Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόγραμμα φαγητού 6 μηνών


Natrap

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Σε μία εβδομάδα κλείνουμε αισίως τον 6ο αλλά ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί πολύ με το φαγητό....

Μέχρι και τον 5ο όλα κυλούσαν παραμυθένια :)

Πρωί, μεσημέρι, βράδυ γάλα (200-250 ml) τη φορά) και μετά τις 8 το βράδυ, ύπνος σερί μέχρι το πρωί στις 7-7,30.

Μόλις μπήκαν οι κρέμες όλα άλλαξαν...Ρυζάλευρα, φρουτόκρεμες, μπισκοτόκρεμες έχουν γίνει ο εφιάλτης μου. Πότε δίνουμε τι? Δηλαδή τι ώρες και σε τι ποσότητες? Αν ακολουθήσω το πρόγραμμα της παιδιάτρου, κατά τις 8 το βράδυ έχουν μπουκώσει τόσο πολύ που δεν μπορούν να πιούνε πάνω από 100 ml γάλα ( άσε που νυστάζουν φρικτά), με αποτέλεσμα να ξυπνάνε από την επόμενη στις 6 το πρωί με πολύ άγριες διαθέσεις. Τέτοια χουνέρια έχουν να μου κάνουν από νεογέννητα... HELP!! :o

line_m121_beg_xbliz43_time_1199768400_text_cbe7f4fe2026616d703b20cde9eafcebe1f220.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εμένα το πρόγραμμα που μου έδωσε η παιδίατρος δεν βολεύει το μωρό.

Εμείς έχουμε αφήσει τον μπεμπάκο να μας οδηγήσει στο πρόγραμμα που θέλει αυτός... Ακόμα βέβαια δεν έχει διαμορφωθεί το "μενού" καθώς δεν τρώει όλο το φαγητό πάντα, συμπληρώνουμε κάποιες φορές με γάλα κτλ. αλλά πραγματικά δεν έχω αγχωθεί καθόλου γι΄αυτό. Όσο το βάρος του είναι καλό και το παιδί είναι ζωηρό και χαρούμενο, δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας, ούτε πρέπει να το καταπιέζουμε με περισσότερα γεύματα, να το ξυπνάμε για να φάει και γενικότερα να το ταλαιπωρούμε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν μπορώ να σε βοηθήσω το δικό μας πρόγραμμα είχε ως εξής:

 

8,30-9.00 Γάλα

12.00 Φρουτόκρεμα ή γάλα (εάν δεν έχεις ξεκινήσει φρούτο ακόμα)

15.00 Χορτόσουπα ή γάλα (εάν...)

18.00 Ρυζάλευρο

09.00 Γάλα

 

Εγώ πάντως ακόμα και με τις κρέμες το τηρώ το τρίωρο (όχι αυστηρά) κι έτσι δεν άλλαξε το πρόγραμμά μας

Link to comment
Share on other sites

Χορτόσουπα δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμη...

Φρουτόκρεμα ναι.

 

Για τα υπόλοιπα θυμάσαι ποσότητες?

 

Μπισκοτόκρεμα ή φαρίν λακτέ δίνεις?

 

Εμείς είχαμε ξεχάσει τελείως το τρίωρο πλέον.

Είμασταν στις 5,5 με 6 ώρες, γιατί μπορούσαν και έπιναν αρκετό γάλα τη φορά (φτάσαμε κάποιες στιγμές και στα 300 ml ανά γεύμα. Σύνολο 750-850 ml ημερησίως).

line_m121_beg_xbliz43_time_1199768400_text_cbe7f4fe2026616d703b20cde9eafcebe1f220.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Maria-P,

Θυμάσαι τι πρόγραμμα σας είχε δώσει ο γιατρός?

Τι πρόγραμμα έχετε τώρα (περίπου)?

 

Το πρόγραμμα που μας είχε δώσει η γιατρός ήταν ακριβώς ίδιο με το πρόγραμμα που ακολουθεί η nikol76.

Το πρόβλημα με το δικό μας μωράκι είναι ότι δεν μπορεί να φάει αν δεν έχουν περάσει τέσσερις- πέντε ώρες, με αποτέλεσμα να κάνει τέσσερα γεύματα και όχι πέντε. Βέβαια αυτά τα γεύματα είναι μεγάλα αλλά όσες φορές προσπαθήσαμε να το ταΐζουμε πέντε φορές την ημέρα ακόμα και με μικρότερη ποσότητα αυτό δεν έτρωγε καθόλου.

 

Έτσι το πρόγραμμα τώρα έχει ως εξής:

 

Φρουτόκρεμα και συμπλήρωμα λίγο γάλα.

 

Φαγητό και 200-240 ml γάλα (!) (Δεν έχει συνηθίσει ακόμα το φαγητό- προχθές ξεκινήσαμε- και τρώει μόνο 3-4 κουταλίτσες. ΄Έτσι ακριβώς ξεκινήσαμε και με τη φρουτόκρεμα).

 

Ρυζάλευρο βανίλια

 

Γάλα

 

Σε δυο μέρες που θα πάμε στην παιδίατρο θα τη ρωτήσω αν μπορώ να δίνω τη φρουτόκρεμα για απογευματινό και να κόψω το ρυζάλευρο (ούτως ή άλλως δεν του προσφέρει τίποτα) έτσι ώστε να πίνει το πρωί ένα γεμάτο μπουκάλι το γάλα. Ούτως ή αλλώς για το ρυζάλευρο δεν τρελένεται και το ίδιο το μωρό, η φρουτόκρεμα του αρέσει καλύτερα).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς και για μπισκοτόκρεμα (αυγό) αλλά και για φαριν λακτε (δημητριακά)...Οι περισσότεροι ξεκινάνε με ρυζάλευρο

 

Εγώ έδωσα μπισκοτόκρεμα :shock:

Έχεις δίκιο για το αυγό...Δεν το σκέφτηκα.

Η γιατρός είπε μόνο για την φαρίν λακτέ μετά τον 6ο...

 

Φρουτόκρεμα δίνω κατά τις 11 το πρωί (3,5 περίπου ώρες μετά το πρωινό γάλα)

Ρυζάλευρο το μεσημέρι (150 ml νερό με 8 κουταλιές σκόνη)

 

Μάλλον μας βλέπω και μας για 4 γεύματα τότε...

Νομίζω ότι το βραδυνό γάλα πρέπει να είναι σε καλή ποσότητα (τουλάχιστον 200 ml) για να "βγει" ολόκληρο το βράδυ.

Άρα μετά το ρυζάλευρο μάλλον δεν πρέπει να δώσω τίποτα :? ....σωστά??

 

 

Νερό δίνεις?

line_m121_beg_xbliz43_time_1199768400_text_cbe7f4fe2026616d703b20cde9eafcebe1f220.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Natrap,

 

Απ'οτι ειδα τα μωρακια σου κοιμουνται νωρις οπως και η δικια μου. Το προγραμμα φαγητου ηταν περιπου οπως το εγραψε η nikol76. Απλα ολα γινονταν πιο νωρις γιατι και η Αννα ξυπναγε κατα τις 7.00-7.30 το πρωι και κοιμοταν κατα τις 8.00-8.30 το βραδακι.

Αυτο που θελω να πω ειναι να διαμορφωσεις το προγραμμα του φαγητου αναλογα με το γενικοτερο προγραμμα σας και οχι το αντιθετο.

Εμεις τρωγαμε:

7.00-7.30 Γαλα

10.00 Φρουτοκρεμα

13.00 Πουρες λαχανικων

16.30 Ρυζαλευρο

7.30-8.00 Γαλα

Link to comment
Share on other sites

Εμεις τρωγαμε:

7.00-7.30 Γαλα

10.00 Φρουτοκρεμα

13.00 Πουρες λαχανικων

16.30 Ρυζαλευρο

7.30-8.00 Γαλα

 

Πολύ ωραία!!!

Οι ώρες μας μοιάζουν πολύ. :)

Τι ποσότητες από όλα αυτά Sophia?

line_m121_beg_xbliz43_time_1199768400_text_cbe7f4fe2026616d703b20cde9eafcebe1f220.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω την αληθεια δεν ασχοληθηκα ποτε ιδιαιτερα με τις ποσοτητες. Οταν πρωτοξεκινησαμε της εδινα 2-3 κουταλιτσες και μετα γαλα. Αυτη την ποσοτητα σιγα-σιγα αυξανοταν ωσπου σταματησα τελειως το γαλα και της εδινα περιπου ενα μικρο μπολακι. Ομως παντα της εδινα οσο ηθελε χωρις να την πιεσω να το φαει ολο.

Καποια στιγμη αναρωτηθηκα αν κανω το σωστο και αγχωθηκα αλλα μου ειπε ο γιατρος οτι εφοσον στα κιλα της ειναι μια χαρα,φαινεται ικανοποιημενη και δεν πειναει ξανα μετα το φαγητο τοτε ολα πανε καλα.

Ελπζω να βοηθησα λιγο :)

Link to comment
Share on other sites

Natrap γειά σου!

Να σου ζήσουν τα διδυμάκια :D

Πρώτη φορά ακούω μωρά 6 μηνών να τρώνε μόνο 3 φορές την ημέρα :shock::shock:

Τα περισσότερα μωρά σ'αυτήν την ηλικία τρώνε 5 ή και περισσότερες φορές. 'Οχι πως νομίζω ότι αυτό είναι πρόβλημα εφόσον αναπτύσσονται κανονικά :wink:

Από τη στιγμή που μπαίνουν στο παιχνίδι περισσότερες τροφές είναι σημαντικό -σταδιακά- να αποτήσουν ένα πλούσιο ρεπερτόριο και να παίρνουν σε καθημερινή βάση πολλά διαφορετικά θρεπτικά στοιχεία.

Την ποσότητα σε γενικές γραμμές καλό είναι να την καθορίζουν μόνα τους. Βέβαια μάλλον θα είναι δύσκολο να αντικαταστήσεις 3 μεγάλα γεύματα από 5 μικρότερα αμέσως. Οπότε ίσως χρειαστούν τη βοήθειά σου :wink:

Αν πχ σου φαίνεται ότι η απογευματινή κρέμα τα χορταίνει τόσο που να μην μπορούν να πιουν τα γάλα τους πριν κοιμηθούν δώσε λιγότερο...και βλέποντας και κάνοντας.

Προς θεού μην κάθεσαι να μετράς αυστηρά τις ποσότητες γιατί θα τρελλαθείς :lol: Κάνε τις μεττρήσεις σου σχετικές (περισσότερο-λιγότερο) ακολούθησε το ρυθμό των δικών σου παιδιών και φτιάξτε το δικό σας πρόγραμμα :lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Eliza :)

 

Τι εννοεις οταν λες οτι τρωνε 3 φορες την ημερα? Το φαγητο εννοεις? Γιατι μαζι με το πρωινο και το βραδυνο γαλα τα γευματα των μωρων σε αυτη την ηλικια ειναι 5 συνολικα.

Δεν εχω ακουσει για 5 γευματα εκτος του γαλατος :shock:

Link to comment
Share on other sites

Eliza γεια!

 

Natrap γειά σου!

Να σου ζήσουν τα διδυμάκια

 

Ευχαριστώ πολύ :D:D

 

Πρώτη φορά ακούω μωρά 6 μηνών να τρώνε μόνο 3 φορές την ημέρα

 

Κι΄όμως...μόνα τους έφτιαξαν το πρόγραμμα :wink:

Με λυπήθηκε ο Θεός για την ταλαιπωρία που τράβηξα επί 3 μήνες όταν έτρωγαν το ένα μετά το άλλο κάθε 3 ώρες. Δηλαδή τάιζα ΟΛΗ ΜΕΡΑ!! (και ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ) :). Γύρω στον 4ο άλλαξαν όλα. Άρχισαν να κοιμούνται παραπάνω και όταν ήταν ξύπνια φαίνονταν πολύ ικανοποιημένα.

Σαν σύνολο μέσα στην ημέρα έπαιρναν πολύ γάλα, οπότε δεν σκέφτηκα ποτέ ότι κάτι δεν γίνεται σωστά.

Η γιατρός μας είπε ότι είναι σπάνιο αλλά είμαστε από τους λίγους τυχερούς :wink:

 

Αν πχ σου φαίνεται ότι η απογευματινή κρέμα τα χορταίνει τόσο που να μην μπορούν να πιουν τα γάλα τους πριν κοιμηθούν δώσε λιγότερο...και βλέποντας και κάνοντας.

 

Μετά το μεσημεριανό ρυζάλευρο, ακόμη και 50 ml κρέμας το απόγευμα, τους κόβει το βραδυνό φαγητό. Εκτός αν τα ξυπνήσω στις 10 για να τα ταίσω επι τούτοις, κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου...

Για να φάνε το απόγευμα θα πρέπει να δώσω λιγότερο το μεσημέρι.

 

Παίζει ρόλο λες ο αριθμός των γευμάτων?

Θα πρέπει να επιδιώξω να γίνουν 5?

line_m121_beg_xbliz43_time_1199768400_text_cbe7f4fe2026616d703b20cde9eafcebe1f220.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Eliza :)

 

Τι εννοεις οταν λες οτι τρωνε 3 φορες την ημερα? Το φαγητο εννοεις? Γιατι μαζι με το πρωινο και το βραδυνο γαλα τα γευματα των μωρων σε αυτη την ηλικια ειναι 5 συνολικα.

Δεν εχω ακουσει για 5 γευματα εκτος του γαλατος :shock:

Κατάλαβα -σωστά απ'ότι φαίνεται :cool: - ότι τα διδυμάκια τρώνε 3 φορές ΜΟΝΟ μέσα στην ημέρα (μαζί με το γάλα :shock: ) Τα περισσότερα πράγματι κάνουν 5 γεύματα :)

 

Μετά το μεσημεριανό ρυζάλευρο, ακόμη και 50 ml κρέμας το απόγευμα, τους κόβει το βραδυνό φαγητό. Εκτός αν τα ξυπνήσω στις 10 για να τα ταίσω επι τούτοις, κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου...

Για να φάνε το απόγευμα θα πρέπει να δώσω λιγότερο το μεσημέρι.

 

Παίζει ρόλο λες ο αριθμός των γευμάτων?

Θα πρέπει να επιδιώξω να γίνουν 5?

 

Πράγματι είναι περίεργο να τρώνε μόνο 3 γεύματα αλλά αφού μόνα τους το φτιάξανε....τι να πω....κάτι θα ξέρουν (ίσως σκέφτηκαν ότι δεν είναι έξυπνο να εξοντώσουν τη μαμά τους :wink::lol::lol: )

Υποθέτω ότι ο αριθμός των γευμάτων δεν παίζει μεγάλο ρόλο, ώστε να διαταράξουμε την ισορροπία τους :roll:

Σίγουρα όμως τελικά παίζει ρόλο η ποικιλία των τροφών (ακόμα είναι μικρούλια βέβαια -μέχρι το χρόνο το ΓΑΛΑ είναι η βασική τους τροφή).

Εγώ πάντως θα δοκίμαζα να δώσω λιγότερο σε όλα τα γεύματα εκτός από το γάλα...για να δω τι θα γίνει :roll::D

Αφού έχεις μια γιατρό που μέχρι τώρα δεν έχει προβληματιστεί με το ζήτημα του αριθμού των γευμάτων θα έλεγα να το κουβεντιάσεις και μαζί της πάντως. Μήπως σου δώσει καμιά κατεύθυνση για τις προτεραιότητες -πέρα από τις γενικές οδηγίες που δίνει σε όλους :wink::D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eliza

Υποθέτω ότι ο αριθμός των γευμάτων δεν παίζει μεγάλο ρόλο, ώστε να διαταράξουμε την ισορροπία τους

 

Μου φαίνεται παρόλα αυτά οτι τα 5 γεύματα είναι πιο σωστά (όπως λες) για να καταφέρεις ποικιλία μεταξύ του πρωινού και βραδυνού γάλακτος.

 

Ισως τελικά τώρα με τις στερεές τροφές να πρέπει σιγά σιγά να τους αλλάξω συνήθειες (είναι λίγο δύσκολο βέβαια) για να τρώνε μέσα στη μέρα λίγο από όλα τελικά. Αυτό κατάλαβα... Απλά πελαγώνω επειδή είναι δύο :).

Τη μία το ένα τρώει την άλλη το άλλο δεν τρώει και μπερδευόμστε.

 

μέχρι το χρόνο το ΓΑΛΑ είναι η βασική τους τροφή).

 

 

 

Νομίζω πως έπιασα το νόημα :wink:

Πρωί-βράδυ γάλα και ενδιάμεσα ότι άλλο μπορούν....λίγο από όλα!!

 

Ευχαριστώ πολύ!!

line_m121_beg_xbliz43_time_1199768400_text_cbe7f4fe2026616d703b20cde9eafcebe1f220.gif
Link to comment
Share on other sites

γεια και απο εμενα!!!!

η μπεμπουλα κλεινει τους7 μηνες αυριο....και εμεις οταν ξεκινησαμε τα στερεα προβληματιστικα αρκετα γιατι θηλζω και δεν ηξερα πως θα μου βγει το προγαρμμα

κατεληξα στο οτιη μπεμπα θηλαζει "καλα"στανταρ πρωι και βαρδυ και τη νυχτα 2 η 3 φορες(με ψοφισε)

κατα τη διαρκεια της ημερας γυρω στισ 10 ειναι στανταρ η φρουτοκρεμα

μετα ξαναθηλαζω

μετα χορτοσουπα και αμα προλαβουμε φου ξαναθηλασουμε αργοτερα κρεμα εμποριου

γενικα προπσαθω να μη τη πιεσω στο φαι

εχει και ζεστη αυτες τις μερες

πρωτευει το γαλα της μαμας και μετα τα ποιο στερεα...ειμαστε καλα στα κιλα μας,με τα μπουτακια μας και το μωρο δεν δειχνει ποτε να ειναι πεινασμενο

οποτε την αφηνω αυτη να αποφασιζει ποτε θα φαει

(εισαι τυχερη που κοιμασαι ολη νυχτα...ζηλευω)

νερο πινουμε μονο με κουταλακι απο το μπουκαλι κανει μπλιαχ αλλα απο το μπουκαλι πινει μονο κιντερτε..καθε παιδι με τα χουγια του!!!

φιλια και καλη δυναμη με τα διδυμουλια!!!!!

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Natrap και κοριτσια,κι εμεις ξεκιναμε στερεες την αλλη βδομαδα!!Πρωτη φορα κουταλι,για να δουμε πως θα παμε.....

Κι εγω προβληματιζομαι λιγακι για τα 5 γευματα,γιατι ως τωρα κανει 4 μεγαλα γευματα,των 300ml(μητρικο γαλα) περιπου.Πιστευω ομως οτι με τις στερρεες,και την σταδιακη εισαγωγη των γευματων θα αλλαξει σιγα σιγα αυτο.

Ρυζαλευρο αποφασισα να μην δωσω αφου δεν προσφερει τιποτα και σε πολλα μωρα φερνει και δυσκιολοιοτητα.Ουτε κρεμες του εμποριου θα δωσω.Θα δω αργοτερα για δημητριακα βιολογικα.

Θα ξεκινησω με φρουτα και μετα θα δωσω λαχανικα και μετα κρεας.

 

Natrap μπισκοτοκρεμα πως εδωσες;Σου ειπε η γιατρος σε τοσο μικρα μωρα να δωσεις;

Link to comment
Share on other sites

Natrap μπισκοτοκρεμα πως εδωσες;Σου ειπε η γιατρος σε τοσο μικρα μωρα να δωσεις;

 

Ξεκινήσαμε ρυζάλευρο μόλις κλείσαμε τον 5ο μήνα και μετά από 15 ημέρες όταν ήρθε η γιατρός για τα εμβόλια την ρώτησα για την μπισκοτόκρεμα και μου είπε ναι :? Πήγα στο S.M, είδα μία που έλεγε από τον 5ο μήνα και ...την πήρα...Μάλλον δεν θα ξαναδώσω...

 

Κι εγω προβληματιζομαι λιγακι για τα 5 γευματα,γιατι ως τωρα κανει 4 μεγαλα γευματα,των 300ml(μητρικο γαλα) περιπου

Επιτέλους κάποιος που με καταλαβαίνει :D

 

Θα ξεκινησω με φρουτα και μετα θα δωσω λαχανικα και μετα κρεας.

 

 

Ωραία ιδέα!

 

vickygirl79, ευχαριστώ για τις ευχές!

line_m121_beg_xbliz43_time_1199768400_text_cbe7f4fe2026616d703b20cde9eafcebe1f220.gif
Link to comment
Share on other sites

Ααα, τωρα καταλαβα κι εγω Eliza, αργησα λιγο αλλα το καταλαβα :D

 

Παντως οντως σιγα-σιγα θα προσαρμοστουν και διδυμακια σου Natrap. Καθε καινουρια κατασταση θελει τον καιρο της. Εφοσον αυτα ειναι ικανοποιημενα με την ποσοτητα που τρωνε μην ανησυχεις, θα τη βρεις την ακρη. Κατα τη γνωμη μου καλυτερα σιγα-σιγα να συνηθησουν στα 5 γευματα, θα δεις ομως εσυ καλυτερα τι ταιριαζει στα παιδακια σου.

 

Frene σου ευχομαι καλη επιτυχια με τις στερεες τροφες. Ολα καλα θα πανε. Καλα κανεις και δεν θελεις να τους δωσεις αυτες τις κρεμες του εμποριου που ειναι τιγκα στη ζαχαρη και τα συντηρητικα. Εμεις περσι που ξεκινησαμε τις στερεες τροφες ημασταν στην Ελλαδα και η γιατρος μας ειπε να παιρνουμε nutricia κρεμες. Στην αρχη ξεκινησαμε ετσι αλλα δεν μου αρεσε και πολυ η ιδεα. Μολις γυρισαμε στην Αγγλια τον Σεπτεμβριο ειδα οτι εδω τα παιδακια τρωνε δημητριακα με γαλα και αμεσως πηρα τετοια για τη μικρη. Αυτες οι κρεμες που υπαρχουν στην Ελλαδα (φαριν λακτε, μπισκοτοκρεμα κλπ) εδω δεν πουλιουνται καν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ανακεφαλαιώνοντας όσα διάβασα από τις φίλες μαμάδες και αφού έπρηξα για άλλη μια φορά την παιδίατρο, κατέληξα στα εξής:

 

1. Το γάλα παραμένει πολύ σημαντικό μέρος της διατροφής οπωσδήποτε πρωί και βράδυ (400-500 ml ημερησίως).

2. Η φουτόκρεμα είναι επίσης σημαντική (μισό μήλο-αχλάδι-μπανάνα)

3. Οι υπόλοιπες κρέμες (όλες εναλλάξ για ποικιλία) συμπληρώνουν τα "κενά" της ημέρας σε ποσότητες που θέλουν τα μωρά (χαλαρά, χωρίς ιδιαίτερα μετρήματα, αλλά με κριτήριο να μην υποκαθιστούν το βραδυνό γάλα).

4. Τα συνολικά γεύματα σε πρώτη φάση θα είναι 4 (αφού εμείς μέχρι πρόσφατα είχαμε 3) και μετά τον 7ο θα περάσουμε στα 5.

5. Νερό οπωσδήποτε

6. Ψυχραιμία. :wink: Είμαστε σε φάση απογαλακτισμού και αυτό ταλαιπωρεί εμάς και τα ίδια τα μωρά μέχρι να βρούμε τη σειρά μας και πάλι.

 

PS Για τη χορτόσουπα ήταν κάθετη! Να δώσω μετά τον 7ο

Όσο για την μπισκοτόκρεμα μου είπε ότι το αυγό που περιέχει είναι επεξεργασμένο και δεν προκαλεί αλεργίες. Παλιά λέει έδιναν αυγό στον 3ο μήνα :shock:

line_m121_beg_xbliz43_time_1199768400_text_cbe7f4fe2026616d703b20cde9eafcebe1f220.gif
Link to comment
Share on other sites

Παλιά λέει έδιναν αυγό στον 3ο μήνα

αυτο αληθεια ειναι!!Η πεθερα μου μου ειπε οτι τα εδωσε τα παιδια της 4 μηνων αυγο! :shock::shock:

 

 

Η πλακα ειναι οτι οι περισσοτερες μαναδες.γενικα, της γενιας των γονιων μας λενε την ατακα:Ε, παθαν τιποτα;;;Μια χαρα παιδια ειναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξες τεράστιο θέμα frefe!!!

Δεν ξέρει κανείς τι να πρωτοπιστέψει από όλες τις νέες "μελέτες" που εμφανίζονται σχετικά με τη διατροφή (μωρών και ενηλίκων) :mad:

Όλοι ψάχνουμε το καλύτερο για μας και τα παιδιά μας... και πέφτουμε σε τοίχο. Γινόμστε υπερπροστατευτικοί, αγωνιούμε αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά. Εγώ φοβάμαι να πειραματιστώ σε πράγματα που δεν έχει προτείνει η γιατρός... Στο φινάλε και αυτή παιδιά έχει και το έχει ψάξει παραπάνω....υποθέτεω

 

Τέλος πάντων...Φιλοσοφίες πρωί-πρωί :)

line_m121_beg_xbliz43_time_1199768400_text_cbe7f4fe2026616d703b20cde9eafcebe1f220.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...