Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολές/όλους!

Σας παραθέτω τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος του συντρόφου μου.

ΑΠΟΧΗ 3 ΜΕΡΕΣ

ΟΨΗ ΘΟΛΗ

ΧΡΟΙΑ ΛΕΥΚΩΠΗ

ΓΛΟΙΤΗΣ Κ.Φ.

ΣΥΓΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΟΧΙ

ΠΗΞΗ Κ.Φ.:confused:

ΡΕΥΣΤΟΠΟΙΗΣΗ Κ.Φ.:confused:

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑ/ΩΝ 25.000.000

ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ 99.000.000

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΝ 1η ΩΡΑ 15%ΖΩΗΡΑ, 10%ΜΕΤΡΙΑ, 4%ΝΩΘΡΗ, 71% ΑΚΙΝΗΤΑ Ή ΝΕΚΡΑ.

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΝ 24η ΩΡΑ 1% ΖΩΗΡΑ, 2% ΜΕΤΡΙΑ, 4% ΝΩΘΡΗ, 93% ΑΚΙΝΗΤΑ Η ΝΕΚΡΑ.:cry:

ΟΛΙΚΟΑ ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑ/ΩΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΩΡΑ 7,16 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ 26% ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ 74% ΑΝΩΜΑΛΑ

ΠΥΟΣΦΑΙΡΙΑ (0-1) α.ο.π.:confused:

ΣΠΕΡΜΑΤΟΚΥΤΤΑΡΑ 90-1) α.ο.π.:confused:

ΣΠΕΡΜΑΤΙΔΕΣ (1-3) α.ο.π.:confused:

2sCXp3.png

Διαφημίσεις

Κάποιοι από εσάς που έχετε παρόμοια αποτελέσματα, μήπως είστε σε θέση να μου πείτε την γνώμη σας για το πόσο κακά μπορεί να είναι?

Το Κ.Φ. και το α.ο.π. μήπως γνωρίζετε τί σημαίνει?

2sCXp3.png

Νομίζω οτι είναι καλό το σπερμοδιάγραμμα, δε βλέπω κάτι το άσχημο!

Το Κ.Φ είναι κλινικά φυσιολογικό, τα άλλα αρχικα δε γνωρίζω τι σήμαίνουν!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση! Το 7,16 εκατομύρια κινητά σπερματοζωάρια κατά την 1η ώρα της εκσπερμάτωσης, μας δίνει την δυνατότητα να συλλάβουμε φυσιολογικά?

2sCXp3.png

Θεωρώ οτι είναι καλός αριθμός σπερματοζωαρίων και καλή κινητικότητα, οπότε η φυσιολογκή σύλληψη είναι εφικτή!

Προσπαθείτε καιρό ή απλά κάνετε προληπτικά εξετάσεις?

Χθες ρώτησα το ίδιο που ρωτάς στον μικροβιολόγο που έκανε ο άνδρας μου το σπερμοδιάγραμμα. Μου είπε ότι σπέρμα που περιέχει το λιγότερο 20 εκατομμύρια κινητά σπερματοζωάρια, γονιμοποιεί.

(Τον υπολογισμό των κινητών επί του συνολικού δείγματος σπέρματος, δεν τον γνωρίζω.)

Μου είπε ακόμη πως αν τα κινητά είναι λίγα (πχ 10%) να εξετάσει σε έναν ουρολόγο την περίπτωση. κιρσοκήλης.

Τέλος, ότι η εικόνα αλλάζει υπό διάφορων συνθηκών (κάπνισμα, άγχος, αλκόολ) και καλύτερα η εξέταση να επαναληφθεί.

Καλή συνέχεια!

Μου είπε ότι σπέρμα που περιέχει το λιγότερο 20 εκατομμύρια κινητά σπερματοζωάρια, γονιμοποιεί.

...Αυτό είναι που με ανυσυχεί γιατί τα δικά μας κινητά σπερματοζωάρια την 1η ωρα είναι 7,16 εκατομύρια...και μου φαίνεται μικρός ο άριθμος.

Οι εξατάσεις έγιναν προληπτικά ενόψει ενός σοβαρού τραυματισμού που είχε ο σύντροφος μου στον αριστερό όρχι. Δεν είχαμε σκοπό να κάνουμε τώρα παιδάκι καθότι είμαστε σχετικά μικροί (27 κ οι δύο), αλλά μετά από αυτά τα αποτελέσματα όσο να ναι θορυβηθήκαμε αρκετά και σκεφτόμαστε να αρχίσουμε τις προσπάθειες. Ο ουρολόγος είπε ότι σίγουρα δεν είναι σουπερ σπερμοδιάγραμμα, άλλα δεν το λές και τέλειο! Μας είπε επίσης να μην αγχωνόμαστε, κι αν περάσει ένας χρόνος αποτυχημένων προσπαθειών, τότε θα πάρει ο σύντροφος μου βιταμίνες προκειμένου να κινητοποιηθεί το σπέρμα του. Απλά μια φίλη που βασανίζεται χρόνια να κάνει παιδάκι κ πλέον γνωρίζει καλά από φυσιολογικές τιμές, με θορύβησε γιατί μου είμαι ότι όταν την 24η ωρα μετά την εκσπερμάτωση τα κινήτα σπερμ/ρια είναι 7% είναι ελάχιστες οι πιθαότητες για φυσιολογική σύλληψη και σπερματέγχυση.

2sCXp3.png

Δεν είμαι έξπερτ στο αντικείμενο, αλλά επειδή προσπαθούμε πολλά χρόνια, θα σου έλεγα ότι καλό είναι να μην το αφήσετε και να πάρετε δεύτερη γνώμη γιατρού. επιπρόσθετα, μπορείς να ρωτήσεις και τον γυναικολόγο σου.

Ναί θα πάρουμε και μια δεύτερη γνώμη γιατί να σου πώ την αλήθεια κι εμένα δεν μου φάνηκαν τα αποτελέσματα αισιόδοξα όπως μας τα παρουσίασε ο γιατρός, κι ας μην είμαι γιατρός!

Εσείς nantine εάν επιτρέπετε τί πρόβλημα έχετε κ δεν έχετε καταφέρει να κάνετε παιδάκι?

2sCXp3.png

Καλησπέρα σε ολές/όλους!

Σας παραθέτω τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος του συντρόφου μου.

ΑΠΟΧΗ 3 ΜΕΡΕΣ

ΟΨΗ ΘΟΛΗ

ΧΡΟΙΑ ΛΕΥΚΩΠΗ

ΓΛΟΙΤΗΣ Κ.Φ.

ΣΥΓΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΟΧΙ

ΠΗΞΗ Κ.Φ.:confused:

ΡΕΥΣΤΟΠΟΙΗΣΗ Κ.Φ.:confused:

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑ/ΩΝ 25.000.000

ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ 99.000.000

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΝ 1η ΩΡΑ 15%ΖΩΗΡΑ, 10%ΜΕΤΡΙΑ, 4%ΝΩΘΡΗ, 71% ΑΚΙΝΗΤΑ Ή ΝΕΚΡΑ.

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΝ 24η ΩΡΑ 1% ΖΩΗΡΑ, 2% ΜΕΤΡΙΑ, 4% ΝΩΘΡΗ, 93% ΑΚΙΝΗΤΑ Η ΝΕΚΡΑ.:cry:

ΟΛΙΚΟΑ ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑ/ΩΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΩΡΑ 7,16 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ 26% ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ 74% ΑΝΩΜΑΛΑ

ΠΥΟΣΦΑΙΡΙΑ (0-1) α.ο.π.:confused:

ΣΠΕΡΜΑΤΟΚΥΤΤΑΡΑ 90-1) α.ο.π.:confused:

ΣΠΕΡΜΑΤΙΔΕΣ (1-3) α.ο.π.:confused:

kalispera!

το σπερμοδιαγραμμα σας σε γενικες γραμμες ειναι καλο. πασχετε απο ασθενοσπερμιαπου σημαινει οτι η ζωηρη και η μετρια κινηση θα ερπεε να ειναι μαζι κοντα στο 50%. αρα η γνωμη μου ειναι να ζητησετε ΑΜΕΣΑ απο τον ουρολογο να σαςγραψεικαρνιτινες και βιταμινηΕ προκειμενου να ενισχυσειτο σπερμα. το σπερμα σας ειναι γονιμο απλα θελει ελαφρα υποβοηθηση. μη περιμενετε να κλεισετε1 χρονο προσπαθειων και μετα να ξεκινησετε βιταμινες...θα χασετε πολυτιμο χρονο

καλη επιτυχια!

Διαφημίσεις

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. ΕΙΠΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΓΡΑΨΕΙ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΜΕΙΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ. ΑΠΟΡΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΤΑ ΓΡΑΨΕΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΟΥΜΕ?

2sCXp3.png

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. ΕΙΠΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΓΡΑΨΕΙ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΜΕΙΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ. ΑΠΟΡΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΤΑ ΓΡΑΨΕΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΟΥΜΕ?

Ελα ντε;;;;;;;

μου κανει εντυπωση ....εχετε πολυ καλο αριθμο... θελετε λιγο ενισχυση τιποτα παραπανω...eviol και καρνιτινες Intelecta

τι να πω ...βρες αλλον ουρολογο και γραψτα! :-D

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα