Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ξηροδερμια κεφαλης (3 ετων)


Recommended Posts

η κορη μου ειναι 3 ετων και αρκεο καιρο τωρα εχω δει ξηροδερμια στο κεφαλι της.. δεν την πειραζα αλλα σημερα με το χτενακι το περασα απο πανω και εχει κατι ξερες νιφαδες παχιες και μεγαλες.. πριν το πειραξω ειναι σαν καφε κηλιδες.. εχω αλλαξει μερικα επωνυμα σαμπουαν για παιδια και τελευταια χρησιμοποιουσα της Frezyderm αλλα τζιφος.. εχετε καποιο σχετικο σαμπουαν να μας προτινετε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η κορη μου ειναι 3 ετων και αρκεο καιρο τωρα εχω δει ξηροδερμια στο κεφαλι της.. δεν την πειραζα αλλα σημερα με το χτενακι το περασα απο πανω και εχει κατι ξερες νιφαδες παχιες και μεγαλες.. πριν το πειραξω ειναι σαν καφε κηλιδες.. εχω αλλαξει μερικα επωνυμα σαμπουαν για παιδια και τελευταια χρησιμοποιουσα της Frezyderm αλλα τζιφος.. εχετε καποιο σχετικο σαμπουαν να μας προτινετε??

 

 

Από το πως το περιγράφεις μου θύμισες τη νινίδα. Η δικιά μου (που είναι 8 μηνών) έχει ακόμη νινίδα και ξηροδερμία και επειδή έχει ατοπική δερματίτιδα η γιατρός μας είπε να τη λούζουμε με frezyderm atoprel.

Δεν την πας να τη δει και ο γιατρός;

Αν είναι νινίδα, δεν πρέπει να προσπαθήσεις να τη βγάλεις με χτενάκι, γιατί μπορεί να κάνει μόλυνση.

NnQYp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω σαμπουαν,ξερω ομως κ απο γνωστες μου οτι βαζουν λαδακι.αν θες δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις.ελπιζω να σε βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Από το πως το περιγράφεις μου θύμισες τη νινίδα. Η δικιά μου (που είναι 8 μηνών) έχει ακόμη νινίδα και ξηροδερμία και επειδή έχει ατοπική δερματίτιδα η γιατρός μας είπε να τη λούζουμε με frezyderm atoprel.

Δεν την πας να τη δει και ο γιατρός;

Αν είναι νινίδα, δεν πρέπει να προσπαθήσεις να τη βγάλεις με χτενάκι, γιατί μπορεί να κάνει μόλυνση.

 

λες ε? ειναι και σε μεγαλη ηλικια... τωρα νινιδα εχει ο γιος μου που ναι 2,5μηνων και επειδη δεν εκανα ποτε τιποτε τωρα ειναι σαν ενα στρωμα ξηροδερμιας το οποιο ενω δεν πειραζα καθολου ευελπιστωντας οτι θα υποχωρισει μονο του τελικα εχθες του ξεφλουδισε σε καποια σημεια, εβαλα το λαδακι ABCC της frezyderm που ειναι για τη νινιδα και με το χτενισμα (με το χτενακι) απολεπιστηκε αρκετα αλλα δεν εχει φυγει..και φοβαμαι τους ερεθισμους..

 

οσο για τη μεγαλη θα δοκιμασω να της βαλω και εκεινης λαδι μπας και απομακρυνθει αυτο που υπαρχει αλλα πιστευω οτι το προβλημα ειναι στην ασυμβατοτητα του σαμπουαν με το δερμα της.. και μεχρι τωρα απο 4 παιδικα επωνυμα σαμπουαν (συμπεριλαμβανομενου και του παιδικου propoline) δεν της εκαναν καλο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Κι εμενα ο μπεμπης μου ειχε νινιδα στο κεφαλακι του.Χρησιμοποιησα ενα σαμπουαν της aderma για ενα μηνα και δεν εκανε τιποτα.Προχτες του αγορασα ενα λαδακι για τη νινιδα της frezyderm,του εβαλα 2 συνεχομενες μερες,το αφησα για κανενα δεκαλεπτο και μετα λουσιμο.Μαλακωσε τοσο πολυ που αρχισε να ξεκολλαει και λιγο με το χτενακι εφυγε τελειως.

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

NAI αυτο κανει θαυματα κι εμεις εχουμε ενα θεμα που και που, πρωτοξεκινησε μετα τη χρηση αντιψειρικου σαμπουαν και τωρα εχουμε σε ενα δυο σημεια ασπρακια. Εγω την λουζω με τζονσονς και δεν ειχα σκεφτει να αλλαξω, εβαζα αυτο για τη νινιδα ΟΤΑΝ ηταν πολυ εντονο και ενα αλλης μαρκας για την ιδια δουλεια. Ομως δε γινεται να το κανουμε σε καθε λουσιμο, γιατι πχ λουζεται στο κολυμβητηριο και το λαδακι θελει 10 λεπτα στο κεφαλι πριν λουστεις...δε γινεται να την εχω γυμνη με το μαγιο 10 λεπτα!

Τι σαμπουαν λοιπον εχετε δει πως κανει δουλεια?

 

Παντως νομιζω πως ειναι και στο δερμα στο παιδι, ισως και γονιδιακο. η μικρη ας πουμε (που ειχε αλλο θεμα και εβγαζε εκζεμα στο ποδι) στο κεφαλι δεν εχει τπτ και ειχε λουστει με αντιψειρικο πιο πολλες φορες γιατι αυτη ειχε κολλησει.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

NAI αυτο κανει θαυματα κι εμεις εχουμε ενα θεμα που και που, πρωτοξεκινησε μετα τη χρηση αντιψειρικου σαμπουαν και τωρα εχουμε σε ενα δυο σημεια ασπρακια. Εγω την λουζω με τζονσονς και δεν ειχα σκεφτει να αλλαξω, εβαζα αυτο για τη νινιδα ΟΤΑΝ ηταν πολυ εντονο και ενα αλλης μαρκας για την ιδια δουλεια. Ομως δε γινεται να το κανουμε σε καθε λουσιμο, γιατι πχ λουζεται στο κολυμβητηριο και το λαδακι θελει 10 λεπτα στο κεφαλι πριν λουστεις...δε γινεται να την εχω γυμνη με το μαγιο 10 λεπτα!

Τι σαμπουαν λοιπον εχετε δει πως κανει δουλεια?

 

Παντως νομιζω πως ειναι και στο δερμα στο παιδι, ισως και γονιδιακο. η μικρη ας πουμε (που ειχε αλλο θεμα και εβγαζε εκζεμα στο ποδι) στο κεφαλι δεν εχει τπτ και ειχε λουστει με αντιψειρικο πιο πολλες φορες γιατι αυτη ειχε κολλησει.

 

συμφωνω αλλα και το σαμπουαν κανει ζημια ειτε ειναι γονιδιακο ειτε συμπτωματικο..πολλα γνωστα δεν ειναι συμβατα με το ph.. και εγω ακομη ψαχνω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...