Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6μηνο+δωρο χριστουγεννων


virgi

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια !!!!

εχω μια ερωτηση να κανω !

οσες ειστε στο εξαμηνο απο σεπτεμβρη, εχετε παρει δωρο χριστουγεννων απο τον οαεδ????

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοριτσια !!!!

εχω μια ερωτηση να κανω !

οσες ειστε στο εξαμηνο απο σεπτεμβρη, εχετε παρει δωρο χριστουγεννων απο τον οαεδ????

 

εγω ξεκινησα αυγουστο και το πηρα χθες

Link to comment
Share on other sites

To δωρο δεν ειναι για ολες το ιδιο,παει αναλογικα.δεν σας εχει δωσει ο οαεδ με το χαρτι της αποφασης και ενα χαρτι που γραφει αναλυτικα τα ποσα που θα παρετε για χριστουγεννα-επιδομα αδειας??

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

οχι σοφακι δεν εχω τετοιο χαρτι στα χερια μου, οταν πηγα κ το ζητησα γιατι το ηθελε ο εργοδοτης μου, μου ειπαν δεν το δινουν πια!!!

επισης, τωρα που γραφεις για το επιδομα αδειας, οταν με πληρωσε η δουλεια μου, ελειπαν χρηματα απο το επιδομα αδειας κ μου ειπε οτι τη διαφορα θα μου τη δωσει ο οαεδ τελος του χρονου, πρεπει ομως να το ζητησω εγω η θα το βαλουν αυτοματα ???

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι σοφακι δεν εχω τετοιο χαρτι στα χερια μου, οταν πηγα κ το ζητησα γιατι το ηθελε ο εργοδοτης μου, μου ειπαν δεν το δινουν πια!!!

επισης, τωρα που γραφεις για το επιδομα αδειας, οταν με πληρωσε η δουλεια μου, ελειπαν χρηματα απο το επιδομα αδειας κ μου ειπε οτι τη διαφορα θα μου τη δωσει ο οαεδ τελος του χρονου, πρεπει ομως να το ζητησω εγω η θα το βαλουν αυτοματα ???

 

 

οχι δεν ζητας κατι,θα σου το βαλουν εκεινοι.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αναλογικά με τι πληρωνόμαστε? Δεν καταλαβαίνω...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

 

 

εαν ξεκινησε και το δικο σου 6μηνο αυγουστο οπως του μελους βασιλικη,ναι θα παρετε σχεδον τα ιδια χρηματα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

σοφακι σ ευχαριστω πολυ!!!

που εισαι βρε βασιλικη να μας πεις ποσα σου εβαλαν!! χαχαχα

 

Γεια σας κοριτσια.Κ γω που ξεκινησα Σεπτεμβρη πηρα πειπου 320 ευρω.σχεδον δηλαδη το μισο του ποσου που μου βαζαν καθ εμηνα.

Μα γιατι περνουμε το μισο και οχι ολοκληροτο ποσο οπως περναμε καθε χρονο στις δουλειες μας????Πολλα θέλω εεε..?;)

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια.Κ γω που ξεκινησα Σεπτεμβρη πηρα πειπου 320 ευρω.σχεδον δηλαδη το μισο του ποσου που μου βαζαν καθ εμηνα.

Μα γιατι περνουμε το μισο και οχι ολοκληροτο ποσο οπως περναμε καθε χρονο στις δουλειες μας????Πολλα θέλω εεε..?;)

 

 

ο εργοδοτης δεν σου εδωσε δωρο?το δικο μου 6μηνο τελειωσε αυγουστο και πηρα και απο οαεδ και απο εργοδοτη δωρο χριστουγεννων.....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια χρονια πολλα με υγεια! τελικα πηρα κ γω το δωρο, 297 ευρω μου εβαλαν, αλλα πως μπορω να ξερω αν ειναι κ το επιδομα αδειας αυτο η μονο το δωρο χριστουγεννων ???

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Ηθελα και γω την βοήθεια σας. Είμαι στο 6μηνο από τις 6 Οκτωβρίου και βρήκα μια κατάθεση στις 23/12 για 270 ευρώ και μια σήμερα για 155. Τα 270 υπέθεσα είναι το δώρο, ξέρετε τι μπορεί να είναι τα 155? δικαιούμαστε και επίδομα αδείας από ότι διάβασα πιο πάνω? μπορεί να είναι αυτό? πως υπολογίζεται?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Ηθελα και γω την βοήθεια σας. Είμαι στο 6μηνο από τις 6 Οκτωβρίου και βρήκα μια κατάθεση στις 23/12 για 270 ευρώ και μια σήμερα για 155. Τα 270 υπέθεσα είναι το δώρο, ξέρετε τι μπορεί να είναι τα 155? δικαιούμαστε και επίδομα αδείας από ότι διάβασα πιο πάνω? μπορεί να είναι αυτό? πως υπολογίζεται?

Ευχαριστώ

 

 

Λογικα ειναι το επιδομα αδειας.θα πρεπει να σου δωσει και ο εργοδοτης σου.πως υπολογιζεται δεν ξερω.....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Από 1/1 έως και 30/4 υπολογίζεται το δώρο Πάσχα. Από 1/5 έως 31/12 υπολογίζεται το δώρο Χριστουγέννων. Είτε από τον εργοδότη , είτε από τον ΟΑΕΔ , μετράει η ίδια περίοδος.

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ να παω κ γω να κοιταξω για επιδομα αδειας!!!!!!!

εχω κι αλλη ερωτηση. ο εργοδοτης επρεπε να δωσει ολοκληρο το δωρο η οχι ?????

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Ηθελα και γω την βοήθεια σας. Είμαι στο 6μηνο από τις 6 Οκτωβρίου και βρήκα μια κατάθεση στις 23/12 για 270 ευρώ και μια σήμερα για 155. Τα 270 υπέθεσα είναι το δώρο, ξέρετε τι μπορεί να είναι τα 155? δικαιούμαστε και επίδομα αδείας από ότι διάβασα πιο πάνω? μπορεί να είναι αυτό? πως υπολογίζεται?

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα... Κι εγώ ειμαι στο 6μηνο από 29 Σεπτέμβρη και πηγα σήμερα και είδα μια κατάθεση στις 31 Δεκέμβρη αλλά 180 ευρώ ενώ στις 23 Δεκεμβριου μου είχαν βάλει άλλα 280 ευρώ!!! Λέτε να είναι επίδομα αδείας επειδη γέννησα Ιουλιο????

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κ μενα μου εβαλαν 187 ευρω τελος του μηνα κ ναι κοριτσια ειναι επιδομα αδειας !

εγω προσωπικα δεν το ειχα παρει ολοκληρο απο τον εργοδοτη !!!!!!

 

μισθο παντως ακομα να βαλουν !!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Αυτός ο ΟΑΕΔ είναι ένα αίνιγμα...αφού ποτέ δεν απαντάνε στο τηλέφωνο και όταν είσαι εκεί πνίγονται πάντα στη δουλειά.

Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι βασικά πόσο είναι το ακριβές ποσό για το επίδομα μηνιαίως?? Εγώ είμαι από 05/10 αλλά επειδή άργησα να κάνω τα χαρτιά μου πήρα τους 2 μήνες μαζί τον Δεκέμβρη και δεν έβγαλα άκρη..

Επίσης όντως και εγώ μέχρι τώρα (από 23/12) έχω πάρει 428 ευρώ (από ότι διάβασα παραπάνω είναι δώρο Χριστουγέννων και επίδομα αδείας...σωστά??)

 

Το ότι μέχρι σήμερα δεν έχουνε μπεί ακόμα τα λεφτά είναι ανησυχητικό?? Συνηθίζουν να αργούνε???

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπερα και χρονια πολλα καλη χρονια με υγεια.Κοριτσακια μου αν θελετε βοηθηστε με γιατι εχω τρελαθει με το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ.Γενναω 16 Μαρτιου 2013 και βγαινω σε αδεια στις 18-1-13 για την αδεια κυησης αναφερομαι.Μου ειπαν οτι πρεπει να παω τοτε στο ΙΚΑ με το χαρτι που μου εδωσε ο γιατρος και το υπεγραψε ο εργοδοτης μου (δημοσιος φορεας ειμαι με συμβαση ) για να πληρωθω και μετα να παω ΟΑΕΔ για να δω αν δικαιουμαι ενα βοηθημα.Μηπως ξερει καποια ποσα χρηματα θα πληρωθω απο το ΙΚΑ εχω 200ενσημα και πληρωνομαι 750Ε.Το βοηθημα ΟΑΕΔ πρεπει να καταθεσω τα χαρτια μου μετα την γεννα?Ποσο ειναι αυτο το βοηθημα?Επιδομα τοκετου μου ειπε ο ΕΟΠΠΥ οτι αν γεννησω σε ιδιωτικη κλινικη μη συμβεβλημενη ΕΟΠΠΥ δεν δικαιουμαιπλεον χρηματα μονο αν γεννησω σπιτι χαααα καλο ε?Εγω εχω συμβαση μεχρι και τον Μαρτη που γενναω να πω μετα βλεπουμε...Η ειδικη αδεια μητροτητας που λενε τι ειναι ?Εγω ξερω τις 56μερες πριν την ΠΗΤ και τις 63μερες μετα.Ααα και 2ωρες αδεια την ημερα για 12μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα καλη χρονια με υγεια.Κοριτσακια μου αν θελετε βοηθηστε με γιατι εχω τρελαθει με το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ.Γενναω 16 Μαρτιου 2013 και βγαινω σε αδεια στις 18-1-13 για την αδεια κυησης αναφερομαι.Μου ειπαν οτι πρεπει να παω τοτε στο ΙΚΑ με το χαρτι που μου εδωσε ο γιατρος και το υπεγραψε ο εργοδοτης μου (δημοσιος φορεας ειμαι με συμβαση ) για να πληρωθω και μετα να παω ΟΑΕΔ για να δω αν δικαιουμαι ενα βοηθημα.Μηπως ξερει καποια ποσα χρηματα θα πληρωθω απο το ΙΚΑ εχω 200ενσημα και πληρωνομαι 750Ε.Το βοηθημα ΟΑΕΔ πρεπει να καταθεσω τα χαρτια μου μετα την γεννα?Ποσο ειναι αυτο το βοηθημα?Επιδομα τοκετου μου ειπε ο ΕΟΠΠΥ οτι αν γεννησω σε ιδιωτικη κλινικη μη συμβεβλημενη ΕΟΠΠΥ δεν δικαιουμαιπλεον χρηματα μονο αν γεννησω σπιτι χαααα καλο ε?Εγω εχω συμβαση μεχρι και τον Μαρτη που γενναω να πω μετα βλεπουμε...Η ειδικη αδεια μητροτητας που λενε τι ειναι ?Εγω ξερω τις 56μερες πριν την ΠΗΤ και τις 63μερες μετα.Ααα και 2ωρες αδεια την ημερα για 12μηνες.

Λοιπό θα σου γράψω μόνο όσα ξέρω από εμένα γιατί έχει περάσει κανα 10μηνο και έχουν αλλάξει τα πράγματα. Όντως πας με το χαρτί του γιατού που λέει την ΠΗΤ από τις 18/1 και μετά. Το επίδομα κύησης σου όπως το υπολογίζω στο περίπου θα είναι κοντά στα 1000ευρώ. ΜΕ το που γεννήσεις και πας με ληξ. πράξη γέννησης και παίρνεις το επίδομα λοχείας σου που είναι περίπου χοντρικά στα 1200ευρώ (δεν στα έχω υπολογίσει κανονικά γιατί βγαίνει με τα ημερομίσθια κτλ και δεν τα έχω τώρα πρόχειρα) και πας στον ΟΑΕΔ για να σου δώσουν το επίδομα μητρότητας αν το δικαιούσαι (είναι η διαφορά ανάμεσα στο ποσό που σου έδωσε το ικα και αυτά που θα έπαιρνες από τον εργοδότη σου. Δεν ξέρω όμως επειδή είπες ότι έχεις σύμβαση μέχρι τον Μάρτιο μπορεί να μην παίρνεις κάποιο ποσό γιατί πρέπει να είσαι σε ενεργή εργασιακή σχέση για το επίδομα από τον ΟΑΕΔ και την άδεια μητρότητας. Τέλος η άδεια μητρότητας είναι η 6μηνη άδεια που δίνουν στον ιδιωτικό τομέα μετά τις 62 μέρες της λοχείας για την ανατροφή τέκνου. Με το καλό και καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Κι εγώ ειμαι στο 6μηνο από 29 Σεπτέμβρη και πηγα σήμερα και είδα μια κατάθεση στις 31 Δεκέμβρη αλλά 180 ευρώ ενώ στις 23 Δεκεμβριου μου είχαν βάλει άλλα 280 ευρώ!!! Λέτε να είναι επίδομα αδείας επειδη γέννησα Ιουλιο????

 

Αυτό πρέπει να είναι το δώρο απλά το έβαλαν σε 2 δόσεις...και σε μένα έτσι έκαναν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...