Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπερα σας, εχω μια ερωτησουλα σχετικα με τα τροφοκαρντ. Ξερει καμια μηπως μπορουν ν καθυστερησουν την ΠΗΤ? Θυμαμαι στην προηγουμενη εγκυμοσυνη κινδυνεψα να γεννησω προωρα και, εκτος απ τα ουτοπαρ, τα ειχα αυξησει. Επιπλεον δεν μας λενε να τα αυξησουμε οταν ξεκινανε νωρις οι προπαρασκευαστικες συσπασεις???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με βαζεις σε σκεψεις γιατι παιρνω 2 την ημερα.Μονη μου ξεκινησα το δευτερο επειδη δεν αντεχα τις κραμπες και την πιεση του μωρου ψηλα στην κοιλια.Οταν παω στο γιατρο θα τον ρωτησω.Δεν θελω να αργησω.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομιζω να καθυστερει την πητ αλλα εμενα μολις μπηκα στο μηνα μου μου τα εκοψε.Τα yutopar ειναι τοκολυτικα και καθυστερουν τον τοκετο και αυτα μου τα εκοψε επισης.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το τροφοκαρντ με το που μπηκα στον μηνα μου μου το σταματησε...μου εμφανίστηκαν βέβαια κράμπες και κάποια πίεση στα νεύρα του ποδιού αλλά τι να κάνουμε...

[

Link to comment
Share on other sites

και μαγνησιο και yutopar πρεπει να κοπουν κανονικα μολις μπεις στο μηνα σου διοτι αυτα ειναι που βοηθουσαν τοσο καιρο να μην εχεις συσπασεις.. τωρα ομως τις θελουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια τι κανετε?18 /5 μπηκα στον ογδοο απο τον 4 μηνα παιρνω κ γιουτοπαρ κ τρφοκαντ μαγνησιο 3 φορες την ημερα κ δεν με βοηθαει ειδικα το βραδυ συνεχεια παθαινω κραμπες....εσας σας βοηθαει το μαγνησιο???????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το trofocard είναι και για τις κράμπες και για τις συσπάσεις και για τα πονάκια που έχουμε στη μήτρα καθώς αυτή μεγαλώνει. σε λίγες μέρες θα το κάψει και σ' εμένα και δεν θέλω για να είμαι ειλικρινής, νιώθω μια σχετική ασφάλεια επειδή το παίρνω (6 την ημέρα).

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Piga simera stin giatro mou kai mou eipe oti nai men ta trofokard einai gia tis suspaseis alla den ta koboume kai prin ton mina mas gia na apofugoume prooro toketo. Ego pantos tha ta meioso apo 2 se 1 tin imera, me ligo fobo gia tis krampes... (sorry gia to greeklish to atimo kollise k den allazei me tipota:x)

Link to comment
Share on other sites

Piga simera stin giatro mou kai mou eipe oti nai men ta trofokard einai gia tis suspaseis alla den ta koboume kai prin ton mina mas gia na apofugoume prooro toketo. Ego pantos tha ta meioso apo 2 se 1 tin imera, me ligo fobo gia tis krampes... (sorry gia to greeklish to atimo kollise k den allazei me tipota:x)

 

 

γιατι θες να το μειωσεις? κακο στο εμβρυο δεν κανει. Ολες σχεδον που ξερω πινουν μαγνησιο οπως το ασβεστιο ή το σιδηρο. Κι αν εχεις κραμπες ή συσπασεις θα ειναι καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σήμερα πήγα στη γιατρό για καρδιοτοκογράφημα 35 εβδ και 5 ημερών με ΠΗΤ 23/06 και μου είπε να κόψω τα trofocard κι εγώ σκέφτηκα από μέσα μου πριτς που θα τα κόψω, θα τα πάρω μέχρι το Σάββατο και μετά ίσως τα κόψω. δεν μου φτάνει που μου βγάζουν το μωρό μου 9 ολόκληρες μέρες μεγαλύτερο απ' ότι είναι με τελευταία περίοδο στις 16/09/11 αντί για τις 25/09/11 και μ' έχουν αγχώσει με το βάρος του, τώρα μου λένε να μου το πάρουν με πρόκληση μια βδομάδα πριν την ΠΗΤ γιατί δεν είναι τόσο ζωηρό όσο παλιά άσχετα αν το καρδιοτοκογράφημα είναι μια χαρά.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα στο γιατρο και τον ρωτησα για το μαγνησιο.Παιρνω 2 την ημερα.Μου ειπε οτι το μαγνησιο βοηθαει στο να μην εχεις συσπασεις οταν παιρνεις 5-6 την ημερα και οχι 2 την ημερα.Και επειδη εχω παιρνω 2 αποφασισα να παιρνω πλεον 1 την ημερα και συμφωνησε.Δεν εχω συσπασεις γενικα εκτος αν ειναι συσπαση ενας δυνατος πονος που νιωθω χαμηλα 1 φορα μερα παρα μερα.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

τελικά επειδή είμαι ολίγον κότα τα κόβω, το πρωί δεν τα πήρα. επίσης για κάποιο λόγο σήμερα κρυώνω! :S φοράω μακρυμάνικο φανελάκι, κοντομάνικο μπλουζάκι παντελόνι φόρμας κάλτσες και πάλι δεν είμαι άνετα, νοιώθω πως πρέπει να ξαπλώσω.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

ioanna81 θελω να το μειωσω μπας και γεννησω καμια εβδομαδα νωριτερα και προλαβω την ορκομωσια του αντρα μου.. Ενταξει τις κραμπες εχω ψιλομαθει να τις διαχειριζομαι κ απο συσπασεις δεν νοιωθω και πολλα πολλα. Τα ειχα ηδη μειωσει πριν παω στην γιατρο μου, ειμαι λιγο ξεροκεφαλη, και δεν παρατηρησα καμια σπουδαια διαφορα. Οποτε μενω με ενα και ελπιζω να ερθουν ολα την σωστη στιγμη...:wink:

Link to comment
Share on other sites

ioanna81 θελω να το μειωσω μπας και γεννησω καμια εβδομαδα νωριτερα και προλαβω την ορκομωσια του αντρα μου.. Ενταξει τις κραμπες εχω ψιλομαθει να τις διαχειριζομαι κ απο συσπασεις δεν νοιωθω και πολλα πολλα. Τα ειχα ηδη μειωσει πριν παω στην γιατρο μου, ειμαι λιγο ξεροκεφαλη, και δεν παρατηρησα καμια σπουδαια διαφορα. Οποτε μενω με ενα και ελπιζω να ερθουν ολα την σωστη στιγμη...:wink:

 

 

εσυ ξερεις καλυτερα τι αντεχεις και τον οργανισμο σου οποτε κρινεις τι πρεπει να κανεις. Με το καλο να ερθει το μωρακι σου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικα την πατησα. Μαλλον φταιει που επαιξα και λιγο με τα χαπακια... Μπηκα στο νοσοκομειο με συσπασεις, τελικα δεν γεννησα, αλλα μας ηρθαν ολα απροειδοποιητα και θα κατεληγα να γενναω σε λαθος νοσοκομειο. Αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι τα τοφοκαρντ ειναι απαραιτητα για να μην γεννησεις πιο νωρις. Τωρα αν επηρεαζουν την ΠΗΤ δεν ξερω, η γιατρος μου ειπε οχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μόλις μπήκα στην 20η εβδομάδα και ο γιατρός μου έδωσε trofocard γιατί ένοιωθα κάτι σαν συσπασούλες,όπως καμιά φορά που τεντωνόμαστε και μετά νοιώθουμε τον μυ να συσπάται!Εν τω μεταξύ εγώ -η χαζή- νόμιζα ήταν το μωράκι μας!Το θέμα είναι οτι έχω φοβηθεί πάρα πολύ...είναι φυσιολογικό όλο αυτό;Ακόμη παίρνω και utrogestan!Αυτή τη βδομάδα γενικά νοιώθω ιδιαίτερα ευσυγκίνητη και ευάλωτη,κλαίω συχνά και φοβάμαι μη συμβεί κάτι στο μωράκι μας κι έπειτα έρχονται οι τύψεις....Εχει σε άλλη κοπέλα αυτό και να συνεχίστηκε ωστόσο κανονικά η κύηση;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκα στην 20η εβδομάδα και ο γιατρός μου έδωσε trofocard γιατί ένοιωθα κάτι σαν συσπασούλες,όπως καμιά φορά που τεντωνόμαστε και μετά νοιώθουμε τον μυ να συσπάται!Εν τω μεταξύ εγώ -η χαζή- νόμιζα ήταν το μωράκι μας!Το θέμα είναι οτι έχω φοβηθεί πάρα πολύ...είναι φυσιολογικό όλο αυτό;Ακόμη παίρνω και utrogestan!Αυτή τη βδομάδα γενικά νοιώθω ιδιαίτερα ευσυγκίνητη και ευάλωτη,κλαίω συχνά και φοβάμαι μη συμβεί κάτι στο μωράκι μας κι έπειτα έρχονται οι τύψεις....Εχει σε άλλη κοπέλα αυτό και να συνεχίστηκε ωστόσο κανονικά η κύηση;

trofocard παιρνω κι εγω γιατι εχω κατι πονακια.ειναι λογικο και οχι ανησυχητικο.utrogestan γιατι σου δινει ακομα?

w7ENp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...