Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιβλία για παιδιά 6-12 ετών.


Recommended Posts

Καλησπέρα. Σε συνέχεια αυτού του θέματος http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19454

 

θα έλεγα να συζητήσουμε εδώ για βιβλία που αφορούν την πρώτη "σχολική" ηλικία, δηλαδή βιβλία για παιδιά 6-12 ετών.

 

Δεν αναφέρομαι μόνο στα παραμύθια/μυθιστορήματα/κ.λ.π. αλλά και σε όσα διαπραγματεύονται συγκεκριμένα θέματα (συναισθήματα, ιδιαίτερες καταστάσεις, κ.α.).

Επίσης, θα ήταν χρήσιμο να μιλήσουμε και για βιβλία που αφορούν εμάς τους γονείς που έχουμε παιδιά σε αυτή την ηλικία (ανατροφή, αντιμετώπιση τυχόν προβλημάτων, κ.λ.π.).

 

Περιμένω τις ενδιαφέρουσες προτάσεις σας!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σχετικά με εμάς πολύ καλό και κατατοπιστικό είναι το ΄ΜΑΜΑ ΚΟΨΕ ΤΟ ΚΗΡΥΓΜΑ και εσυ μπαμπά επίσης' την συγγραφέα την λένε Κική Τζωρτζακακη, εκδόσεις Καλέντης και είναι σε 2 τόμους. Νόμιζω ότι είναι απο τα καλύτερα βιβλία για γονείς γιατί είναι γραμμένο απο ελληνίδα που γνωρίζει πολύ καλά τη δομή την Ελληνικής οικογένειας.

όσο για τα παιδιά υπάρχουν πολλές επιλογές, εμένα η δικιά μου διαβάζει - δηλαδή εγω κάνω την ανάγνωση- τα πάντα, αλλά βλέπω ότι της αρεσουν πολύ τα μεγάλα που τα διαβάζουμε 3-4 βράδια σε συνέχεια, το περιμένει......

επίσης τα τύπου πληροφοριακά είναι πολύ ωραία για αυτές τις ηλικιές

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

 

Αγόρασα τα εξής :

 

(για μας τους γονείς)

Μεγαλώνοντας μέσα στην Ελληνική οικογένεια / Μ. Γιωσαφάτ

 

(για το παιδί)

Θεραπευτικά παραμύθια / Ν. Γεωργιάδου

και

Η Ντανιέλα λέει όχι / Ρένα Ρώσση-Ζαΐρη

 

Θα τα διαβάσουμε και θα επανέλθω με εντυπώσεις.

 

Εντωμεταξύ, ψάχνω βιβλίο για σεξουαλική διαπαιδαγώγηση - να μην είναι τρομακτικό...:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Ωραίο θέμα.. μπράβο!!

 

Ο γιός μου είναι 6,5. Πέρυσι μας έφεραν δώρο τον "Γαργαληστή" του Δημ. Μπασλάμ και του άρεσε πάρα πολύ. Έτσι φέτος αγοράσαμε και τον "Αγησίλαγο" του ιδίου, το απολαμβάνει και το διαβάζουμε σχεδόν κάθε βράδυ.. Επίσης, στο σχολείο μας ζήτησαν να πάρουμε το "Μία κόκκινη κλωστή & ένα παρδαλό νησί" της Λιβάνη, το οποίο είναι αρκετά συμπαθητικό.

Πάντα με ενδιαφέρει να βρίσκω ωραία βιβλία για το παιδί. Ότι μας αρέσει καλό είναι να

το μοιραζόμαστε γιατί υπάρχουν τόσοι τίτλοι αλλά λίγο χρόνος για να τα δεις όλα και να διαλέξεις... Οπότε περιμένω και εγώ τις γνώμες σας σε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάποτε διάβασα τα Μαγικά Μαξιλάρια του Τριβιζά...

Ωραίο... ενδιαφέρον... αλλά μου πήρε καιρό να καταλάβω ότι δεν είναι αλήθεια..:)

Ψυχολογία και Εκπαίδευση/Ζωρζ Μοκο

Αρκετά "έντονο" βιβλίο για γονείς-δασκάλους αλλά κάτι αποκομίζει κανείς διαβάζοντάς το...

Επίσης..

Εισαγωγή στην Ψυχολογία/Nicky Hayes (2 τόμοι)

Περισσότερο ανατομικά θέματα.. αλλά σε βοηθά να καταλάβεις πώς λειτουργεί ο ανθρώπινος νους.. το σώμα... η αλληλεπίδραση...

Αυτά! Αν διαβάσω κάτι καλύτερο, θα ειδοποιήσω. Λία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...