Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφονηπιακός σταθμός στην Ξάνθη


Recommended Posts

Θα ήθελα τις γνώμες σας για τους ιδιωτικούς βρεφονηπιακούς σταθμούς της Ξάνθης... δεν με νοιάζουν τόσο οι εγκαταστάσεις, όσο οι εκπαιδευτικοί που είναι σε αυτούς... Θέλω να ασχολούνται πολύ με τα παιδιά για να τους ανοίγουν τους ορίζοντές τους και να τα βοηθούν όσο περισσότερο γίνεται... Ξέρω ότι θα πρέπει να τους δω και από κοντά, αλλά είπα να πάρω μια πρώτη γνώμη... Αλήθεια πότε γίνεται η εγγραφή;;; Σε τι τιμές κυμαινόμαστε;;;

Σας ευχαριστώ θερμά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα ήθελα τις γνώμες σας για τους ιδιωτικούς βρεφονηπιακούς σταθμούς της Ξάνθης... δεν με νοιάζουν τόσο οι εγκαταστάσεις, όσο οι εκπαιδευτικοί που είναι σε αυτούς... Θέλω να ασχολούνται πολύ με τα παιδιά για να τους ανοίγουν τους ορίζοντές τους και να τα βοηθούν όσο περισσότερο γίνεται... Ξέρω ότι θα πρέπει να τους δω και από κοντά, αλλά είπα να πάρω μια πρώτη γνώμη... Αλήθεια πότε γίνεται η εγγραφή;;; Σε τι τιμές κυμαινόμαστε;;;

Σας ευχαριστώ θερμά!

 

 

Καλησπερα.

Οι τιμες ειναι γυρω στα 340 ευρω .Θα σου στειλω πμ για τα υπολοιπα καποια στιγμη μολις μπορεσω.Παντως οι θεσεις ειναι λιγες γιατι τα περισσοτερα παιδια μπαινουν με το ΕΣΠΑ.Στο δικο μας ας πουμε εχει 2 θεσεις μα κανονικη πληρωμη(την μια την εχουμε πιασει εμεις :P) .Επισης υπαρχουν ΜΟΝΟ 2 ιδιωτικοι βρεφονηπιακοι σταθμοι!!!Τωρα το να ασχολουνται πολυ με τα παιδια...ανεκδοτο μου κανει ...χαχαχα..αλλα απο φροντιδα τουλαχιστον εκει που παμε εμεις δεν εχω παραπονο!!τα υπολοιπα πμ!!Μιλαμε παντα για βρεφικο ετσι;;;Γιατι για μεγαλυτερα παιδακαι εχω να σου πω αλλα....Σχολαω ομως τωρα..μαλλον θα σου γραψω τα υπολοιπα αυριο.Καλο απογευμα.

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Ας τα γραψω απο δω .

Για τους βρεφικους.Αυτος που παμε εμεις ειναι καλος σχετικα,τιποτα ουαου,τα φροντιζουν-προσεχουν μια χαρα τα παιδακια.Παντα την παιρνω ,καθαρη ,αλλαγμενη.Το πρωι που πηγαινει ειναι μεσα στα χαμογελα.Η μητερα που την πηγαινει μου λεει οτι αν αργησουν λιγο αρχιζει και γκρινιαζει ,θελει να παει.Για δημιουργικο χρονο..μεγαλο θεμα κυριως για τους παιδικους.Για τον βρεφικο παιζουν στην αυλη ,κανουν καποιες χειροτεχνιες ,οι δασκαλες πιο πολυ,αλλα ειναι μικρα....Ασε που η φροντιδα τους απαιτει πολυ χρονο!!Δηλαδη,προσελευση μεχρι τις 9,μετα πρωινο,10-12 οτι κανουν που ειναι και τοπαιχνιδι στην αυλη.Σκεψου ομως πως σ αυτο το διαστημα ,αλλο παιδακι θελει αλλαγμα,αλλο διψαει..ειναι τοσα παιδια.Γενικα καλα ,δεν εχω παραπονο.

Στον ιδιο ομως βρεφικο ,που η κορη μου η μεγαλη πηγε και μισο χρονο παιδικο..εμενα δεν μου αρεσε..Πολυ πιεση ρε παιδι μου σε τοσο μικρα παιδακια για να παρουσιασουν εργο.Εξαρταται ομως και τι θελεις εσυ.Εγω με ολους τους γονεις που μιλησα ,οι μισοι ηταν υπερευχαριστημενοι ,οι αλλοι μισοι στο αλλο ακρο.Εγω εβλεπα το παιδι μου αγχωμενο και πιεσμενο.ντε και καλα να φαει ολο το φαγητο και φαγητα που δεν του αρεσαν.Εφοσον το παιδι τρωει φρυοτα και λαχανικα εχει ισορροπημενη διατροφη,τι δεν εχει δικαιωμα να μην του αρεσει καποιο φαγητο;;Να πω οτι ειχε προβλημα..και παλι με την πιεση δεν μαθαινει να τρωει....την επαιρνα να φυγουμε και μας επρηζε..τι λεμε οταν φευγουμε..τι λεμε ...καλο μεσημερι..2,5 χρονων ειναι ελεος..θα το μαθει κι αυτο δεν πειραζει ασε μας να φυγουμε τωρα.Σε πληροφορω οτι οχι απλως τωρα χαιρεταει..εκατο φορες λεει..''γεια σου γιαγια''.Ολα δηλαδη γινοτανε σε αυτο το στυλ.Συνεχεια τετοια σκηνικα..Το καλυτερο ηταν στην γιορτη στο τελος βγαινουν τα μεγαλυτερα και τραγουδανε το τραγουδι της Χαιντι στα Αυστριακα..τρελαθηκα εγω..Ποση πιεση φαγανε για να το μαθουν αυτο;;;;;;;;;;;;;;;Μου εδειχνε η διευθυντρια οτι τα μεγαλυτερα παιδια 3+ ειχανε τετραδια και γραφανε τα γραμματα..ειναι δουλεια αυτο για 3χρονα;;;Οχι κατα την αποψη μου..Κι αν μαθαινουν κατι τα μαθαινουν μεσα απο δημιουργικο παιχνιδι οπως λενε πολλοι ενημερωμενοι παιδαγωγοι...Το μπλε τετραδιο ειναι για την πρωτη δημοτικο..Αλλιως θα τα στελναμε στο σχολειο απο τα 3.....

μετα μας πηρανε στο Δημοσιο (διπλα στο ταχυσρομιο)οπου εκει ειχε μια αδιαφορη δασκαλα (στο αλλο τμημα ειχε μια υστερικη ,ολο ουρλιαζε...)

Για το αλλο βρεφικο ιδιωτικο τωρα δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα..Μια ξαδερφη μου που δουλευε μου ελεγε πχ οτι δεν τους δινουν οτι λεει στο προγραμμα φαγητου(πχ παραλειπουν το τυρι) για να κανουν οικονομια.Μια φιλη που το ειχε εκει και το πηρε και εφυγε ηταν γιατι ολο το επαιρνε το παιδι με βρωμικη πανα...Μια αλλη το αφηνει μονο καιμονο γιατι πετυχανε καλη δασκαλα αλλα μαλωνει συνεχεια με διυθυντρια για διαφορα θεματα.Τους ζητανε συνεχεια κατι 40 αρια για στολες ,για εκδηλωσεις..Τι να σου πω...Η πολη μας νομιζω πασχει στο θεμα των σταθμων

Εμενα μολις τελειωσει τον βρεφικο θα την παρω και θα την παω παιδικο στο αεροστατο που μεχρι στιγμης εχω ακουσει απο ολους τα καλυτερα λογια.Ελπιζω να μη σε μπερδεψα...Οτι αλλο θες εδω ειμαστε και τα λεμε...

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου RENAH! Όχι δεν με μπέρδεψες.. απλά δεν κατάλαβα αυτό που λες ότι έχουμε μόνο 2 ιδιωτικούς... δεν είχα ιδέα.. και αυτοί που βρίσκω στο internet είναι παιδικοί;;; Μάλλον πρέπει να αρχίσω να τους επισκέπτομαι σιγά-σιγά.. αλήθεια, μπορώ να πάω από τώρα να τους δω ε;;

Πάντως σίγουρα τα κριτήρια του καθενός είναι διαφορετικά... εγώ απλά θέλω να τον προσέχουν και να τον βοηθήσουν να ωριμάσει.. και σίγουρα δεν θέλω αυτό να είναι εις βάρος του, αλλά να γίνεται μέσα από το παιχνίδι! Για να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

KΑλημερα.Ναι ειναι παιδικοι.Δεχονται απο 2,5 ετων και πανω..Δυστυχως μονο αυτοι οι δυο ειναι.Αν ανακαλαψεις παντως κανενα αλλο που μου ξεφυγε,πες μου να ξερω.Να πας γιατι οι θεσεις ηδη κλεινονται.Και αργησες μαλλον.Εγω την εκλεισα Την Παρασκευη την δικη μας και με πιεζε και πολυ γιατι λεει γινεται χαμος.Ενα σωρο ερχονται..Α να κανεις και τα χαρτια σου για το ΕΣΠΑ παραλληλα.

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!

Ναι τους είδα και τους 2... έκανα και τα χαρτιά μου για το ΕΣΠΑ και περιμένω...

Καλοί μου φάνηκαν, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι κάτι που θα το πω με σιγουριά μόνο αν πάρουν τον μικρό... Τον μέσα στην πόλη (αν δεν με πάρουν με το ΕΣΠΑ) δύσκολο τον κόβω αφού δεν υπάρχουν θέσεις... για τον έξω με βλέπω...Θα δούμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...