Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πρασινα κακα και ξαφνικα τελειες αιματος

Recommended Posts

Κοριτσια βοηθεια. Εκει που ολα ηταν οκ, τα κακα εδω και 20 μερες πρασινισαν και σημερα ενω ξανακιτρινισαν ειδα λιγες κουκισες αιμα. Τι κανω; Η μπεμπα ειναι 4 μηνων και κατι, ησυχη, τρωω τα οαντα, ειχε απο την αρχη οριακγ προσληψη βαρους αν θυμαστε. Στο μεταξυ καπου διαβασα το παρακατω, ισχυει; Τη θηλαζω παντα καθ στα δυο στηθη τη φορα γιατι νομιζω απο το ενα σεν χορταινει

Μια άλλη ''αθώα'' αιτία αίματος στα κόπρανα του μωρού, είναι η υπερπαραγωγή γάλακτος από την μητέρα και η γρήγορη εναλλαγή στήθους κατα το θηλασμό. Το γάλα κατά τη διάρκεια του θηλασμού αλλάζει πυκνότητα και περιεκτικότητα σε λίπος.Ετσι κάθε φορά που το μωρό θηλάζει,παίρνει αρχικά το γάλα που είναι λεπτόρρευστο και με μικρή περιεκτικότητα σε λίπος και σταδιακά περνάει στο* παχύρρευστο και με μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε λίπος γάλα. Το λίπος βοηθά στο να γίνεται η πέψη του γάλακτος πιο αργά , να διασπώνται τα συστατικά του και ιδιαίτερα η λακτόζη σωστά και να απορροφούνται καλύτερα από το έντερο.Οταν, λοιπόν, υπάρχει υπερπαραγωγή γάλακτος ή όταν γρήγορα βγάζουμετο μωρό από το ένα στήθος και το βάζουμε στο άλλο, το βρέφος προλαβαίνει να πάρει μόνο το αρχικό γάλα με την μικρή περιεκτικότητα σε λίπος. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα η λακτόζη( το συστατικό του γάλακτος, να περνάει στο έντερο αδιάσπαστη και να προκαλεί ερεθισμό στο έντερο του μωρού που μπορεί να εκδηλωθεί με πολλά αέρια και πράσινα κόπρανα. Οσο το έντερο εκτίθεται στη λακτόζη, ο ερεθισμός του εντέρου συνεχίζεται και μπορεί να εκδηλωθεί με αίμα στα κόπρανα.

Διαφημίσεις

Τα πράσινα κακά μπορεί να σημαίνουν και υπερπαραγωγή. Μαζί με αίμα όμως σημαίνουν αλλεργία σε κάτι που τρως, και συνήθως είναι το αγελαδινό γάλα κι ότι το περιέχει.

Όταν το είχαμε συζητήσει με τον παιδογαστρεντερολογο μου είπε ότι κάτι τέτοιο δεν υφίσταται ως εξήγηση του αίματος. Τι να πω;

Θα σου πρότεινα να κοψεις τα γαλακτοκομικα κι ο,τι τα περιέχει. Προσοχή στα κρυφά. Οι πρωτεΐνες του γάλακτος μπορει να βρίσκονται παντού!

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

πάντως εμείς με τα ίδια ακριβως συμπτώματα βρήκαμε την αλλεργία στα αγελαδινά. ετσι εγώ απέχω από τα αγελαδινα γαλακτοκομικά (γάλα, τυριά, γλυκα) και ο μπέμπης είναι οκ. ευτυχώς δεν χρειάστηκε να κοψω και τα κρυφα....

• 3 months later...

Η αλλεργια του μωρου μπορει να προκυψει ξαφνικα;

Εμεις δυο μηνες τωρα ειχαμε μουσταρδι κακακια και ξαφνικα εγιναν πρασινα.

Μια και μοναδικη φορα ειδα και μια κοκκινη τελεια.

Δεν εχω αλλαξει κατι στη διατροφη μου ουτε εχω προσθεσει κατι νεο.

Μπορει τωρα να αρχισε η αλλεργια;

Διαφημίσεις

Να σου πω κι εγώ την εμπειρία μου που είναι και πρόσφατη. Τις τελευταίες πέντε μέρες το μωρό είχε διάρροια και κάθε βράδυ 1 πάνα περιείχε κουκκίδες αίματος. Κάναμε εξετάσεις για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο ίωσης και τελικά αποδείχθηκε ότι ήταν αλλεργία στο αγελαδινό γάλα. Το μόνο που χρειάστηκε να κάνω ήταν να κόψω το ένα ποτήρι γάλα που έπινα την ημέρα και αμέσως το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Η παιδίατρος μου είπε χαρακτηριστικά ότι πάντα λέμε στις μητέρες που θηλάζουν να μην πίνουν γάλα ειδικά τους τρεις πρώτους μήνες.

Και ο γιος μου είναι ήδη 2,5 μηνών,η αλλεργία μπορεί να προκύψει οποιαδήποτε στιγμή.

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ...μπορεί η αλλεργία να φεύγει και να έρχεται?Η μικρή μου είναι σχεδόν 4 μηνών και 3-4 φορές ως τώρα έχω δει κόκκινες κλωστούλες αίματος συνοδευόμενα από πρασινοκίτρινα κακά. Συνήθως κρατάει 1-2 μέρες, μπορεί και μόνο 1-2 κενώσεις και μετά εξαφανίζεται για 1 μήνα ενώ εγώ καταναλώνω σταθερά γαλακτοκομικά. Αν ξέρει καμιά μανούλα ας μου απαντήσει εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα.

5JP7p3.png

rnsFp2.png