Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

3 φυσικοί κύκλοι = 1 τεχνητός;


Recommended Posts

Γειά σε όλες,

 

Αν έχετε εμπειρία από εξωσωματική με φυσικό κύκλο, ποια ήταν η εμπειρία σας; Διαβάζω οτι στατιστικα 3 φυσικοί κύκλοι δίνουν σχεδόν ίδια ποσοστά επιτυχίας με ένα τεχνητό, ποια είναι η γνώμη σας; Θέλω να είμαι αισιόδοξη οτι θα πετύχει, απο την αλλη δε θέλω και να αγνοήσω την αλλη επιλογή, αν είναι κατα πολυ προτιμότερη.

 

Ευχαριστω πολυ για τις γνώμες σας, και καλη συνέχεια σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σε όλες,

 

Αν έχετε εμπειρία από εξωσωματική με φυσικό κύκλο, ποια ήταν η εμπειρία σας; Διαβάζω οτι στατιστικα 3 φυσικοί κύκλοι δίνουν σχεδόν ίδια ποσοστά επιτυχίας με ένα τεχνητό, ποια είναι η γνώμη σας; Θέλω να είμαι αισιόδοξη οτι θα πετύχει, απο την αλλη δε θέλω και να αγνοήσω την αλλη επιλογή, αν είναι κατα πολυ προτιμότερη.

 

Ευχαριστω πολυ για τις γνώμες σας, και καλη συνέχεια σε όλες!

καλησπερα και σε σενα.ακου εγω εχω κανει 5 αποτυχημενεσ προσπαθειεσ κανονικα με ενεσεισ.αλλα αυτη τη φορα αλλαξα γιατρο και συμφωνησαμε να κανουμε με φυσικο τροποποιημενο κυκλο.με χαπια οχι ενεσεισ γιατι εχω παρει αρκετεσ ενεσεισ και ο οργανισμοσ εχει ταλαιπωρηθει.φυσικο κυκλο απ οτι ξερω εγω τουλαχιστον δε μπορω να κανω λογω πολυκυστικων.καλη επιτυχια παντωσ σε οτι κανεισ:!::!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

garufalia εγώ το καλοκαίρι πήγαινα κάθε 10η μέρα για υπέρηχο και την 12η για ωοληψία. Γονιμοποιήθηκαν όλα χωρίς κανένα φάρμακο και καθόλου ταλαιπωρία.. Όμως διαβάζω εδώ πως δεν έχουν όλες οι κοπέλες ωάριο κάθε μήνα. Αλλά ακόμα και να έχεις δε σημαίνει οτι θα γονιμοποιηθεί ή θα διαιρεθεί στη συνέχεια ικανοποιητικά.. τελοσπάντων παίζουν πολλά.. για κάποιες ο φυσικός είναι ταλαιπωρία να παρακολουθούν το ωάριο και στο τέλος στην ωοληψία τους έχει σπάσει.

Πάντως αν πηγαίνουν όλα ρολόι (μέχρι εκείνο το σημείο τουλάχιστον όπως σε εμένα!) ειναι πολύ βολικό..

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites

Απλά κορίτσια πόσο "φυσικός" κύκλος είναι ένας φυσικός κύκλος που παίρνεις -στα περισσότερα κέντρα- φαρμακα για την νάρκωση, ίδια φαρμακα για μετα την εμβρυομεταφορά + την pregnyl πριν την ωοληψία. Απλά γλυτώνεις τα φαρμακα διέγερσης. Αν το κάνεις 3 φορές π.χ. μήπως τελικά παίρνεις περισσότερα φαρμακα από τη κανονική διέγερση;

Ειδικα τη "ζημιά", απ΄ 'οτι μου έχει πει μαστολόγος, την κάνουν τα οιστρογόνα (ciclacur) μετά την εμβρυμεταφορά. Συμπέρασμα: απόλυτα φυσικός κύκλος δεν υπάρχει παρά μόνο ο φυσικός τρόπος σύλληψης και ίσως η σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

Απλά κορίτσια πόσο "φυσικός" κύκλος είναι ένας φυσικός κύκλος που παίρνεις -στα περισσότερα κέντρα- φαρμακα για την νάρκωση, ίδια φαρμακα για μετα την εμβρυομεταφορά + την pregnyl πριν την ωοληψία. Απλά γλυτώνεις τα φαρμακα διέγερσης. Αν το κάνεις 3 φορές π.χ. μήπως τελικά παίρνεις περισσότερα φαρμακα από τη κανονική διέγερση;

Ειδικα τη "ζημιά", απ΄ 'οτι μου έχει πει μαστολόγος, την κάνουν τα οιστρογόνα (ciclacur) μετά την εμβρυμεταφορά. Συμπέρασμα: απόλυτα φυσικός κύκλος δεν υπάρχει παρά μόνο ο φυσικός τρόπος σύλληψης και ίσως η σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο.

κανει τι σικλακουρ ζημια?σε τι?εγω δε πηρα τισ 3 τελευταιεσ φορεσ.σε τι χρησιμευει?και γω πηγα σε μαστολογο τι προβλημα σου βρηκε?
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

toniagr ευτυχώς δεν μου βρήκε κάτι αλλά μου είπε ότι πιο πολύ επιβαρύνουν τα οιστρογόνα το μαστό. Και τα χάπια που παίρνουμε αλλά και στους 9 μήνες εγκυμοσύνης ο μαστός "βομβαρδίζεται" από οιστρογόνα τα οποία αν υπάρχει προδιάθεση....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια και ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας!

Τελικά δεν το πετύχαμε το ωάριο με το φυσικό κύκλο, και ξεκίνησα τα φαρμακα για τεχνιτό. Μεχρι στιγμής ολα μια χαρα, είμαι στη φάση της αναστολής.

Καλη συνέχεια σε ολες, και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...