Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υπερβολικος θηλασμος?


Recommended Posts

Κοριτσια θα ηθελα την γνωμη σας.

 

το κοριτσακι μου χρονιζει στις 8 Αυγουστου.Θηλαζει απο την τριτη μερα της γεννησης της μεχρι και σημερα. αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι το μωρο θηλαζει 6-8 φορες το 24ωρο. μου ειπαν οτι ειναι πααααααρα πολλες φορες για ενα μωρο ενος ετους. η παιδιατρος μαλιστα ειχε την εντυπωση πως θαλαζει πρωι βραδυ.....:?:?:?

 

το μωρο τρωει καθε μερα φρουτοκρεμα(φρεσκα φρουτα),το μεσημερι φαγακι και το απογευμα κρεμα δημητριακων ή \τραχανα ή μπισκοτοκρεμα ή φαγακι απο μεσημερι.και μεταξυ αυτων των γευματων κανει πολλους θηλασμους και το βραδυ τουλαχιστον 3.

παιρνει περιπου μισο κιλο σε βαρος καθε μηνα .

μια φιλη μαια πανω σε κουβεντα μου ειπε οτι το μωρο δεν τρωει πολυ φαγακι γιατι θηλαζει πολυ.

θα πρεπει τωρα που χρονιζουμε να μειωσω τους θηλασμους??

και αν ναι πως γινεται αυτο?πως αλλαζουμε τον ανεμποδιστο και ελευθερο θηλασμο?

πως θα το παρει το μωρο?

ποσες φορες θα πρεπει να θηλαζει?πρωι και βραδυ?θα διατηρηθει ετσι ο θηλαμσος ή θα κοπει????

 

βοηθεια κοριτσια μαλλον κατι δεν κανω καλα.εχω μπερδευτει.

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια θα ηθελα την γνωμη σας.

 

το κοριτσακι μου χρονιζει στις 8 Αυγουστου.Θηλαζει απο την τριτη μερα της γεννησης της μεχρι και σημερα. αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι το μωρο θηλαζει 6-8 φορες το 24ωρο. μου ειπαν οτι ειναι πααααααρα πολλες φορες για ενα μωρο ενος ετους. η παιδιατρος μαλιστα ειχε την εντυπωση πως θαλαζει πρωι βραδυ.....:?:?:?

 

το μωρο τρωει καθε μερα φρουτοκρεμα(φρεσκα φρουτα),το μεσημερι φαγακι και το απογευμα κρεμα δημητριακων ή \τραχανα ή μπισκοτοκρεμα ή φαγακι απο μεσημερι.και μεταξυ αυτων των γευματων κανει πολλους θηλασμους και το βραδυ τουλαχιστον 3.

παιρνει περιπου μισο κιλο σε βαρος καθε μηνα .

μια φιλη μαια πανω σε κουβεντα μου ειπε οτι το μωρο δεν τρωει πολυ φαγακι γιατι θηλαζει πολυ.

θα πρεπει τωρα που χρονιζουμε να μειωσω τους θηλασμους??

και αν ναι πως γινεται αυτο?πως αλλαζουμε τον ανεμποδιστο και ελευθερο θηλασμο?

πως θα το παρει το μωρο?

ποσες φορες θα πρεπει να θηλαζει?πρωι και βραδυ?θα διατηρηθει ετσι ο θηλαμσος ή θα κοπει????

 

βοηθεια κοριτσια μαλλον κατι δεν κανω καλα.εχω μπερδευτει.

 

Μια χαρά τα κάνεις όλα, κι εσύ και το μωρό σου! Μέχρι και τον πρώτο χρόνο ο θηλασμός είναι η κύρια τροφή του μωρού και οι στερεές συμπληρωματικές αυτού σύμφωνα με την ΠΟΥ. Ο θηλασμός πρέπει να είναι ελεύθερος και ανεμπόδιστος. Το μωρό μεγαλώνοντας θα μειώσει από μόνο του τους θηλασμούς, όταν θα είναι έτοιμο. Σε περιόδους που περνάει ιώσεις ή κάποιο στρές, μπορεί να αυξάνει πάλι παροδικά τους θηλασμούς. Εσύ θα φροντίσεις τα γεύματα των στερεών να καλύπτουν το μωρό από άποψη σιδήρου (κυρίως μέσω του κρέατος -μοσχάρι, κατσίκι κλπ- για τον οποίο το μητρικό δεν το καλύπτει και να είναι οι τροφές που καταναλώνει όσο το δυνατόν λιγότερο επεξεργασμένες και όσο γίνεται φρέσκες και υγιεινές.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα ηθελα την γνωμη σας.

αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι το μωρο θηλαζει 6-8 φορες το 24ωρο. μου ειπαν οτι ειναι πααααααρα πολλες φορες για ενα μωρο ενος ετους. η παιδιατρος μαλιστα ειχε την εντυπωση πως θαλαζει πρωι βραδυ.....:?:?:?

 

το μωρο τρωει καθε μερα φρουτοκρεμα(φρεσκα φρουτα),το μεσημερι φαγακι και το απογευμα κρεμα δημητριακων ή \τραχανα ή μπισκοτοκρεμα ή φαγακι απο μεσημερι.και μεταξυ αυτων των γευματων κανει πολλους θηλασμους και το βραδυ τουλαχιστον 3.

παιρνει περιπου μισο κιλο σε βαρος καθε μηνα .

μια φιλη μαια πανω σε κουβεντα μου ειπε οτι το μωρο δεν τρωει πολυ φαγακι γιατι θηλαζει πολυ.

θα πρεπει τωρα που χρονιζουμε να μειωσω τους θηλασμους??

και αν ναι πως γινεται αυτο?πως αλλαζουμε τον ανεμποδιστο και ελευθερο θηλασμο?

πως θα το παρει το μωρο?

ποσες φορες θα πρεπει να θηλαζει?πρωι και βραδυ?θα διατηρηθει ετσι ο θηλαμσος ή θα κοπει????

 

βοηθεια κοριτσια μαλλον κατι δεν κανω καλα.εχω μπερδευτει.

 

η sofuka στα ειπε μια χαρα..

αρχικα υποθετω οτι θες να συνεχισεις τον θηλασμο..

εμεις 15 μηνων κανουμε περιπου τους ιδιους θηλασμους με εσας.. η παιδιατρος που αλλαξα ηθελε κι αυτη μετα το εξαμηνο να θηλαζω μονο πρωι-βραδυ (σιγουρος αποθηλασμος), δεν της εκανα την χαρη και την αλλαξα!

οι στερεες μας ειναι τρια γευματα φρουτοκρεμα-μεσημεριανο-απογευματινο και διαφορα τσιμπηματα -σνακ στο ενδιαμεσο..γενικα οταν βλεπει καποιον να τρωει παει κι εκεινη.. :lol::lol: ετσι τσιμπολογαει ολη μερα!

 

η φιλη σου η μαια μηπως ειναι ο μαντης Καλχας??? γιατι αν ειναι , τοτε θα ξερει σε αυτους τους θηλασμους ποσο γαλα ακριβως πινει το μωρο σου και ετσι θεωρει οτι αυτο το γαλα ειναι πολυ και οι στερεες λιγες! και για να την ρωτησω κι εγω θα ηθελα να μου πει κι εμενα ποσο ακριβως ειναι το φυσιολογικο να τρωει ενα μωρο της δικης μας ηλικιας!

επισης θα ηθελα να την ρωτησεις εαν ξερει τιποτα απο διατροφη γενικοτερα..εαν εχει εστω μια γενικη ιδεα του τι ακριβως σημαινει διατροφη..προφανως δεν εχει καμια ιδεα..

ενα μωρο σε 10 θηλασμους μπορει να πινει 300 μλ , ενω ενα αλλο να πινει τα ιδια μλ σε 2 θηλασμους.. αυτο ειναι κατι που μονο το μωρο κι ο Θεος ξερουν!κανενας αλλος..δεν μπορουν λοιπον ΚΑΝΕΝΑΣ Καλχας και καμια Πυθια να κρινουν και να γνωριζουν ποσο γαλα πινει το παιδακι σου και εαν αυτο ειναι πολυ ή λιγο!!! Εαν υπαρχει καποιο προβλημα μπορει να φανει στις αιματολογικες εξετασεις (παντως σιγουρα οχι σε υποθεσεις χωρις στοιχεια) οσον αφορα το κατα ποσο το μωρο τρεφεται ικανοποιητικα και δεν του λειπει τιποτα απο τις στερεες..

Η διατροφη για να ειναι σωστη για ενα μωρο (και γενικοτερα για εναν ανθρωπο) βασιζεται σε ενα σωρο παραγοντες..το να τρωει ενα μωρο 5 φορες την ημερα στερεες εκ των οποιων οι 3 φορες να ειναι ετοιμο φαι (βαζακια, σκονες κλπ) δεν εχει να προσφερει τιποτα παραπανω, αντιθετως, απο οτι μια διατροφη με 3 γευματα φρεσκα, φτιαγμενα απο τα χερακια της μαμας, χωρις συντηριτικα και χωρις προσθετα..εαν το παιδακι σου θα θελει να φαει κι αλλο θα το καταλαβεις και θα του δινεις μεγαλυτερη ποσοτητα ή πιο συχνα γευματα.. τ

το δευτερο εξαμηνο οι στερεες ειναι συμπληρωματικες και απο την στιγμη που υπαρχουν οδηγιες για ελευθερη συνεχιση του θηλασμου (για οσο μαμα και παιδι θελουν) το ιδιο ελευθερος παραμενει και ο θηλασμος (για οσο μαμα και παιδι θελουν)! εαν εχει δει κατι αλλο γραμμενο σε επισημες παγκοσμιες βιβλιογραφιες να μας το πει κι εμας!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ Paros,έγραψες πάλι,συμφωνώ απόλυτα...Δεν μπαίνεις και στο χρονίσαμε και θηλάζουμε να μάθω την γνώμη σου πάνω στο θέμα που παραθέτω;Όταν και άμα μπορείς μόνο απλώς γιατί με εκφράζει ο τρόπος σκέψης σου...Συγνώμη για την σφήνα....

Συνέχισε μανούλα όπως θέλεις με τους θηλασμούς,αρκεί να τρώει τα στερεά γεύματα επαρκώς..Το γάλα σου ειδικά τώρα το καλοκαίρι,είναι πιό αραιό και σε πολλούς θηλασμούς το παιδί μπορεί απλώς να διψάει.Από νεράκι πως πάτε;Πίνει καθόλου;

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα σου ειδικά τώρα το καλοκαίρι,είναι πιό αραιό και σε πολλούς θηλασμούς το παιδί μπορεί απλώς να διψάει.Από νεράκι πως πάτε;Πίνει καθόλου;

Ουπς!! Ακριβώς αυτό ήθελα να πω κι εγώ. Να λάβουμε υπόψη μας οτι είναι και καλοκαιράκι και τα μωράκια μας διψάνε περισσότερο.

Ο δικός μου που θήλαζε από 8 μηνων 3 φορές περίπου την ημέρα τώρα το καλοκαίρι ζητάει παραπάνω (έτω και για ελάχιστα λεπτά κάθε φορά)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις απο τον 6ο ξεκινησαμε 15μερες φρουτοκαιθηλαζα πρψι ,μεσημερι απογευμα και βραδυ,μετα απο αλλες 15 μερεςρυζαλευρο,και αραοι θηλαμσοι μειωθηκαν σε πρωι μεσημερι,βραδυ,μετα μπηκε το φαγακι και θηλαζα πρωι βραδυ...κι ετσιθα τοπηγαινα μεχρι το χρονο αλλα με προλαβε αλλη μια εγκυμοσυνη και επειδη εχω θεμα με συσπασεις εκοψα το θηλασμο...

νομιζω οτι μεχρι τον 6ο μηνα οτι ειναι να παρει το παιδι απο το γαλα το εχει ηδηπαρει...πρεπει να μαθει και σε στερεες τροφες,να δοκιμασεικι αλλες γευσεις, νααρχισεινα τρωει κανονικα. γνωμη μου παντα ετσι? καλημερα

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το νερο ειχ απαρατηρησιεκιεγω!μαλλον διψουσε καποιες φορες και με πιπιλιζε απλα...δωσε νερακι θα δυσκολευτεις μεν στην αρχη αλλα θα τιο μαθει.εγω την ειχα παρει ποτηρακι με ρυγχος και πινει απο κει το νερακι της

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο γιος μου θηλαζει παρα πολλες φορες την ημερα ακομη ποτε δεν εκανε αυτο το πρωι-βραδυ.Ο παιδιατρος οταν του ειχα πει οτι θηλαζει συνεχεια μου ειπε απλα"καλα κανει το παιδι":lol:Οταν θελει νερακι μου το ζηταει ,τα ξεχωριζει,αλλο το γαλα αλλο το νερο.Εσυ να του προσφερεις κ το νερακι κ να το αφηνεις να πινει κ το γαλατακι του οποτε θελει.

Και φυσικα απο τον θηλασμο συνεχιζει να παιρνει οτι χρειαζεται και δεν ισχυει αυτο με το 6 μηνο ,οπως σου ανεφεραν κ παραπανω τον πρωτο χρονο οι στερεες ειναι συμπληρωματικες του θηλασμου κ οχι το αντιθετο.

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να συνεχίσεις το θηλασμό, τα πηγαίνεις μια χαρά. Αν θέλεις να σταματήσεις γιατί εσύ το αποφάσισες, είναι άλλο θέμα. Σκέψου τι θες και τι αντέχεις να κάνεις και τι θέλει το μωρό σου και μαζί θα τη βρείτε την άκρη. Να εμπιστευτείς το ένστικτό σου και το ένστικτο του μωρού σου...

Όταν ο γιος μου ήταν στην ηλικία σας, το γύρισε σε αποκλειστικό θηλασμό, περίπου κάθε 2-3 ώρες για 1-1,5 μήνα. Όλοι οι γύρω φώναζαν, αλλά εγώ δεν μπορούσα να ταΐσω με το ζόρι ένα μωρό που έκλεινε πεισματικά το στόμα του στη θέα οποιασδήποτε τροφής, ούτε να του στερήσω το γάλα του. Μόλις χρόνισε (ή λίγο μετά) ξαναάρχισε να τρώει! Τώρα είναι 23 μηνών και θηλάζει ακόμα 6-8 φορές το 24ωρο. Πίνει φρέσκο γάλα (τις καθημερινές που δουλεύω) τρώει δεκατιανό (αυγό ή φρούτα), μεσημεριανό, απογευματινό και βραδυνό. Στα ενδιάμεσα θηλάζει. Οι ποσότητες στερεών τροφών είναι μικρές, αλλά τσιμπολογάει απ'όλα. Σωστό ή λάθος, δεν ξέρω, έτσι μας προέκυψε, αλλά όσο αναπτύσσεται κανονικά και οι εξετάσεις του είναι καλές, δεν αλλάζω κάτι.

 

Να σημειώσω ότι πίνει και πολύ νερό τώρα το καλοκαίρι, αλλιώς ζητάει το νερό και αλλιώς το γάλα!

 

Επίσης, επειδή διάβασα πιο πάνω ότι "ό,τι ήταν να πάρει το πήρε ως 6 μηνών", έχω να πω ότι δεν είναι έτσι, αντίθετα στο δεύτερο χρόνο το μητρικό γάλα είναι πολύ πλούσιο σε αντισώματα και συνεχίζει να είναι μία πολύτιμη πηγή θρεπτικών συστατικών για το παιδί.

 

Καλή συνέχεια και να τα εκατοστήσει η κοριτσάρα σου! :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

να σημειωσω οτι η μικρημου εκοψε τοθηλασμο 8,5 μηνων... και το τι τραβηξα για να πιασει μπιμπερο δε λεγεται...πολυ κλαμα μ εαναφιλητα ,σπαραξε η καρδια μου.δεν εεπαιρνε ουτε πιπιλα...ημουν πολυ υπερ του αποκλειστικου θηλασμου αλλα αυτο δε θελω να το ξαναπερασω στο δευτερο,ουτως η αλλως μεχρι τοχρονο θα θηλαζα μετα ειχα σκοπο ν α δωσω φρεσκο γαλα...αν και ηα θταν ισως ακομη πιο δυσκολο να το κοψει τοτε.

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κοριτσια χαρα στο κουραγιο σας!!!!ειλικρινα...!εμενα ξυπνπσ εκαι καθε 1,5 ωρα το βραδυ και ηθελε στηθος...τωρα το εκοψε!δηλ, στηνουσια εκανα 2 θηλασμους και ολο το βραδυ για να ακριβολογω

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δεν έπιανε με τίποτα μπιμπερό και πήγαμε στο καλαμάκι και μετά στο ποτήρι. Αν έπιανε ομολογώ ότι θα είχα μπει στον πειρασμό του αποθηλασμού, γιατί έχω κουραστεί λίγο από τόσο θηλασμό, αλλά κάνω υπομονή γιατί βλέπω ότι το έχει ανάγκη. Γι'αυτό γράφω πιο πάνω "τι θες και τι αντέχεις"...

Νομίζω πως και για τα μωρά είναι εξίσου δύσκολο... Απλώς το πολύ μωρό κλαίει, ενω το μεγαλύτερο μπορεί και να εκφράσει άποψη και έχει και επιχειρήματα καμιά φορά. :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!ειναι κουραστικο να μην μπορεις ν απας καπου και τσουπ το στηθος εξω!για να φαει,να ξεδιψασει,να κοιμηθει...στο δευτερο θελω να κανει κι ενα γευμα μπιμπερο για να το μαθει και ν ακοιμαται το βραδυ για τι δε θα τα βγαλω περα. μαλλον θα πρπεει μετα το τριμηνο ε να τοκανω για να εδραιωθει ο θηλασμος ε?δεν ξες ποσο με αγχωνει αυτο...

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Ήταν μικρούλι μωλέ! :) Εμένα από τότε που περπάτησε, όταν είναι έξω ξεμυαλίζεται και τρέχει γύρω γύρω, μόνο όταν νυστάζει πάααααρα πολύ και είναι πτώμα θα το θυμηθεί. Αλλά του λέω "μόλις πάμε σπίτι" και δεν πολυπαραπονιέται!

 

Μην αγχωνεσαι από τώρα, όταν έρθει η ώρα όλα θα πάνε καλά! Το άγχος μας στερεί χαρούμενες στιγμές με τα μωρά μας!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο!κοριτσια κλεινω εδω για τι το θεμα ειναι αλλης κοπελας και το πηγα αλλου μαλλον!καλη επιτυχια να χαιρεστε τα ζουζουνια!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κοριτσια χαρα στο κουραγιο σας!!!!ειλικρινα...!εμενα ξυπνπσ εκαι καθε 1,5 ωρα το βραδυ και ηθελε στηθος...τωρα το εκοψε!δηλ, στηνουσια εκανα 2 θηλασμους και ολο το βραδυ για να ακριβολογω

δηλαδή τώρα πέρνει μπιμπερο και πίνει γάλα?

Και εμεις μια απο τα ίδια κάποιες φορές δεν πινει καθόλου μέσα στη μέρα αλλά το βράδυ το βγάζει σχεδον όλο στο στήθος!!!

Έχω κουραστεί με αυτό πολύ. Δεν θέλω να σταματήσω αλλά κάποια στιγμήθα γίνει και αυτό.

Όμως δεν παίρνει πιπιλα και δεν πίνει γάλα διαφορετικα. Όταν ήταν μωρο (τωρα είν αι σχεδον 15 μηνων!) εβγαα με το θήλαστρο όταν έλειπα σε κάτι επαγγελματικά ταξίδια. Την τελευταια φορά που έφυγα πριν από κανενα μήνα και έλειψα 2 μέρες δεν ήπιε καθόλου γάλα (ουτε μητρικό ούτε φρέσκο) Οπότε φοβάμαι πως αν αποθηλάσει δε θα ξαναπιει γάλα.

 

Γι'αυτο σε ρωτάω αν τώρα πλέον το δικό σου πίνει γάλα από ποτήρι ή μπιμπερό

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

οχι κουκλα αποθηλασα-μπορουσ ανα αποβαλω διαφορετικα,πινει ξενο!τι2 πρωτες μερες-νυχτες βασικα πολυκλαμα,ο μπαμπας προσπαθησε να της το δωσει ειχ απαρει το ΝΑΝ 2 σκονη. την καταλαβαινω γιατι εχασε ξαφνικα στηθος,μητρικο γαλα,πιπιλισμα αγκαλια....μεχριπου δοκιμασα το ετοιμογαλα νουλακ καιμονο αυτο πινει ! πρωι και βραδυ!μεσα στη μερα κανει κανονικα γευματα τροφων. αλλα πρωι και βραδυ νουλακ. ισως ξαναδοκιμασω σκονη ...

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

νερκαι πινει απο ποτηρακι με ρυγχος και γαλα απο το μπιμπερο. ισως βλακεια γιατι το μπιμπερο θα κοπει σε καποια φαση ενω το ποτηρακι οχι!ενω θα μπορουσα να της το δωσω στοποτηρι κατευθειαν αλλα τη σκονη δεν την επινε με τιποτα!και μετα δεν ηθελε ουτε το ποτηρι της νομιζοντας οτι εχει γαλαμεσα. αν σε μπερδεψα πες μου να διευκρινισω

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

παρε διαφορα γαλατα απο ενα τεμχιο και δοκιμασε ποιο θα της αρεσει...η μανμου ειπε οτι κιεγω εκοψα το γαλα-δε θηλασα επιανα μονο το δεξι στηθος ,στο αριστερο σπαραζα,κι εκοψα ετσι το γαλα καιμου το εβαζε στην κρεμα!αχαχχα μαζι με ενα αυγο αργοτερα!τουρμπο την εκανε την κρεμα!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν έχω αγόρι και όχι κοριτσάκι.

Κρεμα δεν τρώει.

Πινει νερό αλλά λιγο λίγο.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ευχομαι όταν το κόψουμε να ξαναπιει γάλα

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

απο λαθος κοπελαμου να σου ζησει!μονο θηλαζει ε?κανενα γευμα δεν κανει απο μπιμπερο?αν τοδωσεις στον υπνο του πριν ξυπνησει?εμενα δενε παιζε κατιτετοιο ξυπανει μ ετο παραμικρο

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

εμεις απο τον 6ο ξεκινησαμε 15μερες φρουτοκαιθηλαζα πρψι ,μεσημερι απογευμα και βραδυ,μετα απο αλλες 15 μερεςρυζαλευρο,και αραοι θηλαμσοι μειωθηκαν σε πρωι μεσημερι,βραδυ,μετα μπηκε το φαγακι και θηλαζα πρωι βραδυ...κι ετσιθα τοπηγαινα μεχρι το χρονο αλλα με προλαβε αλλη μια εγκυμοσυνη και επειδη εχω θεμα με συσπασεις εκοψα το θηλασμο...

νομιζω οτι μεχρι τον 6ο μηνα οτι ειναι να παρει το παιδι απο το γαλα το εχει ηδηπαρει...πρεπει να μαθει και σε στερεες τροφες,να δοκιμασεικι αλλες γευσεις, νααρχισεινα τρωει κανονικα. γνωμη μου παντα ετσι? καλημερα

 

To παιδάκι της κοπέλας που ρωτάει τρώει ήδη 3 γεύματα στερεών και μάλιστα με μεγάλη πικοιλία τροφών, δεν καταλαβαίνω γιατί πιστεύεις ότι δεν τρώει κανονικά και δεν δοκιμάζει γεύσεις και σε τι εμποδίζει σε αυτό ο θηλασμός όσες φορές και να θηλάζει, τα γεύματα στερεών που κάνει είναι τα ενδεδειγμένα για την ηλικία του σύμφωνα πάντα με τον ΠΟΥ και όχι με την προσωπική μας γνώμη!

Η οδηγία για γάλα μόνο πρωί-βράδυ συστήνεται και είναι σωστή μόνο για παιδάκια που πίνουν επεξεργασμένο αγελαδινό γάλα, γιατί αυτό είναι βαρύ για τα νεφρά τους και δεν κάνει να πίνουν μεγαλύτερη ποσότητα. Το μητρικό αντίθετα έχει την ιδανική σύνθεση για να επεξεργαστεί από τον ανθρώπινο οργανισμό και άρα δεν επιβαρύνει κανένα όργανο του μωρού, σε όποια ηλικία κι αν είναι το μωρό που θηλάζει. Επίσης, παρέχει αντισώματα που είναι πολύτιμα σε περίπτωση ιώσεων και είναι χαρακτηριστικό ότι ένα μωρό που θηλάζει όταν αρρωστήσει περιορίζει ή σταματάει τις στερεές για όσο διάστημα ο οργανισμός του καταπολεμά την ασθένεια και κάνει σχεδόν αποκλειστικό θηλασμό. Η μητέρα μπορεί τότε να προσφέρει στερεές χωρίς πίεση και αν το μωρό θέλει και τις χρειάζεται θα φάει, αλλιώς καλύπτεται με τον θηλασμό μέχρι να αναρρώσει. Το ίδιο μπορεί να γίνει και σε φάσεις οδοντοφυΐας. Όταν το μωρό ξεπεράσει τέτοιου τύπου θέματα, θα επανέλθει στην πλήρη διατροφή (μητρικό + στερεές, στην αναλογία που χρειάζεται!).

Έχουν γίνει πάρα πολλές αναλύσεις του μητρικού γάλακτος σε διάφορες φάσεις της γαλουχίας (μητέρες που θηλάζουν νεογνά και μεγαλύτερα παιδιά) και σε καμία δεν έχει βρεθεί ότι μετά τον 6ο μήνα το μητρικό γάλα ξαφνικά στερείται από όλα τα πολύτιμα συστατικά που μέχρι πριν περιείχε. Αντίθετα, έχει βρεθεί ότι προσαρμόζεται η σύστασή του στις ανάγκες του μεγαλύτερου μωρού-νηπίου-παιδιού που θηλάζει! Αν έχεις υπόψην σου κάποια τέτοια έρευνα, θα σε παρακαλούσα να την παραθέσεις!

Καλό είναι να μη λέμε ανακρίβειες σε μία μαμά που βομβαρδίζεται από ανακρίβιες από επιστήμονες υγείας και ζητά από εδώ ενημέρωση. Αν γνωρίζουμε ποιο είναι το σωστό (επιστημονικά τεκμηριωμένο, όπως παρουσιάζεται από παγκόσμια αναγνωρισμένους οργανισμούς) ας το λέμε και η μαμά θα αποφασίσει πλέον σωστά ενημερωμένη τι θέλει να κάνει με τη διατροφή του μωρού της και για ποιόν λόγο!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Όσο για το νερό, εννοείται ότι μόλις ξεκινάνε οι στερεές, πρέπει να προσφέρουμε στο μωρό νερό, ειδικά το καλοκαίρι συχνά, μέρα και νύχτα σε διάφορες ευκαιρίες και το μωρό πίνει όσο επιθυμεί! Το πρώτο γάλα που παράγεται στον θηλασμό είναι αραιότερο και καλύπτει τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά, όχι όμως και αυτά που τρώνε στερεές!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με τον παιδιατρο της μικρης μου μου ειπε οτι αρχιζουμε στερεες και παρεχουμε και θηλαμσο μεχρι να κοπει ο θηλασμος απο το γευμα και ν ατρωει μονο το φαγακι,ενω ο θηλαμσος θα συνεχιζοταν μονο πρωι και βραδυ κανονικα-πριν προκυψει η εγκυμοσυνη. η κοπελα ρωταει μηπως οντως ειναι πολλοι οι θηλαμσοι οι ενδιαμεσοι....και τι πρεπει να κανει...και ο δικςο τη ςπαιδιατρος ειχε στο μυαλο οτι το μωρο της θα θηλαζε πρωι βραδυ...σωστα μεχρι εδω?

τοθεμα νομιζω ειναι το τι θελειν ακανει η κοπελα...να συνεχισει το θηλασμοκαι ενδιαμεσα...να θηλαζει πρωι βραδυ η ν ααποθηλασει...?

κατεθεσα προσωπικη μεπειρια απο το δικομου μωρο,θηλαζα αποκλειστικα 8,5 μηνες καιμαλλον το μωρο δε χορταινε γαιτι το βραδυ ξυπνουσε απλα γαι να πιπιλισει η για να φαει η γι ανα δροσιστει,δενμπορω να ξερω γιατι δεναντλησα ποτε γαλα,δεν ηξερα ποσο τρωει..και θεωρω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ οτι ναι καλο ειναι μεχρι τον 6ο να θηλαζουν αποκλειστικα αφου απο τον 6ο ξεκινουν στερεες τροφες για καποιο λογο θα γινεται...το θεμα ειναι ομως τι θελει να κανει ηκοπελα γιατι ρωταει πσους θηλασμους θα πρεπι ν ακανει τοπαιδι πλεον?

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω sofuka?????

το γαλα σε σκονη εχει μια και μονο γευση, αντε να αλλαζει λιγο απο εταιρεια σε εταιρεια..

ενω το μητρικο γαλα βγαινει σε απειρες γευσεις αναλογα με το τι εχει φαει η μαμα νωριτερα!! εμας η αγαπημενη ηταν με τζατζικι !!!

οποτε το μωρο που θηλαζει οταν μπαινει στις στερεες εχει ηδη γευτει πολλες διαφορετικες γευσεις πιο πριν..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...