Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

s o s βοηθεια καριτσια επειγον!!!!!!!!!!!!!!!!


xxristina

Recommended Posts

η μπουμπου μου δεν καθεται με κανεναν αλλον περαν απο μενα και την αδερφη μου.η αδερφη μου μενει απο στον απο πανω οροφο αλλα και εκεινη εχει δυο παιδακια και δεν μπορω να της αφηνω και την δικια μου.ειναι 7 μηνων και δεν θελει καμια γιαγια και κανενα παππου ενω ολοι την εχουν αγκαλιασει πολυ!δεν γουσταρει ουτε να της αλλαξουν μια πανα οχι να την κρατησουν κιολας. εγω πρεπει να επιστρεψω στην δουλεια γιατι θα χασω ολεσ μου τις πελατισσες στο τελος(ειμαι κομμωτρια)και ειναι και δυσκολες εποχες τι να κανω εχετε υποψη καμια τεχνικη η κανενα βιβλιο για να βελτιωσω την σχεση της με τριτους?:-(:sad::-(:sad::-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η μπουμπου μου δεν καθεται με κανεναν αλλον περαν απο μενα και την αδερφη μου.η αδερφη μου μενει απο στον απο πανω οροφο αλλα και εκεινη εχει δυο παιδακια και δεν μπορω να της αφηνω και την δικια μου.ειναι 7 μηνων και δεν θελει καμια γιαγια και κανενα παππου ενω ολοι την εχουν αγκαλιασει πολυ!δεν γουσταρει ουτε να της αλλαξουν μια πανα οχι να την κρατησουν κιολας. εγω πρεπει να επιστρεψω στην δουλεια γιατι θα χασω ολεσ μου τις πελατισσες στο τελος(ειμαι κομμωτρια)και ειναι και δυσκολες εποχες τι να κανω εχετε υποψη καμια τεχνικη η κανενα βιβλιο για να βελτιωσω την σχεση της με τριτους?:-(:sad::-(:sad::-(

 

 

Μαλλον η μπουμπου σου ειναι κοντα σε καποιο αλμα ανπτυξης και για αυτο δεν σε αποχωριζεται1

Το επαθα με τον δικο μου και δεν ηθελε ουτε τον πατερα του κρατησε κανα 2μηνο τωρα καπως εχει βελτιωθει η κατασταση επιμμονη και υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να την αφήσετε μια μέρα μόνο με τον παππού και τη γιαγιά (ή και με τα δύο σετ παππούδων) και να μην δει ούτε εσάς ούτε την αδερφή σου ούτε κανέναν άλλο, μήπως και συνηθίσει;;;;;;Ίσως το ακριβές ωράριο της δουλειάς σου για κάποιες μέρες προτού πας στη δουλειά και να μην εμφανιστείς όσο και να παραπονιέται, μια δυο θα συνηθίσει....

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αυτο..να ειναι με τους παππουδες! θα κλαψει λιγο, λιγο θα πανε καμμια βολτιτσα, λιγο με τα παιχνιδια....

θα μαθει μια δυο μερες!!

Ετσι καπως θα κανω και εγω..αμα πιασω δουλεια, αμα βρω δηλ...γιατι ο δικος μου δεν τρωει σε κανενα! μα σε κανενα! τι αδερφη, τι γιαγια, τι μπαμπα πουθενα! γελαει και κανει κολπα!!:shock:

Link to comment
Share on other sites

εγω τον μικρο μου τον αφησα στην πεθερα μου οταν ηταν 6 μηνων.οταν επεστρεφα τον ειχα στο καρεκλακι του και εξαφανιζομουν απο μπροστα του και μετα επεστρεφα (για να μαθει οτι η μαμα φευγει και ερχεται)αλλα εμεισ μενουμε πανω κατω και πριν παω στη δουλεια τον αφηνα στην αρχη 1 ωρα μετα δυοκτλ κανε δοκιμες μεχρι να βρεις το κολπο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για όλα τα μωράκια κατά τον πρώτο χρόνο της ζωής τους η μητέρα τους είναι το πιο σημαντικό πρόσωπο και το άτομο με το οποίο θέλουν να είναι συνέχεια μαζί. Αυτό είναι βέβαια δύσκολο να πραγματοποιηθεί αν μια μητέρα πρέπει να επιστρέψει στη δουλειά της.(Ειδικά τους πρώτους 6 μήνες που τα μωράκια δεν έχουν συνειδητοιήσει πως αυτά και η μαμά τους είναι ξεχωριστές οντότητες αλλά νομίζουν πως είναι ένα με τη μαμά τους. Πχ νομίζουν πως το χέρι της μαμάς, το στήθος της μαμάς, η αγκαλιά της μαμάς και πχ τα δικά τους χεράκια είναι ένα!!!)

 

Το καλό είναι πως το μωράκι σου είναι άνω των 6 μηνών. Δοκίμασε σιγά σιγά να εξοικειωθεί με τις γιαγιάδες ως εξής. Πχ κράτα το αγκαλιά εσύ ενώ μιλάς στη γιαγιά. Μετά από αρκετή ώρα δώσε στη γιαγιά κάτι που θα του κινήσει το ενδιαφέρον (πχ ένα παιχνιδάκι) και έτσι μπορεί να θελήσει από μόνο του να πάει στη γιαγιά! Όταν το πάρει η γιαγιά να μείνεις και εσύ εκεί και να το ξαναπάρεις μετά από λίγο. Και κάντο μερικές φορές. Και αφού τη συνηθίσει τότε θα το αφήσεις αρχικά με τη γιαγιά στο ένα δωμάτιο και θα πας στο άλλο και θα εμφανίζεσαι ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Και μια μέρα θα την αφήσεις για μισή ώρα μετά για περισσότερο κτλ κτλ.

 

Θέλει και κόπο και τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

Α, και αν έχεις καμία κοπελίτσα (συγγενή ή φίλη ή επαγγελματία) με χαμογελαστό και όμορφο/ ευχάριστο πρόσωπο θα δείς πόσο πιο εύκολα θα εξοικειωθεί το μωρό σου! Ακούγεται 'ασχημο αν σκεφτεί κανείς τις γιαγιάδες αυτό που γράφω αλλά οι έρευνες επανειλλημένα δείχνουν πως τα μωρά προτιμούν νεανικά και ευχάριστα πρόσωπα....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...