Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εισαγωγή στις στερεές τροφές


Ελένη

Recommended Posts

πότε ξεκινήσατε τις στερεές τροφές;

ο παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσουμε με φρούτα (μήλο και αχλάδι) και farina lattea (φαντάζομαι ότι είναι κρέμα)χωρίς γλουτένη. Μια το ένα μια το άλλο. Από ότι βλέπω στο χαρτί που μας έδωσε ξεκινάνε από τον 4,5 μηνών και μετά τον 6ο προσθέτουνε και κρέας. (από Δευτέρα θα το δώσω για μετάφραση το κείμενο για να είμαι σίγουρη τι γράφει και θα ρωτήσω και παιδίατρο στην Ελλάδα).

Τώρα όμως τι κάνω; να του δώσω ή να συνεχίσω αποκλειστικό θηλασμό μέχρι να και τον 6ο μήνα;

μαμάδες που θηλάζετε (και όχι μόνο) βοηθείστε!

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 309
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ελένη εμείς τώρα ξεκινήσαμε τα φρούτα για μια βδομάδα έτρωγε κάθε φρούτο μόνο του και μετά όλα μαζί μ' ένα μπισκοτάκι μέσα, κάθε μέρα και απο λίγο μέχρι να φτάσει να κόψει το γάλα που ήταν περίπου στις 10.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα Ελένη μου είπε ο γιατρός από 3,5 μηνών να αρχίσω με φρούτα και ρυζάλευρο! Όταν θηλάζει όμως είναι καλύτερα να περιμένεις να κλείσει τον 6ο. Εκτός αν δεις ότι δεν χορταίνει μόνο με το γάλα, κι αυτό όχι για μια μέρα αλλά για 2-3 μέρες συνεχόμενα.

Επίσης πολλά παιδιά μπορεί να μην είναι έτοιμα για στερεά τροφή ακόμη και μετά τον 6ο. Θα σου δείξει μόνο του τα σημάδια ότι θέλει κι άλλο φαγητό πέραν του γάλακτος.

Πριν τον 6ο πολλές τροφές μπορεί να προκαλέσουν αλλεργία.

Ακόμη, προσωπικά έχω αμφιβολίες κατά πόσο θα έπρεπε να χρησιμοποιούμε τα προϊόντα του εμπορίου. Τα περισσότερα (αν όχι όλα) περιέχουν μέσα ζάχαρη, κάτι που απαγορεύεται για τα μωρά, χώρια από τα άλλα αμφιβόλου ποιότητας συστατικά.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ μαζί σου για τα προϊόντα εμπορίου και εγώ θέλω να τα αποφύγω. Αυτή τη φαρίνα δεν ξέρω αν θα του τη δώσω, αλλά σκέφτομαι να αρχίσουμε με τα φρούτα, μας είπε μόνο αχλάδι - μήλο. Τον βλέπω και αυτόν που κοιτάει κάθε φορά που τρώμε. Από όσο ξέρω τα φρούτα αυτά δεν ανήκουνε στα επικίνδυνα, αυτά δηλαδή που μπορούν να προκαλέσουνε αλλεργίες.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου είπε να αρχίσουμε στον 5ο με κρέμα βανίλλια.

Αρχισα στον 6ο με ρυζάλευρο που είχα φτιάξει μόνη μου από καστανό ρύζι και γάλα δικό μου.

Η κρέμα βανίλλια έχει μέσα ζαχαρη (πολλές φορές τη γράφουν σουκρόζη για παραπλάνηση) και βανιλλίνη που είναι συνθετικη ουσία που δεν ήθελα να φάει.

Μεχρι σήμερα δεν έχει φάει κρέμες του εμπορίου. Της φτιάχνω εγω διάφορες νοστιμιές ;) και τρώει

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βραζω ρύζι (βρασε όρυζα που λέμε) εμένα μου αρέσει το καστανό. εσύ μπορείς να παρεις ό,τι θέλεις. εγω την πρώτη βδομάδα μόνο της το περναγα από το μουλτι, μετά της το έδινα έτσι. υπάρχει και μια μάρκα από αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο που δεν ε΄χει ζαχαρη, μόνο ρύζι και βιταμίνη Β. αν θέλεις στείλε μου mail να σου πω ποιά είναι.

ή μπορείς να πάρεις κουακερ και να δίνεις με δικό σου γάλα. παλι το ίδιο το βράζεις, το αφήνεις να κρυωσει, βαζεις γάλα και σερβίρεις.

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για σνακ μπορείς να δίνεις ρυζογκοφρέτες που λιωνουν στο στόμα ή καλαμπογκοφρέτες.

όχι αυτές 24610_gallete.jpg

είμαι μακρόστενες αυτες που λιώνουν

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

Ελένη, σε μαγαζιά με βιολογικά προϊόντα μπορείς να βρεις σκέτο ρυζάλευρο σε σκόνη που το ανακατεύεις αρχικά με γάλα και μπορείς να βάλεις φρούτα ή ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς. Επίσης αντί για φαριν λακτέ μπορείς πάλι από τέτοια μαγαζιά να του δώσεις dinkel ή βρώμη ή σιμιγδάλι ή συνδυασμούς δημητριακών που είναι επίσης σε σκόνη και τα ανακατεύεις με γάλα ή νερό και φρούτα ή βάζεις και στις σουπίτσες τους κλπ.

 

Συνήθως , οι γιατροί συνιστούν πρώτα το ρυζάλευρο προς αποφυγή αλλεργικών αντιδράσεων. Εμείς την ξεκινήσαμε γύρω στον 5-6 μήνα. Στη συνέχεια αντικαθιστούν το ρυζάλευρο με φαρίν λακτέ γιατί θέλουν να εμπλουτίσουν τη διατροφή του μωρού με δημητριακά.

Αν πάντως ψάχνεσαι με τη διατροφή του μωρού απέφυγε τις κοινές κρέμες του εμπορίου . :wink:

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικά του έδωσα σήμερα φρούτο, ξεκίνησα από μήλο. Έφαγε στην αρχή λίγο 3-4 κουταλιές και μετά άρχισε να ξινίζεται. Δεν τον πίεσα και συμπλήρωσα με θηλασμό. Λέω να του ξαναδώσω ακόμα 2 μέρες και μετά να προσθέσω και το αχλάδι.

Στο super market βρήκα ριζάλευρο οικολογικό σκέτο σε σκόνη και λέω να του δώσω από αυτό. Κρέμα που μας είπε δεν του δίνω γιατί έχει μέσα ζάχαρη και γάλα. Βρώμη (κουάκερ) δεν βρήκα, ίσως δεν ήξερα που να δω. Βρήκα ρυζογροφέρες στο τμήμα με τα βιολογικά αλλά νομίζω είναι μικρός για αυτές ή όχι;

κορίτσια σας ευχαριστώ για τις συμβουλές, είμαι λίγο άσχετη και δε θέλω ακόμα τουλάχιστον να του δώσω τροφές του εμπορίου.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Ελένη, σε μαγαζιά με βιολογικά προϊόντα μπορείς να βρεις σκέτο ρυζάλευρο σε σκόνη που το ανακατεύεις αρχικά με γάλα και μπορείς να βάλεις φρούτα ή ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς. Επίσης αντί για φαριν λακτέ μπορείς πάλι από τέτοια μαγαζιά να του δώσεις dinkel ή βρώμη ή σιμιγδάλι ή συνδυασμούς δημητριακών που είναι επίσης σε σκόνη και τα ανακατεύεις με γάλα ή νερό και φρούτα ή βάζεις και στις σουπίτσες τους κλπ.

:wink:

 

μπορείς να μου στείλεις σε πμ διευθύνσεις καταστημάτων με βιολογικά προϊόντα στη Θεσ/νικη;

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για σνακ μπορείς να δίνεις ρυζογκοφρέτες που λιωνουν στο στόμα ή καλαμπογκοφρέτες.

όχι αυτές 24610_gallete.jpg

είμαι μακρόστενες αυτες που λιώνουν

Euapap μπορείς να μου στείλεις με πμ ποιές ρυζογκοφρέτες εννοείς :?:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Ελένη εγώ του άλεθα μπισκότα μέσα στα φρούτα από 6 μηνών για τις γκοφρέτες νομίζω πως πρέπει να έχουν κάποια δοντάκια.

Σου έστειλα πμ το πήρες :?:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Ελένη, θα σου στείλω λίστα αλλά αν δε σε πειράζει όχι σήμερα , γιατί πρέπει να ψάξω να τη βρω. :):)

 

σ' ευχαριστώ, δεν υπάρχει βιασύνη, όποτε μπορέσεις.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μόλις γυρίσαμε από τον παιδίατρο και μας είπε από αύριο να ξεκινήσουμε το μεσημεριανό κρέας με λαχανικά και σε 15 μέρες τις απογευματινές κρέμες αλλά επειδή δεν θέλω αυτές τις κρέμες του είπα να της δίνω γιαούρτι και συμφώνησε.

Link to comment
Share on other sites

ναι, παίζει κι αυτή η εναλλακτική , το γιαούρτι.

 

Όμως καλύτερα να αποφύγετε αυτά του εμπορίου. Προτιμήστε βιολογικό γιαούρτι ή γιαούρτι που φτιάχνετε μόνες κι αν δεν το τρώει προσθέστε και φρουτάκι για να γλυκαθεί.

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ελένη εγώ του άλεθα μπισκότα μέσα στα φρούτα από 6 μηνών για τις γκοφρέτες νομίζω πως πρέπει να έχουν κάποια δοντάκια.

Σου έστειλα πμ το πήρες :?:

 

ναι το πήρα και σου απάντησα, για δες τα προσωπικά σου μηνύματα.

εμείς έχουμε ήδη 2 δοντάκια και μάλλον πάμε για τα επόμενα. Ισως από τον επόμενο μήνα του δώσω αλλα θα ρωτήσω πρώτα τον παιδίατρο για καλό και για κακό.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

σας μεταφέρω τί μου είχαν γράψει σε ένα αμερικάνικο φόρουμ

I follow the recipe from the book "Super Baby Foods". I take 1/4 cup of organic brown rice and grind it to a fine powder in the blender. While I am doing that I boil 1 cup of water on the stove. Once it comes to a boil I slowely add the rice powder, wisking with a wisk as I do it. Cover and cook for 10 minutes, wisking frequently. I then seperate into 2-3 servings and add add EBM to the one I will be using then make it a loser consistancy (it will be very pasty when done). Sometimes I will add a cube of puree'd fruit or veggie too. I store my other portions in the refrigerator for the next day or so's meals and add EBM and fruit or veggie as needed. BUT honestly my guy prefers the boxed stuff. I get organic brown rice or oatmeal. you also need to be sure your baby is at least 6 months if you are making your own. Their systems can't digest the homemade grain well before then and it is not iron fortified. Here is another good resource http://www.wholesomebabyfood.com/cereals.htm

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

Αφού δοκιμάσαμε την πρώτη μέρα το κρέας με τα λαχανικά και μας ήρθε μια αηδία αποφάσισε ότι δεν θέλει να το ξαναφάει. Προσπάθησα το ΣΚ να της το δώσω αλλά ούτε το έβαζε στο στόμα της, το έφτυνε και έκλαιγε και έτσι καταλήξαμε να πιεί γάλα. Στο σταθμό το τρώει αλλά με πίεση και είναι κάτι το οποίο δεν θέλω, δεν θέλω να τρώει αναγκαστηκά αλλά γιατί της αρέσει κάτι σαν την φρουτόκρεμα που τρελαίνεται.

Σήμερα που πήγα στον γιατρό τον ρώτησα αν μπορώ να της δίνω από το δικό μας φαγητό π.χ μακαρόνια με κιμά πιο light βέβαια για το παιδί και συμφώνησε μέχρι και παστίτσιο μου είπε να της δώσω. Δεν ξέρω τι να κάνω??????????? Σας έχει συμβεί??????

Link to comment
Share on other sites

Ρούλα τι κρέας της έδωσες :?: Ειχα πάρει την 1η φορά νουά και μου το έφτυσε όταν ρώτησα τον γιατρό μου είπε ότι στα μωρά δίνουμε ποντίκι ή σπάλα πάντως κρέας του δίνω μία φορά στις 15 μέρες...

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Ποντίκι της δίνω αυτό υποτίθεται που είναι για μωρά και μάλιστα το παίρνω από γνωστό κρεοπώλη για να ξέρω τι κρέας παίρνω. Τις υπόλοιπες μέρες τι της δίνεις?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...