Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φωτογραφιζουν τα νεκρα αγγελουδια τους


pitsikoki

Recommended Posts

http://www.youtube.com/watch?v=izhwqNflD1k

 

Τυχαια επεσα πανω σε αυτα τα βιντεο και προειδοποιω ειναι πολυ στεναχωρα.

Η ερωτηση μου ειναι αν ξερετε αν αυτο συνηθιζεται σε Αμερικη ή σε αλλες χωρες.Βγαζουν φωτογραφιες τα πεθαμενα μωρακια τους κανονικα σαν να ηταν ζωντανα. Και βγαινουν φωτογραφιες ολη η οικογενεια μαζι παππουδες γιαγιαδες...Υπαρχει καποιο ψυχολογικο υποβαθρο που το κανουν αυτο; Βοηθαει τους γονεις να αντιμετωπισουν την απωλεια του μωρου 'καλυτερα';

 

Και υπαρχει και φωτογραφος επισημος του νοσοκομειου που βγαζει φωτογραφιες και στο διαφημιστικο του εγραφε οτι μπορουν οι γονεις να προσθεσουν και αντικειμενα στα μωρακια πχ αρκουδακια ή να τα φωτομονταρει.

 

Μου εκανε εντυπωση και αναρωτιεμαι αν γνωριζατε κατι τετοιο...

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στεναχωρεθηκα πολυ που το ειδα , ομως δεν βρηκα κατι κακο στο ολο θεμα . Ισως τους βοηθαει , ισως απλα το θελουνε να το εχουνε να το βλεπουνε καποιες φορες και να σκεφτονται οτι οντως υπηρξε εστω και πολυ λιγο . Ο θανατος δεν ειναι κατι που πρεπει να αντιμετωπιζεται εως ταμπου .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το να έχεις μια φωτογραφία του νεκρού παιδιού σου δεν το βρίσκω κακό, εξάλλου όλοι φωτογραφιζόμαστε και οι φωτό θα μείνουν ενω εμεις θα έχουμε φύγει..Αλλά το φωτομονταζ με αρκουδάκια και η οικογενειακή φωτό με το νεκρό μωράκι, οχι, δεν νομίζω οτι βοηθάει κάπου..

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν το αντεχετε να μην το κοιτατε. Δεν σας καλεσαν στο σπιτι τους και σας εχωσαν τις φωτο στην μουρη. Ειναι μελος της οικογενειας τους και με αυτο τον τροπο τιμουν τον χαμο του. Εσας ουδεις λογος σας πεφτει (για μενα), ΟΥΤΕ καν να το σχολιαζετε.........:@

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμα δεν το αντεχετε να μην το κοιτατε. Δεν σας καλεσαν στο σπιτι τους και σας εχωσαν τις φωτο στην μουρη. Ειναι μελος της οικογενειας τους και με αυτο τον τροπο τιμουν τον χαμο του. Εσας ουδεις λογος σας πεφτει (για μενα), ΟΥΤΕ καν να το σχολιαζετε.........:@

 

 

 

like....

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν το αντεχετε να μην το κοιτατε. Δεν σας καλεσαν στο σπιτι τους και σας εχωσαν τις φωτο στην μουρη. Ειναι μελος της οικογενειας τους και με αυτο τον τροπο τιμουν τον χαμο του. Εσας ουδεις λογος σας πεφτει (για μενα), ΟΥΤΕ καν να το σχολιαζετε.........:@

 

Μια κόπελα από το φορουμ ρώτησε την γνώμη των υπολοίπων...Καλό θα είναι να πεις απλά την γνώμη σου, και να μην σχολιάζεις αρνητικά τις υπόλοιπες..Εκτός αν καταργήθηκε η ελευθερία του λόγου..Καλώ τους διαχειριστές να μας ενημερώσουν αν πλέον υπάρχει λογοκρισία στο φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

Αν ανατρέξετε στην τέχνη της ιστορία της φωτογραφίας θα διαπιστώσετε ότι η φωτογράφοι ξεκίνησαν να απαθανατίζουν αρχικά τους νεκρούς έτσι ώστε να μπορούν να τους θυμούνται αυτοί που έμεναν στη ζωή. Μετά εξελίχθηκε από ατομικές, σε οικογενειακές κτλ.Και γω οταν το εμαθα είχα ξενερώση πολύ μονο με την ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χαίρομαι που αντιμετωπίζουν το θέμα του θανάτου έτσι. Ακόμα και ένα μωρό που πέθανε πριν να ολοκληρωθεί στην μήτρα αντιμετωπίζεται σαν άνθρωπος και κηδεύετε κανονικά.Στην Ελλαδίτσα μας είτε τα " εξαφανίζουν" είτε τα κηδεύουν οι γονείς, συνήθως ο πατέρας, με συνοπτικές διαδικασίες. Με τις φωτογραφίες και την κηδεία αφήνουν το σημάδι τους στον κόσμο νομίζω.. τα επόμενα τυχόν αδερφάκια τους θα γνωρίσουν ότι κάποτε υπήρχε και ένα ακόμα παιδί στην οικογένεια που έζησε για λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδίτσα μας είτε τα " εξαφανίζουν" είτε τα κηδεύουν οι γονείς, συνήθως ο πατέρας, με συνοπτικές διαδικασίες. Με τις φωτογραφίες και την κηδεία αφήνουν το σημάδι τους στον κόσμο νομίζω.. τα επόμενα τυχόν αδερφάκια τους θα γνωρίσουν ότι κάποτε υπήρχε και ένα ακόμα παιδί στην οικογένεια που έζησε για λίγο.

 

Επειδή το αντιμετώπισα, δεν τα εξαφανίζουν, σου δίνουν μια υπεύθυνη δήλωση και δηλώνεις αν θες να το κηδέψεις ή να το δωρίσεις για πειράματα..Αν το κηδέψεις το παραλαμβάνει το γραφείο κηδειών και ακολουθείται η γνωστή επίπονη διαδικασία..Αν το δωρίσεις, σώζονται άλλα μωράκια(υποθέτω)..Πάντως αν στο εξαφανίσουν, πρέπει να το καταγγείλεις..Όσο για την φωτογράφηση, ο καθένας πράττει οτι τον κάνει να αισθανεται γαλήνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το έχω διαβάσει σε ενα βιβλιο ( μου φαίνεται Γαλλίδα ηταν η μαμά ) και ναι ηταν παρα πολυ σημαντικό για εκεινη. Ουσιαστικα αυτες οι φωτογραφίες ειναι οτι έχει κ δεν έχει απο το αγγελουδι της που έφυγε.. Οι μνήμες πολλες φορες ξεθωριαζουν ενω η φωτογραφία με κάποιο τροπο κρατάει το άτομο που έφυγε κοντα σου ( αναλλοίωτο ). Γί αυτη την γυναίκα θυμαμαι που έγραφε οτι ο φωτογράφος της πρόσφερε παρα πολλα με την καταπληκτική δουλεια του. Στο βιβλιο βέβαια ακολουθήθηκε κ διαδικασία κηδείας ( κ μου φαίνεται οτι δεν το κηδεψαν κι αμέσως αλλα το ειχαν για καποιες μερες μεχρι η μάνα να πάρει την απόφαση να το αποχωριστει. Πήγαινε καθημερινα κ το έβλεπε...

 

Μόνο κουράγιο μπορούμε να πουμε σε αυτούς τους ανθρώπους....

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι μας φαίνεται κάπως όλο αυτό αλλά πρέπει να καταλάβουμε ότι κάθε χώρα έχει την κουλτούρα της... Και στην Ρωσία έχω ακούσει ότι τραβάνε φωτογραφία τους νεκρους στο φέρετρο κλπ... Είναι απόλυτα φυσιολογικό γι΄αυτούς, εγώ έπαθα σοκ οταν μου έδειξε κάποια κοπέλα τις φωτογραφιες από την κηδεία του άντρα της που έφυγε... Τώρα γι΄αυτό που βλέπουμε εδώ, μιλάμε για Αμερική οπότε το θεατράλε είναι στο αίμα τους!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

εγω που μενω στη Γερμανια παντως το κανουν αυτο.

ειχα γνωρισει παλια μια κοπελα με 2 παιδακια αλλα πριν απο αυτα ειχε γεννησει ενα αλλο το οποιο πεθανε 4 ωρες μετα τη γεννα και το ειχε φωτογραφιες και εμοιαζε λες και κοιμοταν σαν αγγελος.μου ειχε πει πως δεν θα το αντεχε να μην το εχει ουτε μια φωτογραφια.γιαυτην ηταν το παιδι της...

τι να πω βρε κοριτσια το θεμα δεν ειναι οι φωτογραφιες.το θεμα ειναι οι αθωες ψυχουλες που φευγουν...

 

ΥΓ.φωτoγραφους εχουν τα νοσοκομεια γενικα για τα μωρακια που γενιουνται.και εγω οταν εκανα τα παιδακια μου μου εδωσαν cd με τις φωτογραφιες που εβγαλαν αμεσως μετα τη γεννα αλλα και της επομενης μερας πως τα καναμε μπανιο κλπ σε ρωτανε πρωτα αν θελεις φυσικα.

wvxup2.png hXxFp2.png

 

ο μπομπιρακος μου! 17/5/2010 !!

Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ στην Αγγλία που μένω το κάνουν. Μάλιστα μερικοί παίρνουν και τα δαχτυλικά αποτύπώματα του μωρού. Οτιδήποτε δικό του να τους το θυμίζει. Αυτό το κάνουν και με μωράκια που πεθαίνουν σε αποβολή.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν το αντεχετε να μην το κοιτατε. Δεν σας καλεσαν στο σπιτι τους και σας εχωσαν τις φωτο στην μουρη. Ειναι μελος της οικογενειας τους και με αυτο τον τροπο τιμουν τον χαμο του. Εσας ουδεις λογος σας πεφτει (για μενα), ΟΥΤΕ καν να το σχολιαζετε.........:@

 

Ωχ, μωρε Ellephriem...δεν το σχολιασαμε αρνητικα. Εντυπωση μας εκανε και οχι απαραιτητα ασχημη.Απλα συγκρινουμε τον τροπο αντιμετωπισης με τον δικο μας εδω στην Ελλαδα. Και οχι στο σπιτι τους δεν μας προσκαλεσαν αλλα τις ανεβασαν στο διαδικτυο και κατα καποιο τροπο μας προσκαλουν να συμμετεχουμε. Βλεπουμε πως αντιμετωπιζουν μερικοι αλλοι λαοι τον θανατο και οχι οπως εμεις που τον θεωρουμε ταμπου οπως ειπε και μια αλλη κοπελα παραπανω.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως οταν ειχα παθει το ιδιο ..ηθελα σαν τρελλη να ερθει το νεκρο μωρακι στο σπιτι...το ηθελα παρα πολυ να μπει πρωτη και τελευταια φορα στο σπιτακι της...εστω κι ετσι

Τελικα δεν το εκανα..κώλωσα..το βρηκα υπερβολικο να βαλω τους γυρω μου σε τετοια διαδικασια..και το πηγαμε κατευθειαν νεκροταφειο

Εχω 2 φωτογραφιες της ..χαιρομαι τοσο πολυ που τις εχω

Ναι..θα ηθελα να τη βγαλω φωτο με τα παιχνιδακια που ειχα παρει για αυτην

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως οταν ειχα παθει το ιδιο ..ηθελα σαν τρελλη να ερθει το νεκρο μωρακι στο σπιτι...το ηθελα παρα πολυ να μπει πρωτη και τελευταια φορα στο σπιτακι της...εστω κι ετσι

Τελικα δεν το εκανα..κώλωσα..το βρηκα υπερβολικο να βαλω τους γυρω μου σε τετοια διαδικασια..και το πηγαμε κατευθειαν νεκροταφειο

Εχω 2 φωτογραφιες της ..χαιρομαι τοσο πολυ που τις εχω

Ναι..θα ηθελα να τη βγαλω φωτο με τα παιχνιδακια που ειχα παρει για αυτην

 

Aχ, βρε κοριτσακι μου ποσο λυπαμαι. Να εισαι γερη και να το θυμασαι το αγγελουδακι σου.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση, οπότε δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσα. είχα όμως 2 παλλίνδρομες και πάντα θα αναρωτιέμαι πώς θα ήταν αυτά τα 2 μωράκια που έχασα... πάντα κλαίω σε αυτή τη σκέψη, όσα χρόνια κι αν περάσουν, ακόμη κι αν είχα ήδη ένα παιδί όταν τις έπαθα κι έκανα μετά κι άλλο ένα. πώς θα ήταν τα προσωπάκια τους?

Link to comment
Share on other sites

Οταν μου συνέβει ήμουν σίγουρη πως αν το δω θα χάσω το μυαλό μου (35 εβδομαδων)Και ο άντρας μου που την είδε,κοιμάται και ξυπνά με την εικόνα καρφωμένη στα μάτια του...για μένα θα ήταν αδιανόητο να φωτογραφηθώ μαζί της ετσι...

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Eύχομαι να μην υπάρξει γυναίκα στο κόσμο που θα περάσει κάτι τέτοιο!!!!!!!

Αλλά δυστυχώς τη συγκεκριμένη στιγμή που σου συμβαίνει, το μυαλό παίζει πολύ άσχημα παιχνίδια! Έχουν περάσει 5 χρόνια και ακόμα είμαι διχασμένη εάν έκανα το σωστό που δε θέλησα καν να το δω!

Link to comment
Share on other sites

alexele μην στεναχωριέσαι και μην προβληματίζεσαι πια..Εκανες οτι σου είπε εκείνη την στιγμή το ένστικτό σου..Θεωρώ οτι ολόκληρο το είναι σου προσπάθησε να ανπτύξει μηχανισμούς ωστε να μπορέσεις να το ξεπεράσεις και σε εσπρωξε να πάρεις αυτή την απόφαση..Μην τυραννάς τον εαυτό σου για το αν έκανες ή δεν έκανες σωστά, δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε αυτές τις περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

Έκανες αυτό που μπορούσες να κάνεις εκείνη τη στιγμή. Αυτό είναι πάντα το σωστό.

Το ίδιο ισχύει και για τους γονείς που αναφέρεται η πρώτη δημοσίευση.

 

Ο θάνατος είναι πολύ προσωπική υπόθεση κι ο καθένας μας τον βιώνει με το δικό του τρόπο. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...