Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ρατσισμος στο νηπιο


taz34

Recommended Posts

κοριτσια εσας τα παιδια σας κανουν παρεα με παιδακια που καταγονται απο αλλη χωρα????εμενα ο μικρος μου στο νηπιο του ειχε ενα παιδι απο την βουλγαρια...δεν εμοιαζε διαφορετικο απο τα αλλα ουτε καν στην ομιλια καθως απο οταν γεννηθηκε εμενε εδω..ηταν λοιπον ενα αλλο παιδακι που ελεγε σε ολα τα παιδια να μην κανουν παρεα τον Γιαννη οταν ο μικρος μου τον ρωτησε γιατι εκεινο του ειπε επιδη δεν ειναι ελληνας αλλα ειναι απο την Βουλγαρια οταν λοιπον ο Αλεξης μου του απαντησε ΄΄ε,και???εκεινο σαστισε λιγο και δεν μιλησε για ενα λεπτο μετα ομως ειπε στον γιο μου οτι ετσι του ειπαν οι γονεις και αυτο θα κανει......πιστευετε πως ειναι σωστη αυτη η αντιμετωπιση σε ενα παιδακι 5χρονων???στο γυμνασιο της κορης μου τα παιδια απο αλλη χωρα τα κανουν κανονικα παρεα και δεν τους λενε τιποτα...ειναι σωστη αυτη η αντιμετωπιση απο τους γονεις του αγοριου????εσεις θα το κανατε ποτε αυτο??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν ειναι δυνατον αυτο που κανουν καποιοι γονεις!ειπαν δηλαδη στο 5χρονο παιδακι τους να μη κανει παρεα με το αλλο παιδακι γιατι ειναι απο τη βουλγαρια? λυπαμαι παρα πολυ και ντρεπομαι γιαυτα που ακουω:?

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

ασε πως δεν της εκανα φασαρια δεν ξερω!!!!!δηλαδη αμα το εκαναν στον γιο τους τη θα ελεγε??????

 

σιγα μην αναρωτηθει κατι τοσο ανθρωπινο,,η γομαρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κριμα αμαρτια και ντροπη να βαζεις λογια σε ενα αθωο αγγελουδι ενα 5χρονο παιδι να του καλλιεργεις το μισος για το διαφορετικο.

και που ειναι απο βουλγαρια?παυει να ειναι μια αθωα ψυχουλα?πως θα ενιωσε το παιδακι εκεινη την ωρα που θα το ακουσε το καημενο?

κριμα κριμα ....

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

κριμα αμαρτια και ντροπη να βαζεις λογια σε ενα αθωο αγγελουδι ενα 5χρονο παιδι να του καλλιεργεις το μισος για το διαφορετικο.

και που ειναι απο βουλγαρια?παυει να ειναι μια αθωα ψυχουλα?πως θα ενιωσε το παιδακι εκεινη την ωρα που θα το ακουσε το καημενο?

κριμα κριμα ....

 

και που να δειτε τι λενε για εμας που ειμαστε ελληνες σε αλλα μερη,,,οντως,,,

αν ο ανθρωπος εχει καλο...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εσας τα παιδια σας κανουν παρεα με παιδακια που καταγονται απο αλλη χωρα????εμενα ο μικρος μου στο νηπιο του ειχε ενα παιδι απο την βουλγαρια...δεν εμοιαζε διαφορετικο απο τα αλλα ουτε καν στην ομιλια καθως απο οταν γεννηθηκε εμενε εδω..ηταν λοιπον ενα αλλο παιδακι που ελεγε σε ολα τα παιδια να μην κανουν παρεα τον Γιαννη οταν ο μικρος μου τον ρωτησε γιατι εκεινο του ειπε επιδη δεν ειναι ελληνας αλλα ειναι απο την Βουλγαρια οταν λοιπον ο Αλεξης μου του απαντησε ΄΄ε,και???εκεινο σαστισε λιγο και δεν μιλησε για ενα λεπτο μετα ομως ειπε στον γιο μου οτι ετσι του ειπαν οι γονεις και αυτο θα κανει......πιστευετε πως ειναι σωστη αυτη η αντιμετωπιση σε ενα παιδακι 5χρονων???στο γυμνασιο της κορης μου τα παιδια απο αλλη χωρα τα κανουν κανονικα παρεα και δεν τους λενε τιποτα...ειναι σωστη αυτη η αντιμετωπιση απο τους γονεις του αγοριου????εσεις θα το κανατε ποτε αυτο??

 

Ναι αμε! κανει παρεα με ντοπιους (Βελγους) μαλλον.. Γιατι δεν εχουμε καταλαβει ποιοι ειναι οι ντοπιοι εδω..

Link to comment
Share on other sites

Οταν πηγαινα δημοτικο ειχαμε χωρια πτερυγα για τους αλλοδαπους και επειδη στα διαλειμματα εγω μιλουσα με ενα παιδακι εγχρωμο ολοι με κοριοδευαν....εμεις κολλουσαμε τα χερακια μας και λεγαμε "παοκαρα"

Οταν ο γιος μου ηταν 2 χρονων (ο μεγαλος) ηρθε στη γειτονια της πεθερας μου ενα παιδακι απο Αλβανια, και γινανε πολυ καλοι φιλοι....για να πω την αληθεια μου μεχρι να μιλησω στο παιδακι ημουν ανησυχη, οχι για τιποτε αλλο, αλλα για το αν μιλουσε ελληνικα....δεν ηθελα το παιδι πανω στην πρωτη μαθηση της γλωσσας να ακουει λαθος λεξεις και λαθος προφορες...τελικα το παιδακι ειναι γεννημενο εδω και μιλαει πολυ πιο καθαρα κι απ τον δικο μου, και ειναι και παρα πολυ καλο παιδακι και χαιρομαι που κανουν παρεα...

Αλλα σε ενα 5χρονο δεν καταλαβαινω πιο ειναι το προβλημα, τι θα παθει κανοντας παρεα με ενα παιδακι αλλης χωρας??? Εγω εχω θεμα με τις προφορες, δεν ανησυχησα μονο στο παιδακι απο την Αλβανια, και στη μαμα μου φωναζω που τους μιλαει ποντιακα, και στην πεθερα μου που τους μιλαει βλαχικα, ΑΣ ΜΑΘΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΙΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΛΑΔΙΑ ΤΗΣ!

Κατα τα αλλα κανενα θεμα, το παιδακι ερχεται, τρωνε μαζι, παιζουν στο σπιτι εκει, μονο για υπνο τα χωριζουμε....βεβαια η πεθερα μου δε αφηνει να παε ιο δικος μου απεναντι γιατι ειναι και καλα τουρκοι και αθεοι και τρεχα γυρευε, αλλα αφου τα παιδια περνανε καλα.....το μονο που με στεναχωρησε ειναι που ηθελα να το καλεσω στα γενεθλια μας και δε με αφησανε τα πεθερικα ξερετε "τι δουλεια εχουν οι Αλβανοι".......κριμα παντως, ανθρωποι ειναι, εμεις εχουμε κι εδω γειτονες και ειναι πολυ καλοι, και δεν καταλαβαινω γιατι ολο αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημασία εχει οτι ο γίος σας τον κάνει παρεα και περναέι καλα μαζι του

στα υπόλοιπα :-) τι να πω ....;;;;

δεν χρειάζεται να τσακωθεί κανενας με κανενα ... :wink:

 

και πιο συγεκριμενα απαντώντας στα ερωτηματα σας θα πω :

οχι δεν ειναι σωστη αντιμετωπιση αυτη απο την πλευρα των γονιών του παιδιου !

όχι δε θα το εκανα ποτε αυτο !

 

εσυ τι θα ηθελες να κανεις για να ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΕΙ αυτη η κατασταση ;

σκεφτηκες να πας στην δασκαλα των παιδιων να της εκθεσεις το πρόβλημα ;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημασία εχει οτι ο γίος σας τον κάνει παρεα και περναέι καλα μαζι του

στα υπόλοιπα :-) τι να πω ....;;;;

δεν χρειάζεται να τσακωθεί κανενας με κανενα ... :wink:

 

και πιο συγεκριμενα απαντώντας στα ερωτηματα σας θα πω :

οχι δεν ειναι σωστη αντιμετωπιση αυτη απο την πλευρα των γονιών του παιδιου !

όχι δε θα το εκανα ποτε αυτο !

 

εσυ τι θα ηθελες να κανεις για να ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΕΙ αυτη η κατασταση ;

σκεφτηκες να πας στην δασκαλα των παιδιων να της εκθεσεις το πρόβλημα ;;;

 

 

συμφωνω κ να προσθεσω κατι που διαβασα σε τοιχο γυμνασιου: "δεν υπαρχουν ελληνες, δεν υπαρχουν ξενοι, υπαρχουν μονο μαθητες, τρελοι κ ερωτευμενοι"

 

αυτο, γιατι μου εκανε κ καποια εντυπωση με ποσο μεγαλη σαφηνεια τα παιδια θα βρουν στοιχεια που τα ενωνουν, ασχετα απο τα 'δικα μας' κριτηρια.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου τώρα θα πάει νήπιο, πήγαινε όμως σε σταθμό 2 χρόνια τώρα, στα προ-προνήπια και στα προνήπια. Εκανε παρέα με όποιο παιδάκι του πήγαινε σαν χαρακτήρας, δεν ανακατεύτηκα. Ο μεγάλος μου που τώρα θα πάει τετάρτη δημοτικού, κάνει παρέα από τα προ-προνήπια, με ένα κοριτσάκι που οι γονείς του είναι από την Αλβανία. Κανένα πρόβλημα δεν υπήρξε μέχρι τώρα. Τον τελευταίο χρόνο, κάνει παρέα και με ένα συμμαθητή του που είναι από την Γεωργία. Είναι άσχημο να δημιουργούμε στα παιδιά μας, τέτοια νοοτροπία, ότι δηλ. αυτό το παιδί είναι από την τάδε χώρα και μην το κάνεις παρέα. Απαράδεκτο και λυπηρό.

Για να είμαι ειλικρινής, έχω ακούσει από τον μεγάλο μου ότι σε μεγαλύτερες τάξεις του δημοτικού, βγαίνει άλλου είδους ρατσισμός, για παράδειγμα αν ένα παιδάκι είναι χοντρό ή κοντό ή φοράει γυαλιά. Ο δικός μου δεν φοράει τα γυαλιά στο σχολείο γιατί δεν θέλει να τον πουν γυαλάκια. :shock: Του λέω να μην τον νιάζει όμως μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να τον πείσω. Για να δούμε φέτος, θα τα καταφέρω;

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

στη δασκαλα το ειπε ο γιος και εκεινη του ειπε πως το καθε παιδακι κανει παρεα με οποιο παιδι θελει και δεν μπορει να κανει κατι ωστε ο Γιαννης με τον Αντρεα να τα βρουν (καλη δασκαλα!!!!)αλλα λογο οτι ειμασταν στα τελιωματα δεν δωσαμε παραπανω σημασια....νι αυτο συμβαινει στο δημοτικο summer μου μού το εχει πει και η κορη μου....

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω κ να προσθεσω κατι που διαβασα σε τοιχο γυμνασιου: "δεν υπαρχουν ελληνες, δεν υπαρχουν ξενοι, υπαρχουν μονο μαθητες, τρελοι κ ερωτευμενοι"

 

εννοείτε πως ειναι εξαιρετικά εξυπνο και ευαίσθητο και σωστό ... και εγινε με μικρή παραλλαγή υπογραφη μου :-)

Ο μικρός μου τώρα θα πάει νήπιο, πήγαινε όμως σε σταθμό 2 χρόνια τώρα, στα προ-προνήπια και στα προνήπια. Εκανε παρέα με όποιο παιδάκι του πήγαινε σαν χαρακτήρας, δεν ανακατεύτηκα. Ο μεγάλος μου που τώρα θα πάει τετάρτη δημοτικού, κάνει παρέα από τα προ-προνήπια, με ένα κοριτσάκι που οι γονείς του είναι από την Αλβανία. Κανένα πρόβλημα δεν υπήρξε μέχρι τώρα. Τον τελευταίο χρόνο, κάνει παρέα και με ένα συμμαθητή του που είναι από την Γεωργία. Είναι άσχημο να δημιουργούμε στα παιδιά μας, τέτοια νοοτροπία, ότι δηλ. αυτό το παιδί είναι από την τάδε χώρα και μην το κάνεις παρέα. Απαράδεκτο και λυπηρό.

Για να είμαι ειλικρινής, έχω ακούσει από τον μεγάλο μου ότι σε μεγαλύτερες τάξεις του δημοτικού, βγαίνει άλλου είδους ρατσισμός, για παράδειγμα αν ένα παιδάκι είναι χοντρό ή κοντό ή φοράει γυαλιά. Ο δικός μου δεν φοράει τα γυαλιά στο σχολείο γιατί δεν θέλει να τον πουν γυαλάκια. :shock: Του λέω να μην τον νιάζει όμως μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να τον πείσω. Για να δούμε φέτος, θα τα καταφέρω;

 

ειναι λογικό να συμβαίνει σε μικρές ηληκίες αλλα ειναι παρολογο να καλλιεργείτε απο μεγαλήτερες

 

όπως πχ το να επικοινωνήσει ενα παδι στηνς ηλικία των 2-3-4-5-6 μεσο της βίας για να εκφρασει την δυσαρεσκεια του θυμό θλήψη κοκ ειναι κατι που μαθίνει οτι πολιτισμένα πλασματα στον κόσμο αυτο δεν κάνουν ... και καποιοα στιγμή το μαθαίνει ....

υπάρχουν παντα και οι περιπτωσεις οπου δνε το μαθάινει ποτε .

αλλα δνεμμππορούμε να ζουμε σε εναν κόσμο οπου λειτουργεί το ε΄νστυκτο της βίας ... αν υπηρχε κατι τετοιο θα είμασατνα κόμα στις σπυλιές και θα κυνηγούσαμε δρακουλες και ρηνόκερους και δσνοσαυρούς ..!

ετσι και με τις διακρήσεις

ο κόσμος εχει αναγκη ειναι εκ φυσης δλδ ειναι χαρακτηρηστικό- αναγκη να ανήκει σε μια αγελη- ομάδα με ομοια χαρακτηριστικά η συμπεριφδοράς ή εξωτερικά χαρακτηριστικά !

το πως αυτο μας δυσκολευει κατ ουσια την ζωη ειναι και που το μαθαίνουμε στην πορεία! αν ειμαστε τυχεροι !:wink:

 

στη δασκαλα το ειπε ο γιος και εκεινη του ειπε πως το καθε παιδακι κανει παρεα με οποιο παιδι θελει και δεν μπορει να κανει κατι ωστε ο Γιαννης με τον Αντρεα να τα βρουν (καλη δασκαλα!!!!)αλλα λογο οτι ειμασταν στα τελιωματα δεν δωσαμε παραπανω σημασια....νι αυτο συμβαινει στο δημοτικο summer μου μού το εχει πει και η κορη μου....

εχει μια βαση αυτο , δεν μπορουμε να ανγκασουμε κανεναν να κανει παρεα με καποιον αλλο

μπορέι να ημασταν στην θεση της δασκαλας αλλος να ελεγε το ενα ή το αλο ή το παράλλο ...

 

το πως όμως εγω προσωπικά θα μιλήσω στο παιδι μου εξηγώντας του τι ειναι οι διακρίσεις και πόσο με εμποδίζουν να βρω τα κοινά και τα ευχαριστα σε ένα επιπεδο περαν της επιφάνειας (μαυρος μπλε κοκκινος με γυαλια με κοτσίδα με βατραχοπέδιλα , ξανθος μελαψός , ) ειναι κατι προσωπικό :wink:

σημσία εχει για μένα - εντελώς προσωπικά - τι ανθρωπο θα παραδωσω στην κοινωνία περαν του μικροκοσμου μου ...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το καλοκαίρι ήμουν σε ένα πανηγύρι με άλλες δυο μαμάδες με παιδάκια ηλικίας 8 χρονών,ένα αγόρι και ένα κοριτσάκι.Κάποια στιγμή το αγόρι απομακρύνθηκε λίγο και άρχισε να παίζει με ένα αλλοδαπό παιδάκι και τότε το κοριτσάκι φωνάζει "Μη παίζεις μαζί του,δεν το βλέπεις ότι είναι ξένος?":shock: Σοκαρίστηκα...όχι τίποτα άλλο αλλά κι εγώ αλλοδαπή είμαι...Φαντάζομαι ότι σε λίγα χρόνια και ο γιος μου μπορεί να αντιμετωπίζει παρόμοιες συμπεριφορές...Είναι κρίμα..γιατί κι εγώ ως παιδάκι αλλά και έφηβη έζησα άσχημες ρατσιστικές συμπεριφορές...και ξέρω πόσο άσχημο είναι...:(

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει το ζουζουνι σου!!!!!!

εγω το βρισκω αδικο...........οσο για τον γιο σου ειναι αναλογα με την περιοχη και τους ανθρωπους που θα συναντησετε.....ευχομαι ολα να του πανε καλα και να μην του φερθουν ασχημα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ο ρατσισμος υπαρχει παντου

και τα παιδια ειναι σκληρα

δεν ειναι μονο ποιος ειναι απο αλλη χωρα

το ιδιο συμβαινει και αναμεσα στα ελληνοπουλα

ποιος ειναι χοντρος, ποιος φοραει γυαλια, ποιος εχει περιεργο επιθετο......

τα παιδια αμεσως κατηγοριοποιουν και βαζουν ταμπελες

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει το ζουζουνι σου!!!!!!

εγω το βρισκω αδικο...........οσο για τον γιο σου ειναι αναλογα με την περιοχη και τους ανθρωπους που θα συναντησετε.....ευχομαι ολα να του πανε καλα και να μην του φερθουν ασχημα!!!!!

 

Ευχαριστώ,κι εγώ το εύχομαι...Να χαίρεσαι κι εσύ τα ζουζούνια σου και με το καλά τα υπόλοιπα μικρά σου!

 

ο ρατσισμος υπαρχει παντου

και τα παιδια ειναι σκληρα

δεν ειναι μονο ποιος ειναι απο αλλη χωρα

το ιδιο συμβαινει και αναμεσα στα ελληνοπουλα

ποιος ειναι χοντρος, ποιος φοραει γυαλια, ποιος εχει περιεργο επιθετο......

τα παιδια αμεσως κατηγοριοποιουν και βαζουν ταμπελες

 

Σίγουρα...

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά από μόνα τους ΔΕΝ κάνουν διακρίσεις με βάση τη χώρα καταγωγής, το θρήσκευμα, το χρώμα, το ύψος κλπ κλπ κλπ. Αντίθετα, πλησιάζουν (και κάνουν παρέα) άλλα παιδιά με τα οποία έχουν κοινά χαρακτηριστικά (π.χ. τους αρέσει να παίζουν με αυτοκινητάκια ή ζωγραφίζουν ωραία).

Η οικογένεια περνάει στα παιδιά στερεότυπα και συμπεριφορές. Έτσι το Αλβανάκι και το Βουλγαράκι γίνονται τα "κακά" παιδιά, ο μουσουλμάνος είναι ο "κακός" και ο "άθεος" που θα κάνει το δικά μας παιδί να αλλαξοπιστήσει, το παιδί με τα γυαλιά είναι το "καϋμένο" που το λυπόμαστε και είμαστε τυχεροί που και το δικό μας παιδί δεν φοράει γυαλιά, το παιδί με νοητική στέρηση είναι το "επικίνδυνο" που πρέπει να το λυπόμαστε αλλά να μην το πολυπλησιάζουμε κιόλας.....

 

Και για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα. Ήμουν φέτος σε μια παραλία και ήρθε ένας μαύρος που πουλούσε κάτι (δεν θυμάμαι τι). Ένα πιτσιρικάκι, ήταν δεν ήταν 2 χρονών, μόλις τον είδε άεχισε να τσιρίζει και να κλαίει. Το παίρνει η μαμά του αγκαλιά και του λέει "τι έγινε;" Απαντάει αυτό "φοβήθηκα τον μαύρο" "μα καλά" λέει η μαμά "δεν σου έχει πει πώς υπάρχουν άνθρωποι μαύροι και κίτρινοι και δεν είναι όλοι άσπροι σαν και μας; Δεν πρέπει να τους φοβάσαι" Και απαντάει το πιστιρίκι "Εσύ μου το είπες μαμά, αλλά εγώ δεν σε πίστεψα και φοβήθηκα, γιατί η γιαγιά είπε ότι θα με πάρει ο μαύρος αν δεν φάω! Άλλη φορά θα σε πιστεύω για τί ξέρεις!"

Εδώ κάποιος άλλος πέρασε στο παιδί το στερεότυπο του "κακού μαύρου"....

Link to comment
Share on other sites

Αν ερχοτανε στο δικο μας σχολειο θα παθαινε σοκ η κυρια...εκει εχω μαθει να μιλαω πολλες ξενες γλωσσες :lol::cool:

 

Ειναι για γελια κ για κλαμματα η κατασταση...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Οσες φορές έχεις τύχει στην τάξη μου να έχω αλλοδαπά παιδάκια, δεν έχω παρατηρήσει καποια ρατσιστική συμπεριφορά. Είναι αθώα τα παιδάκια,δεν σκέφτονται έτσι από μόνα τους! Εκτός από το χρώμα, που ειπώθηκε παραπάνω.Μου έχει τύχει 2-3 φορές να εκφρασουν το φόβο τους λόγω του μαυρου χρώματος, αλλά εκει φροντίζουμε πάντα να τονιζουμε τι ιδιαιτερότητες της κάθε φυλής και το σεβάσμο προς αυτές.

Απεναντίας , έχω δει ρατσιστική συμπεριφορά αλλοδαπου γονέα προς τους Ελληνες γονεις και μάλιστα σε έντονο βαθμό σε συνάντηση γονέων.Κατηγορηθήκαμε στην πρωτη συνάντηση που είχαμε Νηπιαγωγείο και Δημοτικό ότι κάναμε διακρισεις λόγω εθνικοτητας, χωρίς φυσικά να ισχύει κάτι τέτοιο διότι από το πουθενά και χωρίς να μας ξέρει , απλά έβγαζε τα απωθημένα του!Στο παιδί του όμως είχε ήδη περάσει αυτήν την άποψη και έτσι η χρονιά ήταν πολύ δύσκολη εξαιτιας της παραβατικής συμπεριφοράς του.

Δυστυχώς όμως, ό,τι και να κάνουμε , ο ρατσισμός πάντα θα υπάρχει.

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Οσες φορές έχεις τύχει στην τάξη μου να έχω αλλοδαπά παιδάκια, δεν έχω παρατηρήσει καποια ρατσιστική συμπεριφορά. Είναι αθώα τα παιδάκια,δεν σκέφτονται έτσι από μόνα τους! Εκτός από το χρώμα, που ειπώθηκε παραπάνω.Μου έχει τύχει 2-3 φορές να εκφρασουν το φόβο τους λόγω του μαυρου χρώματος, αλλά εκει φροντίζουμε πάντα να τονιζουμε τι ιδιαιτερότητες της κάθε φυλής και το σεβάσμο προς αυτές.

Απεναντίας , έχω δει ρατσιστική συμπεριφορά αλλοδαπου γονέα προς τους Ελληνες γονεις και μάλιστα σε έντονο βαθμό σε συνάντηση γονέων.Κατηγορηθήκαμε στην πρωτη συνάντηση που είχαμε Νηπιαγωγείο και Δημοτικό ότι κάναμε διακρισεις λόγω εθνικοτητας, χωρίς φυσικά να ισχύει κάτι τέτοιο διότι από το πουθενά και χωρίς να μας ξέρει , απλά έβγαζε τα απωθημένα του!Στο παιδί του όμως είχε ήδη περάσει αυτήν την άποψη και έτσι η χρονιά ήταν πολύ δύσκολη εξαιτιας της παραβατικής συμπεριφοράς του.

Δυστυχώς όμως, ό,τι και να κάνουμε , ο ρατσισμός πάντα θα υπάρχει.

 

Ναι υπάρχει και αυτή η πλευρά του νομίσματος , μερικοί γονείς αλλοδαπών παιδιών νοιώθουν αδικημένοι (τόσα χρόνια έχουν υποστεί ρατσισμό ώντας ενήλικες) και αντιδράνε με αυτό τον τρόπο όταν νομίζουν οτι θα αδικηθούν και τα παιδιά τους. Σιγουρα δεν είναι σωστό ομως και όταν αναγκάζεις το πάιδί σου να βάλει ταμπέλα και να παρει ο ίδιος "θέση" έναντι στους "κακούς" η κατάσταση είναι επικίνδυνη και μπορεί να ξεφύγει όσον αφορά την παραβατικότητα του παιδιού εκτός σχολειου.

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...