Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απογευματινο 7 και κατι μηνων


Recommended Posts

ειμαστε 7 να πάρω φαγόπυρο λες; ξερεις κ τι αλλο κάνει μεχρι τον 8?μην κανουμε του κεφαλιου μας φοβαμαι...απ'την αλλη δεν δινω κρεμες εμποριου...θηλάζω

 

Το κεχρι κάνει σίγουρα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...

Εγώ έδωσα κεχρί για αρχή και μια εβδομάδα πριν κλείσει τον 8ο έβαλα και βρώμη και κινόα και φαγόπυρο.Και εγώ θηλάζω οπότε συμβαδίζουμε ας πούμε...

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ο παιδογαστρεντερολογος που πηγα το μικρο - εχει αλλεργια στα αγελαδινα- μου ειπε οτι ακομα και τα παιδια που δεν εχουν αλλεργια δεν χρειαζονται το γιαουρτι απο τοσο νωρις δεν ειναι ετοιμο το πεπτικο τους συστημα και καλυτερα ειναι να το δινουμε μετα τους 10 μηνες.

εγω στο μπεμπη δινω το πρωι φρουτα το μεσημερι φαγητο και το απογευμα λαχανικα χωρις κρεας ή μια υποαλλεργικη κρεμα δημητριακων που περνω απ το φαρμακειο και του αρεσει παρα πολυ. τραχανα (απο κατσικισιο γαλα) του δινω που και που αλλα μονο αλεσμενο και μια κουταλια κρεμα μεσα ολοκληρο δεν μπορει να το καταπιει. ζυμαρικα αλεσμενα δεν τα θελει καθολου.

ποια υποαλλεργικη κρεμα κοριτσακι;;;εχουμε αλλεργια στο αγελαδινο και κανουμε κ με το ρυζαλευρο δυσκοιλιοτητα...ξερεις κανεις καποια;;;

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

ποια υποαλλεργικη κρεμα κοριτσακι;;;εχουμε αλλεργια στο αγελαδινο και κανουμε κ με το ρυζαλευρο δυσκοιλιοτητα...ξερεις κανεις καποια;;;

 

δεν ξερω καποια κρεμα αλλα αφου το ρυζαλευρο του κανει δυσκοιλιοτητα γιατι δεν κανεις βρωμη με το συνηθισμενο του γαλα; Βοηθαει πολυ και στο εντερο.

 

Επισης θα προτεινα την καθυστερηση της εισαγωγης σιταριου, μεχρι τον 10 ή και 12ο μηνα αν ειναι δυνατον. Η κορη μου διεγνωσθη στα 5 με αλλεργια στο σιταρι (οχι στη γλουτενη) και απο τοτε εχω διαβασει παααααααρααααα πολυ επι του θεματος, εχω μιλησει με διαφορους ειδικους και με αλλεργικους. Για αν μην τα πολυλογω, το σιταρι στη μορφη που το βρισκουμε συνηθως, δηλαδη κατεργασμενο, δυσκολευει την πεψη των μωρων και την απορροφηση θρεπτικων συστατικων απο το εντερο. Οσο πιο "ωριμο" ειναι το εντερο τοσο πιο ευκολα θα το δεχτει και θα το χρησιμοποιησει παιρνοντας απο αυτο ο,τι χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξερω καποια κρεμα αλλα αφου το ρυζαλευρο του κανει δυσκοιλιοτητα γιατι δεν κανεις βρωμη με το συνηθισμενο του γαλα; Βοηθαει πολυ και στο εντερο.

 

Επισης θα προτεινα την καθυστερηση της εισαγωγης σιταριου, μεχρι τον 10 ή και 12ο μηνα αν ειναι δυνατον. Η κορη μου διεγνωσθη στα 5 με αλλεργια στο σιταρι (οχι στη γλουτενη) και απο τοτε εχω διαβασει παααααααρααααα πολυ επι του θεματος, εχω μιλησει με διαφορους ειδικους και με αλλεργικους. Για αν μην τα πολυλογω, το σιταρι στη μορφη που το βρισκουμε συνηθως, δηλαδη κατεργασμενο, δυσκολευει την πεψη των μωρων και την απορροφηση θρεπτικων συστατικων απο το εντερο. Οσο πιο "ωριμο" ειναι το εντερο τοσο πιο ευκολα θα το δεχτει και θα το χρησιμοποιησει παιρνοντας απο αυτο ο,τι χρειαζεται.

θηλάζει.μπορω να του βαζω αφου αντλω.βρωμη το κουακερ απο το σουπερ εννοειτε η σε σκονη;;;απο που το αγοραζετε;

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

θηλάζει.μπορω να του βαζω αφου αντλω.βρωμη το κουακερ απο το σουπερ εννοειτε η σε σκονη;;;απο που το αγοραζετε;

 

το κουακερ, αν το βρασεις με το γαλα (εχω ακουσει και με νερο αλλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε) γινεται απαλη κρεμουλα. Αν σε βολευει μπορεις να το βαλεις στο μπλεντερ να το κανεις σκονη πριν το βρασεις, αλλα ετσι θα κοψεις τις περισσοτερες ινες

Link to comment
Share on other sites

το κουακερ, αν το βρασεις με το γαλα (εχω ακουσει και με νερο αλλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε) γινεται απαλη κρεμουλα. Αν σε βολευει μπορεις να το βαλεις στο μπλεντερ να το κανεις σκονη πριν το βρασεις, αλλα ετσι θα κοψεις τις περισσοτερες ινες

το κουακερ με τον τυπο στο σακουλακι ετσι;μη τον ξετιναξω; ωραια αν ειναι θα τον βαλω στο μπλεντερ και θα του το δινω με ζεστο γαλατακι μου.δεν πιστευω να χρειαζεται ντε κ καλα βρασιμο το κουακερ...αλλωστε το μητρικο δεν κανει να βρασει...:confused:

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

το κουακερ με τον τυπο στο σακουλακι ετσι;μη τον ξετιναξω; ωραια αν ειναι θα τον βαλω στο μπλεντερ και θα του το δινω με ζεστο γαλατακι μου.δεν πιστευω να χρειαζεται ντε κ καλα βρασιμο το κουακερ...αλλωστε το μητρικο δεν κανει να βρασει...:confused:

 

δε χρειαζεται να φτασει σε θερμοκρασια βρασμου, αλλα ναι, να ζεσταθει (γιατι δεν κανει να βρασει το μητρικο; Περα απο το οτι σκοτωνει πολλα θρεπτικα, το οποιο ισχυει και για τη φορμουλα αν βρασει, παθαινει κατι αλλο; Εγω κανω διαφορα πειραματα με το δικο μου, καποια στιγμη ειχα αποπειραθει να φτιαξω και τυρι :lol::lol::lol: αλλα λογω χαμηλης περιεκτικοτητας σε πρωτεινη απετυχα).

 

Αυτο ειναι το κουακερ, με τον τυπο στο σακουλακι :lol:, εγω θα προτεινα να δοκιμασεις και να το κανεις σκονη και οπως ειναι, θα δεις, οταν τα "σπορακια" της βρωμης μουλιασουν γινονται κρεμα, δε χρειαζεται να φοβασαι για την υφη αν αυτο σκεφτεσαι. Καν'τα και τα δυο και οπως βολευτειτε. Η βρωμη κανει μονο καλο.

 

Αχ μου λειπει αυτη η περιοδος 'πειραματισμου' με τροφες :cool:

Link to comment
Share on other sites

δε χρειαζεται να φτασει σε θερμοκρασια βρασμου, αλλα ναι, να ζεσταθει (γιατι δεν κανει να βρασει το μητρικο; Περα απο το οτι σκοτωνει πολλα θρεπτικα, το οποιο ισχυει και για τη φορμουλα αν βρασει, παθαινει κατι αλλο; Εγω κανω διαφορα πειραματα με το δικο μου, καποια στιγμη ειχα αποπειραθει να φτιαξω και τυρι :lol::lol::lol: αλλα λογω χαμηλης περιεκτικοτητας σε πρωτεινη απετυχα).

 

Αυτο ειναι το κουακερ, με τον τυπο στο σακουλακι :lol:, εγω θα προτεινα να δοκιμασεις και να το κανεις σκονη και οπως ειναι, θα δεις, οταν τα "σπορακια" της βρωμης μουλιασουν γινονται κρεμα, δε χρειαζεται να φοβασαι για την υφη αν αυτο σκεφτεσαι. Καν'τα και τα δυο και οπως βολευτειτε. Η βρωμη κανει μονο καλο.

 

Αχ μου λειπει αυτη η περιοδος 'πειραματισμου' με τροφες :cool:

 

Σε ευχαριστώ παρα πολύ. Εσενα ποσό ειναι τωρα το βλαστάρι σου;

Τυρί;;;δεν το είχα σκεφτεί. ..είσαι θεά χάχαχαχα

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ παρα πολύ. Εσενα ποσό ειναι τωρα το βλαστάρι σου;

Τυρί;;;δεν το είχα σκεφτεί. ..είσαι θεά χάχαχαχα

 

τα δικα μου ειναι μεγαλα (σχετικα) η μεγαλη κοντευει 6 και ο μικρος 4... Οπου να'ναι θα κοψουμε και τον θηλασμο.... ελπιζω... :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
δε χρειαζεται να φτασει σε θερμοκρασια βρασμου, αλλα ναι, να ζεσταθει (γιατι δεν κανει να βρασει το μητρικο; Περα απο το οτι σκοτωνει πολλα θρεπτικα, το οποιο ισχυει και για τη φορμουλα αν βρασει, παθαινει κατι αλλο; Εγω κανω διαφορα πειραματα με το δικο μου, καποια στιγμη ειχα αποπειραθει να φτιαξω και τυρι :lol::lol::lol: αλλα λογω χαμηλης περιεκτικοτητας σε πρωτεινη απετυχα).

 

Αυτο ειναι το κουακερ, με τον τυπο στο σακουλακι :lol:, εγω θα προτεινα να δοκιμασεις και να το κανεις σκονη και οπως ειναι, θα δεις, οταν τα "σπορακια" της βρωμης μουλιασουν γινονται κρεμα, δε χρειαζεται να φοβασαι για την υφη αν αυτο σκεφτεσαι. Καν'τα και τα δυο και οπως βολευτειτε. Η βρωμη κανει μονο καλο.

 

Αχ μου λειπει αυτη η περιοδος 'πειραματισμου' με τροφες :cool:

 

Ρε κορίτσια, αν δεν αλεστεί η βρώμη προηγουμένως, η υφή της κρέμας δεν είναι ωραία. Η δεν κάνω κάτι σωστά? το φρέσκο γάλα όταν βράζει, χάνει από τα θρεπτικά του συστατικά?

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια, αν δεν αλεστεί η βρώμη προηγουμένως, η υφή της κρέμας δεν είναι ωραία. Η δεν κάνω κάτι σωστά? το φρέσκο γάλα όταν βράζει, χάνει από τα θρεπτικά του συστατικά?

ναι χάλια ειναι μη αλεσμένη αλλα και αλεσμένη παλι δεν μου την ετρωγε εμενα

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι χάλια ειναι μη αλεσμένη αλλα και αλεσμένη παλι δεν μου την ετρωγε εμενα

 

Αλεσμένη την τρώει ο δικός μου! Μη αλεσμένη με τίποτα. Μέχρι τώρα έπαιρνα της holle, απλά τώρα που μεγαλώσαμε και πίνουμε φρέσκο γάλα, είπα να δοκιμάσω αυτή που θέλει βράσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι και γω!!!Αρχίζω και γρ΄φω σε όλα τελικά σιγά σιγά:) Λοιπόν χθες που λέτε πήγαμε παιδίατρο (κλείνουμε τον 7ο σε μία βδομάδα) και έχουμε ήδη εδώ και κανένα μήνα ξεκινήσει φρούτα ,καμία βδομάδα μετά (αν θυμάμαι καλά) λαχανικά & 2 μέρες τώρα κοτόπουλο.Είχαμε μία μικρή καθυστέρηση στο κρεατάκι λόγω δυσκοιλιότητας αλλά who cares?:) Μας είπε λοιπόν χθες η παιδίατρος να ξεκινήσουμε σε μία βδομάδα που κλείνουμε τον 7ο μοσχάρι,μπορούμε να δίνουμε όλα τα λαχανικά (και ντομάτα χωρίς φλούδα & σπόρια,όχι ακόμη μπρόκολο,λάχανο,κουνουπίδι γιατί είναι κάπως βαριά) και όλα τα φρουτα (εκτός από φράουλα & σύκα). Να σημειώσω ότι είμαστε 9200 και 69εκ και θηλαζουμε γενικότερα τις υπόλοιπες ώρες.Παίρνουμε ακόμη σταθέρα 1 κιλό το μήνα (!!!!) και γενικότερα από νεράκι έχω αρχίσει να του δίνω κάπου κάπου μέσα στην μέρα (μακριά από τους θηλασμούς) και πίνει λίγο (ούτε 50μλ την μέρα όμως). Μα είπε λοιπον να εισάγουμε 3ο γεύμα το απόγευμα γιαουρτάκι ,τα γνωστά δέλτα advance.Αλλά γενικότερα είχα διαβασει διάφορα για το θέμα γιαούρτι και πέρα από αυτό ο άνδρας μου διαφωνεί εντελώς στο θέμα του να δώσουμε. Ρώτησα λοιπόν την γιατρό για εναλλακτικές και με κοιτούσε σαν χάνος. Της ανέφερα το κεχρί και την βρώμη που είχα διαβασει εντελώς πεταχτά εδώ και μου είπε "ναι αλλά αυτά έχουν γάλα!" What???Και τι?Το θέμα είναι να δώσω γιαούρτι (που δεν είναι & γιαούρτι αλλά επιδόρπιο!) και να κόψω το γάλα????Ναι εντάξει..της είπα (να μην πολυλογώ) ότι θα βάλω μητρικό ή μπορεί να δοκιμάσω και με νερό (ψέμα!) και να δούμε. Τέλος πάντων..δεν είμαι εντελώς αντίθετη στο θέμα γιαούρτι προσωπικά αλλά θέλω να σας ρωτήσω τα εξής...

- Πρέπει να εισάγω τόσο νωρίς τρίτο γεύμα????Και τι θα γίνει αν οδηγηθούμε σε αποθηλασμό νωρίς?(Στόχος είναι να θηλάσω τουλάχιστον 13 μήνες αφού ως τότε δεν θα πάω δουλειά!)

-Γιατί πρέπει να δώσω παιδικό γιαουρτάκι και όχι κανονικό αυτό που τρώμε και εμείς αλλά το πλήρες?Γιατί κάποιοι γιατροί προτείνουν αυτό και κάποιοι τα παιδικά?

-Μπορώ να δώσω τελικά βρώμη,κεχρί και κινόα όπως κάποιες συνταγές που διάβασα εδώ?

-Μπορώ εναλλακτικά να δοκιμάσω να του δώσω πχ το απόγευμα νωρί αραιωμένο χυμό πορτοκάλι?(Δεν φημιζόμαστε για την αγάπη μας προς την φρουτόκρεμα και με το ζόρι τρώει 40-50μλ το πρωί).

Ευχαριστώ εκ των υστέρων:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oneiraki δεν είσαι υποχρεωμένη να δώσεις απο τώρα τρίτο γεύμα, μπορείς όμως να δοκιμασεις λίγο αργότερα να δεις πως θα το δεχτεί. Το να αποθηλασει απο μόνο του ένα μωρο πριν το έτος είναι σχεδόν αδύνατο.

 

Εννοείται ότι καλύτερο είναι το κανονικό πλήρες γιαούρτι και κατα προτίμηση το προβειο αν του αρέσει. Κάποιοι παιδιατροι δίνουν γιαούρτι απο 10 μηνών, κάποιοι νωρίτερα.

 

Κεχρι μπορείς να δώσεις αλλά βρώμη και κινοα καλύτερα από 8 μηνών.

 

Το πορτοκάλι είναι εκτός εποχής, να προτιμάς φρούτα εποχής.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Oneiraki δεν είσαι υποχρεωμένη να δώσεις απο τώρα τρίτο γεύμα, μπορείς όμως να δοκιμασεις λίγο αργότερα να δεις πως θα το δεχτεί. Το να αποθηλασει απο μόνο του ένα μωρο πριν το έτος είναι σχεδόν αδύνατο.

 

Εννοείται ότι καλύτερο είναι το κανονικό πλήρες γιαούρτι και κατα προτίμηση το προβειο αν του αρέσει. Κάποιοι παιδιατροι δίνουν γιαούρτι απο 10 μηνών, κάποιοι νωρίτερα.

 

Κεχρι μπορείς να δώσεις αλλά βρώμη και κινοα καλύτερα από 8 μηνών.

 

Το πορτοκάλι είναι εκτός εποχής, να προτιμάς φρούτα εποχής.

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση:) Λέω να το αφήσω λίγο καιρό το 3ο γεύμα άλλωστε τώρα ξεκινησαμε το κατόπουλο και μετά το μοσχάρι σε μία βδομάδα.Μην τα δώσω και όλα μαζί!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

και μενα ο παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησουμε και τριτο γευμα αλλα καπου κολλαω,δεν ξερω τι θα γινει με τον θηλασμο,πως θα το αντιμετωπισει το μωρο.βασικα το πρωι τρωει φρουτοκρεμα και μετα τη θηλαζα μεχρι το απογευμα που ετρωγε το γνωστο γιαουρτακι και μετα παλι θηλασμος(και τη νυχτα).τωρα που πηγαμε στον παιδιατρο μου ειπε να της δινω φρουτοκρεμα(οσο φαει,δηλ 5-6 κουταλιες με το ζορι)μετα αν ξαναπεινασει το γιαουρτι,το μεσημερι να ξεκινησουμε χορτοσουπα μετα αν πεινασει γαλα το απογευμα κρεμα δημητριακων και μετα γαλα.εννοειται δεν τα κανω ολα αυτα γιατι νομιζω οτι ειναι υπερβολικα(ειναι 8 μηνων).εσεις τι λετε?δεν θα εχω προβλημα με το στηθος μου αν ξαφνικα κοψει τοσα γευματα θηλασμου?

και κατι αλλο θελω να την ξεκινησω ξενο γαλα,απλα ενα γευμα το βραδινο για να κοιμαται λιγο περισσοτερο και να μπορω να ξεκουραζομαι κι εγω,αλλα οσα γαλατα εχω παρει ουτε καν ανοιγει το στομα να τα φαει.τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

και μενα ο παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησουμε και τριτο γευμα αλλα καπου κολλαω,δεν ξερω τι θα γινει με τον θηλασμο,πως θα το αντιμετωπισει το μωρο.βασικα το πρωι τρωει φρουτοκρεμα και μετα τη θηλαζα μεχρι το απογευμα που ετρωγε το γνωστο γιαουρτακι και μετα παλι θηλασμος(και τη νυχτα).τωρα που πηγαμε στον παιδιατρο μου ειπε να της δινω φρουτοκρεμα(οσο φαει,δηλ 5-6 κουταλιες με το ζορι)μετα αν ξαναπεινασει το γιαουρτι,το μεσημερι να ξεκινησουμε χορτοσουπα μετα αν πεινασει γαλα το απογευμα κρεμα δημητριακων και μετα γαλα.εννοειται δεν τα κανω ολα αυτα γιατι νομιζω οτι ειναι υπερβολικα(ειναι 8 μηνων).εσεις τι λετε?δεν θα εχω προβλημα με το στηθος μου αν ξαφνικα κοψει τοσα γευματα θηλασμου?

και κατι αλλο θελω να την ξεκινησω ξενο γαλα,απλα ενα γευμα το βραδινο για να κοιμαται λιγο περισσοτερο και να μπορω να ξεκουραζομαι κι εγω,αλλα οσα γαλατα εχω παρει ουτε καν ανοιγει το στομα να τα φαει.τι μπορω να κανω?

 

Μπορείς να βάλεις τρίτο γεύμα στερεών.

Καλύτερα δίνε το πρωί φρουτοκρεμα, το μεσημέρι λαχανικά και κρέας και το απόγευμα γιαούρτι (και καλύτερα όχι επιδόρπιο γιαουρτιού). Η κρέμα δε χρειάζεται σε καμία περίπτωση αλλά σίγουρα χρειάζεται λαχανικά και κρέας.

 

Το δεύτερο εξάμηνο ζωής του μωρού το μητρικο γάλα εξακολουθεί να είναι η κύρια τροφή κι οι στερεές τροφές συμπληρωματικές. Αυτό σημαίνει ότι θηλαζεις όπως ακριβώς το πρώτο εξάμηνο και συμπληρώνεις με γεύματα στερεών.

Δλδ πχ θηλαζει στις 9, στις 10 δίνεις φρουτοκρεμα και μόλις τελειώσει ή λίγο αργότερα πχ 11 ή 11:30 προσφέρει στήθος κι αν θελήσει να θηλασει καλώς, αν όχι πάλι καλώς.

 

Με το ξένο γάλα κατα πάσα πιθανότητα δεν θα σου κοιμηθεί περισσότερο. Μην μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία! Είναι μύθος ότι κοιμούνται περισσότερο.

Το μωρο σου θα κοιμηθει όταν είναι έτοιμο. Μην ξεχνάς ότι είναι και στην περίοδο που βγάζει δόντια, περνάει και άγχος αποχωρισμού, δεν είναι παράξενο που ξυπνάει!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις τρίτο γεύμα στερεών.

Καλύτερα δίνε το πρωί φρουτοκρεμα, το μεσημέρι λαχανικά και κρέας και το απόγευμα γιαούρτι (και καλύτερα όχι επιδόρπιο γιαουρτιού). Η κρέμα δε χρειάζεται σε καμία περίπτωση αλλά σίγουρα χρειάζεται λαχανικά και κρέας.

το σκεφτηκα κι εγω,η κρεμα παντως της αρεσει και τρωει ολο το μπωλακι.γιατι οχι αυτο το παιδικο?και αυτο της αρεσει και το τρωει ολο.μονο η φρουτοκρεμα δεν την τρελαινει.

Το δεύτερο εξάμηνο ζωής του μωρού το μητρικο γάλα εξακολουθεί να είναι η κύρια τροφή κι οι στερεές τροφές συμπληρωματικές.

το ξερω κι αυτο αλλα μαλλον ο παιδιατρος μου δεν συμφωνει,γιατι πιστευει οτι η μικρη δεν παιρνει οσο θα επρεπε με τον θηλασμο.Αυτό σημαίνει ότι θηλαζεις όπως ακριβώς το πρώτο εξάμηνο και συμπληρώνεις με γεύματα στερεών.

Δλδ πχ θηλαζει στις 9, στις 10 δίνεις φρουτοκρεμα και μόλις τελειώσει ή λίγο αργότερα πχ 11 ή 11:30 προσφέρει στήθος κι αν θελήσει να θηλασει καλώς, αν όχι πάλι καλώς.

 

Με το ξένο γάλα κατα πάσα πιθανότητα δεν θα σου κοιμηθεί περισσότερο. λες να μην ισχυει,γιατι ακουω καποιες μαμαδες που λενε οτι το μωρο τους κοιμαται απο τις 10 μεχρι τις 8.εμενα κοιμαται μετα τις 11.30 και σηκωνεται 2-3 φορες για να θηλασει.εγω δουλευω και το πρωι αλλα και μερικα απογευματα και οπως καταλαβαινεις αυτο μ'εχει εξουθενωσει.Μην μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία! Είναι μύθος ότι κοιμούνται περισσότερο.

Το μωρο σου θα κοιμηθει όταν είναι έτοιμο. Μην ξεχνάς ότι είναι και στην περίοδο που βγάζει δόντια, περνάει και άγχος αποχωρισμού, δεν είναι παράξενο που ξυπνάειQUOTE]

δεν εχουμε ακομα δοντακια και μας ειπε ο παιδιατρος οτι θ'αργησουμε ακομα,γιατι λες να περναει αγχος αποχωρισμου?

Link to comment
Share on other sites

[quote name=oneiraki;2392770

-Γιατί πρέπει να δώσω παιδικό γιαουρτάκι και όχι κανονικό αυτό που τρώμε και εμείς αλλά το πλήρες?Γιατί κάποιοι γιατροί προτείνουν αυτό και κάποιοι τα παιδικά?

-Μπορώ να δώσω τελικά βρώμη' date='κεχρί και κινόα όπως κάποιες συνταγές που διάβασα εδώ?

-Μπορώ εναλλακτικά να δοκιμάσω να του δώσω πχ το απόγευμα νωρί αραιωμένο χυμό πορτοκάλι?(Δεν φημιζόμαστε για την αγάπη μας προς την φρουτόκρεμα και με το ζόρι τρώει 40-50μλ το πρωί).

Ευχαριστώ εκ των υστέρων:) [/color]

 

Αχ oneiraki πόσο σε καταλαβαίνω... Και μένα η μπέμπα μου γίνεται 7 μηνών σε λίγες μέρες.

 

— Για το γιαούρτι η δικιά μας παιδίατρος μου είπε να δοκιμάσω και τα 2 και οτι προτιμάει το μωρό. Όταν της είπα οτι θα ξεκινήσω με ότι πιο αγνό και ρώτησα αν θα πρέπει να δώσω πρόβειο ή αγελαδινό, μου είπε αγελαδινό γιατί δεν είναι τόσο παχυντικό. Το αναφέρω γιατί το δικό σου είναι πιο θρεμένο από την δικιά μου (7200 και 66 πόντους)

 

—όσον αφορά κινόα, κεχρί, βρώμη, πορτοκάλι, μου είπε βρώμη και πορτοκάλι μετά τον 8ο μήνα.

xQ0qp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ oneiraki πόσο σε καταλαβαίνω... Και μένα η μπέμπα μου γίνεται 7 μηνών σε λίγες μέρες.

 

— Για το γιαούρτι η δικιά μας παιδίατρος μου είπε να δοκιμάσω και τα 2 και οτι προτιμάει το μωρό. Όταν της είπα οτι θα ξεκινήσω με ότι πιο αγνό και ρώτησα αν θα πρέπει να δώσω πρόβειο ή αγελαδινό, μου είπε αγελαδινό γιατί δεν είναι τόσο παχυντικό. Το αναφέρω γιατί το δικό σου είναι πιο θρεμένο από την δικιά μου (7200 και 66 πόντους)

 

—όσον αφορά κινόα, κεχρί, βρώμη, πορτοκάλι, μου είπε βρώμη και πορτοκάλι μετά τον 8ο μήνα.

 

Ο κάθε παιδίατρος έχει την σειρά του.Εμείς πορτοκάλι έχουμε ήδη φάει όπως & ακτινίδιο!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!Επέστρεψα με ερώτηση!Αφού πλέον δεν τρώει ουτε μισή κουταλιά φρουτόκρεμα και λαχανικά με το ζόρι & αυτά πήγα σήμερα & πήρα κεχρί να του κάνω με αχλάδι (το διάβασα κάπου παραπάνω) αλλά θέλω οδηγίες παρασκευής!!ΚΑταρχήν μπορώ να το κάνω στον ατμομάγειρα?Όχι ε?Για πείτε μου πως θα το φτιάξω?:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Επέστρεψα με ερώτηση!Αφού πλέον δεν τρώει ουτε μισή κουταλιά φρουτόκρεμα και λαχανικά με το ζόρι & αυτά πήγα σήμερα & πήρα κεχρί να του κάνω με αχλάδι (το διάβασα κάπου παραπάνω) αλλά θέλω οδηγίες παρασκευής!!ΚΑταρχήν μπορώ να το κάνω στον ατμομάγειρα?Όχι ε?Για πείτε μου πως θα το φτιάξω?:)

 

Ποιο κεχρι πήρες; Τη σκόνη σε κουτί, τις νιφάδες ή τα μπιλακια;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ποιο κεχρι πήρες; Τη σκόνη σε κουτί, τις νιφάδες ή τα μπιλακια;

 

Είναι κάτι μπιλάκια..Δεν είχε πολλά μόνο αυτό βρήκα στο φαρμακείο..:confused::confused:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...