Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Η θηλή μου τρέχει αίμα αλλά δεν πονάω!!!

Recommended Posts

Καλησπέρα, πριν λίγο θήλασα τον μπέμπη μου και είδα στο στόμα του λίγο αίμα όταν πήγα να τον σκουπίσω από τα παραλειμένα γάλατα. Αυτό ήτανε το πρώτο σοκ:shock::shock: γιατί δεν μπορούσα να καταλάβω από τι ήτανε.Τελικά είδα πως ήτανε από την θηλή μου (μέχρι πριν από 1,5 μήνα είχε πληγωθεί από λάθος πιάσιμο του μωρού και την είχε σκίσει στην μέση:shock::shock::?:-? αλλά από τότε έχει επουλωθεί και δεν πονάω πια). Πως μπορεί να έγινε τώρα αυτό??Είναι ανησυχητικό?Και γιατί δεν πονάω??:confused::confused:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Διαφημίσεις

Δεν ξέρω τι είναι. Μία πολύ μικρή τρυπούλα είδα αλλα το θέμα είναι ότι σήμερα έτρεχε περισσότερο..Τόσο περισσότερο που όταν το μωρό ρεύτηκε η γουλιά που έβγαλε ήτανε κόκκινη.. :shock: :shock: :shock:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

Δεν ξέρω τι είναι. Μία πολύ μικρή τρυπούλα είδα αλλα το θέμα είναι ότι σήμερα έτρεχε περισσότερο..Τόσο περισσότερο που όταν το μωρό ρεύτηκε η γουλιά που έβγαλε ήτανε κόκκινη.. :shock: :shock: :shock:

Σαν φραγμενος πόρος μοιάζει. Το μωρο το έσκασε (όπως έπρεπε) και τρέχει αίμα. Θα περάσει σε ελάχιστο χρόνο αν ειναι αυτο.

Το αίμα δεν ειναι αντενδειξη για τον θηλασμο.

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Διαφημίσεις

Ξέχασα να γράψω οτι το ίδιο έπαθα το Σάββατο. Αλλα εγω πονόυσα και κάθε μήνα μια φορα σίγουρα θα έχω φραγμενο πόρο. :confused:

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Ναι μίλησα με την δική μου σύμβουλο και μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα για το μωρό.Το θέμα είναι ότι είμαι Καβάλα και όχι Αθήνα και δεν μπορεί να με δει..Θα βάλω τις αλοιφές που μου είχε δώσει όταν είχε σκιστεί η θηλή και βλέπουμε..Νίνα-Νανά είναι δυνατόν φργμένος πόρος να αιμορραγεί?Έχει συμβεί ξανά αυτο?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

Σου έγραψα απο πάνω οτι πλέον το παθαινω μια φορα το μήνα. Δημιουργείται μια ανεπαισθητη φτουσκιτσα πάνω στη θηλή, πονάω λίγο, κάποια στιγμη το σκάει το μωρο και βγάζει αίμα. Το Σάββατο πρώτη φορα έβγαλε αίμα αρκετουτσικο, τις προηγούμενες φορές ήταν απλα σαν ξεραμενο αιματακι πάνω στη θηλή.

1Xckp3.png

Franz Kafka

Ναι καταλαβα.Εμενα οταν εφραζε πορος πρηζοταν το στηθος μου,δεν ηταν ετσι εξωτερικο.Και ειχε κ σενα τοση ποσοτητα αιματος?κ ποτε σταματησε να τρεχει?κ τι εκανες ως τοτε?συγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα εχω φρικαρει λιγο:-/

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

Αν ειναι κι εσένα φραγμενος πόρος σύντομα θα είσαι οκ. Η λεκιθινη βοηθάει έχω διαβάσει και μου το είχε πει η συμβουλος αλλα δεν πήρα ποτε.

Εσένα τρέχει συνέχεια; Απο ποτε; Εξωτερικά βλέπεις κάτι;

1Xckp3.png

Franz Kafka

Διαφημίσεις

Αν ειναι κι εσένα φραγμενος πόρος σύντομα θα είσαι οκ. Η λεκιθινη βοηθάει έχω διαβάσει και μου το είχε πει η συμβουλος αλλα δεν πήρα ποτε.

Εσένα τρέχει συνέχεια; Απο ποτε; Εξωτερικά βλέπεις κάτι;

Όχι δεν τρέχει συνέχεια,δεν φαίνεται τίποτα πχ τώρα. Μόνο όταν τραβάει το μωρό τρέχει. Ακόμη και κατά την διάρκεια του θηλασμού αν πιέσω το στήθος μου δεν τρέχει ,βγαίνει μόνο γάλα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

Πάντως είναι συνηθισμένο φαινόμενο, απλά συνήθως δεν φαίνεται, εκτός αν αντλείς και βλέπεις κοκκινωπό το γάλα. Δεν είναι πρόβλημα. Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ, αν θέλεις να δεις γιατί σου συμβαίνει (νομίζω ότι σπάζουν μερικά μικρά αγγεία στο στήθος, αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρη).

Μετά από ένα συναισθηματικά φορτισμένο απόγευμα, από τηλεφωνήματα σε 2 παιδιάτρους (έναν φίλο και αυτόν που παρακολουθεί το μωρό),σε μία γυναικολόγο-σύμβουλο θηλασμού, στην δική μου σύμβουλο θηλασμόυ και σε έναν παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι αφενός το αίμα δεν ενοχλεί το μωρό ίσως να του προκαλέσει ναυτία και αλλαγή στο χρώμα των κενώσεων όπως μου είπε η παιδίατρος μου αφετέρου αυτό είναι κάτι που συμβαίνει και θα φύγει μόνο του σε 7-10 μέρες όπως μου είπε η γυναικολόγος. Μου είπε η παιδίατρος μας ότι υπάρχει ένα αγγείο που καταλήγει πιο επιδερμικά στο στήθος και ίσως να είναι αυτό. Ειλικρινά δεν θα άντεχα να ακούσω κάποιον να μου πει να σταματήσω τον θηλασμό (δεν λένε όλοι οι παιδίατροι ότι το αίμα δεν πειράζει το μωρό) με την ψυχολογία που είχα..Να δούμε τώρα πως θα πάει..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png