Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνέχιση ή διακοπή του θηλασμού?


Recommended Posts

Kατ'αρχήν θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα ενεργά μέλη αυτού του forum που με βοήθησαν κι ας μην το γνωρίζουν στο να θηλάσω το μωρό μου μέχρι και τώρα που κοντεύει να συμπληρώσει το χρόνο.Με τις συμβουλές τους στις μαμάδες αποκτούσα κι εγώ σωστές γνώσεις για το θηλασμό,θεωρώντας πλέον πως δεν ειναι μια έμφυτη ικανότητα στην οποία στα προηγουμενα παιδια μου είχα αποτύχει (έτσι τουλάχιστον νόμιζα),αλλά μια τέχνη που πρέπει να μάθεις εξ αρχής σωστά,μια στάση ζωής.Ετσι ενω ξεκινησα το θηλασμό για 40 μέρες χωρις αγχος επειδή ήμουν σίγουρη πως θα εδινα ξένο στην πορεία,συνεχισα και στο τριμηνο αποκλειστικά με μητρικό και έχοντας ανακαλύψει τότε αυτό το forum αναθεώρησα και συνέχισα μέχρι και σήμερα όπως προείπα λαμβανοντας ποικίλη υποστηριξη.

Τώρα όμως μου φαίνεται πως αρχίζουν άλλα δεδομένα και μην έχοντας θηλάσει πέραν του χρόνου δεν ξέρω αν πράττω σωστά ή όχι.

Ελπίζω παντως το μήνυμά μου αυτό να τύχει καλύτερης ανταπόκρισης από τα προηγούμενα μηνύματά μου.Και το θέμα είναι το εξης,

;έχω παρατηρήσει πως το στήθος μου έχει ''μαζέψει'' αρκετά.Μέσα στο σουτιέν θηλασμού επιπλέει και είναι φανερό πως εχει χάσει σε όγκο.Στομωρό το γάλα μου είναι σαν να παιζει ρόλο νερού,δεν επαρκεί κι ούτε χορταινει αφού καπακι μετά από θηλασμό μπορεί να φάει full γεύμα.Κι όχι μόνο αυτό αλλά και οι κινήσειςτης εν ώρα θηλασμού ειναι ιδιαίτερες,χτυπάει το στήθος και με κλωτσάει με τα πόδια.Στην αρχή σκεφτηκα πως θα αραίωσα τους θηλασμούς και αρχισα να την βάζω στο στήθος πιο συχνά.Έπειτα μου παρουσιάστηκε τραυματισμος στην θηλή από την εντονη προσπαθειά να πιεί γάλα που την απέδωσα σε ωτίτιδα(προς ανακούφιση)(είχα γράψει σχετικα στο forum).Έκτοτε η κατάσταση παραμένει ίδια παρόλο που τη βάζω στήθος ανα 3ωρο.Τι να υποθέσω?Εχει κουραστεί ο οργανισμός μου από το θηλασμό ,ειναι από γενική κουραση ή κάτι κανω λάθος?Σας συνέβει κάτι τετοιο οταν συμπληρώσατε το χρόνο?Το μωρό κανονίζει τελικά τον αποθηλασμό ή ο ίδιος ο οργανισμός?Μήπως συντέλεσε σε αυτο η λήψη βιταμίνης Ε?Εν τελει συνεχίζουμε ή διακόπτουμε?(ρητορική ερώτηση)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μου φαίνεται περίεργο να υπάρχει πρόβλημα παραγωγής τώρα μετα απο τόσους μήνες. Το οτι το στήθος είναι μικρότερο κάνω σαν να μην το είδα γιατι είναι κάτι φυσιολογικο. Και το οτι τρώει μετα το θηλασμο δεν σημαίνει οτι δεν της φτάνει!

Μήπως η νευρικότητά της οφείλεται σε κάτι άλλο; Μήπως είναι σε άλμα αναπτυξης ή περπατάει ή είναι έτοιμη να περπατήσει, μήπως είναι συνεχώς ξεσηκωμενη και θέλει να παίζει; Τα ρωτάω όλα αυτα γιατι η αιτία των κινήσεών της μπορει να μην είναι ο θηλασμος.

Ακόμα όμως και στην περίπτωση του να μην καλύπτεται (που τη θεωρω μικρη περίπτωση καθώς θηλάζει συχνα ώστε να συντηρεί την παραγωγη) δεν σε εμποδιζει κάτι στο να συνεχίσεις το θηλασμο κι όσο παει!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα:D.Έχω ένα αγοράκι 22μηνών και ακόμα θηλάζει!Το στήθος μου δεν είναι όπως ήταν (ξέρεις ¨τούμπανο¨;)).Πάνε εκείνες οι ένδοξες μέρες που αισθανόμουν Πάμελα:lol:...Ο μικρός μου και εμένα με κλώτσαγε κάτι που δεν έχει σταματήσει ,βέβαια τώρα πιο πολύ σπρώχνει πάρα κλωτσάει:roll:.Πολλές φορές τον πιάνει νευρικότητα και ¨χαστουκίζεϊ το στήθος μου αλλά μια χαρά γάλα έχω.Όσο το μικρό σου θηλάζει μην αγχώνεσαι γάλα έχεις όσο εκείνο χρειάζεται;).

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα συμβαινει το ιδιο κοριτσια.το στηθος ξεφουσκωσε,και κοντευουμε τον 7 μηνα.ο μικρος με τσιμπαει μου τραβαει τη θηλη πολλες φορες κλωτσαει (επισης) αλλα συνεχιζει και θηλαζει.επιθυμια μου ειναι να αποθηλασει οποτε θελησει εκεινος.εγω θα συνεχισω να προσφερω........

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε περίπου στην ίδια φάση, ο μικρός μου με την εισαγωγή στερεών δεν θηλάζει όσο πριν,ευτυχως δλδ γιατί τρώγαμε κάθε 1,5 ώρα πολλές φορές.¨Οσο μεγαλώνει θα δείχνει ενδιαφέρον και για το περιβάλλον της την ώρα του θηλασμού γι αυτό ίσως είναι πιο νευρική.Το στήθος και μένα πια δεν πρήζεται,μάλιστα αναρωτιόμουν κι εγώ μήπως δεν φτάνει το γάλα λόγω μείωσης των θηλασμών αλλά δεν ανησυχώ πια μιας και έχω κατανοήσει τη συνεργασία μωρού-στήθους,ζήτησης-παραγωγής;)

Πάνω απ όλα μην αγχώνεσαι !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανούλες ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και πραγματικά χρειάζομαι την εμπειρία οσων έχετε θηλάσει πέραν του χρόνου γιατί η υποστήριξη και η ενθάρρυνση πάντα φέρνουν θετικά αποτελέσματα και καθως είμαι λίγο ανασφαλής με το θέμα θηλασμός,με ενισχύετε πολύ.

Τοπρόβλημα (αν μπορώ να το πω έτσι)ξεκίνησε όταν ξεκίνησα περίπου πριν 1 1/2μήνα συμπληρωμα βιταμίνης Ε. Αρχισα να νιώθω το στήθος μου πραγματικα άδειο.Ειναι τυχαιο?Είχα γράψει πάλι στο forumεκφραζοντας τις ανησυχίες μου χωρις να λάβω απαντηση.Ημπέμπα μας θήλαζεγια λίγο χρόνο και αναγκαζόμουν να την βάζω συχνά στο στήθος για να σιγουρευτώ οτι έτρωγε επαρκώς.Και πάλι όμως δεν ήμουν ικανοποιημένη και κατέληγα να ζυγίζω τις πάνες τις (δεν ξέρω αν αυτό είναι αξιόπιστο)για να δω αν έπαιρνε από μένα γάλα.

Για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια με προβλημάτιζε τελικά μηπως χρειαζομουν καποιο συμπλήρωμα για την παραγωγή μου.

Οπότε σε αυτή τη φάση,όπως λέτε απλά χαλαρώνω και προσφέρω συχνά (ανα 3ωρο π.χ.)και περιμένω χωρις να παρέμβω αλλιως?Με αγχώνει το γεγονός οτι δεν έχω ξαναθηλάσει με τόση διαρκεια και οτι ημπέμπα δείχνει συνεχώς να πεινάει.Και κάτι αλλο ,για την ηλικία της ,χρονίζει σε 3 μέρες, τα8300που είναι τα κιλά της δεν είναι λίγα?Γεννήθηκε 2950.Οπαιδίατρος με υποστηρίζει αρκετά αλλά υπάρχει και ένα θέμα και με τα αλλα μου παιδια και ανησυχώ.

Συν το ότι με έχουν σκάσει οι ''οικειοι'' οτι το καταδικάζω το παιδί σε υποσιτισμό και καχεκτικότητα,πως να μη με αγχώνουν?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι καλε?Δε δινεις στερεες θηλαζεις μονο?:DΑΝ δινεις στερεες τοτε θα πρεπει να ριξουνε κ ευθυνες στις στερεες κ οχι στο γαλα σου..

Σοβαρα τωρα...θηλαζω 18 μηνες,φυσικα κ το στηθος μου ειναι αδειο,στην αρχικη μορφη προ εγκυμοσυνης....απο τον 6ο.

 

Εμενα ετρωγε το καταπετασμα...αλλα το ζιζι ζιζι ..μεχρι πριν λιγες μερες,ετρωγε στις 8 το βραδυ φαγητο ενα πιατο σα το δικο μου κ μετα θηλαζε και κανενα τεταρτο,απο 8 μηνων.

 

Περασα στους 12 μηνες τη φαση αποχης,δεν ηθελε να θηλαζει επι 2 βδομαδες...αλλα επανηλθε τελιεως με πολυ υπομονη...ηταεν τοτε που περπετουσε κ εκανε πολλα καινουρια κ θεωρουσε το θηλασμο χασιμο χρονου...:rolleyes:

 

Αυτες τις μερες περναω παλι φαση...τωρα κξ εμενα προσπαθει να πιει αλλα εχω πολυ μειωμενη παραγωγη κ δυσανασχετει,αποψε κιολας δε θηλασε καν,σηκωνεται κοιταει το στηθος μου μουρμουραει κατι ,εννοει οτι κατι δε παει καλα τελος παντων,ξαναπιανει,το αφηνει αποτομα το ξανακοιταει κ στο τελος φευγει χωρις να θηλαζει:cry: ,αλλα προηγηθηκε κ μια στεναχωρη κατασταση οταν ξεκινησε αυτο κ μαλλον μπλοκαρω το αντανακλαστικο.Κι εσυ αν το σκεφτεσε συνεχεια μπορει να κανεις το ιδιο κ ειναι σα φαυλος κυκλος...πρεπει να χαλαρωνουμε...

 

Εγω αυτο που κανω ειναι πινω πολλα υγρα,πηρα κ fenugreek πινω κ τσαι θηλασμου κ θα εχω υπομονη,δεν αλλαζω τιποτα κ προσφερω συνεχεια.Ισως ειναι φαση....

 

Γνωμη μου...να συνεχεισεις!Δε νομιζω οτι φταινε οι βιταμινες αλλα ψαξτο αλλου...κουραση,ανχος...κακη διατροφη,αλμα αναπτυξης...(το πιο σιγουρο)Παντως δε μου φααινεται καθολου περιεγο αυτο που περνατε ουτε κ σοβαρο....μαλλον εσυ ανχωθηκες λογο στηθους,αλλα αδικα!Τα καταφεραμε τοσο καιρο...τωρα θα εχουμε ελειψη γαλακτος?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κατάφερα να βρω χρόνο για να απαντήσω.Φυσικά και δίνω στερεές αλλα ξέρεις τι γινεται οταν θηλάζεις πέρα από το δικό τους επιτρεπτό όριο(εννοώντας όλους τους οικείους).Βρίσκουν ένα σωρό αφορμές για να κατηγορήσουν τον θηλασμό για όλα τα στραβά.Το μωρό δε κοιμάται?-φταίει ο θηλασμός.Το μωρό γκρινιάζει συχνά?-δε χορταίνει από το γάλα σου.Δ εν έχει βγάλει ακόμα δόντια?(οντως ακόμα περιμένουμε!)-φταίει που δεν παίρνει πολύ ασβεστιο από σένα!Τρώει πολύ?-δεν χορταίνει από το γάλα σου,δε τρώει πολύ?-του εκλεισε το στομάχι από το λίγο γάλα που πίνει!ΗΜΑΡΤΟΝ!

Μετά από αυτά τα σεναρια και αλλα χειρότερα πρέπει να είσαι αναίσθητος για να μη σε επιρρεάζουν ή καλύτερα να σε προβληματίζουν έστω και λίγο.Δεν εννοώ οτι όσες δεν τα ακουτε είστε ,μάλλον εγώείμαι περισσότερο ευαίσθητη.

Και επί του θέματος τώρα.Πέρασα και εγώ στενάχωρες καταστάσεις,μπορεί η μείωση στην παραγωγή μου να ήταν και απο αυτό.Σταμάτησα τη βιταμίνη Ε ,ήπια λίγο περισσότερο νερό(έχω πιεί τόσο νερό πιεστικά ολους αυτούς τους μήνες που ώρες ώρες το σιχαίνομαι) και αυτη την εβδομάδα είδα διαφορά.Το μωρό ειναι ήρεμο στο στήθος,την ακούω που καταπίνει,σταμάτησαν τα''χαστούκια και οι κλωτσιές".Δεν ξέρω αν επαιξε ρόλο το ότι μοιράστηκα το πρόβλημα και με στηριξαν τα θετικά σας λόγια,το σίγουρο είναι πως η ψυχολογικη στήριξη, σε μένα τουλάχιστον, φέρνει αποτέλεσμα.Σας ευχαριστώ και ελπίζω να είστε εδώ όταν θα την ξαναχρειαστώ(σε άλλη όμως πλεον ενότητα,θηλασμός περαν του χρόνου,όσο απίστευτο κι αν μου φαίνεται!)Να είστε όλες καλά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...