Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τεστ εγκυμοσυνης hometest


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις :)

Αυτό υπέθεσα και εγώ ότι η αχνή γραμμούλα θα είναι η σωστή.

Άρα πρέπει να το ξανα κάνω το τεστακι αυτές τις μέρες ώστε να πετύχω την μέρα ωορρηξίας . Τα clearblue θεωρώ ότι είναι πολύ ακριβά για να τα παίρνεις κάθε τρεις και λίγο.

 

Καλό σας μεσημέρι κορίτσια.

 

Asterak, τη δεύτερη γραμμή (την αχνή που λες) θα κοιτάς. Τη γραμμή στην άκρη του γυαλιστερού αγνόησέ την, δεν έχει σχέση. Τα χρησιμοποίησα για δυο μήνες τώρα, και είμαι πολύ ευχαριστημένη, κυρίως, έπειδή λόγω του χαμηλού τους κόστους μπορείς, όσο πλησιάζες την επίμαχη μέρα, να κάνεις 2 τεστ την ημέρα, και έτσι να εντοπίσεις ακριβώς την ημέρα που προηγείται της ωορρηξίας. Με τα ακριβά της clearblue κάνεις μια φορά την ημέρα, και μπορείς να χάσεις την άνοδο της ορμόνης LH...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και 2 φορές την ημέρα να κάνεις, όσο πλησιάζεις στην αναμενόμενη ωορρηξία - εγώ κάνω 1 με τα πρωϊνά (για να δεις μήπως ανέβηκε το προηγούμενο βράδυ) και 1 κατά τις πέντε το απόγευμα (για να καλύψεις τις μεσημεριανές ώρες). Καλή επιτυχία!

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, και εμένα μου βγήκε σήμερα θετικό το τεστ ωορρηξίας. Διάβασα τα παρακάτω πριν λίγο:

 

"Τα οιστρογόνα πυροδοτούν την έκκριση της ορμόνης LH την οποία ορμόνη μετράμε και στα τεστ ωορρηξίας (ovulation predictor kits). Η LH μεταφέρεται μέσω της κυκλοφορίας του αίματος στην ωοθήκη και με τη δράση της κάνει την ωοθήκη να εκκρίνει ορισμένα ενζυμα που προκαλούν μια "τρύπα" στο πρωτεύων ωοθυλάκιο. Το γεγονός αυτό έχει ως αποτέλεσμα

τη διάνοιξη του ωοθυλακίου και την έξοδο του ωαρίου στη σάλπιγγα οπου και εκεί μπορεί να γονιμοποιηθεί. Αυτή η διαδικασία είναι η ωορρηξία.

Η απότομη αύξηση της LH είναι απαραίτητη για να γίνει η ωορρηξία. Η αύξηση αυτή πραγματοποιείται 12-24 ώρες πριν την ωορρηξία αλλά η LH ξεκινά να αυξάνεται 36 ώρες πριν την ωορρηξία."

 

Άρα καταλαβαίνω ότι από την ώρα που έχω θετικό, ωορρηξία θα γίνει μέσα στις επόμενες 2 μέρες, άρα ξεκινάμε από σήμερα και για 2 μέρες ακόμα. Έχει νόημα να κάνω και άλλο τεστ να δω πότε αρχίζει να πέφτει η LH?

HvAnp3.png
Link to comment
Share on other sites

maria_v, μετράς από την ημέρα της πρώτης θετικοποίησης του τεστ. Το έκανα, από περιέργεια, και την επόμενη μέρα και πάλι θετικό ήταν - αλλά αυτό είναι φυσιολογικό, όπως λένε και οι ίδιοι που το πουλάνε... πάντως, μετράει το πρώτο θετικό, και όχι το δεύτερο.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

maria_v, μετράς από την ημέρα της πρώτης θετικοποίησης του τεστ. Το έκανα, από περιέργεια, και την επόμενη μέρα και πάλι θετικό ήταν - αλλά αυτό είναι φυσιολογικό, όπως λένε και οι ίδιοι που το πουλάνε... πάντως, μετράει το πρώτο θετικό, και όχι το δεύτερο.

Οκ κορίτσι, σε ευχαριστώ!

HvAnp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι δεν έχει νόημα να κάνεις ξανά το τεστ, άπαξ κι έδειξε θετικό.

Μερικές ακόμα διευθύνσεις για φθηνά τεστ

http://www.amazon.co.uk/Highly-Sensitive-Ovulation-Fertility-Strips/dp/B001G7P62S/ref=sr_1_6?m=A3P5ROKL5A1OLE&s=drugstore&ie=UTF8&qid=1332767836&sr=1-6

 

http://www.amazon.co.uk/s/ref=sr_nr_scat_65801031_ln?rh=n:65801031,k:clearblue&keywords=clearblue&ie=UTF8&qid=1332767812&scn=65801031&h=34c7ab747ecc880aeda159fab5dd96699014661f#/ref=sr_nr_p_6_6?rh=n%3A65801031%2Ck%3Aclearblue%2Cp_6%3AA3P5ROKL5A1OLE&bbn=65801031&keywords=clearblue&ie=UTF8&qid=1332767816&rnid=66288031

 

Εγώ είχα πάρει από γερμανικό ebay αν θυμάμαι καλά τα 150ωορηξίας+5 εγκυμοσύνης περίπου 30ε θα σας γελάσω,πάντως πάμφθηνα ήταν και ήταν τα ίδια στικ με του hometest.

 

 

axaxaxaxa

http://www.allcosmetics.gr/e-shop/clearblue-digital-ovulation-test-20.html

 

http://www.amazon.co.uk/Clearblue-Digital-Ovulation-Testing-Kit/dp/B00352LUAY/ref=sr_1_4?m=A3P5ROKL5A1OLE&s=drugstore&ie=UTF8&qid=1332768397&sr=1-4

Για πόσο μ... μας έχουν??????

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
Καλησπέρα κορίτσια.

Τα homest δείχνουν πριν την καθυστέρηση και αν ναι ποσες μερες?

 

Οχι δεν δείχνουν πριν την καθυστέρηση. Μονο εαν η χοριακη σου ειναι αρκετα ανεβασμένη!! :) Καλυτερα να περιμενειις μεχρις την καθυστερηση και ύστερα να κανεις! :)

M2gwp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Οχι δεν δείχνουν πριν την καθυστέρηση. Μονο εαν η χοριακη σου ειναι αρκετα ανεβασμένη!! :) Καλυτερα να περιμενειις μεχρις την καθυστερηση και ύστερα να κανεις! :)

 

εμενα μου εδειξε 3 μερες πριν την καθηστεριση παντως αχνο θετικο και οσο εκανα καθε μερα ολο και πιο σκουρο γινοταν!!!πολυ καλα τεστ και οικονομικα!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εδειξε 3 μερες πριν την καθηστεριση παντως αχνο θετικο και οσο εκανα καθε μερα ολο και πιο σκουρο γινοταν!!!πολυ καλα τεστ και οικονομικα!!

 

Κι εμενα το ιδιο!!

Προσωπικα τα εμπιστευομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες τις μελλουσες και στις ηδη μανουμες.Ευχομαι οτι επιθυμειτε να το αποκτησετε!!!Να σας ρωτησω και εγω με την σειρα μου κατι.Εχω ηδη ενα παιδακι απο σπερματεγχυση.Τωρα 3 χρονια μετα μπηκα στην διαδηκασια της εξωσωματικης,αυριο κανονικα πρεπει να κανω εξεταση αιματος,να δουμε τα αποτελεσματα,(ουφ τοσο αγχος).Επειδη δεν κρατηθηκα,ειχα στο σπιτι ενα τεστ εγκυμοσυνης απο το home test.Το εκανα το πρωι κατα της 11 και βγηκε μια αχνη δευτερη γραμμη.Εμφανιστηκε μετα απο 2-3 λεπτα.Τωρα ωρες μετα εχει γινει πολυ πιο εντονη η γραμμη,που αν την εβλεπα απο την αρχη θα ελεγα με σιγουρια οτι ειμαι εγκυος.Τωρα με την αχνη γραμμη μπερδευτηκα.Λεει στις οδηγιες οτι μετα τα 40δευτερολεπτα να μην δινουμε βαση.Τι λετε οσες εχετε χρησιμοποιησει αυτα τα τεστακια?Ευχαριστω:) πολυ♥

:P
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες τις μελλουσες και στις ηδη μανουμες.Ευχομαι οτι επιθυμειτε να το αποκτησετε!!!Να σας ρωτησω και εγω με την σειρα μου κατι.Εχω ηδη ενα παιδακι απο σπερματεγχυση.Τωρα 3 χρονια μετα μπηκα στην διαδηκασια της εξωσωματικης,αυριο κανονικα πρεπει να κανω εξεταση αιματος,να δουμε τα αποτελεσματα,(ουφ τοσο αγχος).Επειδη δεν κρατηθηκα,ειχα στο σπιτι ενα τεστ εγκυμοσυνης απο το home test.Το εκανα το πρωι κατα της 11 και βγηκε μια αχνη δευτερη γραμμη.Εμφανιστηκε μετα απο 2-3 λεπτα.Τωρα ωρες μετα εχει γινει πολυ πιο εντονη η γραμμη,που αν την εβλεπα απο την αρχη θα ελεγα με σιγουρια οτι ειμαι εγκυος.Τωρα με την αχνη γραμμη μπερδευτηκα.Λεει στις οδηγιες οτι μετα τα 40δευτερολεπτα να μην δινουμε βαση.Τι λετε οσες εχετε χρησιμοποιησει αυτα τα τεστακια?Ευχαριστω:) πολυβ?

 

Κοριτσι μου καλησπερα και ευχομαι ολοψυχα μια τεραστια χοριακη!!!!

Επειδη εχεις κανει τη προσπαθεια σου με εξωσωματικη ,πιστευω ειναι πιο καλα να κανεις χοριακη,μονο εκεινη θα δειξει αληθες αποτελεσμα,για αυτο και ολοι οι γιατροι κατοπιν εξωσωματικης τονιζουν οχι τεστ φαρμακειου.Απο τη μια τα φαρμακα της εξωσωματικης μπορει να δωσουν αναληθες αποτελεσμα και απο την αλλη να ειναι χαμηλο το ποσοσστο της ορμονης που δειχνει εγκυμοσυνηβκαι να μην ανιχνευεται με τεστ,ή μπορει να εχει γινει αργα η εμφυτευση.Για αυτο πιο σιγουρα με χοριακη.

Ξερω δεν περνανε οι ωρες,αλλα εκανες τοσες μερες υπομονη. Ευιχομαι ολα να πανε υπεροχα!!!!

Φιλακια!

💖❤❤💖Focus on Smile and Rainbow Babies;):lol:💖❤❤💖Always believe💖

💜🌹🍼🍼🌹💙👑Πριγκίπισσά μας+Πρίγκιππά μας👑

🍼Λουκουμάκια μας 🍼Ζουζουνάκια μας🍼

🍼Μελισσάκια μας 🍼Αστεράκια μας🍼

🌹Σας περιμένουμε γλυκά μας πλασματάκια!!!💜🌹🍼🍼🌹💙

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου καλησπερα και ευχομαι ολοψυχα μια τεραστια χοριακη!!!!

Επειδη εχεις κανει τη προσπαθεια σου με εξωσωματικη ,πιστευω ειναι πιο καλα να κανεις χοριακη,μονο εκεινη θα δειξει αληθες αποτελεσμα,για αυτο και ολοι οι γιατροι κατοπιν εξωσωματικης τονιζουν οχι τεστ φαρμακειου.Απο τη μια τα φαρμακα της εξωσωματικης μπορει να δωσουν αναληθες αποτελεσμα και απο την αλλη να ειναι χαμηλο το ποσοσστο της ορμονης που δειχνει εγκυμοσυνηβκαι να μην ανιχνευεται με τεστ,ή μπορει να εχει γινει αργα η εμφυτευση.Για αυτο πιο σιγουρα με χοριακη.

Ξερω δεν περνανε οι ωρες,αλλα εκανες τοσες μερες υπομονη. Ευιχομαι ολα να πανε υπεροχα!!!!

Φιλακια!

 

Ευχαριστω πολυ για την τοσο συντομη απαντηση σου.Ξερω αυτο που λες ειναι το ιδανικοτερο!!!Κατα βαθος μεσα μου ακομη και πολυ εντονη γραμμη να εβλεπα,ειναι τοσα τα φαρμακα που πηρα και που παιρνω που δεν θα ημουν και σιγουρη.Αυριο λοιπον ειναι η μεγαλη μερα,θα δουμε!!!!!Σε υπερ ευχαριστω,καλο μεσημερι♥♥♥:wink:

:P
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ για την τοσο συντομη απαντηση σου.Ξερω αυτο που λες ειναι το ιδανικοτερο!!!Κατα βαθος μεσα μου ακομη και πολυ εντονη γραμμη να εβλεπα,ειναι τοσα τα φαρμακα που πηρα και που παιρνω που δεν θα ημουν και σιγουρη.Αυριο λοιπον ειναι η μεγαλη μερα,θα δουμε!!!!!Σε υπερ ευχαριστω,καλο μεσημεριβ?β?β?:wink:

 

Ευχομαι τα ομορφοτερα κοριτσι μου!!!

Σε νιωθω οσο δε μπορεις να φανταστεις!!!

Εμεις εχουμε κανει προσφατα την προσπαθεια μας και επειδη ειμαστε ανασφαλιστοι και οι δυο καναμε εκκληση για αυτη τη φορα ,αν δεν χρειαζεται τα φαρμακα καποιο κοριτσι,θαηταν πολυτιμη η βοηθεια!

💖❤❤💖Focus on Smile and Rainbow Babies;):lol:💖❤❤💖Always believe💖

💜🌹🍼🍼🌹💙👑Πριγκίπισσά μας+Πρίγκιππά μας👑

🍼Λουκουμάκια μας 🍼Ζουζουνάκια μας🍼

🍼Μελισσάκια μας 🍼Αστεράκια μας🍼

🌹Σας περιμένουμε γλυκά μας πλασματάκια!!!💜🌹🍼🍼🌹💙

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι τα ομορφοτερα κοριτσι μου!!!

Σε νιωθω οσο δε μπορεις να φανταστεις!!!

Εμεις εχουμε κανει προσφατα την προσπαθεια μας και επειδη ειμαστε ανασφαλιστοι και οι δυο καναμε εκκληση για αυτη τη φορα ,αν δεν χρειαζεται τα φαρμακα καποιο κοριτσι,θαηταν πολυτιμη η βοηθεια!

 

Η αληθεια ειναι πως κοστιζει και σε χρηματα και στην ψυχολογια.Ευχομαι και σε εσας τα καλυτερα.Συντομα να κρατησετε το/τα μωρακια σας στην αγκαλιτσα σας!!Ευχαριστω για ολα!!!:lol:

:P
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια ελπιζω να ειστε καλα.Το τεστακι ωορηξια της home test αποδηχτηκε με το αχνο αποτελεσμα(μα τοσό αχνο)θετικοτατο στην χοριακη.Πηγα χθες και το αποτελεσμα ηταχν189,5!!!Ειμαι πολυ χαρουμενη και αισιοδοξη για ολες σας!!Καλες θετικες χοριακες♥♥♥
:P
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια ελπιζω να ειστε καλα.Το τεστακι ωορηξια της home test αποδηχτηκε με το αχνο αποτελεσμα(μα τοσό αχνο)θετικοτατο στην χοριακη.Πηγα χθες και το αποτελεσμα ηταχν189,5!!!Ειμαι πολυ χαρουμενη και αισιοδοξη για ολες σας!!Καλες θετικες χοριακες♥♥♥

 

Συγχαρητηρια στη μελλουσα μανουλα!!! Να εχεις υπεροχη εγκυμοσυνη και να την ευχαριστηθεις οσο περισσοτερο γινεται!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα! Έκανα τεστ της Hometest 5 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο και βγήκε πολυ αχνή γραμμούλα...Να την λάβω υπόψη;;;;

 

Καλημέρα!

Εάν έχεις κάνει σπερματέγχυση η κάποια θεραπεία που εχει να κάνει με κλομιφαινη καλύτερα να επαναλάβεις σε λίγες μέρες γιατί επηρεάζουν το αποτέλεσμα.

Διαφορετικά ενα θετικό τεστ ακόμα και αχνό συνήθως δεν κάνει λάθος.

Μονο εάν βγει αρνητικό μπορει να ειναι λάθος.

 

Καλύτερα όμως να κανεις μια χοριακή που ειναι πιο αξιόπιστη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εάν έχεις κάνει σπερματέγχυση η κάποια θεραπεία που εχει να κάνει με κλομιφαινη καλύτερα να επαναλάβεις σε λίγες μέρες γιατί επηρεάζουν το αποτέλεσμα.

Διαφορετικά ενα θετικό τεστ ακόμα και αχνό συνήθως δεν κάνει λάθος.

Μονο εάν βγει αρνητικό μπορει να ειναι λάθος.

 

Καλύτερα όμως να κανεις μια χοριακή που ειναι πιο αξιόπιστη.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ!!! Όχι, δεν έκανα σπερματέγχυση! Πολύ σεξ έκανα τις γόνιμες μέρες!!!

Link to comment
Share on other sites

:) Εκανα σήμερα κι άλλο τεστ άλλης μάρκας, θετικό κι αυτό!!!

 

Καλημέρα!!

Ε τότε μη το ψάχνεις..

Συγχαρητήρια!!σου ευχομαι μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...