδωσα τίποτα, ήταν στην λυπητερή του μαιευτηρίου.

Άκου εκεί θα τα βρούμε;

xQ0qp3.png

Δεν καταλαβα γιατι να πληρωσεις νταβατζιλικι και τον αλλον γιατρο δηλαδη αν ο γιατρος σου ηθελε αλλους 2 βοηθους και μια μαια να τον βοηθανε θα ησουν υποχρεωμενη να τους πληρωσεις ολους??:shock::evil:

Αυτα ειναι βλακειες....πρεπει να σου ξεκαθαρισει την αμοιβη του...δηλαδη αν εκεινη την ωρα σου ζητησει 2000 χιλιαρικα τι θα κατσεις μολις εχεις γεννησει να μαλωνεις η να χαλαστειτε για το οικονομικο???οχι..να το συζητησεις και αμεσσα

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Κοριτσια καλησπερα!Συγγνωμη που επεμβαινω στην κουβεντα σας αλλα θελω να ρωτησω κ εγω κατι εσας τις πιο εμπειρες.Ειμαι στην εβδομη εβδομαδα κυησεως και χθες που πηγα για υπερυχο ρωτησαμε και τα οικονομικα τη γιατρο μου!Μου ειπε οτι τα μαιευτηρια παιρνουν γυρω στα 900-1100 αναλογα τον τοκετο(Φ.Τ η Καισαρικη)και η δικη της αμοιβη (μαζι με τη μαια της)ειναι 2400!Ρε κοριτσια δεν ειναι υπερβολικο το ποσο?Απ΄οτι εχω ακουσει οι αμοιβες των γιατρων κυμαινοντια απο 1500-1800 ευρω περιπου!Εμενα μου φανηκε τρελο νουμερο!Εσεις τι λετε?

AgLcp3.png?k9ffPx4R

Μαριτα πλακα κανεις???Καταρχην αυτη η πιπιλα με τις μαιες με εκνευριζει λενε και καλα μαζι με την μαια και την μαια η την δινουν ενα 50ρικο 100ρικο κ τελος συνηθως!! ελεος...

φυσικα και ειναι υπερβολικη η τιμη...εγω πληρωσα 800 για φτ και σε περιπτωση που πηγαινα καισαρικη 1000....

2400???μας δουλευει μου φενεται τι να πω...αφου εχουν ακομα δουλεια αυτοι οι γιατροι μπραβο τους:shock::evil::evil:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Κοριτσια καλησπερα!Συγγνωμη που επεμβαινω στην κουβεντα σας αλλα θελω να ρωτησω κ εγω κατι εσας τις πιο εμπειρες.Ειμαι στην εβδομη εβδομαδα κυησεως και χθες που πηγα για υπερυχο ρωτησαμε και τα οικονομικα τη γιατρο μου!Μου ειπε οτι τα μαιευτηρια παιρνουν γυρω στα 900-1100 αναλογα τον τοκετο(Φ.Τ η Καισαρικη)και η δικη της αμοιβη (μαζι με τη μαια της)ειναι 2400!Ρε κοριτσια δεν ειναι υπερβολικο το ποσο?Απ΄οτι εχω ακουσει οι αμοιβες των γιατρων κυμαινοντια απο 1500-1800 ευρω περιπου!Εμενα μου φανηκε τρελο νουμερο!Εσεις τι λετε?

Δυστυχώς και εγώ τόσα περίπου έσκασα για να γεννήσω στο Ιασώ. Ο γιατρός 1800 και η μαία του έξτρα αν θυμάμαι καλά άλλα 300. Συνήθως παίρνουν όσο κοστίζει το φθηνό δωμάτιο του μαιευτηρίου που γεννάς και εμένα συνεργαζόταν μόνο με το Ιασώ. Πληρωσα για το φθηνό δωμάτιο του ιασώ με καισαρική άλλα 2200.

Εγώ πριν προλάβω να του πω οτι μου φαίνονται πολλά, με πρόλαβε αυτός λέγοντάς μου να μην ανησυχώ γιατί τόσα περίπου θα πάρω επιστροφή από το ικα. Την επόμενη φορά όμως θα του κάνω μεγάλο παζάρι και άμα θέλει!

xQ0qp3.png

Διαφημίσεις

2400??? μου φαινονται πολλα βεβαια τα χα δωσει κι εγω πριν 2 χρονια 2.000 ηθελε ο γιατρος και 300 μου ζητησε η μαια αλλα ακομα τα κλαιω....τωρα με την κριση πανω απο 1500 δε δεχομαι να δωσω.

Μαριτα πλακα κανεις???Καταρχην αυτη η πιπιλα με τις μαιες με εκνευριζει λενε και καλα μαζι με την μαια και την μαια η την δινουν ενα 50ρικο 100ρικο κ τελος συνηθως!! ελεος...

φυσικα και ειναι υπερβολικη η τιμη...εγω πληρωσα 800 για φτ και σε περιπτωση που πηγαινα καισαρικη 1000....

2400???μας δουλευει μου φενεται τι να πω...αφου εχουν ακομα δουλεια αυτοι οι γιατροι μπραβο τους:shock::evil::evil:

jo89 και εγω αυτο λεω!Οταν ακουσα το νουμερο τρελαθηκα!Δεν ξερω τι να κανω!Μου εχουν συστησει και μια αλλη που εχει ξεγεννησει μια φιλη μου με πολυ φυσιολογικες τιμες!Θα κλεισω ραντεβου και βλεπουμε!ειναι πολυ μεγαλο το ποσο.Να σκεφτεις οτι μια γνωστη μου γεννησε πριν 4 μηνες με καισαρικη στο ιασω και τις πηγαν ολα μαζι(μαιευτηριο και αμοιβη γιατρου)2500 ευρω!

AgLcp3.png?k9ffPx4R

Και μενα καπου τοσο βγηκαν ολα μαζι μαιευτηριο ιδιωτικο και γιατρος....Εγω λεω να αλλαξεις κοριτσι μου αρκετα μας κοροιδευουν εκνευριζομαι ετσι...Κλεισε ενα ραντεβου με τν αλλον γιατρο και βλεπεις....Κριμα τοσα λεφτα σε τετοιες εποχες...ευχομαι να πανε ολα καλα!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

Τι να πω ρε κοριτσια!Δεν ξερω αλλα τετοιες εποχες μου φαινεται υπερβολικο ποσο!Δεν λεω μπροστα στη χαρα οτι θα γινεις μανουλα αξιζουν πολυ περισσοτερα λεφτα να δωσεις αλλα εχω την αισθηση οτι πανω εκει πατανε ολοι τους για να μας ρουφηξουν!Δουλευω και σε ιατρικο χωρο και ξερω τι γινεται!Γιάυτο εκνευριζομαι!

AgLcp3.png?k9ffPx4R

Και μενα καπου τοσο βγηκαν ολα μαζι μαιευτηριο ιδιωτικο και γιατρος....Εγω λεω να αλλαξεις κοριτσι μου αρκετα μας κοροιδευουν εκνευριζομαι ετσι...Κλεισε ενα ραντεβου με τν αλλον γιατρο και βλεπεις....Κριμα τοσα λεφτα σε τετοιες εποχες...ευχομαι να πανε ολα καλα!!

Εχεις δικιο!Αυτο θα κανω!Αλλωστε καλοι γυναικολογοι υπαρχουν πολλοι!Τωρα πια αυτοι μας εχουν περισσοτερη αναγκη απ΄οτι εμεις!Πιστεψτε με!Καθε μερα τα βλεπω!!!

AgLcp3.png?k9ffPx4R

Διαφημίσεις

καλοι δεν υπάρχουν πολλοί και θα έπρεπε να το ξέρεις στον ιατρικο χώρο που εργάζεσαι το μονο που ειναι :ειναι απλα πολλοί.όσο για τα οικονομικά εμένα θα μου κοστίσει γιατρός και μαιευτήριο ιδιωτικό 2000ε οπότε δεν το συζητώ για την αμοιβή του.είναι πολύ οικονομική

Kαι εγω θα γεννησω στο ρεα-αθηνα.Ειμαι στην 33η βδομαδα τωρα....Καθε φορα που παω στο γιατρο του δινω 50ευρω αλλα τον βαζω να μου γραφει τα φαρμακα κ τις εξετασεις ουρων-αιματος( ειναι συμβεβλημενος με τον εοπυυ!!) κ κανω τις εξετασεις στη βιοιατρικη....αφου τον πληρωνω ας κανει κ αυτος κατι!!!!Τον ρωτησαμε ποσο θα παρει για τη γεννα κ ειπε το κλασικο "Θα τα βρουμε!!!" Εν τω μεταξυ, ειναι οικογενειακος μας γιατρος....παει η μαμα μου , η αδερφη μου κ η κουνιαδα μου σε αυτον....και μαλιστα πριν 5 χρονια που ξεγεννησε την κουνιαδα μου ΔΕΝ της πηρε αμοιβη!!!( η αδερφη του γιατρου μας εχει παντρευτει τον θειο του αντρα μου)....αρα ειναι οικογενειακος!!!!Βεβαια στους τωρινους καιρους κρισης δεν νομιζω να μη μας παρει κατι---ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ---ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ παιρνει 50ευρω!!!!ΟΚ, για τη γεννα υπολογιζω ποσο περιπου σε 3κλινο στο ρεα...αλλα αμ αδεν ξερεις τι θα παρει ο γιατρος?????Πανω στη γεννα θα μας πει???Βεβαια αμα μας πει κανα τρελο ποσο, σκοπευω να ζητησω ΦΟΥΛ αποδειξη κ οχι μιση ή ενδεικτικη αποδειξη....Ας ελπισω να μη μας παρει κατι...

Εγώ συμφωνώ οτι ακριβώς επειδή υπάρχουν πάρα πολλοί, αναλογικά υπάρχουν και αρκετοί καλοί. Απλώς κάποιοι δεν είναι ακόμα φτασμένοι ή δεν έχουν high society πελατεία γι'αυτό και οι αμοιβές τους διατηρούνται σε λογικά πλαίσια. Μία φίλη μου που στο δεύτερο παιδάκι της έσκασε δεκαχίλιαρο για το σύνολο της παρακολούθησης και του τοκετού (γιατί είχε πριν δύο αποβολές και μεγάλη ταλαιπωρία) τώρα άλλαξε γιατί η εποχή των παχιών αγελάδων έχει περάσει.

Δυστυχώς και εγώ τόσα περίπου έσκασα για να γεννήσω στο Ιασώ. Ο γιατρός 1800 και η μαία του έξτρα αν θυμάμαι καλά άλλα 300. Συνήθως παίρνουν όσο κοστίζει το φθηνό δωμάτιο του μαιευτηρίου που γεννάς και εμένα συνεργαζόταν μόνο με το Ιασώ. Πληρωσα για το φθηνό δωμάτιο του ιασώ με καισαρική άλλα 2200.

Εγώ πριν προλάβω να του πω οτι μου φαίνονται πολλά, με πρόλαβε αυτός λέγοντάς μου να μην ανησυχώ γιατί τόσα περίπου θα πάρω επιστροφή από το ικα. Την επόμενη φορά όμως θα του κάνω μεγάλο παζάρι και άμα θέλει!

Το ΙΚΑ όπως και όλα τα ταμεία δίνουν συγκεκριμένο ποσό για το επίδομα τοκετού, που σε καμία περίπτωση δεν φτάνει τα 2200. Κάνα 1000άρικο θα πάρεις πίσω νομίζω.

Το ΙΚΑ όπως και όλα τα ταμεία δίνουν συγκεκριμένο ποσό για το επίδομα τοκετού, που σε καμία περίπτωση δεν φτάνει τα 2200. Κάνα 1000άρικο θα πάρεις πίσω νομίζω.

Τα έχω ήδη πάρει πίσω, αλλά με την καισαρική μου επέστρεψαν περισσότερα από τα 1007που είναι το επιδομα τοκετού. Πήρα πίσω λεφτά και για εξετάσεις και για φάρμακα. Σχεδόν τα μισά τα πήρα πίσω. Δεν σκοπεύω πάντως να ξαναδώσω τόσα λεφτά αν και έμεινα ευχαριστημένη και από τον γιατρό και από το μαιευτήριο. Νομίζω οτι πλέον συμφέρουν τα δημόσια νοσοκομεία, αφού πληρώνονται απευθείας από το ικα και δεν χρειάζεται να έχεις τα λεφτά για να τα δώσεις και να περιμένεις να πάρεις κάποια μετά. Και τα λεφτά που ζητάνε οι γιατροί στα δημόσια είναι πολύ λιγότερα. Γέννησε μια φίλη μου στο Αττικόν και έμεινε πολύ ευχαριστημένη.

xQ0qp3.png

στην προηγούμενη γέννα μου ο γιατρός μου ήταν στην αίθουσα με έναν αλλο που δεν τον είχα ξαναδεί...εννοείται πλήρωσα την αμοιβή μόνο στον δικό μου, όσο και το οικονομικό τρίκλινο στο Μητέρα.

Τώρα που θα είμαι στο Ρέα τον Αυγουστο, η αντίστοιχη τιμή είναι περιπου 900 ευρώ -1800 περίπου προ εοππυ-και έχω απορία τι θα μου ζητήσει..δλδ κι εγώ θεωρώ ότι 1800 μέσα στην κρίση είναι πολλά.

καλοι δεν υπάρχουν πολλοί και θα έπρεπε να το ξέρεις στον ιατρικο χώρο που εργάζεσαι το μονο που ειναι :ειναι απλα πολλοί.όσο για τα οικονομικά εμένα θα μου κοστίσει γιατρός και μαιευτήριο ιδιωτικό 2000ε οπότε δεν το συζητώ για την αμοιβή του.είναι πολύ οικονομική

Αυτο που εννουσα ειναι οτι επειδη υπαρχουν πολλοι γυναικολογοι μπορεις να βρεις και πολλους καλους!Ακριβως επειδη ειμαι στον ιατρικο χωρο μπορω να βρω συστημενους γυναικολογους και μαλιστα απο αξιοπιστες πηγες και ανθρωπους που ξερουν να κρινουν τον σωστο επιστημονα!Το σημαντικο ειναι ο γιατρος να μην σε βλεπει σαν μηχανη με λεφτα!Κατι που η συγκεκριμενη μου εβγαλε προχθες και με ενοχλησε!Αλλωστε ηδη δυο φιλοι μου γιατροι μου εχουν συστησει τους γυναικολογους που ξεγεννησαν τις γυναικες τους!

AgLcp3.png?k9ffPx4R