Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πρόωρο βρεφακι και προσπαθεια για θηλασμό

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Καταρχήν να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ γιατί χάρη σε εσάς κατάφερα να θηλάσω την κορούλα μου 10υπέροχους μήνες!!!! Τώρα θέλω τα φώτα σας....Η κουνιάδα μου γέννησε ένα αγοράκι 8.5μηνών και βάρος 1760gr. Μετά από 22 μέρες το πήρε στο σπίτι της 2200gr.Αντλει με το επαγγελματικό τησ medela το syphony (πιστεύω να το γράφω σωστά). Πήγα σημερα να την δω πως πάνε και σε τι επαφή έρχετε ο μικρός με το στήθος της. Ο μικρός λοιπόν πείνει 70ml από το μπουκάλι μόνο. Τον βάζει στο στήθος όταν είναι ήρεμος και δεν πεινάει πολύ οπότε να μην έχει κλάματα και δεν είναι συνεργασιμος αλλά ο μικρός τίποτα....Του στάζει σταγονίτσες και απλά γλείφει ότι έχει στάξει και μετά κλείνει το στόμα του.Αφού φάει τον ξαναβάζει στο στήθος αλλά ο κύριος το κρατάει στο στόμα του χωρίς να κάνει θηλαστικές κινήσεις και κοιμάται... Μπορείτε να μας δώσετε καμμιά συμβουλή? Θέλει πάρα πολύ να μάθει σιγά σιγα να τρώει απο την ίδια.Απο την άλλη επειδή είναι πολύ μικρούλη δεν μπορώ να της πω να τον πιέσει αρκετά. Ξέρω ότι εφόσον αναγκαστηκά έμαθε με μπουκάλι θα είναι δύσκολο να τον βάλει στο στήθος και θέλει υπομονή και επιμονή...Τι άλλο μπορεί να κάνει? Δώστε μας καμμιά ιδέα...!!!!!!!

qZmyp3.pngZmFZp3.png

Διαφημίσεις

Το calma της medela σαν μπιμπερό είναι το καλύτερο, αν επιδιώκεις το θηλασμό.

Το έχεις δοκιμάσει?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

dimmi η κουνιαδα μου ειναι που εχει γεννησει τωρα και εχει θεμα με τον μικρουλι επειδη εχει μαθει μονο με το μπιμπερο λογο της ΜΕΝ....:-(:-(

Τωρα τον ταιζει με την nuk. Η αληθεια ειναι οτι με την chicco το μπουκαλι το εχει αδειασει σε 5 λεπτα γιαυτο της ειπα να του δινει με την nuk για να δυσκολευεται λιγο και να μην εχει την ροη τοσο ευκολη:oops::oops:Δεν ξερω αν εκανα καλα...:oops::oops: Αυτο το μπιμπερο τι ακριβως ειναι? Το αλλο το οποιο ειναι σαν δοχειο που το κρεμας στο λαιμο της medela παλι και με σωληνακι το τοποθετεις στο στηθος οποτε αμα κανει θηλαστικες κινησεις πινει και απο το στηθος αλλα και απο το σωληνακι θα κανει δουλεια λες?

qZmyp3.pngZmFZp3.png

Διαφημίσεις

Το αλλο το οποιο ειναι σαν δοχειο που το κρεμας στο λαιμο της medela παλι και με σωληνακι το τοποθετεις στο στηθος οποτε αμα κανει θηλαστικες κινησεις πινει και απο το στηθος αλλα και απο το σωληνακι θα κανει δουλεια λες?

Αυτο που περιγράφεις είναι το sns. Χρησιμοποιείται όταν πρέπει να δίνεται συμπλήρωμα (είτε μητρικο είτε ξένο) και τα οφέλη είναι ότι αποφεύγεται η χρήση μπουκαλιου (άρα κι η σύγχυση θηλων) και ότι δεν χάνεται η επαφη με το στήθος. Πιθανόν της ταιριαζει!

Δεν πιπιλαει καν το στήθος;

Ακολουθεί το πρωτοκολλο αντλησεων; Το μωρο πίνει μόνο μητρικο γάλα;

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Το γκατζετάκι που λες λέγεται sns και ίσως να βοηθήσει. Το καλύτερο όμως είναι να τους δει σύμβουλος γαλουχίας και αν είναι παιδίατρος ακόμη καλύτερα. Πού μένει η κοπέλα; Κοιτάξτε στο σύνδεσμό που ακολουθεί.

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/που-θα-βρείτε-ειδικούς/σύμβουλοι-γαλουχίας-ibclc-ανά-περιοχή/

Να σας ζήσει το μικρούλι. Καλό κουράγιο με τις αντλήσεις, εύχομαι να είναι προσωρινή λύση και σύντομα να βρει το μωρό το δρόμο προς το στήθος.

FLcUp3.png0BQfp3.png

dimmi η κουνιαδα μου ειναι που εχει γεννησει τωρα και εχει θεμα με τον μικρουλι επειδη εχει μαθει μονο με το μπιμπερο λογο της ΜΕΝ....:-(:-(

Τωρα τον ταιζει με την nuk. Η αληθεια ειναι οτι με την chicco το μπουκαλι το εχει αδειασει σε 5 λεπτα γιαυτο της ειπα να του δινει με την nuk για να δυσκολευεται λιγο και να μην εχει την ροη τοσο ευκολη:oops::oops:Δεν ξερω αν εκανα καλα...:oops::oops: Αυτο το μπιμπερο τι ακριβως ειναι? Το αλλο το οποιο ειναι σαν δοχειο που το κρεμας στο λαιμο της medela παλι και με σωληνακι το τοποθετεις στο στηθος οποτε αμα κανει θηλαστικες κινησεις πινει και απο το στηθος αλλα και απο το σωληνακι θα κανει δουλεια λες?

το calma δεν έχει καν ροή αν δεν ρουφήξει το παιδί.

Εμείς έχουμε μόνο κάλμα, ακόμα και τώρα με το ξένο γάλα.

Δεν στάζει, ακούς και βλέπεις το μωρό να τρώει, καταλαβαίνεις πότε να σταματήσεις να ρευτεί. Δεν ξέρω αν είναι και με τα απλά μπιμπερό έτσι γιατί ακόμα δεν έχουμε δοκιμάσει άλλο αφού τα έμαθε το παιδί.

Του στάζει σταγονίτσες και απλά γλείφει ότι έχει στάξει και μετά κλείνει το στόμα του.Αφού φάει τον ξαναβάζει στο στήθος αλλά ο κύριος το κρατάει στο στόμα του χωρίς να κάνει θηλαστικές κινήσεις και κοιμάται...

Το sns λογικά προυποθέτει να κάνει θηλαστικές κινήσεις το παιδί (?) , αν δεν κάνει πως θα φάει από αυτό? (είχαμε κι εμείς ίδιο θέμα και δεν το πήραμε, προτιμήσαμε μπιμπερό...)

Οσο για το ότι δεν μπορείς να της πείς να το πιέσει, κι γω έτσι ένιωθα, άβολα, έπρεπε όμως να δοκιμάσουμε, κάθε φορά που τον "πιέζει" να θηλάσει το κάνει για εκείνον, να το σκέφτεται σαν δώρο.

Μπορεί να είναι μικρό αλλά τώρα μαθαίνει και του εντυπώνονται τα πάντα. Αν επιθυμεί να θηλάσει πρέπει να το βάζει στο στήθος οπωσδήποτε.

Και μην το θεωρεί καταπίεση, να δώσει χρόνο στο παιδί, με πολλές προσπάθειες στο στήθος πρίν από κάθε άντληση/τάισμα με μπιμπερό. Αυτή είναι η γνώμη μου. Και να κάνει υπομονή. Μεγάλη!

Μπορείς να της προτείνεις να προσπαθεί να θηλάσουν, μετά να του δίνει αντλημένο γάλα με το μπιμπερό, και μια ώρα μετά την προσπάθεια για θηλασμό να αντλεί (τότε νομίζω είναι μέγιστη η παραγωγή γάλακτος, κάτι παίζει με το ερέθισμα στο στήθος αλλά θα στα πούν οι γνώστριες αυτά.

Κι εμένα η μαία μου μου τα είχε πεί (και σύμβουλος θηλασμού - πιστοποιημένη).

Τελικά εμείς δε θηλάσαμε, αυτό μην της το πείς!

Εσύ θα της ανεβάζεις το ηθικό ότι όλα θα πάνε καλά, έτσι σίγουρα θα προσπαθήσει όσο αντέχει, κι αν πιάσει το παιδί έπιασε.

Παράλληλα θα έχει και τα οφελή από το γάλα της το παιδί.

α και μπορεί να δοκιμάσει ψευδοθηλές, κάνουν το εφεκτ του μπιμπερό στην άκρη, μήπως έτσι ξεξυπνήσει ο μάγκας και ενδιαφερθεί για το στήθος? Εμάς βοήθησαν κάπως, βέβαια δεν είναι και το καλύτερο γιατί μετά συνηθίζει με αυτές! Και το ερέθισμα στο στήθος δεν έχει καμμιά σχέση με τη ψευδοθηλή και χωρίς.

Κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας πραγματικα με βοηθατε πολυ!Λοιπον θα προσπαθησω να απαντησω σε ολες...

Nina-Nana το μωρο πινει μονο μητρικο κανει 9-10 αντλησεις την ημερα και την καθε φορα βγαζει 200ml και απο τα 2 στηθοι. Τωρα μου ειπε πως εχθες την επιασε μια φορα και ηπιε κανονικα γαλατακι τον ακουγε να καταπινει και τα σχετικα μεχρι που κοιμηθηκε στο στηθος.Σημερα το βραδυ παλι μετα απο το μπανιο επιασε παλι θηλασε 15λεπτα και μετα τον επιασε σχιζα:shock::shock: να πω πως οταν τον πιασει η τρελα του δεν πιανει με τιποτα το στηθος το εχουμε δοκιμασει και μαζι αυτο...Αλλα μου φαινεται λογικο...Του εδωσε μπουκαλι μετα 75ml οπως του δινει καθε φορα και ηπιε 30ml και κοιμηθηκε ξερος:lol::lol:Οποτε ειχε πιει αρκετο απο την μαμα του να υποθεσω...Της ειπα παλι οταν ξυπνησει στο 3ωρο(ρολοι ο μικρος) παλι στηθος και μετα μπιμπερο συμπληρωμα και οσο θελει...Ολη την μερα τον βαζει στο στηθος μολις ξυπνησει και μετα αφου πιει απο το μπιμπερο τον ξανα βαζει το θεμα ειναι οτι δεν ανοιγει καλα το στομα του η δεν δινει καθολου σημασια η απλα το κραταει χωρις να κανει κατι...Μπορω να πω οτι χαρηκα που επιασε εστω και 2 φορες πιστευω πως δειχνει καλο σημαδι...

dimmi το βαζει στο στηθος αλλα αμα κλαει πολυ και δεν πιανει με τιποτα το ζωρικο αντρακι μας του δινει μπουκαλι.Θελει παρα πολυ να θηλασει!!!!!!Βλεποντας και εμενα που θηλασαμε 10 μηνες θελει να ζησει και εκεινη αυτην την μαγεια!!!

Αυτο που της λεω εχοντας διαβασει παρα πολυ οσο ημουν εγκυος το forum ειναι οτι θελει πολυ υπομονη και επιμονη...

qZmyp3.pngZmFZp3.png

Διαφημίσεις

ψευδοθηλές της το ειπα και αυτο και μου ειπε να το δοκιμασει αλλα συμφωνο σε αυτο που λες οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα για αρχη μπορει και να την βοηθησει....

Μανουλες βοηθεια τι λετε?

qZmyp3.pngZmFZp3.png

να χαλαρώσεις, αν έχεις εσύ τόσο άγχος σκέψου εκείνη! Να πάρει το χρόνο της με το παιδί!

Δεν ξερω αν θα βοηθησει αυτο που θα πω.. αλλα οταν γεννησα στο Αττικο που ειναι υπερ του μητρικου θηλασμου... και επειδη το μωρο μου γεννηθηκε 4.300 αλλα εγω απο γαλα δεν ειχα και πολυ και εχασε 500 γρ.. μου δωσανε συμπληρωμα σε συριγγα για να μην συνιθισει το μωρο το μπιμπερο!2 φορες του εδωσα ετσι.. σιγα σιγα του το αφηνα στο στομα!Σιγουρα ειναι πιο δυσκολο ετσι.. αλλα η μονη επαφη που θα εχει το μωρο με θηλη θα ειναι με το στηθος της μαμας του!Ασε που ετσι δεν μαζευει και αερα,.. γτ ειναι ευκολο απο τα μπιμπερο να παθει το μωρακι και κολικους!

Σκεψου και αυτο το ενδεχομενο!

FvxMp3.png

Η παραγωγη της είναι πολυ καλη απο ότι καταλαβαίνω. Το να θηλαζει απευθείας απο το στήθος θα την βγάλει απο τον κόπο των αντλησεων! Αλλα πρέπει να βεβαιωθεί ότι το μωρο μπορει να θηλασει αποτελεσματικά ή αν απλα έχει σύγχυση θηλων. Με προβληματιζει ότι λες ότι δεν ανοίγει καλα το στόμα του.

Του δίνει πιπιλα του μωρου;

Σε ποια πόλη μένουν;

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Δεν ξερω αν θα βοηθησει αυτο που θα πω.. αλλα οταν γεννησα στο Αττικο που ειναι υπερ του μητρικου θηλασμου... και επειδη το μωρο μου γεννηθηκε 4.300 αλλα εγω απο γαλα δεν ειχα και πολυ και εχασε 500 γρ.. μου δωσανε συμπληρωμα σε συριγγα για να μην συνιθισει το μωρο το μπιμπερο!2 φορες του εδωσα ετσι.. σιγα σιγα του το αφηνα στο στομα!Σιγουρα ειναι πιο δυσκολο ετσι.. αλλα η μονη επαφη που θα εχει το μωρο με θηλη θα ειναι με το στηθος της μαμας του!Ασε που ετσι δεν μαζευει και αερα,.. γτ ειναι ευκολο απο τα μπιμπερο να παθει το μωρακι και κολικους!

Σκεψου και αυτο το ενδεχομενο!

έλεος κι εμένα μου φώναζαν πως θα πνιγεί το παιδί με το πρωτόγαλα σε σύρριγα...τεσπα. Η σύριγγα είναι μια τέλεια λύση, δεν ξέρω όμως για μετά, δηλαδή όταν είναι ημερών που πίνει λίγο Οκ. Μετά?

Ενδιαφέρον αυτό για το Αττικό, θα το έχω κατά νου!

Διαφημίσεις

Και εγω πιστευω να μαθει σιγα σιγα..!!! Δεν του δινει πιπιλα καθολου. Μενει στα Πατησια.Απλα αμα εχει νευρο και πειναει πολυ δεν χανει τον καιρο του καθολου και δεν ειναι συνεργασιμος..

qZmyp3.pngZmFZp3.png

Θα την ενδιαφερε να την δει σύμβουλος θηλασμου;

1Xckp3.png

Franz Kafka

Χρυσα τι νεα απο το μωράκι ?

Λοιπον εμεις γεννηθηκαμε 2000κ προωρα κ ηρθαμε σπίτι 2500κ. Εκανα το ιδιο ακριβως που κανει η κουνιαδα σου .. θηλαστρο αντλήσεις και πριν δωσω μπουκαλι την εβαζα στο στηθος.(πολυ κουραστικο )!!! Με καισαρική γεννηθηκε το μωρό ?

Συνηθως αυτα τα μωρακια δεν ανοιγουν καλά το στοματακι τους όπως κ η δικιά μου. Εγω αν κ προσπαθησα κ με καλμα θηλες και με διαφορες αλλες θηλες δεν μπορεσα να την καταφερω μονη μου

Μιλησα με σύμβουλο θηλασμου και κατορθωσαμε το ακατορθωτο ( ετσι πιστευα τότε ) ! Την εβαζα στηθος και υστερα της εδινα αντλημενο . Οταν μου επινε απο το μπουκαλι μονο 30μλ της το εκοψα τελειως και την εβαζα συνεχεια στο στηθος με το που ξύπναγε ή γκρινιαζε δηλ ξεχασα πια τα 3ωρα.

Ψευδοθηλες δεν νομιζω να βοηθησουν .

Προτεινω σύμβουλου θηλασμου αυτες ξερουν τι να κανουν.

2411konmar To μωρακι γεννηθηκε με καισαρικη.Και ειναι τα πραγματα ετσι ακριβως οπως τα λες...

Μιλησα παλι σημερα μαζι της να δω πως πηγαν και μοθ λεει οτι μπαινει στο στηθος αλλα πολυ γρηγορα βαριεται και νευριαζει...Στα νευρα του πανω δεν δεχεται ουτε την αλλαγει στηθους θελει μπουκαλι...

Nina-Nana Επειδη πραγματικα θελει παρα πολυ να θηλασει αλλα και το εχει αναγκη καλοη θα ηταν και η λυση για συμβουλο θηλασμου...Εχεις κατι στο νου σου καποια που να ξερεις?

qZmyp3.pngZmFZp3.png

έλεος κι εμένα μου φώναζαν πως θα πνιγεί το παιδί με το πρωτόγαλα σε σύρριγα...τεσπα. Η σύριγγα είναι μια τέλεια λύση, δεν ξέρω όμως για μετά, δηλαδή όταν είναι ημερών που πίνει λίγο Οκ. Μετά?

Ενδιαφέρον αυτό για το Αττικό, θα το έχω κατά νου!

Nαι στο Αττικο.. θα ελεγα κιολας οτι αποαγορευεται το ξενο γαλα!Οι μαιες εκει ειναι παρα πολυ προθυμες να σε μαθουν να θηλαζεις.. και ερχονται οποτε τις καλεις.Φευγοντας απο εκει μου δωσαν και ενα σωρο φυλλαδια και σημειωσεις για τον θηλασμο!Εμας μας δωσανε ξενο γαλα.. κατοπιν αποφασης συμβουλιου των παιδιατρων (χαχαχα ελεος) γτ εχασε αμεσως πολυ βαρος.. ενω συνηθως τα μωρα χανουν το πολυ 300 γρ και οχι 500 οπως εμεις!Και παλι μου δωσανε μονο 2 φορες(σε βαζουν να υπογραψεις κιολας οτι περνεις ξενο).. γτ αρχισε να παιρνει μερικα γρ το μωρο.Τεσπα μην νομιζεις.. γυρισαμε 3.850 απο 4.300!

Υ.Γ.Τι να σου πω.. εχω ακουσει οτι το πρωτογαλα ειναι ουτως η αλλως λιγο αναλογικα ακομα και σε γυναικες που εχουν πολυ γαλα!

FvxMp3.png

2411konmar To μωρακι γεννηθηκε με καισαρικη.Και ειναι τα πραγματα ετσι ακριβως οπως τα λες...

Μιλησα παλι σημερα μαζι της να δω πως πηγαν και μοθ λεει οτι μπαινει στο στηθος αλλα πολυ γρηγορα βαριεται και νευριαζει...Στα νευρα του πανω δεν δεχεται ουτε την αλλαγει στηθους θελει μπουκαλι...

Nina-Nana Επειδη πραγματικα θελει παρα πολυ να θηλασει αλλα και το εχει αναγκη καλοη θα ηταν και η λυση για συμβουλο θηλασμου...Εχεις κατι στο νου σου καποια που να ξερεις?

Θα σου στείλω πμ.

1Xckp3.png

Franz Kafka