Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χρωματιστη σοκολατα


mama2009

Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα βλεποντας τη συνταγη για cake pops ηθελα να κανω την εξης ερωτηση για την ιδεα που μου ηρθε θα μπορουσα να λιωσω σε μπεν μαρι ασπρη σοκολατα και να τη χρωματισω με χρωματα ζαχαροπλαστικης?

 

χρυσοχερες σωστε με θελω να τα κανω για τα γενεθλια του γιου μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


λοιπον σιγουρα δεν ειμαι χρυσοχερα μιας και εγω πειραματιζομαι ακομα, ασχετα αν μου πετυχαινουν τα περισσοτερα, ομως διαβαζω πως μπορεις να βαψεις τη λευκη σοκολατα με χρωμα ζαχαροπλαστικης και οτι καλυτερο αποτελεσμα θα εχεις εαν ριξεις μεσα στο χρωμα λιγο λαδι και ανακατεψεις. αυτο λεει γιατι στη σοκολατα δεν αρεσει το νερο και αν καταλαβα καλα τα χρωμματα που κυκλοφορουν ειναι νερου. εκτος κι αν παρεις χρωμα σε παστα. ξερω πως υπαρχει αλλα δε ξερω να σου δωσω πληροφοριες τι ακριβως ειναι και που θα βρεις...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εχω παρει χρωμα απο το σουπερ μαρκετ αυτα που ειναι σε μπουκαλακια νομιζω δεν ειναι παστα δηλαδη αν καταλαβα καλα (καθοτι ξανθια χιχιχι) να λιωσω σε μπεν μαρι τη σοκολατα με λαδι? ή με βουτυρο??

Link to comment
Share on other sites

ναι κι εγω τα ιδια μπουκαλακια εχω. σε 2-3 περιπτωσεις που δα στο ιντερνετ δε διαβασα πουθενα βουτυρο, λεει με λαδι. Αυτο που καταλαβα εγω ειναι πως ανακατεβεις μονο το χρωμα με λιγο λαδι και οχι σοκολατα μαζι με χρωμα και λαδι ολο μαζι στο ιδιο μειγμα. δηλ. λιωνεις τη σοκολατα και μολις σβηνεις τη φωτια αμεσως ριχνεις το χρωμα με το λαδι που τα χεις απο πριν ανακατεψει. και ανακατεβεις γρηγορα πολυ μην αρχισει και πηζει η σοκολατα....

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν ειδικά χρώματα για σοκολάτα...εγω έχω πάρει απο Αγγλία δεν ξέρω αν πάτε σε κάποιο μαγαζί που προμηθεύει ζαχαροπλαστεία μήπως βρείτε κι εδω...

 

Τώρα για πάστα χρώματα δεν έχω δοκιμάσει σε σοκολάτα, δεν ξέρω αν λειτουργει..αν δοκιμάσετε γράψτε να ξέρουμε!!!:D

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...