Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΕΤΑΣΗ ΙΣΧΥΩΝ ΣΕ ΒΡΕΦΟΣ...


Recommended Posts

τον περασμένο μήνα πήγα στον παιδίατρο μου και έκανε μια εξέταση στο 2 μηνών τότε μωρό μου για τα ισχύα.του άνοιξε τα πόδια σαν κοτόπουλο και το παιδάκι ούρλιαξε...αυτό το μήνα ήθελε πάλι να την κάνει και μου είπε πως πρέπει να γίνεται ως τον 6 μήνα.οταν είπε πως δεν θέλω να γίνει είπε κάνε ενα υπέρηχο να δούμε οτι το μωρό είναι οκ και αν είναι το κάνουμε σε 10-15 μέρες πάλι.....

εγώ ρώτησα τον γυναικολόγο μου και μου είπε πως στο μαιευτήριο ελέγχονται ολα τα μωρά.

ποιά ειναι η γνώμη σας?

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κάθε μήνα την κάνει και σε μας ο γιατρός. Δεν είναι ευχάριστο θέαμα αλλά νομίζω είναι απαραιτητη. Κάναμε και υπέρηχο ισχίων.

 

http://www.klinikiagiosloukas.gr/articles_det.asp?article_id=74

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

οταν γεννιουνται εξεταζονται ολα τα βρεφη για τα ισχια τους αλλα αυτο δε σημαινει οτι μπορει αυτη η εξεταση να "καλυψει" το γιατρο, μπορει να υπαρχει χαλαρωση και να φανει αργοτερα γι αυτο επανεξεταζονται τα παιδια στο διμηνο και αναλογα της ενδειξεις και μετα. Εμεις καναμε υπερηχο ισχυων στην ηλικια σας και ολα ηταν οκ. στην ευρωπη πλεον ειναι απαραιτητη εξεταση μετα τις 40 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Η ανηψια μου φορουσε διπλο pumperaki για 3 μηνες .συμβουλη γιατρου για δηθεν αδυναμα ισχυα.Οταν ειπε στην αδερφη μου να την κανει ακτινογραφιες και η αδερφη μου δεν ηθελε να παρει ακτινοβολια το μωρο και ψαξε ψαξε βρηκαμε τελος παντων τον καλυτερο εδω στην πολη μας και την πηγαμε......μια χαρα το βρηκε το παιδι και μαλιστα της ειπε οτι αμοκ πια τους πιανει τους παιδιατρους με αυτο το θεμα......

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Η ανηψια μου φορουσε διπλο pumperaki για 3 μηνες .συμβουλη γιατρου για δηθεν αδυναμα ισχυα.Οταν ειπε στην αδερφη μου να την κανει ακτινογραφιες και η αδερφη μου δεν ηθελε να παρει ακτινοβολια το μωρο και ψαξε ψαξε βρηκαμε τελος παντων τον καλυτερο εδω στην πολη μας και την πηγαμε......μια χαρα το βρηκε το παιδι και μαλιστα της ειπε οτι αμοκ πια τους πιανει τους παιδιατρους με αυτο το θεμα......

 

Εχω την εντυπωση αν θυμαμαι και καλα βεβαια..οτι δεν κανουν ακτινογραφια αλλα υπερηχο (δλδ δεν παιρνουν ακτινοβολια )

 

Εμενα ειχε χαλαρα ισχυα η 1 απ τις 3 και ειχαμε βαλει διπλο παμπερς κανα 3μηνο περιπου (απ αυτο δεν κερδιζει και τιποτα η παιδιατρος ουτε και κανενας αλλος) απ κει και υστερα αν κατι εβλεπε μπορει να ηθελε να ειναι σιγουρη γιατι αν τ αφησει θα δημιουργηθει προβλημα στο παιδι στο μελλον και να την τρεχαν μετα...εννοειτε βεβαια αφου την πηγαν σε ορθοπεδικο ξερει να διακρινει καλυτερα ενα προβλημα απ εναν παιδιατρο (ο καθενας ο καλυτερος στην ειδικοτητα του..οι παιδιατροι ελεγχουν και αν δεν λυθει με τις διπλες πανες εννοειτε πας σε ορθοπεδικο )

 

Οποτε στο θεμα μας ναι ειναι μια εξεταση που την κανουν σ ολα τα μωρα...αλλα δεν ποναει...δεν τ ανοιγουν με το ζορι ...αλλα μεχρι εκει που παει... αν βλεπεις οτι ειναι αγαρμπος σαν γιατρος..και δεν σου γεμιζει το ματι (αυτο το ενστικτο να το ακουμε...καλο κανει) πηγαινε το μωρο σου αλλου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

)

 

Οποτε στο θεμα μας ναι ειναι μια εξεταση που την κανουν σ ολα τα μωρα...αλλα δεν ποναει...δεν τ ανοιγουν με το ζορι ...αλλα μεχρι εκει που παει... αν βλεπεις οτι ειναι αγαρμπος σαν γιατρος..και δεν σου γεμιζει το ματι (αυτο το ενστικτο να το ακουμε...καλο κανει) πηγαινε το μωρο σου αλλου

 

 

Καλα δε το συζητω.....αυτο εννοειται.Οχι να το τυρανναει ετσι το μωρακι.

Παντως δεν εχω ακουσει καμια μανουλα να μην εχει αλλαξει 1-2 παιδιατρους μεχρι να καταληξει.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμας εδω μας εξεταζε μεχρι 6 μηνων....μια η 2 φορες και υπερηχο....δεν ειχα προβλημα...παντως δεν ανοιγε σαν κοτοπουλο τα ποδια του,γινοταν με πολυ προσεκτικες κινησεις,τωρα εκει δεν ξερω πως γινεται..αν πιστευεις πως ο γιατρος το κανει πολυ αγαρμπα τοτε μπορεις να του το αναφερεις η να αλλαξεις γιατρο....εχω αλλαξει 2...αν ειναι για το καλο του παδιου θα αλλαξω 102 μεχρι να βρω τον σωστο...δεν θα ξεχασω ποτε στη ζωη μου την πρωτη παιδιατρο η οποια εκανε το εμβολιο στον μικρο λες και το μωρο ηταν καποιος δολοφονος,ειχε ενα βλεμα μισους και εβαλε την συριγκα με τοση δυναμη στο μπουτακι του που ετρεχε αιμα,ο μικρος δεν ηθελε να ξαπλωνει πουθενα για αρκετες μερες,ετρεμε και εκλαιγε για αρκετες μερες....το θυμαμαι και με πιανει ριγος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, και σε μας ειπε η παιδιατρος να κανουμε υπερηχο μεχρι 6 μηνων, επειδη ακουγεται ενα κλικ. Μας προτεινε τον Παπανικολαου, αλλα εκει κοστιζει 100 ευρω. Ξερει καμια μανουλα ποσο κανει στα δημοσια? Και πως κλεινουμε ραντεβου?

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ξεχασω ποτε στη ζωη μου την πρωτη παιδιατρο η οποια εκανε το εμβολιο στον μικρο λες και το μωρο ηταν καποιος δολοφονος,ειχε ενα βλεμα μισους και εβαλε την συριγκα με τοση δυναμη στο μπουτακι του που ετρεχε αιμα,ο μικρος δεν ηθελε να ξαπλωνει πουθενα για αρκετες μερες,ετρεμε και εκλαιγε για αρκετες μερες....το θυμαμαι και με πιανει ριγος.
Ακριβως ιδιο πατησαμε και εμεις δυστυχως:( Εννοειται την αλλαξαμε. Ελεος! Δεν πρεπει να αγαπησουν και λιγο τα παιδια οι παιδιατροι αν διαλεξαν τετοιο επαγγελμα:evil:
Link to comment
Share on other sites

Εμείς γεννηθήκαμε με χαλαρά ισχια κ έκανε υπερηχο στο μαιευτήριο που βγήκε αρκετά καλός.δν έβαλε διπλό παμπερ αλλα τον κοίταζε έτσι όπως λες ο Παιδίατρος πολυ προσεκτικά κάθε μήνα δλδ δν έκλαψε ποτέ μέχρι τεσσάρων μηνών που μας είπε ότι είναι στη θέση τους κανονικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα, και σε μας ειπε η παιδιατρος να κανουμε υπερηχο μεχρι 6 μηνων, επειδη ακουγεται ενα κλικ. Μας προτεινε τον Παπανικολαου, αλλα εκει κοστιζει 100 ευρω. Ξερει καμια μανουλα ποσο κανει στα δημοσια? Και πως κλεινουμε ραντεβου?

 

Καλησπέρα, εμείς ως πρόωρα κάναμε συνέχεια εξετάσεις, πριν βγούμε απο την μονάδα μας είπαν να κανουμε επανεξέταση γιατί ακουγόταν κλικ στο αριστερό ισχύο, δεν την κάναμε άμεσα παρά μόνο την προηγούμενη εβδομάδα στο follow up, οπού εξέτασε το μωρό μου ορθοπαιδικός η οποία μας είπε να κάνουμε εκείνη την στιγμή ακτινογραφία. Μολίς είδε την ακτινογραφία έκανε ειδικές μετρήσεις με χάρακα στα οστά και στους χόνδρους οπού τα βρήκε όλα καλα.

Η ακτινογραφία στο ΙΑΣΩ κόστισε 47 ευρώ, σίγουρα μπορεί αλλού να κοστίζει φθηνότερα, γιατί δεν κλείνεις απ'ευθείας ραντεβού με παιδοορθοπαιδικο, εμάς η παιδίατρος απλά της ανοίγει τα ποδαράκια σε κάθε εξέταση και της κανει μαλακές κινησούλες και κάτι που είδε στο χεράκι μας είπε να την δει ορθοπεδικός. Ελπίζω να βοήθησα.

Iksrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπομονη αλλα ειναι κατι που πρεπει να γινει κοπελα μου!! Ειχαμε και μεις προβλημα με τα υσχια και καναμε υπερηχο και οχι ακτινογραφια!! Ολα καλα τωρα και κατι ακομη: μακαρι το προβλημα παντα να ηταν τοσο απλο οσο ενα προβλημα στα υσχια....

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ το υπέρηχο να το κάνω...βέβαια δεν λέει οτι έχει δει κάτι...γι'αυτο απορώ..αυτός θέλει να του ανοιγει τα πόδια μέχρι κάτω σε σημείο που να κάνει κρακ και το παιδι ουρλιάζει!!!δεν θα τον έλεγα άγαρμπο.επι τούτου το κάνει.και καλά έτσι γίνεται....αυτό το έχει κάνει κανένας σας???

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σε κανενα παιδι δεν εκανε κλακ..οι κινησεις ηταν παντα πολυ απαλες...και συνηθως ελαφρως κυκλικες...σαν γυμναστικη και τα ανοιγε μεχρι εκει που πηγαιναν (η πιεση ηταν τοσο ελαφρια που κανενα παιδι δεν ειχε θεμα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι κινήσεις της γιατρού μας ήταν πολύ απαλές, σε καμία περίπτωση δεν πόναγε το μωρό. Απλώς όταν της τέντωνε τα ποδαράκια οι "διπλές" που γινόντουσαν δεν ήταν στην ίδια ευθεία με το άλλο ποδαράκι ("ασύμετρες πτυχές"λέγεται) και κάναμε υπέρηχο στο ΠΑΙΔΩΝ.

 

Ο ορθοπαιδικός μετά από κάποιο διάστημα σύστησε ακτινογραφία για σιγουριά, και τελικά είπαν ότι με τον καιρό θα φτιάξει το ποδαράκι της, το οποίο δεν είχε εξάρθρωση, απλώς στην κοιλιά μου το είχε φαίνεται κάπως διπλώσει. Τίποτα σοβαρό δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ το υπέρηχο να το κάνω...βέβαια δεν λέει οτι έχει δει κάτι...γι'αυτο απορώ..αυτός θέλει να του ανοιγει τα πόδια μέχρι κάτω σε σημείο που να κάνει κρακ και το παιδι ουρλιάζει!!!δεν θα τον έλεγα άγαρμπο.επι τούτου το κάνει.και καλά έτσι γίνεται....αυτό το έχει κάνει κανένας σας???

 

Eγώ δεν θα το περιέγραφα έτσι. Εμάς της ανοίγει τα πόδια λυγισμένα και κάνει κυκλικές κινήσεις. Υποθέτω ότι θέλει να δει αν είναι στη σωστή θέση στη λεκάνη τα οστά του ποδιού (μπορεί να λέω και βλακείες). Αλλά κλικ και άλλους ήχους δεν κάνει σε καμία περίπτωση. Εμάς κλαίει βέβαια, δείχνει να πονάει αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Πάντως διαρκεί λίγο, δυο τρεις φορές κάνει αυτή την κίνηση.

Αυτό το μέχρι κάτω τι εννοείς;; Αγγίζουν τα γόνατα του παιδιού κάτω ενώ τα έχει λυγισμένα και ανοικτά;;Αν εννοείς αυτό, όχι δεν το κάνει εμάς έτσι...

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eγώ δεν θα το περιέγραφα έτσι. Εμάς της ανοίγει τα πόδια λυγισμένα και κάνει κυκλικές κινήσεις. Υποθέτω ότι θέλει να δει αν είναι στη σωστή θέση στη λεκάνη τα οστά του ποδιού (μπορεί να λέω και βλακείες). Αλλά κλικ και άλλους ήχους δεν κάνει σε καμία περίπτωση. Εμάς κλαίει βέβαια, δείχνει να πονάει αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Πάντως διαρκεί λίγο, δυο τρεις φορές κάνει αυτή την κίνηση.

Αυτό το μέχρι κάτω τι εννοείς;; Αγγίζουν τα γόνατα του παιδιού κάτω ενώ τα έχει λυγισμένα και ανοικτά;;Αν εννοείς αυτό, όχι δεν το κάνει εμάς έτσι...

δεν ξέρω..μια φορά τον άφησα...θα αλλάξω γιατρό γιατι είναι πολύ περίεργος σε όλα...μου φαίνεται οτι δεν έχει καλό χαρακτήρα...κάνει τον ξερόλα...δεν λέω οτι ξερω καλύτερα απ αυτόν..αλλά πήρα και δεύτερες γνωμες πχ για το θέμα του θηλασμού απο την αγλαια...

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κ εμεις είχαμε ένα μικροπροβληματάκι με τα ισχύα ποτέ δεν κάνανε απότομες κινήσεις στο βρεφάκι..ίσως αυτό που λες να δει την ελαστικότητα των γονάτων μέχρι κάτω να το έκανε αλλά ποτέ δεν ζόριζε το μωρό.. Πάντα πολύ απαλά..40 ημερών κάναμε τον υπέρηχο εμεις κ το πρόβλημα δεν υπήρχε πια..

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμας τις κυκλικες κινησεις μας εκανε καθε φορα. και υπερηχο ισχιων καναμε. ισως απλα ο γιατρος να ειναι λιγο αγαρμπος???

αλλαξα γιατρο...δεν τον λες αγαρμπο.εγω απαραδεκτο θα τον ελεγα

Επειδή κ εμεις είχαμε ένα μικροπροβληματάκι με τα ισχύα ποτέ δεν κάνανε απότομες κινήσεις στο βρεφάκι..ίσως αυτό που λες να δει την ελαστικότητα των γονάτων μέχρι κάτω να το έκανε αλλά ποτέ δεν ζόριζε το μωρό.. Πάντα πολύ απαλά..40 ημερών κάναμε τον υπέρηχο εμεις κ το πρόβλημα δεν υπήρχε πια..

με οσους φιλους μιλησα κανενος δεν του εκανε ετσι την εξεταση ο γιατρος τους

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕΣ ΓΙΑΤΡΟ!!!

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΤΕΙΛΕ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΕΥΡΗΜΑ.

:-P

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...