Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

gaps diet καντιντα και αλλεργίες


miriki

Recommended Posts

Εγώ είμαι λίγο απογοητευμένη γιατί σήμερα μίλησα με μια πολύ καλή μου φίλη, παιδική, της οποίας έχω δώσει πάρα πολλά βιβλία μέχρι σήμερα να διαβάσει και πάντα συμφωνούσε και συζητούσαμε όμορφα και καλά, και στην εγκυμοσύνη της είχα δώσει βιβλία για το φυσικό τοκετό και τις παρεμβάσεις κτλ και τελικά κατέληξε να κάνει κ.τ. μετά από βλακώδη δικαιολογία του γιατρού της (και εννοείται τακτικά υπέρηχους στην εγκυμοσύνη!), θήλασε μόνο δύο βδομάδες και αυτό με συμπλήρωμα, και μου είπε ότι την προηγούμενη βδομάδα εμβολίασε το μόλις δύο μηνών μωρό της και από εκείνη την ημέρα είναι νευρικό και κλαίει χωρίς κάποιον προφανές λόγο... :(

 

Δικαιολογώ μόνο την περίπτωση του να μην γνωρίζεις και να τα κάνεις όλα αυτά, αλλά το να γνωρίζεις και να συμφωνείς και από πάνω το θεωρώ απαράδεκτο! :(

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτή όμως δεν τα έκλεινε ποτέ, αυτό είναι που με στεναχωρεί, απλά τελικά διάλεξε "the easy way out!" :(

 

φαινομενικα easy αλλά κάτσε να αρχισουν τα γκαπς προβληματα και τοτε η ζωη δεν ειναι καθολου ευκολη!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή όμως δεν τα έκλεινε ποτέ, αυτό είναι που με στεναχωρεί, απλά τελικά διάλεξε "the easy way out!" :(

 

Παίζει ρόλο κ η ψυχολογία της κ τα δικά της παιδικά βιώματα στο ότι έκανε καισαρική κ δεν θήλασε. Ακόμα κ αν ήξερε τα θετικά αν η ίδια δεν ένιωσε αυτά που έπρεπε όσο ήταν έγκυος κ μετά τη γέννα θα ήταν πέρα από τις δυνάμεις της να τα εφαρμόσει. Για το θέμα των εμβολίων εκτός από την ίδια που ίσως ήταν αρνητική παίζει ρόλο κ η γνώμη του συζύγου. Ίσως πάλι κ να μην ισχύει τίποτα από όλα αυτά και απλά όπως είπες να διάλεξε την πιο εύκολη λύση. Και εγώ στη θέση σου πάντως το ίδιο θα ένιωθα αν ήταν μια φίλη μου που είχε επίγνωση της κατάστασης. Και κυρίως επειδή θα ήθελα το καλό της.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως επειδή κ εγώ θεωρώ ότι σε θέματα διατροφής κ όχι μόνο είμαι εντελώς απαίδευτη και έκανα ή ίσως και να συνεχίζω να κάνω πολλά απαράδεκτα λόγω άγνοιας, θα με βοηθούσε πολύ να είχα στο περιβάλλον μου μια φίλη με τόσες γνώσεις. Και είμαι πολύ δεκτική σε συμβουλές όταν προέρχονται από ανθρώπους που έχουν κουραστεί να ψάχνουν κ έχουν αφιερώσει πολύ χρόνο κ κόπο για αυτό...

 

Θέλω να πω όσο χάλια διατροφή κ αν κάνει κάποιος καμια φορά δεν ξέρεις ίσως αλλάξει με λίγη βοήθεια. Εμένα πάντως που σας παρακολουθώ που κ που, με έχετε επηρεάσει πάρα πολύ. Μέρα με τη μέρα αλλάζω διατροφικές συνήθειες και ενδιαφέρομαι όλο κ περισσότερο να μάθω κ άλλα...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Μα γι αυτό τα γράφουμε εδώ για να αλληλουποστηριζομαστε :D

 

Παιδιά εγω πρέπει να περνάω die off με τα προβιοτικα - γιαούρτι - κέφιρ. Απο χτες έχω ένα περίεργο πονοκέφαλο πολυ έντονο. Τί να κάνω να μειωσω ποσότητες ή να συνεχίσω μέχρι να συνηθίσει ο οργανισμός;;;

 

Η μικρη πάλι κοιμήθηκε το βράδυ χωρίς στήθος! Αυτή τη φορά πιο γρηγορα αλλα τη νύχτα που ήρθε στο κρεβάτι μας με τάραξε :lol:! Δεν δεχόταν να κοιμηθεί χωρίς γαλατακι. Τουλάχιστον ας ξεκινήσει να αποσυνδεει το στήθος με τον ύπνο και θα πάμε και στο άλλο στάδιο που λέει η Palladin.

 

Το βρήκα τώρα το επιδόρπιο και το τάραξα το γιαούρτι : γιαούρτι - κομματάκια μπανανας- λίγο τριμμα zotter :P:p:p

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Μα γι αυτό τα γράφουμε εδώ για να αλληλουποστηριζομαστε :D

 

Παιδιά εγω πρέπει να περνάω die off με τα προβιοτικα - γιαούρτι - κέφιρ. Απο χτες έχω ένα περίεργο πονοκέφαλο πολυ έντονο. Τί να κάνω να μειωσω ποσότητες ή να συνεχίσω μέχρι να συνηθίσει ο οργανισμός;;;

 

Η μικρη πάλι κοιμήθηκε το βράδυ χωρίς στήθος! Αυτή τη φορά πιο γρηγορα αλλα τη νύχτα που ήρθε στο κρεβάτι μας με τάραξε :lol:! Δεν δεχόταν να κοιμηθεί χωρίς γαλατακι. Τουλάχιστον ας ξεκινήσει να αποσυνδεει το στήθος με τον ύπνο και θα πάμε και στο άλλο στάδιο που λέει η Palladin.

 

Το βρήκα τώρα το επιδόρπιο και το τάραξα το γιαούρτι : γιαούρτι - κομματάκια μπανανας- λίγο τριμμα zotter :P:p:p

 

Αν και δε πιστευω οτι εχει τοσα προβιοτικα το γιαουρτι, και εγω πολλες φορες μολις φαω γιαουρτι με πιανει κατευθειαν πονοκεφαλος. Καλυτερα να μειωσεις ποσοτητες θα ελεγα (ιδιαιτερα αν αναγκαζεσαι να παρεις φαρμακο για τον πονοκεφαλο)-εκτος αν το αντεχεις

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε πιστευω οτι εχει τοσα προβιοτικα το γιαουρτι, και εγω πολλες φορες μολις φαω γιαουρτι με πιανει κατευθειαν πονοκεφαλος. Καλυτερα να μειωσεις ποσοτητες θα ελεγα (ιδιαιτερα αν αναγκαζεσαι να παρεις φαρμακο για τον πονοκεφαλο)-εκτος αν το αντεχεις

 

Μπά όχι δεν παίρνω depon ( τα κρατάω για τις περιόδους που είναι αναπόφευκτα :-(;) )

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα εμένα, σ` αντίθεση με σένα, δεν με ενοχλεί να θηλάζει προκειμένου να κοιμηθεί.

Με ενοχλεί αφάνταστα όμως ο θηλασμός μέσα στη μέρα, εκεί που πάω να κάτσω για 5 λεπτά και έρχεται τρεχάτη να θηλάσει!

 

Χθες μιλήσαμε το πρωί και της είπα ότι θέλω να θηλάζει μόνο για να κοιμηθεί.

Μετά από καμία ώρα, πρέπει να ήτανε γύρω στις 12 το μεσημέρι, άρχισε να μυξοκλαίει ότι είναι κουρασμένη και ήθελε να κοιμηθεί. Δεν μου πέρασε τίποτα από το μυαλό αν και ποτέ δεν κοιμάται τέτοια ώρα αλλά επειδή ξύπνησε πρωί και είναι και λίγο κρυώμένη σκέφτηκα ότι είναι πιθανό να θέλει να ξεκουραστεί.

Πήγαμε και ξαπλώσαμε, θήλαζε κανένα εικοσάλεπτο και μετά σηκώθηκε χαρούμενη και μου είπε να πάμε να παίξουμε! :evil:

 

Να την τώρα ήρθε και με τραβάει να πιεί γάλα... :evil:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερίνα εμένα, σ` αντίθεση με σένα, δεν με ενοχλεί να θηλάζει προκειμένου να κοιμηθεί.

Με ενοχλεί αφάνταστα όμως ο θηλασμός μέσα στη μέρα, εκεί που πάω να κάτσω για 5 λεπτά και έρχεται τρεχάτη να θηλάσει!

 

Χθες μιλήσαμε το πρωί και της είπα ότι θέλω να θηλάζει μόνο για να κοιμηθεί.

Μετά από καμία ώρα, πρέπει να ήτανε γύρω στις 12 το μεσημέρι, άρχισε να μυξοκλαίει ότι είναι κουρασμένη και ήθελε να κοιμηθεί. Δεν μου πέρασε τίποτα από το μυαλό αν και ποτέ δεν κοιμάται τέτοια ώρα αλλά επειδή ξύπνησε πρωί και είναι και λίγο κρυώμένη σκέφτηκα ότι είναι πιθανό να θέλει να ξεκουραστεί.

Πήγαμε και ξαπλώσαμε, θήλαζε κανένα εικοσάλεπτο και μετά σηκώθηκε χαρούμενη και μου είπε να πάμε να παίξουμε! :evil:

 

Να την τώρα ήρθε και με τραβάει να πιεί γάλα... :evil:

 

Εγω εδώ και λίγο καιρό της ξεκαθαρισα πρωί μεσημέρι βράδυ....( δηλαδή όταν ξυπνάει το πρωί και το μέσημερι και ο βράδυ πριν κοιμηθεί ). Δεν το δέχτηκε εύκολα και ακόμα κ τώρα γκρινιαζει καμμιά φορά αλλα επιμένω και δεν θέλω να κάνω πίσω. Κι εμένα μου λέει θέλω να κοιμηθώ για να θηλασει :lol: αλλα την ξέρω πια :P. Εμένα βασικά με ενοχλεί ο θηλασμος κατα την διάρκεια της νύχτας και όχι το νανουρισμα αλλα πιστεύω ότι αν δεν κοπεί το νανουρισμα δεν θα κοπεί και το βραδινό...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα βασικά με ενοχλεί ο θηλασμος κατα την διάρκεια της νύχτας και όχι το νανουρισμα αλλα πιστεύω ότι αν δεν κοπεί το νανουρισμα δεν θα κοπεί και το βραδινό...

 

Όχι απαραίτητα, στο γιο μου κράτησα το θηλασμό για να κοιμηθεί απλά όταν ξυπνούσε του έδινα νερό ή πιπίλα και το δεχότανε.

Αυτή φυσικά δεν πήρε ποτέ πιπίλα :evil: οπότε δυσκολεύουνε τα πράγματα...

 

Και φυσικά ο μικρός σύντομα σταμάτησε να ξυπνάει, μάλλον κατάλαβε ότι δεν αξίζει να ξυπνάει προκειμένου να πάρει πιπίλα ή νερό! :lol:

 

Η κόρη δέχεται το νερό συχνά, και χθες το βράδυ για παράδειγμα κοιμήθηκε βαθιά, μόνο τις πρωινές ώρες ξύπνησε για θηλασμό.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα, στο γιο μου κράτησα το θηλασμό για να κοιμηθεί απλά όταν ξυπνούσε του έδινα νερό ή πιπίλα και το δεχότανε.

Αυτή φυσικά δεν πήρε ποτέ πιπίλα :evil: οπότε δυσκολεύουνε τα πράγματα...

 

Και φυσικά ο μικρός σύντομα σταμάτησε να ξυπνάει, μάλλον κατάλαβε ότι δεν αξίζει να ξυπνάει προκειμένου να πάρει πιπίλα ή νερό! :lol:

 

Η κόρη δέχεται το νερό συχνά, και χθες το βράδυ για παράδειγμα κοιμήθηκε βαθιά, μόνο τις πρωινές ώρες ξύπνησε για θηλασμό.

 

Η δικιά μου απο την άλλη νευριαζει αν της δώσω νερό. Κάποια βραδια μπορεί να ξυπνήσει για νερό και όχι για γάλα. Δηλαδή ξέρει πολυ καλα τί θέλει :cool:

 

Κι εγω εκει ευελπιστουσα στο να κοιμάται όλο το βράδυ δηλαδή. Παλιά ήταν θέμα gaps γιατι ουρλιαζε τα βραδια και σηκωνοταν και έκαιγε αλλα απο τότε που της πέρασαν οι αλλεργίες σταμάτησαν και αυτα. Τώρα ξυπνάει πολυ ήρεμα μόνο για πιπιλα ( φυσικά όσο κι αν προσπαθησα δεν πήρε ποτέ πιπιλα :rolleyes:).

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Στη μεγάλη μου κόρη, όταν ξυπνούσε το βράδυ, την άφηνα μεν να θηλάσει αλλά τη ρωτούσα αν θέλει νερό και πριν και μετά το θηλασμό. Αφού μπήκε στο κεφαλάκι της, σταμάτησε εντελώς να ζητάει γάλα, μας πήρε, νομίζω, κάπου ένα δίμηνο, αλλά χωρίς πίεση, μόνο την παραπάνω ερώτηση. Ήταν σχεδόν 2.5. Αλλά επειδή είναι μια καλή ηλικία "ετοιμότητας", θα μπορούσε να συμβεί και χωρίς τη δική μου προσπάθεια.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Oλα τα tips καλοδεχούμενα ;) θα το δοκιμάσω κι αυτο! :D

 

Rosie πήρα το krill oil του Μercola το κανονικό όπως μου είπες. Μπορεί από αυτό να πάρει και η μικρή? Να την ξεκινησω με μια καψουλα?

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...

Δικαιολογώ μόνο την περίπτωση του να μην γνωρίζεις και να τα κάνεις όλα αυτά, αλλά το να γνωρίζεις και να συμφωνείς και από πάνω το θεωρώ απαράδεκτο! :(

Μήπως δεν συμφωνούσε πραγματικά, απλά έτσι έλεγε επειδή δεν ήθελε να το συζητήσει;

 

...

Πήγαμε και ξαπλώσαμε, θήλαζε κανένα εικοσάλεπτο και μετά σηκώθηκε χαρούμενη και μου είπε να πάμε να παίξουμε! :evil:

τα κορίτσια είναι έξυπνα ;) Σκέψου τι μας κάνει εμάς η 8χρονη κόρη μου :?

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα και Βερα για παραλαβή της κρέμας Παρασκευή πρωί πρέπει να ενημερώσουμε αύριο πρωί πρωί. Έχει 57 ευρω το δεκάλιτρο. Ενδιαφέρεστε να το προχωρήσουμε? Θα πάει περίπου 15 ευρώ η κάθε μία.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η μαλλον επειδη παρασκευη θα κατεβω κεντρο ισως με βολευει να παρω και την κρεμα. Αλλα δεν ξερω ακομα ωρα που θα κατεβω.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Η μαλλον επειδη παρασκευη θα κατεβω κεντρο ισως με βολευει να παρω και την κρεμα. Αλλα δεν ξερω ακομα ωρα που θα κατεβω.

 

Μήπως σε βολεύει ο Πειραιάς;

Γιατί θα την πάρει ο άντρας μου από το Μανδραγόρα γύρω στις 3.30, άμα είναι πας κι εσύ με τα μπουκάλια σου να την πάρεις επί τόπου.

Είναι πολύ κοντά στον ηλεκτρικό σταθμό.

 

Το ίδιο ισχύει και για σένα Κατερίνα.

 

Διαφορετικά η κρέμα θα έρθει στο Μαρούσι και θα πρέπει να την πάρετε άμεσα, δεν έχω χώρο στο ψυγείο για 10 λίτρα κρέμα, με το ζόρι θα βάλω τη δικιά μου ποσότητα, είναι φουλ με τουρσιά κτλ.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

3 μισι η ωρα? Θα τον βολευει να το μοιρασει εκεινη την ωρα? Για γραψε διευθυνση Μανδραγορα. Ακομα δεν ξερω τι ωρα θα κατεβω κεντρο. Μπορει να το ακυρωσω ομως. Τι χωρητικοτητας μπουκαλια πρεπει να χουμε?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω τη διεύθυνση και θα σας πω.

Λογικά θα σας εξυπηρετήσουνε, είναι χρόνια πελάτης ο άντρας μου εκεί.

Αν πάρεις 2.5 λίτρα κρέμα θα θες 1 μπουκάλι νερού 1.5 λίτρου και ένα άλλο που να χωράει 1 λτ.

Πλαστικά είναι ΟΚ για τη μεταφορά, μην παιδεύεστε με γυάλινα.

Εξάλλου θα έρθει σε χάρτινη συσκευασία, TetraPak φαντάζομαι.

 

Πάντως εγώ παίρνω και 3 λίτρα αν κάποια θέλει λιγότερη ποσότητα, μόνο που σκέφτομαι την κρέμα μου τρέχουνε τα σάλια... την περασμένη βδομάδα πήρα μια ξυνή κρέμα από το Carrefour και την έφαγα όλη με μέλι σε μια καθισιά!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω τη διεύθυνση και θα σας πω.

Λογικά θα σας εξυπηρετήσουνε, είναι χρόνια πελάτης ο άντρας μου εκεί.

Αν πάρεις 2.5 λίτρα κρέμα θα θες 1 μπουκάλι νερού 1.5 λίτρου και ένα άλλο που να χωράει 1 λτ.

Πλαστικά είναι ΟΚ για τη μεταφορά, μην παιδεύεστε με γυάλινα.

Εξάλλου θα έρθει σε χάρτινη συσκευασία, TetraPak φαντάζομαι.

 

Πάντως εγώ παίρνω και 3 λίτρα αν κάποια θέλει λιγότερη ποσότητα, μόνο που σκέφτομαι την κρέμα μου τρέχουνε τα σάλια... την περασμένη βδομάδα πήρα μια ξυνή κρέμα από το Carrefour και την έφαγα όλη με μέλι σε μια καθισιά!

 

Σιγα μη σου παραχωρησω την κρεμα μου! :P

 

τΙ ΚΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΑΠΟ CARREFOUR ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΦΑΜΕ?

 

Περιμενω να δω αν θα μπορει ο αντρας μου να παμε σκ απο τη νεραιδομαμα για να με απαλλαξει απο τρεχαματα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι legal αυτή του Carrefour, είναι ξυνή αλλά δεν πρέπει να έχει φαγωθεί όλη η λακτόζη, όπως τα γιαούρτια του εμπορίου.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...