Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τσίμπλες ...!!


natasiaes

Recommended Posts

καλημέρα σας....η μικρή είναι κρυωμένη λόγω βρεφικού....λογικο....έχω να την πάω σχολείο εδώ κ μέρες για να ισιώσει λιγο, κ δε βλέπω προκοπή....στο σχολείο ξεκίνησε το ένα της μάτι να δακρύζει ...το δάκρυ πήζει (με ταχύτητα φωτός) κ γίνεται τσίμπλα...η οποία τσίμπλα έχει ριζώσει στις βλεφαρίδες της, κ είναι σαν κόλλα στην υφή κ δε φευγει με ΤΙΠΟΤΑ.....ο παιδίατρος είπε οτι αυτο γίνεται επειδή είναι πολυ βουλωμένη η μύτη της...δεν έχει επεφυκητιδα μου είπε (την είδε).....πολλους ορούς κ πολλα χαμομήλια μου προτεινε ο γιατρος αλλα το θέμα μου ειναι , οτι δε βλέπω βελτιωση, ΣΥΝ οτι έγινε κ το άλλο ματάκι της έτσι...από κέφια όμως καλά πάει......ουτε πυρετους ουτε τπτ (προς το παρον).....περιμένω να ξυπνησει κ φοβαμαι οτι δε θα ανοιγουν τα μάτια της πια.....:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΤΟ ΙΔΙΟ έπαθα εγώ την προηγούμενη βδομάδα, επίσης από κρύωμα. Η φαρμακοποιός (που ξέρει ότι κάνω ομοιοπαθητική και δεν μπορώ να πάρω αντιβίωση ή κορτιζόνη για πλάκα) μου σύστησε ένα κολλυριο, το oculosan που έχει μέσα βοτανα και πραγματικά με βοήθησε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, δε χρειάστηκε να πάρω τίποτε άλλο. Και μου είπε να προσέχω το χαμομήλι (που έβαζα αρχικά γιατί το μάτι ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΙΜΠΛΑ) γιατί τα μικρά τριχίδια του βοτάνου που παραμένουν μετά το σούρωμα, μπορεί να κάνουν ζημιά στο μάτι! Με συμβούλεψε να περναώ το χαμομήλι (αφου το σουρώσω πρώτα κανονικά ) από διπλωμένη γάζα, πριν το βάλω στο μάτι...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ....αυτο το κολλυριο μπορω να το πάρω έτσι απο το φαρμακείο ή θέλει συνταγή γιατρού?.....εγω της έβαζα (μετά απο πολλά κεφαλοκλειδώματα) tobradex κ tobrex (μου τα ειχε πει ο γιατρος) αλλα δεν είδα προκοπή....κ στο τέλος μου είπε οτι δεν εχει νοήμα το κολλύριο γτ δε μένει στο μάτι αφου η μικρή βάζει τα χέρια της στα μάτια της.....εγω της εβαζα χαμομηλι το έτοιμο το φακελάκι που το βουτάς στο ζεστό νέρο, έχει κ αυτο τριχίδια??.....να ξύπνησε, πάω να ξετσιμπλιάζω....ωχ τι θα αντικρύσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Τι κανουμε με της τσιμπλες....σε μωρακι 5 μηνων?:shock::shock::shock::shock::shock:μολις γεννηθηκε ,ο μικρουλης μου..μετα απο τρεις μερες ειχαμε τσιμπλες:confused::confused::confused:που ειπε ο παιδιατρος,οτι δεν ειναι κατι ανησυχιτικο,κ να τα καθαριζω με γαζουλα κ χλιαρο νερο,με διαφορετικη γαζουλα το καθε ματακι...κ να κανω το γνωστο μασαζακι...ομος τιποτα..μεχρι τωρα.να πω την αληθεια χρισιμοποιησα κ κολυριο,για 5 μερες κ φυγαν για λιγο ,αλλα χωρις να ρωτησω των παιδιατρο γιατι ηταν καθετος...:-(:-(:-(:-(:-(τωρα ειμαστε 5 μηνων κ εχουμε δακρυα κ τσιμπλες..ο παιδιατρος με ειπε οτι αν συναιχειση μεχρι κ 9 μηνων ..μετα θα κανουμε μια επεμβαση....τι ειδους επεμβαση ?????:confused::confused::confused::confused::confused::confused:εκανε καμια!το κακο ειναι οτι οπου κ να παμε γεμιζουν τα ματακια του κ δεν ξερω με τη να τα καθαριζω ,οταν ειμαι εξω,φοβαμε μην τα μολυνω κ απο πανω!:-(:sad::-(:sad:τα ματακια του γεμιζουν ομος δεν κλεινουν απο την τσιμπλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο'μενα κοριτσια.santoulini καναμε την επεμβαση εμεις κ στα δυο ματακια 13 μηνων στην ευρωκληνικη.τα ματακια τσιμπλιαζαν απο ημερων που ηταν.συνεχεια χαμομηλια συνεχεια ορους tobrex k tobradex κ μασαζ ενδιαμεσα αλλα δυστυχως δε το γλιτωσαμε.ειναι βεβαια επεμβαση ρουτινας.μπαινετε πρωι βγενετε μεσημερι.μονο η ταλαιπορια ειναι που πρεπει το παιδι να ειναι νηστικο.για να μην πολυλογω ολα πηγαν καλα κ απο τοτε τελος οι τσιμπλες.παντως μη σε ανησυχει.κανε οτι ειπε ο γιατρος κ το θεμα της επεμβασης αν χρειαστει ειναι ρουτινας.να τα χαιρεστε τα παιδακια σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...