Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

gaps diet καντιντα και αλλεργίες


miriki

Recommended Posts

Γιατι δεν χρειαζεται? Εσυ δεν ελεγες ποσο βλαπτουν τα παιδια τα μαυρα σφραγισματα στην εγκυμοσυνη? Ασε την γκαπς, η ιντρο να δεις τι πακετο ειναι και πως μπορεις να την επιβαλεις σε ενα παιδι που παει σχολειο και σε πρηζει ολη μερα με το τι τρωνε οι αλλοι.

 

Γιατί δεν έχει κανένα GAPS σύμπτωμα απ' αυτά που αναφέρει η Campbell και ξέρεις πόσο σχολαστική είμαι μ' αυτά.

 

Η οδοντίατρος μου μου είπε ότι φαίνεται να έχει αποτοξινώθηκε ο μικρός σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον (τον πήγα δυο φορές να δει τα δόντια του από το άγχος μου!) γιατί δεν τον εμβολίασα και γιατί δεν του έχω δώσει χημικό φάρμακο ποτέ, και φυσικά γιατί προσέχω τη διατροφή του.

Αλλά αν παρουσιαστεί κάτι στο μέλλον σίγουρα θα κάνει κι αυτός GAPS.

 

Δεν χρειάζεται να του κάνεις την Ίντρο εφόσον δεν έχει έντονα συμπτώματα, ο μικρός σου πήρε αντιβίωση για πολύ καιρό και τη χρειαζότανε, ο μεγάλος γιατί να κάνει την Ίντρο;

 

Η μικρή μου από την άλλη θα είναι και αυτό το χειμώνα στη full GAPS μέχρι να δούμε αν θα πάθει άλλη βροχίτιδα ή βροχοπνευμονία, γιατί τα chest infections είναι σύμπτωμα GAPS.

Κατά τα άλλα δεν παρατήρησα κάποιο άλλο σύμπτωμα αλλά φοβάμαι να σταματήσω τη διατροφή, τα σοβαρά προβλήματα στα δόντια μου ξεκινήσανε στην εγκυμοσύνη της :(

Δεν πληρεί τις προϋποθέσεις για Ίντρο, όταν δεν υπάρχει διάρροια ή ψυχικά συμπτώματα δεν χρειάζεται η Ίντρο λέει η Campbell και αυτή έχει τάση προς τη δυσκοιλιότητα.

 

Θα τα δείτε, ξεκαθαρίζει πιο καλά το τοπίο αυτή τη φορά σχετικά με την Ίντρο και τη full GAPS, για ποιους απαιτείται η πρώτη και για ποιους είναι πιο κατάλληλη η δεύτερη από την αρχή.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

με τη φουλ γκαπς δεν θεραπευεσαι, μη κοροιδευομαστε. Εμενα τοσο καιρο τιποτα δε μου εκανε. Και ο μεγαλος ταση προς τη δυσκοιλιοτητα εχει την οποια και διορθωσαμε βαζοντας προβιοτικα στο φαγητο, κεφιρ και λοιπα. Θα ειμαι πολυ ευχαριστημενη αν τα συνεχισει και τον καταφερω να τρωει περισσοτερα και καλυτερα.

 

Κι εγω σε αυτον δεν ειχα κανενα προβλημα στην εγκυμοσυνη σε αντιθεση με τον μικρο. Και ειναι πολυ γερο παιδι.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνεις ξύπνια τέτοια ώρα; Εγώ κοιμήθηκα και με ξύπνησε ένα χαζοκούνουπο και έχασα τον ύπνο μου!

 

Λοιπόν the good news is ότι θεραπεύεσαι και με τη full GAPS αν το πρόβλημα δεν είναι σοβαρό! Ούτε κι εγώ το γνώριζα αυτό αλλά το τόνισε στην τελευταία της παρουσίαση.

 

Φυσικά κι εγώ κι εσύ δεν θα θεραπευόμαστε πλήρως με τη full GAPS, είμαστε τόσο χρονών και έχουμε συσσωρεύσει του κόσμου τις τοξίνες με τα φάρμακα και τα δόντια μας.

Αλλά μικρά παιδάκια που δεν εμβολιαστήκανε και θηλάσανε τόσο πολύ φυσικά και θεραπεύονται αν δεν υπάρχουνε έντονα προβλήματα πεπτικά και ψυχικά.

Το έχει πει πολλές φορές η Campbell, όσο πιο μικρός σε ηλικία είναι κάποιος τόσο πιο γρήγορα και εύκολα θεραπεύεται!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Πολυ επεξηγηματικο

 

http://gutflora.com/?p=1051

 

“All” disease begins in the gut – Understand the basic

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανω? Δεν εχει σχολειο αυριο και βρηκα ευκαιρια να ξενυχτησω λιγο....αλλα δεν θα αντεξω πολυ.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν παστεριώσεις το οποιοδήποτε γάλα όχι μόνο χάνει τις θεραπευτικές του ιδιότητες αλλά μεταλλάσονται οι πρωτεϊνες του και γίνεται και επικίνδυνο, γι' αυτό και λέει ότι οι έγκυες δεν πρέπει ποτέ να καταναλώνουνε παστεριωμένο γάλα.

Πόσο μάλλον να δώσεις αυτό το γάλα σε μωράκια που κινδυνεύουνε,

Για αυτά τα μωράκια πρωτεραιότητα έχει η επιβίωση, δίνουν μάχη. Για το πρόωρο μωράκι που γεννήθηκε 1 κιλό οι πρωτείνες είναι πολυτέλεια. Αν το γάλα αντλήθηκε για παράδειγμα στην τουαλέτα του γραφείου της δότριας και μετά η καθαρίστρια της εταιρίας αποφάσισε χωρίς να ειδοποιήσει να βγάλει το ψυγείο από την πρίζα για να κάνει απόψυξη ο υπεύθυνος της τράπεζας γάλακτας δεν μπορεί να το ξέρει. Ούτε ξέρει αν το μωρό που θα το πάρει είναι τελειόμηνο ή σε ΜΕΝΝ και ούτε θα πάρει την ευθύνη αν το μωρό πάρει μικρόβιο μέσω του γάλακτος.

Φυσικά το ιδανικό θα ήταν να ελεγχόταν το γάλα ώστε οι παρτίδες που είναι ασφαλείς να μην παστεριώνονται, αλλά νομίζω ότι οι γονείς που έχουν τα μωρά τους στις ΜΕΝΝ μπορούν να ανησυχίσουν αργότερα για τις πρωτεϊνες.

 

 

Βέρα στο stretch and sweep αναφερόμουν με τη ρήξη υμένων, απομακρύνουν με το δάχτυλο τις μεβράνες. που

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νομίζω ότι έχει χαθεί το νόημα αυτών που λέει η Campbell γι' αυτό επαναλαμβάνω πιο αναλυτικά:

 

Λέει ότι ευθύνη κάθε έγκυου γυναίκας που επιθυμεί ένα υγιές μωρό είναι να ψάξει από την εγκυμοσύνη να βρει μια κατάλληλη wet nurse γιατί ακριβώς πολλά μπορεί να πάνε στραβά και να μην καταφέρει να θηλάσει.

Τονίζει ότι κακώς επικράτησε να θεωρείται το γάλα της τράπεζας μια καλή επιλογή, τους λόγους τους είπαμε να μην τους επαναλαμβάνουμε.

 

Η μαμά που έχει μωράκι στη ΜΕΝΝ μπορεί να φροντίζει να του παίρνει το αντλημένο γάλα μιας άλλης μαμάς.

 

Και όλα μπορούνε να γίνουνε, μην σας τρομάζουνε ότι δεν κάνει, δεν επιτρέπεται κτλ.

Η κόρη μου νοσηλεύτηκε για 10 ολόκληρες μέρες στη ΜΕΝΝ του Μητέρα και δεν ήπιε σταγόνα ξένου γάλακτος, πάντα της έπαιρνα το δικό μου αντλημένο.

Το γάλα που τους έδινα θα μπορούσε να είναι μιας οποιαδήποτε άλλης γυναίκας, αυτό δεν μπορούσανε να το γνωρίζουνε.

Εγώ μάλιστα είχα τόσο πολύ γάλα (υπερπαραγωγή) που θα μπορούσα να ταϊζω 3-4 πρόωρα μωράκια, μια κι αυτά πίνουνε ελάχιστες ποσότητες γάλακτος σε σχέση με το τι έπινε η δικιά μου που γεννήθηκε σχεδόν 4 κιλά.

Και είχα δώσει και γάλα σε μια κοπέλα με την οποία μοιραζόμασταν το δωμάτιο και το μωρό της είχε ίκτερο και αυτή δεν είχε επαρκή παραγωγή.

 

Αυτά, εμείς στο τόπικ αυτό πάντα γράφουμε την καλύτερη δυνατή επιλογή που μπορούμε να κάνουμε για τα παιδιά μας.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Αυτά, εμείς στο τόπικ αυτό πάντα γράφουμε την καλύτερη δυνατή επιλογή που μπορούμε να κάνουμε για τα παιδιά μας.

Άσχετο. ΠΟιος είπε το αντίθετο; Η κόρη σου δεν ήπιε γάλα από τράπεζα γάλακτος πάντως, ήταν δικό σου και όπως και η ευθύνη

Link to comment
Share on other sites

Αντε να βρεις τωρα μια υγιη wet nurse. Εδω εμεις που προσεχουμε δεν ειμαστε υγιεις.......αν υπαρχουν τετοιες πρεπει να ειναι το πιο δυσευρετο επαγγελμα!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ άμα αφαιρέσω όλα τα μαύρα μου σφραγίσματα πάντως θα το μοσχοπουλάω! :lol:

 

Πέρα από το αστείο, δεν λέει να έχει τέλεια υγεία η wet nurse, λέει απλά να βρούμε μια "relatively healthy woman perhaps from your pre-natal classes" γιατί αυτό είναι απείρως καλύτερο από το νεκρό γάλα της τράπεζας και τη φόρμουλα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

αλλά επικερδές! Όταν τελειώσετε με την gaps σκεφτείτε το!

 

Ασε, τωρα με την κριση το σκεφτομαστε και πολυ σοβαρα! :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα νεα μας σημερα! 12η μερα ιντρο, πρωτο με δευτερο σταδιο.

 

Ο μικρος πλεον καθε μερα κανει κακα, ειναι βεβαια σκουροπρασινο καφε και ειχε παλι λιγο απο πιπερια (προχθες?) Σφιχτα σφιχτα ομως!

 

Εγω χθες αργα το βραδυ, ενω εγραφα εδω μαλιστα, ξαφνικα ενιωσα τα ποδια μου τουμπανο απο το πρηξιμο. Οπως το Μαιο που σου ελεγα Ροζι που πρηζομουν καθε μερα και ειχα πονους σε αρθρωσεις στα χερια. Για να δω τι θα γινει σημερα. Η ιγμοριτιδα φανηκε να ειναι λιγο καλυτερα αλλα παλι δεν νιωθω καλα, οποτε μαλλον θα τα παρω τα ομοιοπαθητικα.

 

Συνεχιζει και με ενοχλει το δοντι αλλα και τα ουλα.

 

Ενα περιεργο γεγονος συμβαινει για το οποιο δεν ειμαι σιγουρη. Εχω μια επεφυκιτιδα εδω και χρονο. Απο βλακεια του γιατρου εβαλα τους νεους φακους κανοντας παραλληλα τοτε θεραπεια με αντιβιωση γιατι οπως επεμενε αυτος δεν υπηρχε προβλημα. Τελικα απεκτησα χρονια επεφυκιτιδα εξαιτιας του βλακα και απο τσιγγουνια να μην αλλαζω παλι φακους (ειναι διετεις) προτιμησα να την ρεγουλαρω πρωι βραδυ με μητρικο γαλα μεχρι καποια στιγμη να το παρω αποφαση να παω σε αλλο γιατρο, αλλους φακους και θεραπεια οπως πρεπει. Βασικα μονο με το μητρικο πιστευω οτι θα γλυτωνα αλλα το θεμα ειναι οτι οι φακοι κανουν επιμολυνση συνεχεια. Ενω λοιπον καθε βραδυ και καθε πρωι ειμαι τιγκα στην τσιμπλα εχω παρατηρησει οτι εχουν εκλειψει. Ειναι ελαχιστες. Μου φανηκε περιεργο, δυσκολευομαι να πιστεψω οτι ειναι λογω γκαπς, περιμενω ακομα να δω....παντω ειναι μερες τωρα πολυ πιο καθαρα τα ματια μου. Ειδομεν!

 

Σημερα φαγαμε πολυ καλα, ειχαμε κοκκορα στην κατσαρολα με μανιταρια δυο ειδων και τα τσακισε ο μικρος. Καταβροχθισε ολη την πετσα και οτι ζελεδακια βρηκε. δΕΝ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΝΑ φαω ουτε ενα προβειο μανιταρακι. Παλι νηστικη θα μεινω σημερα! Το πρωι μου εκανε κονξες με το ζωμο, δεν ηθελε να πιει και τον πρηζω με το τροπαρι οτι αν δεν πιει πολυ ζωμο να γινει καλα η κοιλιτσα δεν θα μπορει να φαει φρουτα. Τεσπα πριν το φαγητο ηπιε. Να δουμε και μετα. Πρεπει να αρχισω να αυξανω και τα προβιοτικα σιγα σιγα. Να αυξησω και του μικρου? Να το παω στο δυο μισι?

 

Ο μπαμπας μου εφερε ενα μελι βανιλια, απο τον ιδιο παραγωγο που φτιαχνει το πεντανοστιμο μελι ρεικιου και σκεφτομαι...να το δοκιμασω? Απο την αλλη αν μου αρεσει πολυ ισως μετα υποφερω χειροτερα που δεν θα μπορω να το φαω και να το ευχαριστηθω.

 

 

Επεισα επισης τον μεγαλο να φαει βουτυρο με μελι!!! Ζητωωωω! Δυστυχως λυσαξε να παει στους παππουδες κι εκανε τοση φασαρια που τον αφησα. Παλι βλακειες θα τον ταισουν (τυρια φατσουλες, κατι βαρελακια κλπ, οτι σαχλαμαρα δουν)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβαζοντας αυτο το blog http://hungrytigress.com/ το οποιο βρισκω πολυ ενδιαφερον ειδα να αναφερει αυτα τα νεα βιβλια για τουρσια (http://hungrytigress.com/2012/06/off-my-larder-shelf-2-new-preserving-books/) και σκεφτηκα να τα παρω για να εμπλουτισω λιγο τις γνωσεις μου.

 

Απογοητευτηκα γιατι οι συνταγες εχουν σχεδον ολες ξυδι και λιγη ζαχαρη.:cry:

 

Τα τουρσια που γινονται με ξυδι ειναι αραγε καθολου ευεργετικα (φυσικα σε περιπτωση που καποιος δεν κανει gaps) ή ειναι απλως ενας τροπος για να διατηρησεις τα λαχανικα και να μη σου χαλασουν?

 

Στο Pickled pantry εχει ενα κεφαλαιο για fermented dill pickles και αναφερει και τον Katj.Αλλα ολα τα υπολοιπα ειναι με ξυδι (distilled wine vinegar).

 

Aναφερεται στις συνταγες και το "pickling sea salt".Αυτο τη διαφορα εχει απο το απλο θαλασσινο αλατι?

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Τα τουρσια που γινονται με ξυδι ειναι αραγε καθολου ευεργετικα (φυσικα σε περιπτωση που καποιος δεν κανει gaps) ή ειναι απλως ενας τροπος για να διατηρησεις τα λαχανικα και να μη σου χαλασουν?

 

Αν τα τουρσιά γίνονται με μεγάλο ποσοστό ξυδιού, ή μόνο με ξύδι, τότε έχουμε απλά συντήρηση των λαχανικών γιατί οι γαλακτοβάκιλλοι δεν μπορούνε να επιζήσουνε σε τόσο όξινο περιβάλλον.

 

Αν όμως γίνονται κυρίως με άλμη και απλά βάζουνε λίγο ωμό ξύδι για γεύση αλλά και για να δημιουργήσουνε ένα ελαφρώς όξινο περιβάλλον που θα ευνοήσει την ανάπτυξη των γαλακτοβάκιλλων τότε είναι ΟΚ.

 

Τώρα, χωρίς να είμαι σίγουρη, έχω την εντύπωση ότι το distilled wine vinegar είναι νεκρό ξύδι, θα πρέπει να προτιμάμε ωμό ξύδι, συνήθως με τη "μαμά" του (vinegar mother). Αυτή μοιάζει με μια μικρή κομπούχα αν έχετε προσέξει καλά τα μπουκάλια που έχουνε ωμό και αφιλτράριστο μηλόξυδο.

 

Aναφερεται στις συνταγες και το "pickling sea salt".Αυτο τη διαφορα εχει απο το απλο θαλασσινο αλατι?

 

Φαντάζομαι ότι θα εννοεί φθηνό χοντρό θαλασσινό αλάτι, όχι το γκρίζο που είναι ακριβό.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!!

 

Εχω λίγες μέρες να γράψω....:rolleyes:

 

Rosie ευχαριστώ για το βούτυρο και το κεφιρ, αυριο θα τα παραλάβω! Την έβαλες σε μπελάδες την κουνιάδα μου :lol::lol::lol: Πήρε την πεθερά μου αυθημερόν να αναλάβει το κεφιρ γιατί φοβόταν να το φροντίσει :lol::lol::lol:

 

Ελπίζω να το βρω ζωντανό :P

 

Εγώ έχω μιά βδομάδα που ξεκίνησα πάλι τους ζωμούς και τους θέλω σαν τρελή! Η μικρή αρνείται να δοκιμάσει :-( αλλά της φτιάχνω συχνά κολοκυθόσουπα όλο ζωμό αντί νερού που τρελαίνεται.

 

Για το πλυντήριο θα πάρω αύριο την εταιρεία για ανταλλακτικά. Ελπίζω αυτό να είναι το πρόβλημα.

 

Εμένα πάντως μου φτάνουν τα σχόλιά σου Rosie για την συνέντευξη. Θέλω πάρα πολύ να την ακούσω αλλά ξέρετε όλοι πώς επηρεάζομαι :cry: Με πιάνει καταθλιψη κάθε φορά που διαβάζω ή ακούω τέτοια άρθρα :cry: Το θέμα είναι τώρα που τα ξέρουμε να κάνουμε ότι μπορούμε για την οικογένειά μας τουλάχιστον!

 

Εν τω μεταξύ από δεξιά και αριστερά από ανθρώπους που δεν το περίμενα αρχίζουν να ενδιαφέρονται για την διατροφή και ζητούν πληροφορίες :-D Πολύ χαίρομαι γιατί φαίνεται πως η σιωπή είναι καλύτερη από τα λόγια. Βλέπουν την ζωή μας και την εξέλιξη της μικρής και πείθονται χωρίς λόγια πολλά. ;)

 

Για θυμίστε μου βρε παιδιά το CLO πειράζει να θερμαίνεται λιγο πχ να το ρίξω στο ζωμό μου ή δεν πρέπει καθόλου?

 

Για το σαπούνι το είπα στον άντρα μου και έφριξε :-) Εδώ και χρόνια πλένεται πάνω από μια φορά την ημέρα! Του διάβασα το post σου Rosie με τα αυγά, λαρδιά κλπ και γελάγαμε :lol::lol:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ από δεξιά και αριστερά από ανθρώπους που δεν το περίμενα αρχίζουν να ενδιαφέρονται για την διατροφή και ζητούν πληροφορίες :-D Πολύ χαίρομαι γιατί φαίνεται πως η σιωπή είναι καλύτερη από τα λόγια. Βλέπουν την ζωή μας και την εξέλιξη της μικρής και πείθονται χωρίς λόγια πολλά. ;)

 

Για θυμίστε μου βρε παιδιά το CLO πειράζει να θερμαίνεται λιγο πχ να το ρίξω στο ζωμό μου ή δεν πρέπει καθόλου?

 

Για το σαπούνι το είπα στον άντρα μου και έφριξε :-) Εδώ και χρόνια πλένεται πάνω από μια φορά την ημέρα! Του διάβασα το post σου Rosie με τα αυγά, λαρδιά κλπ και γελάγαμε :lol::lol:

 

Πολύ ευχάριστο αυτό Κατερίνα! Και ταυτόχρονα δείχνει πόσο εντυπωσιακή πρόοδο έχετε κάνει, για να ιντριγκάρει τους φίλους σας να μάθουν για την διατροφή! :)

 

Δε νομίζω ότι κάνει να θερμανθεί. Καλύτερα σε κρύο ζωμό, αν μπορείς να το πιεις.

 

Εγώ παρήγγειλα από τον κρεοπώλη να μου δώσει λίπος να φτιάξω λαρδί και θα κρατήσω λίγο να κάνω και σαπούνι με αυτό. Να φυλάξω λίγο και για τον σύζυγο? :lol:

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γ

Rosie ευχαριστώ για το βούτυρο και το κεφιρ, αυριο θα τα παραλάβω! Την έβαλες σε μπελάδες την κουνιάδα μου :lol::lol::lol: Πήρε την πεθερά μου αυθημερόν να αναλάβει το κεφιρ γιατί φοβόταν να το φροντίσει :lol::lol::lol:

 

Ε ναι, όταν μου είπε ότι θα σε δει την Τρίτη και άρχισα να της λέω ότι πρέπει να τα στραγγίζει και τα ταϊζει άρχισε να ψιλοφρικάρει, το κατάλαβα! :lol:

Αλλά πιο πολύ φρίκαρε όταν είδε το βούτυρό σου! Γούρλωσε τα μάτια της και με ρώτησε τι το κάνουμε όλο αυτό... :lol:

Κι εσύ πήρες μόνο 3 κιλά που να έβλεπε το δικό μου το οκτάκιλο τούβλο!

 

Κι εγώ ακριβώς σ' αυτή τη φάση είμαι με τους ζωμούς, μ' αρέσουνε πάρα πολύ και τους πίνω με μεγάλη ευχαρίστηση (τους κρεατοζωμούς) αλλά η μικρή μου δεν δοκιμάζει.

Τους βάζω όμως στο φαγητό της, κάτι είναι και αυτό.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Γράφει για την δυσβιώση.

Αν δεν μου ξεφεύγει η Νατάσα δεν αναφέρει τις φυτικές ίνες με τον ίδιο τρόπο, ίσα ίσα που θεωρεί πως καλό είναι να τις αποφεύγουμε ειδικά αν έχουμε τάση προς διάρροια.

 

ε, και μόλις διάβασα την "Αντιμετώπιση", καμία σχέση με θεραπεία όπως την βλέπουμε εδώ αλλά γενικά έχει ενδιαφέρον το άρθρο.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Αν τα τουρσιά γίνονται με μεγάλο ποσοστό ξυδιού, ή μόνο με ξύδι, τότε έχουμε απλά συντήρηση των λαχανικών γιατί οι γαλακτοβάκιλλοι δεν μπορούνε να επιζήσουνε σε τόσο όξινο περιβάλλον.

 

Αν όμως γίνονται κυρίως με άλμη και απλά βάζουνε λίγο ωμό ξύδι για γεύση αλλά και για να δημιουργήσουνε ένα ελαφρώς όξινο περιβάλλον που θα ευνοήσει την ανάπτυξη των γαλακτοβάκιλλων τότε είναι ΟΚ.

 

Τώρα, χωρίς να είμαι σίγουρη, έχω την εντύπωση ότι το distilled wine vinegar είναι νεκρό ξύδι, θα πρέπει να προτιμάμε ωμό ξύδι, συνήθως με τη "μαμά" του (vinegar mother). Αυτή μοιάζει με μια μικρή κομπούχα αν έχετε προσέξει καλά τα μπουκάλια που έχουνε ωμό και αφιλτράριστο μηλόξυδο.

 

 

 

Φαντάζομαι ότι θα εννοεί φθηνό χοντρό θαλασσινό αλάτι, όχι το γκρίζο που είναι ακριβό.

 

 

Eυχαριστω για την απαντηση Rosie.

 

Η μαμα μου φτιαχνει "κορφη" στο σπιτι ως εξης: Βαζει σε ενα γυαλινο βαζο με ανοιχτο στομιο γαλα Ολυμπος και ριχνει μεσα δυο μεγαλες κουταλιες απο σπιτικο γιαουρτι (το γαλα ειναι κρυο) και το ανακατευει καλα.Το καπακωνει (αφηνοντας ενα περιθωριο στο βαζο) και το τοποθετει πανω στον παγκο της κουζινας αυτη την εποχη για 2 μερες περιπου ,σκεπασμενο με μια πετσετα, δε θελει φως και κουνημα.Μετα τις δυο μερες εχει βγαλει λιγες φυσαλιδες και ειναι ξινουτσικο και πεντανοστιμο.Επειτα μπαινει ψυγειο κανονικα.

 

Η υφη του ειναι κατι μεταξυ γιαουρτιου και κεφιρ.Πολυ πολυ νοστιμο!!!!

 

Οταν την ρωτησα μου ειπε οτι προσθετει το γιαουρτι ή κορφη ,αν τις εχει περισσεψει, για να ενισχυσει το γαλα με τα ενζυμα που θα ειχε ουτως ή αλλως αν δεν το ειχαν παστεριωσει.

 

Εχετε δοκιμασει ποτε αυτη τη μεθοδο?

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για την απαντηση Rosie.

 

Η μαμα μου φτιαχνει "κορφη" στο σπιτι ως εξης: Βαζει σε ενα γυαλινο βαζο με ανοιχτο στομιο γαλα Ολυμπος και ριχνει μεσα δυο μεγαλες κουταλιες απο σπιτικο γιαουρτι (το γαλα ειναι κρυο) και το ανακατευει καλα.Το καπακωνει (αφηνοντας ενα περιθωριο στο βαζο) και το τοποθετει πανω στον παγκο της κουζινας αυτη την εποχη για 2 μερες περιπου ,σκεπασμενο με μια πετσετα, δε θελει φως και κουνημα.Μετα τις δυο μερες εχει βγαλει λιγες φυσαλιδες και ειναι ξινουτσικο και πεντανοστιμο.Επειτα μπαινει ψυγειο κανονικα.

 

Η υφη του ειναι κατι μεταξυ γιαουρτιου και κεφιρ.Πολυ πολυ νοστιμο!!!!

 

Οταν την ρωτησα μου ειπε οτι προσθετει το γιαουρτι ή κορφη ,αν τις εχει περισσεψει, για να ενισχυσει το γαλα με τα ενζυμα που θα ειχε ουτως ή αλλως αν δεν το ειχαν παστεριωσει.

 

Εχετε δοκιμασει ποτε αυτη τη μεθοδο?

 

Mου μοιάζει με γιαούρτι που δεν εχει σταγγίσει....?? Απλά στους 45 ευννοείται καλύτερα η ζύμωση στο γιαούρτι...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Η μαμα μου φτιαχνει "κορφη" στο σπιτι ως εξης: Βαζει σε ενα γυαλινο βαζο με ανοιχτο στομιο γαλα Ολυμπος και ριχνει μεσα δυο μεγαλες κουταλιες απο σπιτικο γιαουρτι (το γαλα ειναι κρυο) και το ανακατευει καλα.Το καπακωνει (αφηνοντας ενα περιθωριο στο βαζο) και το τοποθετει πανω στον παγκο της κουζινας αυτη την εποχη για 2 μερες περιπου ,σκεπασμενο με μια πετσετα, δε θελει φως και κουνημα.Μετα τις δυο μερες εχει βγαλει λιγες φυσαλιδες και ειναι ξινουτσικο και πεντανοστιμο.Επειτα μπαινει ψυγειο κανονικα.

 

Εχετε δοκιμασει ποτε αυτη τη μεθοδο?

 

Αυτήν την μέθοδο δεν την ήξερα. Αλλά χωρίς να ειναι στην ζέστη (40-45) δεν είμαι σίγουρη κατά ποσο αφαιρείται όλη η λακτόζη. Υποθέτω τον χειμώνα το κρατάει περισσότερες μέρες.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...